Skip to content
Faqja kryesore » Dobesim » Xhenxhefil për humbje peshe – veti, receta dhe këshilla praktike

Xhenxhefil për humbje peshe – veti, receta dhe këshilla praktike

Xhenxhefili është një erëza që jo vetëm që ka shije të mirë, por ka edhe veti të pakta. Konsumimi i rregullt i saj mund t’ju ndihmojë të humbni kilogram të panevojshëm dhe të përmirësoni mirëqenien tuaj. Në këtë artikull sugjerojmë se çfarë pijesh dhe pijesh me xhenxhefil mund t’ju ndihmojnë për këtë. Do të mësoni edhe pse është një nga bimët më të çmuara nga mjekët dhe nutristët.

Xhenxhefil për humbje peshe

Vetitë e xhenxhefilit – Slimming

Historia e xhenxhefilit si bimë mjekësore është mijëravjeçare. Është përdorur për të trajtuar çrregullimet dhe sëmundjet si ftohjet, kolla, dhimbjet abdominale, artriti, dyspepsia, hiperemia, problemet e zemrës dhe shumë të tjera. Ajo gjithashtu ka veti anti-inflamuese, antivirale dhe antibakterial.

Ginger gjithashtu përmban një enzimë që rregullon metabolizmin. Kjo do të thotë se mund të përshpejtojë prishjen e karbohidrateve. Si rezultat, trupi djeg më shumë yndyrë. Si kuriozitet, mund të shtohet se nuk përmban pothuajse asnjë kalori, prandaj shpesh i shtohet recetave dhe pjatave dietike. Rrënja e gingerit ka një efekt termogjenik në trup, domethënë mund të ngrejë pak temperaturën e trupit, duke rritur kështu normën metabolike. Kjo mund të çojë në një proces më të shpejtë të humbjes së peshës. Kur bëhet fjalë për pakësim, një avantazh tjetër i erëzave është se në mënyrë shumë të efektshme e shlyejnë oreksin, falë të cilit do të shmangim problemin e ushqimit. Përveç kësaj, xhenxhefili ka një efekt pozitiv në bakteret intestinale, të cilat janë shumë të rëndësishme në sistemin tretës, dhe funksionimi i tyre i duhur është i nevojshëm për humbjen e peshës. Përveç vetive të mrekullueshme të xhenxhefilit është fibra që përmban bima, e cila lidhet me yndyrnat në sistemin tretës dhe i nxjerr jashtë bashkë me jashtëqitjet.

Uji me xhenxhefil për humbje peshe – a është i efektshëm?

Pija e xhenxhefilit ul kolesterolin e keq dhe zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak. Përveç kësaj, uji me xhenxhefil ka efekte anti-inflamuese, anti-kolesterolike dhe diuretike. Ndihmon në përmirësimin e tretjes dhe stimulon proceset metabolike. Duke e përdorur rregullisht, mund të përmirësoni shëndetin, të forconi imunitetin dhe të humbni kilogram të panevojshëm.

Përgatitja e kësaj pijeje është shumë e thjeshtë: mjafton të pjekim pak rrënjë xhenxhefili të freskët mbi një rrush ose ta presim në feta të holla dhe t’i hedhim ujë të vluar. Ju gjithashtu mund të shtoni lëng limoni, mjaltë ose përbërës të tjerë (për shembull, kanellë). Por mos harroni se efektshmëria e ujit me xhenxhefil në humbjen e peshës varet nga përqendrimi i tij. Prandaj, nëse dëshiron të heqësh menjëherë kilogramët e tepërt, duhet ta konsumosh këtë pije në mënyrë strikte sipas recetës: 1 lugë gjelle rrënjë xhenxhefili të rruar për 1 filxhan ujë të valuar.

Për ta përmbledhur: konsumimi i rregullt i xhenxhefilit ndihmon për ta mbajtur trupin në formë optimale. Përveç kësaj, ajo mbështet humbje peshe, sepse ajo definitivisht përshpejton metabolizmin dhe metabolizmin, dhe përveç kësaj, vetitë shëndetësore të xhenxhefilit mund të mbrojnë në mënyrë efektive shëndetin tonë kundër kërcënimit të mundshëm të diabetit.

Ginger për humbje peshe – një përzierje për humbje peshe me xhenxhefil – receta

Xhenxhefil për humbje peshe

Përbërësit:

 • rrënjë e freskët e xhenxhefilit (përafrim. 20 g)
 • një gotë ujë
 • limon
 • mjaltë (opsionale)

Si të përgatiteni: Qëroni xhenxhefilin dhe priteni në feta të holla. Futeni në një gotë, shtoni lëng limoni dhe ujë. Ju mund të shtoni mjaltë si të doni – pija pastaj do të jetë më e ëmbël. Pini rregullisht dhe shijoni vetitë e saj të dobishme në humbjen e peshës.

Përbërësit:

 • -2 lugë çaji të grira turmerikë
 • 1/2 lugë çaji xhenxhefil të rruar
 • Kanellë (opsionale)
 • Një pinc piper (opsional)
 • Një gotë ujë

Si të përgatiteni: Përziejini përbërësit, shtoni në ujë të vluar dhe gatuani për rreth 15 minuta. Pije rregullisht – në mënyrë të preferuar pas vakteve. Infuzioni i turmerikës dhe xhenxhefilit stimulon në mënyrë të përsosur metabolizmin, dhe gjithashtu ka një efekt diuretik dhe pastrues në trup.

Përbërësit:

 • Një gotë ujë (200 ml)
 • 30 g xhenxhefil (arna e trashë gishti)
 • Lëng gjysmë limoni
 • Një lugë gjelle mjaltë (20 g)

Priteni xhenxhefilin në kubikë dhe bëni të njëjtën gjë me limonin. Pastaj hidheni xhenxhefilin e copëtuar në një enë me ujë të valuar (200ml). Gatuani të gjithën për rreth 20 minuta, pastaj ikni për disa minuta. Kur infuzioni ftohet pak, hidheni në një gotë duke shtuar mjaltë dhe limon. Gati!

Përbërësit:

 • 1 filxhan ujë
 • një shirit xhenxhefili rreth 1 cm i trashë
 • lëng gjysmë limoni

Për të përgatitur infuzionin mund të përdorim rrënjë të freskëta ose xhenxhefil të tharë. Fillimisht, ngrohni ujin dhe kur është i vakët, shtoni xhenxhefil dhe lëng limoni të sapo shtrydhur. Presim derisa uji të fillojë të ziejë. Për të shtuar shijen, mund të shtojmë një copë kanellë. Mund ta pimë pijen si të nxehtë, ashtu edhe të ftohtë.