Skip to content

Si të humbni peshë nga barku? Mënyra dhe dietë e provuar për një bark të sheshtë

Kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, me siguri keni vënë re se faza fillestare është dhjami që digjet brenda krahëve dhe këmbëve. Edhe pse eliminimi i dhjamit nga këto zona është shumë i rëndësishëm, trupi më shpesh e depoziton atë në pjesën e mesme të trupit – në bark. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz luftojnë me zmadhimin në bel, pavarësisht nga fakti se kanë krahë dhe këmbë të holla. Në këtë artikull do të flasim për atë që shkakton shtojnë në peshë, si mund të parandalohet dhe, së fundi, cilat janë mënyrat për të humbur dhjamin e barkut.

Si të biesh në peshë nga barku?

Llojet e dhjamosjes abdominale dhe shkaqet e tij

Dhjamosja abdominale është një gjendje në të cilën perimetrja e barkut është më e madhe se perimetrja e legenit. Mund të shkaktohet nga faktorë të tillë si:

 1. Faktori i parë që shkakton dhjamosjen abdominale është ushqimi i papërshtatshëm. Njerëzit që ndjekin një dietë të pasur me yndyrna dhe sheqer, dhe të varfër në fibra, fruta dhe perime, kanë më shumë gjasa të rrisin sasinë e dhjamit të trupit në bark.
 2. Faktori i dytë është mungesa e lëvizjes. Njerëzit që bëjnë një jetë sedentare kanë prirjen të kenë më shumë dhjamë abdominal sesa njerëzit që bëjnë ushtrime fizike rregullisht.
 3. Faktori i tretë është stresi dhe mungesa e gjumit. Njerëzit e ekspozuar ndaj stresit kronik kanë tendencë të shtojnë në peshë, veçanërisht rreth belit. Njerëzit që vuajnë nga apnea e gjumit priren të jenë mbipeshë dhe shpesh zhvillojnë sindromën e lodhjes kronike dhe depresionin.

Dhjamosja abdominale quhet edhe dhjami visceral, dhjami intra-abdominal ose dhjamosja qendrore. Karakterizohet nga akumulimi i tepërt i indit adipozë në pjesën e mesme të trupit. Ajo mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit, apopleksisë dhe problemeve të tjera serioze shëndetësore.

Ka disa lloje të ndryshme të dhjamosjes abdominale:

Forma e dardhës

Ky lloj i depozitimit të yndyrës konsiderohet në dukje i mirë, sepse përbëhet nga dhjami nënlëkurës. Ajo është lokalizuar në pjesën e poshtme të barkut dhe mollaqe, gjë që e bën më të vogël mundësinë e zhvillimit të problemeve shëndetësore të tilla si mëlçia e shëndoshë, diabeti dhe sëmundjet e zemrës. Shpesh shkaktohet nga mungesa e ushtrimeve dhe e teprimit me të, por mund të jetë edhe rezultat i faktorëve gjenetikë.

Lloji i dhjamosjes abdominale alkoolike

Ky lloj shkaktohet nga konsumimi i tepërt i alkoolit. Si rezultat, shkalla e akumulimit të yndyrës së trupit në trup rritet, gjë që çon në një ndryshim në formën e trupit. Ky lloj është i zakonshëm për burrat. Në rastin e dhjamosjes alkoolike, depozitat e yndyrës gjenden vetëm në bark, ndërsa nuk janë në vithe dhe ijë.

Dhjamosja hormonale abdominale

Dhjamosja hormonale ndodh në rast të çekuilibrimi të hormoneve seksuale ose hormoneve të mbinatyrores. Si rezultat, ka një rritje të peshës trupore dhe një zhvendosje të dhjamit nënlëkurës drejt barkut. Ky lloj është më i zakonshëm te gratë që kanë kaluar menopauzën.

Dhjamosja abdominale e llojit gastrointestinal

Ky lloj i peshës së tepërt shfaqet për shkak të sëmundjeve të aparatit gastrointestinal (ulçera e stomakut, koliti, gastritis, shtatzënia ektopike). Shpesh lind për shkak të ushqimit të papërshtatshëm. Për më tepër, mund të ndodhë në çdo moshë. Pas moshës 20 vjeç, perimetrja e belit të pacientit rritet me rreth 2 cm në vit. Një tipar karakteristik i këtij lloji është akumulimi i indit adipoz kryesisht në pjesën e sipërme të barkut dhe në zonën e kraharorit (sternum).

Pse ia vlen të biesh në peshë nga barku?

Si të biesh shpejt në peshë nga barku?

Sepse dhjami në këtë zonë grumbullohet rreth organeve të brendshme të tilla si zemra, mëlçia dhe veshkat, të cilat mund të shkaktojnë dëme serioze dhe probleme shëndetësore. Një person me dhjamosje abdominale është në rrezik më të lartë për të pasur një atak në zemër, apopleksi ose edhe kancer. Përveç kësaj, shkakton probleme me frymëmarrjen, sepse mushkëritë kanë më pak vend për t’u dekompresuar. Prandaj, është e rëndësishme të humbni peshë nga barku për të parandaluar këto sëmundje dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës.

Pse është kaq e vështirë të heqësh qafe dhjamin e barkut?

Mund të duket sikur ju mund të humbni peshë duke ushtruar dhe ndjekur një dietë, por e vërteta është se humbja e dhjamit të barkut është më e vështirë se sa duket. Pse? Në këtë lloj dhjami ka një numër më të madh receptorësh alfa-2 që ngadalësojnë metabolizmin. Përveç kësaj, dhjamosja abdominale rrit tensionin e gjakut dhe nivelin e kolesterolit, rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit dhe çon në rezistencë ndaj insulinës.

Çfarë të hani për të humbur peshë nga barku? Çfarë ushqimesh duhet të shmangim?

Çfarë të hani për të humbur peshë nga barku:

 1. Produkte me proteina të larta: mish i majmë, vezë, bulmet i majmë, peshk (në mënyrë të preferueshme ato me përmbajtje të lartë acidesh omega-3), soja dhe produktet e legumit
 2. Kokteje frutash dhe frutash
 3. Perime
 4. Piper cayenne dhe erëza të tjera pikante
 5. Kafe e zezë, pa sheqer
 6. Yndyrna të papërpunuara: arra, vaj ulliri, mish, mish të lëmuar, sardele
 7. Bukë e plotë

Çfarë duhet të shmangësh?

 1. Pije të gazuara dhe të ëmbëlsuara
 2. Lëngje
 3. Makarona dhe oriz
 4. Yndyrna të ngopura: gjalpë, djathëra, qumësht i yndyrshëm dhe mish, kek, makarona, proshutë, patate të skuqura, vaj palme dhe perimesh.
 5. Alkooli
 6. Bukë e bardhë
 7. Sheqer dhe ëmbëlsira
 8. Patate

Si të humbni peshë nga barku – këshilla të thjeshta dhe efektive

1. Gjatësia e duhur e gjumit

Fjetja për 7-8 orë në ditë është mënyra më e mirë për të mbajtur funksionimin e duhur të trupit, duke ju lejuar të ndërtoni muskuj dhe të digjni yndyrë në mënyrë efektive.

2. Koha për t’u çlodhur

Mirëqenia mund të ndihmojë në kontrollimin e hormoneve që lidhen me dhjamosjen, siç është ghrelini. Prandaj, gjatë ditës është e rëndësishme të gjesh kohë për t’u çlodhur dhe për t’u çlodhur siç duhet.

3. Pi sasinë e duhur të ujit

Uji përshpejton ndjeshëm metabolizmin, rregullon temperaturën e trupit, përmirëson tretjen, përmirëson funksionin e zorrëve, eliminon celulitin e ujit dhe gjithashtu firma e lëkurës. Doza minimale ditore e ujit mineral që duhet konsumuar është 8 gota.

4. Hiq dorë nga alkooli

Alkooli ka kalori, por nuk përmban lëndë ushqyese. Gjithashtu, shkakton dehidratim dhe pengon djegien e dhjamit.

5. Ushqim nga pjata të vogla përpara pasqyrës

Kjo është një metodë tjetër që nuk i djeg kaloritë drejtpërdrejt, por ndikon në trurin tonë. Një pjatë e vogël do t’ju bëjë me subkoshencë të zbatoni një pjesë më të vogël, ndërsa ngrënia para pasqyrës do të përmirësojë mirëqenien tuaj, sepse siç tregojnë kërkimet, shikimi i vetes ose i një personi tjetër gjatë ngrënies së një vakti shkakton hormonin e lumturisë.

6. Përtyp çamçakëz

Përtypja e çamçakëzit nuk do t’ju bëjë të humbni më shumë kalori – është vetëm një shpërqendrim që mund t’ju bëjë të hani më pak vakte dhe të mos keni uri.

7. Bëj aktivitete të përditshme në kohë fikse

Aktivitetet e përditshme si ngrënia, stërvitja, fjetja etj. duhet të kryhet në kohë fikse. Kjo do t’i lejojë trupit të mësohet me të dhe të përmirësojë stabilizimin e tij. Falë kësaj, ne do të shmangim situatën që në vend të, për shembull, Hamë 4 vakte 5, sepse atë ditë u zgjuam më herët se zakonisht. Kjo do të shkaktojë që të nesërmen do të shkojmë në shtrat edhe më herët dhe “rrethi vicioz” do të vijë në rrethin e plotë. Prandaj, nëse duam të humbim dhjamin e tepërt në trup, është shumë e rëndësishme të ndjekim zakone të mira të ngrënies dhe rregullsinë e kryerjes së aktiviteteve të përditshme.

8. Kujdesuni për lëvizjen e duhur dhe stërvitjen e butë

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit që bëjnë një jetë sedentare. Është shumë e rëndësishme të ngrihesh herë pas here (të paktën çdo 1-2 orë) dhe vetëm të ecësh, të shtrihesh. Procesi i humbjes së peshës nuk ka të bëjë vetëm me futjen e një deficiti kaorik. Nëse duam që djegia e yndyrës të jetë efektive, duhet të zbatojmë të gjitha parimet më të rëndësishme të një mënyre jetese të shëndetshme, të ndjekim një dietë të përditshme dhe të kryejmë ushtrime të zgjedhura siç duhet dhe aktivitete fizike (p.sh. çiklizëm).

9. Qëndrim i saktë i trupit

Postura e duhur e trupit zvogëlon tensionin në muskuj dhe nxit rrjedhjen e duhur të gjakut, e cila rivendos aktivitetin e muskujve.

10. Përqendrohu te frymëmarrja e duhur

Frymëmarrja e duhur nxit humbjen e peshës në çdo pjesë të trupit, duke përfshirë edhe zonën abdominale. Frymëmarrja e thellë ndihmon në forcimin e muskujve abdominalë dhe djegien e dhjamit të tepërt në këtë zonë. Përveç kësaj, përmirëson qarkullimin e gjakut, gjë që çon në një tretje më të mirë dhe në përmirësimin e metabolizmit.

11. Hani vakte pa ngut

Ngrënia ngadalë është një mënyrë e thjeshtë, por efektive për të humbur peshë. Falë saj, mund të ndiheni të ngopur dhe të hani më pak kalori. Te shumë njerëz ka një dukuri të ngrënies pa mend ose të pavetëdijshme, e cila konsiston në ngrënien pa i kushtuar vëmendje se sa apo edhe çfarë hahet. Kjo e rrit mundësinë për të qenë të mbinxehtë. Ngrënia me kujdes mund t’ju ndihmojë të rritni ndërgjegjësimin për sinjalet e oreksit tuaj, në mënyrë që të hani më pak dhe të humbni peshë.

12. Larje e hollë pas stërvitjes

Pasi të bëni çdo stërvitje me stomak bosh për 20-30 minuta, zhyteni në një banjë të nxehtë me shtimin e kripës së detit ose kripës Epsom (1 filxhan për çdo banjë). Kjo do t’ju ndihmojë të digjni kalori shtesë shpejt dhe me efektshmëri dhe në të njëjtën kohë të qetësoni muskujt tuaj të dhembshëm!

13. Magnez për humbje peshe

Suplementi i magnezit ndihmon në reduktimin e niveleve të urisë duke rritur nivelet e leptinës, një hormon që na bën të ndihemi të ngopur.

14. Fut në dietë fibra dietike, proteina të majme dhe yndyrna të shëndetshme

Fibrat dietike janë të domosdoshme për tretje të shëndetshme dhe lëvizje të rregullta të zorrëve. Një dietë e pasur me fibra ju lejon të ndiheni të ngopur më gjatë pas ngrënies, gjë që shmang ushqimin e panevojshëm. Përveç fibrave dietike, dieta duhet të përfshijë edhe produkte të pasura me proteina të majme dhe yndyrna të shëndetshme. Këto ushqime mbajnë satiet për një periudhë më të gjatë kohe dhe ndihmojnë në rregullimin e niveleve të insulinës. Insulina është një hormon i prodhuar nga pankreasi për të rregulluar nivelet e glukozës në gjak. Ngrënia e ushqimeve të pasura me proteina të majme, yndyrna të shëndetshme dhe fibra ndihmon në mbajtjen e nivelit të insulinës të ulët

Si të humbni peshë nga barku – ushtrime mostër

Si të biesh shpejt në peshë nga ushtrimet e barkut?

SQUATS

Shtrihu në dysheme me pjesën e poshtme të shpinës të ngulur në tokë. Vendosini duart pas kokës ose drejtojini para jush. Mbaji këmbët bashkë dhe ngriji nga dyshemeja. Ngrije pjesën e sipërme të trupit nga dyshemeja duke bërë një lëvizje të dridhjes së shtyllës kurrizore. Ngrini gjunjët lart, në mënyrë që të bëhen të përkulshëm në dysheme dhe viçat tuaj paralel me dyshemenë. Duke u ulur deri në mes të shpinës prek tokën.

PATERICA

Shtrihuni në dysheme ose bëni ushtrime fizike me gjunjët e përkulur dhe këmbët të sheshta në dysheme. Ne kryqëzojmë duart në gjoks, fshehim mjekrën në gjoks dhe ngremë shpatullën disa centimetra nga toka, pa tërhequr qafën. Ndaluni për ca kohë, pastaj ngadalësoni dhe përsëritni disa herë.

SHUFRAT

Filloni duke shtrirë fytyrën poshtë në rrogoz, duke u mbështetur në parakrahët dhe këmbët tuaja, këmbët e shtrira drejt pas trupit tuaj, këmbët së bashku. Ky është i ashtuquajturi pozicion shty-up, por ende jo duke ngritur në gishtat apo duart tuaja. Tkurrni muskujt abdominalë dhe ngrini trupin nga rrogoza në një vijë të drejtë nga koka te këmbët, duke i mbajtur duart drejt nën shpatulla, bërrylat afër tërthuhu, duart e drejtuara nga njëra-tjetra. Mbajeni këtë pozicion për 10 sekonda ose më shumë, duke marrë frymë thellë, relaksohuni dhe pastaj përsëriteni disa herë.

Si të biesh në peshë nga barku – dieta dhe aktiviteti fizik – përmbledhje

Dieta

Ky është një nga faktorët më të rëndësishëm që do të na lejojë të “humbasim barkun”, të heqim qafe “proshutën” ose palosjet e yndyrës dhe të përmirësojmë punën e trupit tonë. Mos harro se një dietë e shëndetshme nuk është një dietë me të cilën nuk mund të hash asgjë fare. Kërkesa e përditshme kaorike duhet të sigurohet në mënyrë që të mund të funksionojmë siç duhet, prandaj një dietë e ekuilibruar është çelësi i suksesit.

Përbërës dietikë

Një zgjidhje e mirë është të përdorim shtesa në dietën tonë. Kjo do të na ndihmojë ta diversifikojmë atë dhe do të sigurojë vlerat e nevojshme ushqyese, të cilat do të ndikojnë pozitivisht në djegien e dhjamit të barkut. Mund të përdorim lloje të ndryshme çajrash ose kafe të hollë, p.sh. Hai Matcha, Easy Black Latte ose Slim Dream Shake.

Aktiviteti fizik

Duhet të kujtojmë se është e nevojshme të kryejmë rregullisht ushtrime për një stomak të sheshtë, por nuk duhet të harrojmë aktivitete të tilla si një shëtitje e thjeshtë, vrapim apo çiklizëm. Këto aktivitete kanë gjithashtu një efekt shumë pozitiv në paraqitjen e figurës sonë.

Vakte të rregullta

Siç është përmendur tashmë, vaktet e rregullta lejojnë metabolizmin e duhur dhe djegien më të shpejtë të kalorive. Nëse kemi një problem për t’u përshtatur me të, një zgjidhje e mirë është një menu e shkruar për ditët e ardhshme. Kjo do të na lejojë të kemi një lloj kontrolli. Për këtë qëllim, mund t’i kërkojmë ndihmë një dietologu, i cili do të zgjedhë siç duhet dietën.

Aerobik

Muskujt abdominalë janë të njëjtë me të gjithë muskujt e tjerë të trupit. Në mënyrë që ata të zhvillohen, ata duhet të marrin stimujt e duhur (në këtë rast, ushtrime fizike). Ndër ushtrimet që të lejojnë t’u japësh formë muskujve të barkut, më të efektshmet janë ato që ndërthurin disa elemente njëherësh: stërvitjen për forcën, stërvitjen e qëndrueshmërisë dhe kardio.

Përdorni efektin lipotropik të djegësve të yndyrës

Efekti lipotropik është shumë i rëndësishëm sepse ndihmon në prishjen dhe heqjen e dhjamit të tepërt nga mëlçia dhe organet e tjera, ndërsa ul kolesterolin dhe triglyceridet.

Të përdorura së bashku me një mënyrë jetese të shëndetshme dhe program ushqyes, shtesat lipotropike mund të ndihmojnë në humbjen e peshës duke ndihmuar në prishjen e qelizave dhjamore. Për këtë qëllim, ne mund të përdorim shtesa dietike për humbje peshe të tilla si: BurnBooster ose Slimdropico slimming drops.