Skip to content

Mysimba – Opinionet, efektet, çmimi – Si funksionojnë pilulat për dobësim?

Shqyrtimi i sotëm do të jetë për një drogë të quajtur Mysimba. Është një ilaç gjithnjë e më i përhapur që përdoret për të trajtuar dhjamosjen.

Mysimba

Mysimba është një përgatitje që është në dispozicion me recetë dhe është e pa-rimbursueshme. Është një ilaç i kombinuar në të cilin u përdorën dy përbërës aktivë: hidroklorid naltrexone dhe hidroklorid bupropion. Dhjamosja e morbit po bëhet një problem në rritje, kështu që vendosëm të hetonim efektshmërinë e Mysimbës dhe efektet e pritshme të përdorimit të saj. Gjithashtu, të inkurajojmë të familjarizohesh me renditjen tonë të pilulave të vogla, të cilat i kemi përgatitur në një artikull të veçantë.

[Ez-toc]

Mysimba – Çfarë është dhe si funksionon?

Pllaka mysimba

Mysimba tabletat me lirim të zgjatur përdoren te pacientët e rritur që janë mbipeshë ose të dhjamosur. Megjithatë, kur jep një ilaç të tillë, mjeku duhet të gjejë edhe sëmundje të tjera, për shembull diabetin ose hipertensionin. Gjatë përdorimit të Mysimbës, duhet përdorur edhe një dietë reduktimi dhe, nëse është e mundur, e kombinuar me aktivitetin fizik.Përgatitja zakonisht u rekomandohet njerëzve, IMI i të cilëve i kalon 27. Është një përgatitje shumë e fortë, kështu që jo çdo njeri do të jetë në gjendje ta marrë atë. Ka disa kundërindikime për përdorimin e Mysimbës, të cilat do t’i shqyrtojmë më vonë në artikull.


Dosage Mysimba – Si të përdoret

Përdorimi i Mysimbës është mjaft i komplikuar, sepse doza e tabletave të marra ndryshon me kohën e përdorimit. Për javën e parë të përdorimit, ne përdorim vetëm një tabletë në ditë, duke rritur numrin e tabletave me një çdo javë, ndërsa kur arrijmë një dozë prej 4 tabletash në ditë, kjo do të thotë se kemi arritur dozën maksimale. Pastaj për 4 muajt e ardhshëm marrim 4 tableta në ditë. Nëse pas kësaj periudhe të përdorimit Mysimba, nuk ka humbje peshe të paktën 5% – droga duhet të ndërpritet. Megjithatë, mos harro se doza e saktë do të shkruhet nga mjeku gjatë vizitës kur të japësh recetën.Kini kujdes dhe mos e shtoni vetë dozën e ilaçeve me recetë.


A është Mysimba e sigurt? – efektet anësore, kontraindikacionet, efektet anësore

Mysimba nuk duhet të përdoret nga të gjithë pacientët. Lista e contraindications përfshin:

 • hiperndjeshmëri ndaj ndonjërës prej substancave që gjenden në përgatitje
 • hipertension i dekompensuar
 • kriza, duke përfshirë ato që ndodhën në të kaluarën
 • tumore kanceroze në sistemin nervor qendror
 • alkoolizëm ose periudhë menjëherë pas tërheqjes së papritur të alkoolit
 • dëmtim hepatik
 • Renal
 • çrregullim bipolar
 • Grykësia mendore ose anoreksia nervosa
 • varësi ndaj drogës
 • shtatzënia dhe ushqyerja me gji

Si çdo ilaç, përgatitja për mysimbën e hollë, mund të shkaktojë efekte anësore. Nëse ndonjë nga sëmundjet ndodh gjatë trajtimit – ju duhet të konsultoheni me një mjek.

Efektet anësore më të raportuara janë:

 • ankth dhe shqetësim
 • dhimbje koke dhe marramendje
 • dhimbje muskujsh dhe nyjesh
 • dëmtim renal
 • pagjumësi dhe agjitacion i tepruar
 • parehati tretëse – për shembull, konstipacion ose të vjella
Tableta mysimba për humbje peshe dhe grua e hollë

Mysimba – Shqyrtimet e konsumatorit – forum

Mysimba është pa dyshim një ilaç i efektshëm në shumë raste. Më poshtë janë shembuj të shqyrtimit të pacientëve.

“Më parë peshoja 65 kg, por në një moment të jetës sime vendosa ta lija duhanin. Që nga ai çast, pesha ime u rrit në 110 kg dhe isha e tronditur. Mjeku më dha receta për tabletat Mysimba, pas 3 javëve të para të përdorimit të ilaçit që tashmë humba 5 kilogramë. Shpresoj se ky ilaç do të më ndihmojë ta heq dhjamosjen për një kohë të gjatë.»

«Në fillim të përdorimit të këtij ilaçi, më vinte shumë nazizmit. Vetëm pas disa kohësh trupi im u mësu me këtë përgatitje. Unë tashmë e vërej humbjen e peshës, por unë jam pak i shqetësuar në lidhje me çmimin e lartë të përgatitjes – por ajo që nuk është bërë për të humbur kilogram … “

“Për fat të keq, në rastin tim, ky ilaç nuk më ndihmoi të luftoj peshën time të tepërt. E mora për 3 muaj, por humbja e kilogramëve ishte e papërfillshme. Veç kësaj, gjithmonë më trullosnin dhe vazhdimisht doja të pija. Doli se ndoshta ishte faji i sistemit tim endokrin. M’u desh të mos e merrja më ilaçin, por ende shpresoj të përmirësoj figurën dhe shëndetin tim.»


Prot dhe kundrat e Mysimbës

Ilaçi me recetë Mysimba ka disa avantazhe, por edhe disavantazhe.

Avantazhet

 • pakësim oreksi
 • eleminojnë sulmet e urisë së ujqërve
 • lehtëson mbajtjen e dietës
 • Në shumicën e rasteve, jep rezultate të kënaqshme të humbjes së peshës

Disavantazhe

 • jo në dispozicion pa recetë
 • ka një numër contraindications
 • Mund të përdoret vetëm nën mbikqyrjen e vazhdueshme mjekësore
 • çmim shumë i lartë

Mysimba – përbërja – cilat përbërës e mbushin ilaçin?

1 tabletë e Mysimbës përmban substanca aktive – 8 mg naltrexone hidrokloride dhe 90 mg hidroklorid bupropion. Përgatitja përfshin edhe substanca ndihmëse:

 • Mikrokristalinë
 • hidroksipropylcellulose
 • laktozë anhydrous
 • monohidrat laktozë
 • hidroklorid cysteine
 • Krospovidone
 • stearate magnezi
 • Hipromelozë
 • editinate disodium
 • Koloidal
 • Liqeni i karmës indigo i aluminit
 • alkool polivinil
 • dioksid titani
 • Markogol
 • talc

Prandaj, është e kuptueshme pse është në dispozicion vetëm në paraqitjen e një recetë – ajo nuk është një shtesë, por një ilaç i përparuar që duhet të përdoret me kujdes të madh. Para se ta përdorni, lexoje me kujdes fletëpalosjen e pakos. Ilaçi duhet të ruhet në një vend të thatë që nuk mund t’i arrijë fëmijët. Nëse po kërkoni zgjidhje më të natyrshme, hidhini një sy artikullit tonë: renditja e pilulave të hollë.


Ku të blesh dhe sa kushton Mysimba?

Mysimba mund të blihet në farmacitë e palëvizshme, pas paraqitjes së një recetë. Meqë ilaçi është në dispozicion vetëm me recetë, ai nuk mund të blihet në internet. Megjithatë, mund ta rezervesh online dhe ta marrësh në një farmaci të palëvizshme. Çmimi mund të ndryshojë, në varësi të vendit ku e bëjmë blerjen. Ilaçi nuk është i rimbursueshëm.


FAQ – Pyetje që bëhen shpesh

A bie në peshë Mysimba?

Në shumicën e rasteve, trajtimi me Mysimbën sjell rezultate të kënaqshme. Është e rëndësishme të mos harrojmë për monitorimin e vazhdueshëm mjekësor gjatë trajtimit.

Sa kushton ilaçi Mysimba për humbjen e peshës?

1 paketë përmban 112 tableta, megjithatë, çmimi ndryshon në varësi të farmacisë së zgjedhur.

Cila është më e mirë Mysimba apo Saxenda?

Nuk ka përgjigje të qartë për këtë pyetje – kjo është një çështje shumë individuale, e cila është vendosur nga mjeku trajtues. Përveç kësaj, të dyja këto ilaçe nuk janë ekuivalente, kështu që ato nuk duhet të përdoren në mënyrë të ndërveprueshme.

Përmbledhje – A ia vlen të përdoret Mysimba?

Është e pamundur të thuash me siguri nëse Mysimba ia vlen ta përdorësh. Dhjamosja është një sëmundje e rëndë e qytetërimit që shkaktohet nga shkaqe të ndryshme. Prandaj, përgatitje të tilla të përparuara, si Mysimba, futen kur metodat e tjera që mbështetin zvogëlimin dështojnë. Në rastin e një personi shumë të dhjamosur që ka provuar të gjitha opsionet e mundshme, Mysimba mund të dalë të jetë vendpushimi i fundit përpara kirurgjisë bariatrike, e cila gjithashtu ka shumë komplikime potenciale. Pra, e gjitha varet nga rasti specifik. Sugjerojmë që në fillim të përdorim një dietë të shëndetshme reduktimi, të cilën do ta mbështesim me suplemente natyrale dietike që do të na ndihmojnë të shuajmë butësisht oreksin dhe të rrisim metabolizmin. Nëse nuk e dini se cilën përgatitje për të zgjedhur – lexoni renditjen tonë të shtesave për pakësim.