Skip to content

Çaji për humbje peshe – a është efektiv? Si punon?

A mund të mbajë çaji për humbjen e peshës procesin tretës dhe djegien e dhjamit? A të lejojnë vetitë e saj të përshpejtosh metabolizmin dhe të shtypësh oreksin? Do të përpiqemi t’u përgjigjemi këtyre dhe disa pyetjeve të tjera në këtë artikull.

Çaj për humbje peshe

Nëse e ke seriozisht humbjen e peshës, ndoshta tashmë i di bazat e dietës dhe të ushtrimeve fizike. Por, si i optimizoni përpjekjet tuaja për të arritur synimet tuaja?

Për shumicën e njerëzve, një fillim i mirë është t’i shtojnë rutinës së tyre një stimulues natyral të metabolizmit. Ndoshta tashmë keni dëgjuar për çajra që mbështetin humbjen e peshës. Por cilat punojnë vërtet? Në këtë artikull do të mësoni se cilat çajra zbutës janë më të efektshëm dhe çfarë duhet të kërkoni kur zgjidhni.

Cilat çajra për humbjen e peshës janë të efektshme? Për çfarë të kujdesesh?

Kërkoni çajra në përbërjen e të cilave renditet një lloj i veçantë bime. Shumica e çajve për humbje peshe përmbajnë barëra të tilla si pu-erh, oolong, rooibos ose çaj jeshil. Besohet se përbërësi aktiv i këtyre bimëve janë polifenolët – komponimet kimike me veti antioksiduese. Studimet sugjerojnë se çajrat që përmbajnë polifenolë mund të ndihmojnë në humbjen e peshës kur kombinohen me ushtrimet dhe një dietë të shëndetshme.

Shmangni çajrat me mbishkrimin «shije natyrore» në etiketë. Çajrat bimore mund të aromatizohen duke shtuar bimë që në fakt nuk kanë ndonjë vlerë ushqyese – ato vetëm shtojnë sheqer ose kalori.

Çaj efektiv për humbje peshe – propozimet tona.

çajra për humbje peshe

Çaj jeshil

Çaji jeshil është një nga llojet më të njohura të çajit dhe shoqërohet me shumë përfitime shëndetësore. Ekstrakti i çajit jeshil mund të rrisë aftësinë e trupit për të djegur dhjamin, veçanërisht gjatë ushtrimeve, por jo vetëm. Ajo përmban substanca bioaktive që bëjnë të mundur djegien e sasive të konsiderueshme të kalorive edhe në pushim.

Çaj Oolong

Çaji Oolong dhe çaji jeshil rrjedhin nga bima Camellia sinensis. Ato kanë disa veti të ngjashme dhe sjellin shumë përfitime shëndetësore. Pirja e çajit oolong mund të ndihmojë në uljen e tensionit të gjakut, zvogëlimin e kolesterolit, përmirësimin e funksionit të zemrës dhe rritjen e vigjilencës mendore. Çaji Oolong ndihmon edhe në humbjen e peshës në mënyra të ndryshme, duke përmirësuar tretjen dhe duke përshpejtuar metabolizmin.

Çaj i bardhë

Çaji i bardhë bëhet nga miqtë dhe gjethet e së njëjtës bimë nga e cila prodhohet çaji i gjelbër dhe i zi. Ka një shije më të butë se çaji i zi ose i gjelbër, sepse nuk oksidohet në procesin e përpunimit si këto çajra. Përveçse është një burim i shkëlqyer i antioksiduesit, çaji i bardhë mund të ndihmojë në reduktimin e oreksit dhe rritjen e djegies së yndyrës.

Çaj i kuq

Çaji i kuq ka veti termogjenike. Domethënë, e rrit punën e trupit të njeriut për të djegur kalori. Ndryshe nga shumica e çajit, çaji i kuq nuk përmban taninë. Taninët janë substanca që përmbahen në çajra të tjerë që pengojnë thithjen e hekurit nga trupi.

Çaji i kuq përmban gjithashtu polifenolë, të cilët ndihmojnë në reduktimin e peshës dhe të dhjamosjes. Këto polifenolë ndihmojnë në tretjen e dhjamit dhe parandalojnë depozitimin e saj në trup. Gjithashtu, zvogëlojnë inflamacionin, i cili mund të çojë në dhjamosje dhe grumbullimin e dhjamit në indet e trupit.

Çaj pastrues për humbje peshe – çfarë ia vlen të dini?

Çajrat detox përmbajnë disa përbërës që mund të ndihmojnë në humbjen e peshës, por efektiviteti i tyre varet nga mënyra se si konsumohet çaji dhe përbërësit që përdoren në recetë. Disa përbërës veprojnë si diuretikë ose pengojnë tretjen, kurse të tjerë ndihmojnë në tretjen më të efektshme të ushqimeve. Disa bimë kanë veti që, kur janë në kontakt me dhjamin, mund të zvogëlojnë qelizat dhjamore.

Mënyra më e mirë për të humbur peshë dhe për të mbajtur peshën është të kombinoni ushqimin e shëndetshëm, ushtrimet e rregullta, të përfshini çajra pastrues në mënyrën tuaj të jetesës dhe të çoni në një mënyrë jetese të ekuilibruar. Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth çajeve apo koktejeve të tjera të hollë, ju inkurajojmë të lexoni vlerësimet tona rreth Hai Matcha dhe Slim Dream Shake.

Përmbledhje dhe disa informacione shtesë

Substancat që gjenden në çajra të hollë rritin nivelin e hormoneve që urdhërojnë qelizat dhjamore të shpërbëjnë dhjamin. Falë kësaj, dhjami lëshohet në gjak dhe mund të përdoret si energji. Nëse shohim etiketat e suplementeve dietike për humbjen e peshës, në shumicën dërrmuese të tyre gjejmë çajra bimore si një nga përbërësit. Kjo sepse çajrat përmbajnë një grup antioksidues të quajtur katekinë, të cilët rrisin shpenzimet e energjisë dhe oksidimin e yndyrës gjatë ushtrimeve, si te njerëzit, ashtu edhe te kafshët.

Një avantazh tjetër i çajit është përmbajtja e kafeinës, e cila rrit thermogenesis dhe mobilizon acidet yndyrore në gjak për përdorim si “karburant”. Ka edhe prova se ekstrakti i çajit mund të bllokojë thithjen e karbohidrateve. Kjo do të thotë se kur hamë vakte, përthithen më pak kalori.Prandaj, nëse doni të humbni kilogram të panevojshëm dhe të filloni procesin e humbjes së peshës, çajrat e hollë mund ta bëjnë shumë më të lehtë për ju për të arritur qëllimin tuaj.