Skip to content

Aknet hormonale – Shkaqet, simptomat dhe trajtimi. Çfarë analizash hormonale duhet bërë?

Çfarë është akne hormonale? Shumë shpesh e dëgjon këtë term, por çfarë do të thotë në të vërtetë dhe si ndryshon akne hormonale nga llojet e tjera të akneve? A ka ndonjë kurë për aknet hormonale? Përgjigjet e këtyre dhe shumë pyetjeve të tjera do t’i gjeni në këtë artikull.

Aknet hormonale

Hormonet dhe aknet

Aknet hormonale janë një formë e zakonshme e acne vulgaris. Ajo lind si rezultat i një rritjeje ose pakësimi të përqendrimit të disa hormoneve dhe shoqërohet me mbiprodhimin e sebumit nga gjëndrat sebaceoze. Kur tubulet që çojnë në sekrecion sebum bëhen të strukur, pustule të dhimbshme, papule dhe nodules shfaqen në zona të tilla si fytyra dhe décolleté. Këto simptoma mund t’i atribuohen çekuilibrimeve hormonale, p.sh. të shkaktuara nga nivelet e rritura të hormoneve seksuale mashkullore (androgjenët) – testosterone, dihydrotestosterone dhe androstenediol – ose hormonet seksuale femërore (estrogjenët).

Aknet hormonale – shkaqet e formimit

Shkaqet kryesore të akneve hormonale janë:

 • Çrregullime hormonale
 • Stresi afatgjatë
 • Kujdes i papërshtatshëm për lëkurën
 • Përdorimi i stimulantëve
 • Dietë e papërshtatshme
 • Faktorët gjenetikë
 • Sekretim i tepruar i sebumit dhe çrregullime të gjëndrave sebaceoze

Simptomat hormonale të aknes

Në varësi të nivelit të hormoneve, pacientët mund të kenë të dyja lezionet inflamuese dhe jo-inflamuese të akneve në të njëjtën kohë. Simptomat e zakonshme të akneve hormonale përfshijnë blackheads, blackheads dhe puçrra me një tendencë për të lënë shenja të kuqe ose vjollcë pas shërimit. Gjatë çdo përsëritjeje, një ose më shumë nga këto simptoma mund të shfaqen dhe ashpërsia e tyre mund të jetë shumë e ndryshme nga njëri te tjetri.

Në kushte normale, sebumi lubrifikon folikulat e flokëve dhe i mban ato të hapura, por nëse ka shumë prej tyre ose nëse follicle clogs me epidermë të vdekur, puçrrat shfaqen.

Cilat analiza hormonale për aknet duhen bërë?

Për njerëzit me akne të moderuara deri të rënda, është e rëndësishme të zbulojnë shkakun e kësaj gjendjeje. Kjo është një detyrë e vështirë që kërkon një shqyrtim të plotë mjekësor. Kjo do të thotë kryerja e analizave të gjakut, të cilat duhet të porositen nga një dermatolog ose endocrinolog. Testet më të shpeshta janë:

 • testosterone totale
 • testosterone e lirë
 • dehidratoepiandrosterone (DHEA)
 • hormonet e tiroidit
 • prolaktin
 • hormon stimulues follicle (FSH)
 • hormone luteotropike (LH)
 • insulina
Aknet hormonale - testet hormonale

Si ta trajtojmë aknet hormonale?

Hapi i parë për trajtimin e akneve hormonale është të siguroheni që të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme të furnizohen në trup. Merrni një multivitamin me zink dhe vitaminë B3 çdo ditë. Zinku forcon sistemin imunitar dhe përshpejton shërimin, ndërsa vitamina B3 ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut rreth lëkurës dhe minimizon prodhimin e sebumit. Konsumojeni peshkun e yndyrshëm, si salmoni, dy herë në javë dhe zgjidhni vajra natyrore, si vajin e ullirit ose vajin e kokosit, në vend të gjalpit ose margarinës për gatim.

Përveç kësaj, pini të paktën 10 gota ujë në ditë. Uji e mban lëkurën të përkulur dhe hidraton trupin, duke parandaluar dehidratimin, i cili mund të rrisë ndjeshmërinë ndaj thyerjeve. Gjithashtu, uji i pijshëm heq toksinat nga trupi, gjë që pakëson përqendrimin e tyre në gjak dhe i bën ato më pak të prirura për të shkaktuar thyerje në lëkurë.

Përveç këtyre aktiviteteve të përditshme, vlen edhe përdorimi i metodave të tilla si pilulat e akneve, shtesat dietike dhe ilaçet shtëpiake të bazuara në përbërësit natyrorë. Kombinimi i të gjitha këtyre metodave do të sigurojë trajtim edhe më të efektshëm, si dhe do të ndalojë shpejt zhvillimin e akneve.

Tableta për aknet hormonale pa recetë

Është e rëndësishme që pilulat hormonale për aknet të veprojnë në një mënyrë që e korrigjon problemin, dhe jo vetëm që e maskon atë. Kjo do të thotë se ato duhet të përmbajnë një dozë të shëndetshme të vitaminës A, e cila është e nevojshme për vetë-rigjenerimin e lëkurës, si dhe vitaminëN B3 (niacinamide). Përbërës të tjerë aktivë për t’u kujdesur janë arbutina dhe acidi salicilik, të cilat ndihmojnë në kontrollimin e rritjes së baktereve dhe acidit zhelaik, i cili ndihmon në parandalimin e formimit të sebumit. Tabletat me cilësi të mirë do të parandalojnë formimin e puçrrave dhe do të korrigjojnë puçrrat aktuale. Gjithashtu, do të kujdesen edhe për butësinë dhe butësinë e lëkurës. Shembuj të këtyre suplementeve dietike janë: Royal Skin 500, Zinamax, Nonacne.

Aknet hormonale – trajtim natyral

Shumë njerëz kanë gjetur lehtësim nga aknet hormonale, duke arritur për mjekime natyrore. Këta agjentë ose zvogëlojnë prodhimin e hormoneve që kontribuojnë në formimin e akneve, ose vrasin bakteret që shkaktojnë formimin e puçrrave. Disa nga mjekimet më të mira natyrore përfshijnë:

Vaj i pemës së çajit

Vaji i pemës së çajit, që zakonisht përdoret në shtëpi, ka veti antiseptike që vrasin bakteret dhe reduktojnë inflamacionin në pore. Kjo është një zgjedhje e mirë kur bëhet fjalë për të vrarë bakteret dhe për të pakësuar inflamacionin pa e tharë lëkurën.

Furra e tërshërës

Aatmeali ka veti eksfoliuese që ndihmojnë në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës nga poret dhe sjell lehtësim nga acarimi i lëkurës i shkaktuar nga aknet.

Uthull molle

Uthulla e ciderit të mollës është një zgjedhje e mirë kur bëhet fjalë për vrasjen e baktereve, sepse është e lartë në lëndë ushqyese.

Lëng limoni

Lëngu i limonit përmban acid citrik dhe vitaminë C – dy përbërës të shkëlqyer për trajtimin e akneve, pasi ata veprojnë si astringentë dhe antioksidues. Acidi citrik që përmban lëngu i limonit ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës nga sipërfaqja e lëkurës. Antioksiduesit neutralizojnë radikalet e lira që dëmtojnë qelizat e shëndetshme, të cilat mund të shkaktojnë irritim dhe inflamacion.

[Irp]

Aknet hormonale – një dietë për t’u ndjekur

Trajtimi i akneve hormonale përfshin shmangien e çdo gjëje që mund të shkaktojë luhatje hormonale në trupin tuaj. Pra, nëse sapo keni filluar të merrni kontraceptivët, duhet të hiqni dorë nga ushqimet pikante dhe të kufizoni marrjen e kafeinës. Nëse do të fillosh terapinë e zëvendësimit të hormoneve, duhet të shmangësh çdo ushqim që mund të shkaktojë një reaksion të sistemit tretës. Aknet mund të shkaktohen edhe nga ushqimet që hamë në periudha të caktuara të vitit – për shembull, shumë njerëz fillojnë të vërejnë ndërprerje rreth menstruacioneve për shkak të hiperndjeshmërisë ndaj bulmetit.

Për të parandaluar shfaqjen e akneve hormonale, shmangni ushqimet me indeks të lartë glycemic (shmangni karbohidratet e përpunuara), përmirësoni ritmin e gjumit dhe bëni ushtrime rregullisht. Gjithashtu, sigurohuni që të kontrolloni listën e përbërësve të të gjitha produkteve që përdorni – disa kimikate që prishin endokrin. Megjithatë, nuk mund ta teprosh me zgjedhjet e tua. Mos harroni se dieta për aknet hormonale duhet të jetë e ekuilibruar siç duhet dhe t’i sigurojë trupit lëndët ushqyese të nevojshme.