Skip to content

Alopexy | Opinionet, çmimi, efektet, përbërja – një ilaç për rritjen e flokëve

Alopeksy është një zgjidhje për përdorim në lëkurë për njerëzit që vërejnë simptomat e para të tullacitetit. Është zhvilluar për të penguar humbjen e tepërt të flokëve. Dhe si është në të vërtetë? Në artikullin vijues kemi analizuar për ju përbërjen e saj, efektet anësore dhe gjithçka që ju duhet për të qenë në gjendje për të formuar një opinion në lidhje me të. Nëse doni të dini të gjitha aspektet e rëndësishme që duhet të dini para se të blini Alopexy – ne ju ftojmë të lexoni.

Alopeksy

Shumë burra dhe gra luftojnë me alopecinë androgjenetike dhe po kërkojnë një zgjidhje për problemin e tyre. Alopeksy është një lëng për përdorim të jashtëm, i cili ka për qëllim të jetë një prej tyre. Le të kontrollojmë se çfarë efektesh garanton, dhe cilat janë opinionet e përdoruesve, si dhe efektet anësore potenciale.

Një alternativë ndaj ilaçeve me recetë mund të jenë suplementet dietike të tilla si: Locerin, Folisin.

[Ez-toc]

Alopexy – Çfarë është dhe si funksionon?

Alopeks për flokë

Alopexy është një lëng për përdorim në skalp, në dispozicion pa recetë në farmacitë stacionare dhe online. Është një ilaç që pengon humbjen e tepërt të flokëve dhe rekomandohet në fazat fillestare të alopecisë androgjenetike. Paketa vjen me një aplikator të saktësisë dhe pipette.

Substanca aktive e përgatitjes është një substancë e quajtur minoxidil, e cila stimulon folikulat e flokëve. Minoxidil kundërvepron me miniaturizimin e folikulave të flokëve dhe intensifikon shumimin e qelizave të folikulave të flokëve. Pas rreth 8 javë pas fillimit të përdorimit të përgatitjes, ju mund të vini re efektet e para në formën e inhibimit të humbjes së tepërt të flokëve, dhe pas 16 javësh ju mund të vini re një përshpejtim të normës së rritjes së flokëve. Megjithatë, duhet mbajtur mend se këto rreze kohore mund të ndryshojnë në njerëz të ndryshëm dhe koha që efektet të shfaqen është shumë individuale.


Dosage e Alopexy – Si për të përdorur?

Alopexy është një lëng i destinuar për përdorim direkt në skalp. Ajo duhet të përdoret dy herë në ditë, çdo herë duke aplikuar 1 ml lëng në lëkurë. Para se t’i përdorësh, lexo rekomandimet e dozimeve dhe ndiqi me rreptësi. Duke përdorur një dozë më të lartë se ajo e rekomanduar vetëm mund të sjellë dëm, ajo nuk do të bëjë efektet të duken më të shpejtë. Moskryerja e dosazhit të ilaçeve mund të kërcënojë shëndetin e madje edhe jetën.

Përgatitja është e destinuar vetëm për përdorim të jashtëm, ajo nuk duhet të përdoret në vende të tjera përveç skalpit. Para se ta zbatosh lëngun, sigurohu që skalpi të jetë i pastër dhe i thatë. Doza e 1ml e zgjidhjes duhet të shpërndahet në mënyrë të barabartë mbi të gjithë zonën e trajtuar të lëkurës së prekur nga problemi i tullacitetit dhe masazhohet butësisht me majat e gishtave. Menjëherë pas aplikimit, duart duhen larë shumë mirë për të shmangur qimet e tepërta jashtë vendeve të aplikimit.


Efektet anësore dhe kontraindikacionet e Alopexy – A është përdorimi i sigurt?

Alopeksy është një ilaç, kështu që si çdo prej tyre ajo mund të shkaktojë efekte anësore. Ato nuk ndodhin gjithmonë, varet nga njeriu. Megjithatë, duhet të jesh i vetëdijshëm për rrezikun e disa reagimeve. Kur vëreni ndonjë simptomë shqetësuese, menjëherë duhet ta ndërpritni përgatitjen. Nëse simptomat janë shumë të pakëndshme, duhet të shkoni te mjeku duke marrë paketimin e ilaçit të përdorur me vete. Përdorimi i Alopexy nuk rekomandohet gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji. Gjithashtu nuk rekomandohet për njerëzit që marrin vasodilatorë.

Efektet anësore më të zakonshme me Alopexa përfshijnë:

 • Dhembje koke
 • duke ulur tensionin e gjakut
 • rrahje të përshpejtuara të zemrës
 • dhimbje, therja në gjoks
 • marramendje
 • Ënjtje dhe ënjtje
 • irritim i skalpit
 • Qetsi
 • mund të shkaktojë ndjesi djegieje dhe irritim
 • Flokë trupi të pabarabartë

Më shpesh ka simptoma të pakëndshme të tilla si alergji të lëkurës, peeling e epidermës, kruarje dhe skuqje të lëkurës. Nëse simptomat vazhdojnë për një kohë të gjatë, pavarësisht nga ndërprerja e përdorimit, konsultohuni me një mjek.

Njeriu tullac i produktit Alopexy

Alopexy – Shqyrtimet e konsumatorëve

Në web mund të gjeni me lehtësi opinione të njerëzve që kanë përdorur Alopexy. Kjo ndoshta është e lidhur me lehtësinë e saj. Në forumet e diskutimit dhe mediat sociale ka opinione të ndryshme – disa përdorues janë shumë të kënaqur dhe pretendojnë se Alopexy bën mrekulli, të tjerë thonë se kjo nuk i ndihmoi ata fare. Kjo është normale për përgatitje të tilla – opinionet janë gjithmonë të ndara. Opinioni pa dyshim varet edhe nga arsyeja e tullacitetit – Alopexy punon në tullac model mashkullor, kështu që në qoftë se ajo është përdorur nga njerëzit me mangësi, ata sigurisht nuk do të shohin efektet.

Më poshtë janë disa shembuj mendimesh:

“Unë përdora të gjithë paketën, trajtimi im zgjati 3 muaj dhe nuk shoh ndonjë efekt. Ndoshta po ta përdorja më gjatë, diçka do të ndryshonte, por pas 3 muajsh flokët prapë bien njësoj. Do të kërkoj diçka më të mirë.”

“Sipas mendimit tim, është një produkt shumë i mirë që pengon humbjen e flokëve, më ndihmoi shumë. Deri tani, flokët nuk janë rritur ende, por nuk bien aq shumë sa më parë. Më parë, kishte kaq shumë prej tyre, saqë fillova të kisha frikë se mos bëhesha tullac. Prandaj, nga ana ime, unë e rekomandoj atë.”

“Efektet ishin ok, në fakt pas dy muajsh flokët ranë më pak, por skalpi im ishte i irrituar herë pas here dhe unë duhej të ndaloja përgatitjen. Tani jam i përqendruar në plotësimin e mangësive të mia, në fillimin e një diete të shëndetshme dhe në marrjen e një vitamine dhe të një suplementi mineral.»


Avantazhet dhe disavantazhet e Alopexy 5 %

Është e rëndësishme që kur vendosni për një trajtim me lëngun e skalpit Alopexy, të analizoni me kujdes përbërjen e saj, efektet anësore potenciale dhe të gjitha avantazhet dhe disavantazhet. Këtu janë kryesoret.

Avantazhet

 • Disponueshmëri e lehtë – në dispozicion pa recetë në farmacitë e palëvizshme dhe online
 • Efekte mjaft të shpejta
 • dozë të lartë të substancës aktive

Disavantazhe

 • rrezik mjaft i lartë komplikimesh
 • nevoja për të fërkuar lëngun jashtë 2 herë në ditë
 • efektet afatshkurtra – mund të regress pas ndërprerjes së përdorimit

Alopeksy – përbërja – çfarë përbërëssh mund të gjejmë në lëng?

Locioni i lëkurës Alopexy u zhvillua në bazë të një substance aktive, domethënë është minoxidil. Përbërja e përgatitjes është pra shumë e thjeshtë dhe nuk përmban klogje të panevojshme. Minoxidil është një substancë që ka provuar se ka një inhibitim të alopecisë androgjenetike. Ajo pengon humbjen e tepërt të flokëve, dhe përdoret më gjatë përshpejton rritjen e flokëve të reja. Parandalon miniaturizimin e folikulave të flokëve, falë të cilave qelizat e tyre mund të shumohen më shpejt.

Studimet kanë treguar se efektet e para në formën e inhibimit të humbjes së flokëve mund të vërehen pas 2 muajsh të përdorimit të ilaçit, dhe pas 4 muajsh rritja e flokëve përshpejtohet. Është një përgatitje për përdorim të jashtëm në skalp, e cila zgjat fazën e rritjes së flokëve dhe rrit numrin e folikulave të flokëve. Është më mirë ta përdorësh në fazat fillestare të procesit të tullacimit.

Përbërja e plotë e Alopexy 5%:

Minoxidil 5%

Etanoli

Propilen

Ujë i pastruar


Ku të blesh dhe sa kushton Alopex?

Alopeksy

Alopexy është në dispozicion në një paketë që përmban 3 shishe të përgatitjes për skalpin. Çdo shishe ka një kapacitet prej 60 ml, e cila na jep 3 muaj përdorim. Kostoja për të cilën ju duhet të përgatiteni ndryshon, në varësi të vendit ku e blejmë. Ajo është në dispozicion në farmacitë stacionare dhe online, në këto të fundit shpesh mund të gjeni një çmim më tërheqës, por shumë shpesh ju gjithashtu duhet të paguani për transportin detar.


Përmbledhje – A ia vlen të përdoret Alopexy?

Alopeksy është një përgatitje e bazuar në minoxidil, për përdorim topik në rastin e alopecisë androgjenetike. Zgjidhja alopeksy për lëkurën është e lehtë për t’u aplikuar – vetëm aplikojnë 1 ml të zgjidhjes në skalpin. Ju nuk keni nevojë për një recetë nga mjeku juaj për të përdorur Alopexy.

Megjithatë, shumë përdorues pohojnë se pas ndërprerjes së trajtimit, ata vërejnë përmbysjen e efekteve. Inhibitimi i rritjes së flokëve ndalon pas ndërprerjes së përdorimit. Duhet mbajtur mend se, nëse ilaçet nuk përdoren si të përshkruara ose nuk përdoren nga njerëzit që janë alergjikë ndaj ndonjërit prej përbërësve, ato mund të rrezikojnë shëndetin dhe jetën.

Alopexy ka një reputacion të mirë në mesin e njerëzve që e përdorin atë dhe është në dispozicion me një çmim të përballueshëm pa nevojën për një recetë. Megjithatë, nëse nuk jeni të sigurt për shkakun e humbjes së flokëve, duhet të konsideroni përdorimin e suplementeve dietike orale. Ju mund të shihni më të mirën e tyre në renditjen tonë.