Skip to content

Shtrydhja e puçrrave – si dhe a të shtrydhni fare?

Puçrrat e shtrydhshme janë bërë një zakon i keq për shumë njerëz, të cilin nuk mund ta heqin dot. Problemi është se ky proces mund t’i bëjë lëkurës më shumë dëm sesa mirë nëse bëhet në mënyrë të gabuar. Më shumë se si të mos dëmtoni veten kur shtrydhni puçrra, si edhe si ta bëni këtë, do të mësoni nga artikulli ynë.

Puçrra shtrydhëse

A janë të dëmshme puçrrat?

Pyetja nëse puçrrat e shtrydhjes janë të dëmshme është e diskutueshme. Disa dermatologë thonë se ajo nuk është e rrezikshme dhe madje mund të ndihmojë për të hequr qafe aknet më shpejt, ndërsa të tjerë besojnë se kjo mund të çojë në mbresë, inflamacion dhe dëmtim të barrierës lëkurë-epidermal.

Nëse vendosni ta bëni këtë, bëni veçanërisht kujdes kur shtrydhni puçrra, sepse lëkura në këtë vend mund të jetë më e ndjeshme ndaj irritimit. Këtë duhet ta bëni vetëm nëse mendoni se puçrra është shfaqur tashmë në sipërfaqen e lëkurës dhe ka një ngjyrë purulente të verdhë të ndezur. Gjithashtu, është shumë e rëndësishme t’i dezinfektoni mirë duart që më parë.

Duhet të shmangen cysts ose nodules, pasi ata mund të jenë të infektuar me bakteret që mund të çojë në infeksione të lëkurës.

Çfarë ndodh kur shtrydh puçrrat? Efektet

Puçrrat shtrydhëse provokojnë inflamacion në pore, gjë që shkakton rritjen e prodhimit të naftës dhe prerjen e poreve. Ja përse dermatologët nuk rekomandojnë kurrë ta bëjnë këtë aktivitet individualisht. Në disa raste, nëse keni një infeksion nën lëkurë (p.sh., bakterial ose viral), shtrydhja e këtyre njollave mund të bëjë që këto infeksione të përhapen më tej në të gjithë trupin tuaj, duke shkaktuar simptoma më serioze të tilla si ethe ose ënjtje rreth vendit ku keni shtrydhur akne. Një efekt tjetër që është më shpesh i dukshëm janë shenjat në sipërfaqen e lëkurës, të cilat janë të vështira për t’u hequr. Duhet të mos harrojmë se induktimi i shkaktuar mund të shkaktojë një akumulim edhe më të madh të akneve, kështu që para se të merrni masa për të hequr individualisht puçrrat, ia vlen të konsideroni një vizitë te një beautician ose përdorimin e kozmetikës me një efekt pikësor.

Puçrra shtrydhëse – hap pas hapi

Si t’i shtrydhim puçrrat – hap pas hapi

 1. Laji duart me sapun dhe ujë.
 2. Përdor një peshqir të pastër për të tharë duart.
 3. Vendoseni gishtin (indeksin ose mesin) në të dy anët e puçrrave dhe shtrydheni brenda.
 4. Mund t’i bëni presion për disa sekonda, por mos shkaktoni gjakderdhje ose mos e tërhiqni lëkurën që rrethon puçrrën.
 5. Lirojeni presionin dhe pastrojeni mirë vendin pas puçrrave.
 6. Laji përsëri duart me sapun dhe ujë para se të prekësh ndonjë gjë tjetër.

Trekëndëshi i puçrrave që shtrydhin vdekjen në fytyrë

Trekëndëshi i vdekjes është pjesa e fytyrës e kufizuar nga këndet e gojës dhe apex e hundës. Kjo zonë është vaskularizuar në mënyrë të pasur, që do të thotë se infeksioni që ndodh, p.sh. si rezultat i infeksionit pas ekzmës shtrydhet, mund të përhapet shpejt nëpër enët e gjakut dhe të shkaktojë komplikime intrakraniale. Dermatologët këshillojnë me forcë kundër heqjes individuale të puçrrave dhe çdo parregullsie në këtë fushë, sepse një kërcënim në dukje i vogël mund të përfundojë në pasoja shumë serioze.

Puçrra shtrydhëse në fytyrë

Puçrra që shtrydhin bukuroshen

Së pari, pastron fytyrën me një pastrues të butë dhe pastaj e than me peshqir. Një zgjidhje aplikohet në fytyrë, e cila ndihmon në thithjen e vajit të tepërt nga lëkura. Ai vepron si astringent dhe parandalon prodhimin e mëtejshëm të sebumit nga gjëndrat sebaceous. Para se të aplikojë zgjidhjen, beautician gjithashtu heq grimcat e papastërtive nga poret, në mënyrë që të mund të punojnë më me efektshmëri.

Zgjidhja e përdorur nga beautician duhet të ketë veti qetësuese dhe qetësuese, pasi ato ndihmojnë në reduktimin e skuqjes dhe ënjtjes së shkaktuar nga aknet pa efekte anësore të tilla si irritimi ose acarimi i lëkurës. Pas aplikimit të zgjidhjes, duhet të prisni rreth 10 minuta që ajo të përthithet plotësisht në lëkurë, pas së cilës mund të vazhdoni me veprime të mëtejshme, të tilla si eksfoliimi i epidermës ose heqja e kokave të zeza. Në këtë pikë, është e nevojshme të vendosim se me cilën metodë do të vendosim të heqim kokët e zeza. Ne mund të zgjedhim nga:

Lëkurë kimike

Petët kimikë punojnë duke hequr shtresën e sipërme të lëkurës për të zbuluar lëkurën e re dhe të shëndetshme nën të. Kjo ndihmon për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës dhe nxit rritjen e të rejave. Beautician zakonisht përdor acid glycolic ose TCA (acid trichloroacetic) për petë më të butë dhe acid laktik ose TCA për petë më të thellë. Këto trajtime mund të jenë të dhimbshme dhe mund të shkaktojnë skuqje, ënjtje ose tharje te disa njerëz me lëkurë të ndjeshme.

Dermabrasioni

Dermabrasioni përfshin përdorimin e një mjeti të quajtur mikroorganizmë ose kurim që heq shtresat e lëkurës me hulli të imëta. Kjo procedurë zakonisht kryhet nën anestezi lokale, kështu që gjatë vetë procedurës nuk ndihet dhimbje, por pas përfundimit të saj, disa parehati mund të ndodhë, në varësi të thellësisë së hullive.

Shtrydhje klasike e puçrrave

Kjo është teknika më themelore për heqjen e puçrrave. Ajo konsiston në shtypjen e zonës përreth puçrrave nga të gjitha anët, dhe pastaj shtrydhjen e saj me mjete sterile.

Terapi me vakum

Pajisja thith puçrra nga brenda puçrrave, ndërsa ushtron presion në sipërfaqen e saj për të parandaluar që enët e gjakut të shpërthejnë.

Terapi me dritë blu

Ky trajtim konsiston në irradiating fytyrën me dritë blu të një frekuencë të caktuar dhe intensitet – ajo është menduar për të vrarë bakteret që përkeqësojnë gjendjen e akneve.

Si të shtrydhësh një puçër që nuk dëshiron të dalë jashtë?

Të shtrydhësh një puçër që nuk dëshiron të dalë nuk është ide e mirë. Ju mund të lini një shenjë të përhershme në lëkurë dhe të shkaktoni inflamacion. Pra, çfarë të bëjë me të?

Mënyra më e mirë për të hequr qafe një puçër është të përdorni një produkt trajtimi të akneve që përmban peroksid benzoyl ose acid salicylic, i cili do të ndihmojë në vrasjen e baktereve që shkaktojnë puçrra. Nëse nuk keni asnjë nga këto produkte, mund të përdorni edhe pastë dhëmbësh ose sodë buke në zonën e prekur.

Puçrra shtrydhëse në shpinë

Para se të marrësh puçrra në dorë dhe të përpiqesh t’i shtrydhësh vetë puçrrat, duhet të marrësh parasysh disa gjëra. Ka shumë shkaqe të puçrrave në shpinë, që nga veshja e rrobave të ngushta dhe djersitja e deri te përdorimi i disa llojeve të kozmetikës ose ilaçeve. Arsyeja mund të jenë edhe lloje të ndryshme sëmundjesh, prandaj hapi i parë për të përcaktuar nëse doni t’i hiqni vetë këto puçrra është të përcaktoni shkakun e tyre dhe të zhvilloni një plan për t’i parandaluar ato në të ardhmen.

Nëse vendosni të hiqni një puçër të veçantë në shpinë, mos harroni se ajo mund të lërë një shenjë jo të hijshme. Gjithashtu mos harroni se në të njëjtin vend mund të shfaqen më shumë puçrra – në fakt, mund të ndodhë që një puçrra të çojë në një shpërthim epidemie, nëse nuk jeni të kujdesshëm. Prandaj, është më mirë ta lini këtë aktivitet në duart e dermatologëve, të cilët mund të sigurohen që të identifikojnë shpejt burimin e puçrrave tuaja dhe të zhvillojnë një plan trajtimi të përshtatur posaçërisht për ju.

Si t’i heqësh qafe puçrrat – ilaçet në shtëpi

Përveç metodës më popullore, e cila është puçrra vetë-shtrydhëse, ka mënyra të tjera, natyrore që jo vetëm mund të eliminojnë papërsosmëritë në lëkurë, por edhe të pengojnë shumëzimin e baktereve dhe të zvogëlojnë dëmtimin e lëkurës, e cila është një simptomë e akneve.

Disa nga ilaçet shtëpiake që mund të përdoren për të hequr qafe puçrrat janë lëngu i limonit, uthulla e cidres së mollës, mjalti, pluhuri turmerik dhe glicerinë. Lëngu i limonit është një përbërës shumë efektiv për të hequr qafe puçrrat. Që ky ilaç të funksionojë, duhet të aplikosh lëng limoni në zonën e prekur nga puçrra dhe ta lësh për rreth dhjetë minuta, pastaj ta lash. Kjo metodë mund të përsëritet çdo ditë derisa lëkura të heqë qafe të gjitha puçrrat. Një mënyrë tjetër e efektshme për të hequr qafe puçrrat është uthulla. Sasi të barabarta të uthullës së mollës, ujit dhe glicerinës duhet të përzihen. Përdorni një sustë pambuku për ta aplikuar përzierjen në zonën e prekur nga puçrra dhe lëreni për rreth pesëmbëdhjetë minuta, pastaj lajeni me ujë të vakët. Një tjetër metodë tjetër është mjalti. Ajo vepron si një antiseptik natyral që ndihmon në dezinfektimin dhe vrasjen e baktereve që shkaktojnë akne. Përzjejeni në një tas një lugë gjelle mjaltë, lëng limoni dhe pluhur turmerik, pastaj aplikojeni këtë përzierje në lëkurë për rreth njëzet minuta, pas së cilës shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Preparate pikash për puçrra

Preparate pikash për puçrra

Zgjedhja e kozmetikës së duhur për të hequr puçrrat mund të jetë e vështirë. Në fund të fundit, ajo që funksionon për një person mund të mos jetë zgjidhja më e mirë për një tjetër. Lloji dhe gjendja e lëkurës suaj, si dhe produktet që tashmë përdorni, mund të ndikojnë se cila njollë kozmetike është më e përshtatshme për ju. Gjithashtu, ia vlen të shqyrtojmë se sa kohë dhe përpjekje jeni gati t’i kushtoni trajtimit të puçrrave tuaja. Disa përgatitje me pika punojnë shpejt dhe të lejojnë të heqësh qafe puçrrat brenda pak ditësh, ndërsa të tjera janë zgjidhje afatgjata, që kërkojnë përdorim të vazhdueshëm. Dhe të dy llojet kanë të mirët dhe të burgosurit e tyre. Ndonjëherë ia vlen të përdorim terapi afatgjatë dhe të mbrojmë lëkurën tonë për të ardhmen kundër kërcënimit të mundshëm të puçrrave të mëtejshme. Megjithatë, ndodh edhe që duhet ta heqim menjëherë problemin, sepse, për shembull, kemi një mbledhje të rëndësishme. Pastaj do të funksionojnë përgatitjet që kanë prona të forta ad hoc.

Përbërësit që duhet të kërkojmë në përgatitjet për heqjen e puçrrave:

 • Acid salicilik
 • Peroksid benzoili
 • Retinol
 • Vaj i pemës së çajit
 • Acide alfa-hidroksi
 • Acid glikolik
 • Zink
 • Glicerinë
 • Vitamina C
 • Kamphor
 • Zdëllitje shtrigash

Gjithashtu ia vlen të mendojmë për zbatimin e suplementeve dietike që do të na ndihmojnë në kujdesin efektiv të lëkurës dhe do ta mbrojmë atë në një mënyrë gjithëpërfshirëse. Mund të përfitojmë nga:

 • Re:nev Skin
 • Royal Skin 500
 • Nonacne

Varësia ose sëmundjet – acne neuropatike

Puçrrat e shtrydhura shpesh quhen varësi, sepse për shumë njerëz është një procedurë që thjesht u jep kënaqësi. Siç del, eksfoliimi kompulsiv është një sëmundje e quajtur acne neuropatike. Simptomat e kësaj sëmundjeje janë shtrydhja kompulsive e puçrrave, e cila shkaktohet nga mungesa e pranimit të pamjes së tyre, përpjekje të vazhdueshme për përsosmëri ose gjendje depresive. Pacientët me akne neuropatike shtrydhin puçrrat, sepse u jep një ndjenjë kontrolli.

Si të ndalosh së shtrydhuri puçrrat?

Nëse puçrrat e shtrydhjes janë një simptomë e akneve neuropatike, atëherë do të jetë e nevojshme një vizitë te një psikolog. Është një sëmundje mendore dhe mjerisht individualisht është shumë e vështirë ta zhdukësh këtë sëmundje. Nëse arsyeja është e ndryshme, atëherë mund të fillojmë me veprime të thjeshta që mund të na ndihmojnë. Gjëja më e thjeshtë që mund të bëjmë është thjesht të veshim makijazh. Falë kësaj, dëshira jonë për të shtrydhur puçrra duhet të jetë më pak. Fakti që papërsosmëritë e fytyrës do të jenë më pak të dukshme, do të thotë se nuk do të ndiejmë nevojën e fortë për të përmirësuar pamjen. Për këtë arsye, nuk duhet të shohim shumë shpesh në pasqyrë dhe të bëjmë fotografi me dritë shumë të ndezur, sepse atëherë papërsosmëritë dallohen edhe më shumë. Gjithashtu ia vlen të futni një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar në jetën tuaj, e cila do të ndihmojë në reduktimin e thyerjeve në fytyrë. Ne duhet të përdorim energjinë tonë për aktivitet fizik, i cili gjithashtu duhet të sjellë efekte pozitive në lidhje me gjendjen e lëkurës sonë.