Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Puçrrat në kokë – cilat janë shkaqet dhe trajtimet?

Puçrrat në kokë – cilat janë shkaqet dhe trajtimet?

2.7/5 - (3 votes)

Mos u frikësoni nëse puçrrat, puçrrat ose inflamimet e tjera shfaqen në kokë. Shumica e këtyre sëmundjeve nuk janë serioze dhe mund të trajtohen lehtë. Megjithatë, ka situata që një detaj në dukje i vogël dhe i parëndësishëm është një simptomë e një sëmundjeje më serioze. Prandaj, ia vlen të kesh njohuri në këtë temë me qëllim që të diagnostikosh shpejt rrezikun dhe të zbatosh formën e duhur të trajtimit.

Pustule në kokë

Pustulet në shkaqet e kokës. Nga vijnë qimet në flokë?

Arsyet për formimin e puçrrave në kokë mund të jenë të shumta. Më të zakonshme janë ndryshimet hormonale, të cilat shpesh ndodhin gjatë pubertetit, kur një person shkon përmes pubertetit.

Shkaqet:

Ndryshime hormonale

Gratë janë veçanërisht të prirura ndaj ndryshimeve hormonale dhe mund të vërejnë një rritje të numrit të fshesave gjatë ciklit menstrual ose shtatzënisë (edhe pse kjo zakonisht ndodh gjatë marrëdhënieve intime). Ndryshimet hormonale nuk janë gjithmonë të papritura; shfaqen me kalimin e kohës, si pjesë e procesit të plakjes ose proceseve të tjera natyrore, të cilat gjithashtu mund të kontribuojnë në një rritje të numrit të shpërthimeve. Burrat gjithashtu mund të përjetojnë ndryshime hormonale për shkak të moshës dhe faktorëve të mënyrës së jetesës të tilla si konsumimi i tepruar i alkoolit ose pirja e cigares.

Dietë e paekuilibrifikuar

Nëse keni zakone të këqija në të ngrënë dhe nuk merrni lëndë ushqyese të mjaftueshme nga ushqimi, trupi juaj do të prodhojë më shumë sebum se zakonisht – një substancë e yndyrshme që ndihmon në mbajtjen e lëkurës suaj të shëndetshme duke e hidratuar atë nga brenda, por gjithashtu mund të ndajë pore nëse nuk është aq e hidratuar sa duhet!

Higjiena e papërshtatshme

Higjiena e papërshtatshme kontribuon edhe në formimin e puçrrave në kokë, pasi lejon që bakteret të zhvillohen në pore dhe t’i mbërthet me papastërti, duke shkaktuar formimin e puçrrave dhe trashjen purulente.

Mungesa e gjumit

Gjumi i mjaftueshëm është i rëndësishëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe, përveç kësaj, ndihmon në rregullimin e niveleve të hormoneve që kontrollojnë prodhimin e sebumit. Kur nuk fle sa duhet, trupi prodhon më shumë sebum se zakonisht, gjë që çon në pore të bllokuara dhe në thyerje.

Stresi

Ajo mund të ndikojë në sebumin e tepërt të prodhuar dhe të prishë ritmin e funksionimit të trupit. Përveç kësaj, gjatë stresit të tepërt, një person priret të kruajë për të lehtësuar ndjenjat dhe kjo mund të çojë në thellim të acarimit.

Pustulet në kokë - shkaqet

Pustule purulente në kokë në flokë – çfarë mund të dëshmojnë ata?

Një nga shkaqet më të zakonshme të formimit të puçrrave dhe skrapit në kafkën e formës purulente është dermatitis purulent. Kjo sëmundje shfaqet nga njollat e kuqe dhe të fryra në të cilat mblidhen puset. Infeksioni mund të prekë çdo pjesë të trupit, por më shpesh shfaqet në fytyrë, sqetulla ose qafë.

Simptomat kryesore përfshijnë:

 • Kruarje intensive
 • Oedema
 • Dhembje
 • Shkarkim i bollshëm nga pustulet

Nëse vëreni ndonjë nga këto simptoma në kokë dhe qafë, duhet të shkoni menjëherë te mjeku. Dermatologu duhet të kontrollojë me kujdes gjendjen e lëkurës suaj për të konfirmuar ose përjashtuar ndodhjen e dermatitit purulent. Mbi këtë bazë, ai do të jetë në gjendje të përcaktojë rrugën e mëtejshme të trajtimit.

Pustulet në pjesën e pasme të kokës dhe kaçurrela në kokë në zonën e tempujve – A është sifilisi?

Nëse puçrrat shfaqen në pjesën e pasme të kokës, ia vlen ta dimë se ato mund të shkaktohen nga sëmundja e sifilisit.

Kjo është një sëmundje serioze që kërkon trajtim nga një mjek. Ajo shkakton skuqje dhe ulcera në çdo pjesë të trupit dhe nëse nuk kurohet, mund të çojë edhe në vdekje. Pustulet janë një nga simptomat e sifilisit, por karakteristike për këtë sëmundje janë edhe:

 • zmadhojnë nyjet limfatike
 • rashe gjenitale
 • puçrra në duar
 • ndryshimet në organet gjenitale
 • njolla të bardha në gojë
 • parehati dhe djegie kur urinojmë
 • alopecia fokale
 • përkeqësimi i shikimit ose dëgjimit
 • inflamimi i mëlçisë, veshkave, trurit
 • çrregullime mendore

Pustule të kuqe në kokë – psoriasis apo një shkak tjetër?

Pustulet e kuqe në kokë mund të shkaktohen nga psoriasis ose sëmundje të tjera të lëkurës. Me psoriasis, papules kuqe dhe zonat e skalare mund të shfaqen në lëkurë. Ngjyra e lezioneve mund të ndryshojë nga rozë, nëpërmjet të bardhës deri në ngjyrë kafe. Këto lezione mund të jenë të ashpra në prekje dhe të mbuluara me luspa të argjendta. Nëse vuani nga psoriasis pustular, simptomat mund të përfshijnë:

 • Fshesa të dhimbshme që formohen pranë kyçeve
 • Një lezione e vetme, e madhe, e ngritur (e quajtur pllakë) e rrethuar nga lëkura e skuqur
 • Njolla të kuqe që përhapen në zona të mëdha të trupit

Psoriasis pustular zakonisht shkakton shpërthime të papritura dhe zakonisht zgjidhet shpejt me trajtimin e duhur. Shpërthimet psoriatike zakonisht prekin një pjesë të trupit në të njëjtën kohë; ndodh, megjithatë, që ato prekin shumë pjesë në të njëjtën kohë, por kjo është një dukuri më pak e zakonshme. Në disa njerëz, efflorescences shfaqen vetëm në kohë të caktuara të vitit, ndërsa të tjerët vuajnë prej tyre gjatë gjithë vitit deri në dobësimin e sistemit të tyre imunitar – p.sh., pas infeksionit ose gjatë shtatzënisë, kur nivelet e estrogjenit bien. Megjithatë, me këtë sëmundje mund të përdoren masa qetësuese, por ia vlen të konsultoheni me një mjek për të përcaktuar masat më vendimtare të trajtimit.

Skalp i keq dhe puçrra? Pustulet e çara në kokë mund të jenë një shenjë e lisë së pulës

Këputja e rëndë mund të tregojë zhvillimin e lisë së pulës, një sëmundje e shkaktuar nga virusi VZV, i cili prek më shpesh fëmijët e moshës parashkollore dhe të hershme shkollore. Simptomat tipike janë shpërthimet e lëkurës me ashpërsi të veçantë në fytyrë dhe në kokë. Është relativisht e lehtë për t’u njohur, sepse kjo sëmundje ka një cikël specifik zhvillimi.

Simptomat:

 • ethe
 • dhimbje koke dhe fyti
 • Myalgjia
 • Malaise
 • puçrra

Papule nënlëkus në kokë

Papule nënlëkus në kokë

Shkaku kryesor i formimit të nodules subcutaneous në kokë është fërkimi i përsëritur në mes të flokëve ngjitur (trauma), gjatë së cilës proceset nxitëse ndodhin në follicles flokëve dhe gjëndra sebaceous, si rezultat i të cilave, në një fazë të caktuar të zhvillimit, follicles flokëve fryhet me pus dhe formojnë një cyst vogël. Zakonisht është e mundur t’i heqësh këto nodule brenda një kohe të shkurtër pa pasoja serioze, nëse ato nuk infektohen për shkak të papastërtisë ose duke i gërvishtur me duar kur lani ose krehni flokët me gishtat tuaj. Megjithatë, çdo inflamim bëhet serioz nëse shumë baktere janë të përfshira në zhvillimin e tij, si dhe kur ka shumë enët e dëmtuara të gjakut rreth zonës së prekur – në të dy rastet, infeksioni i celulitit mund të ndodhë, e cila kërkon trajtim urgjent, duke përfshirë administrimin e antibiotikëve.

Kujdesi për skalpin e prekur nga akne – si për të trajtuar eczema në kokë?

Kur zgjidhni një ilaç për aknet në skarë, është e nevojshme të merrni parasysh llojin e lëkurës së prekur nga ky problem. Shkaku më i zakonshëm i puçrrave në kokë është prodhimi i tepruar i gjëndrave sebaceous (të ashtuquajturat seborrhea). Në këtë rast, mund të përdorni një shampo të zakonshme që nuk përmban alkool ose aroma. Ajo do të ndihmojë për të luftuar bakteret dhe për të zvogëluar inflamacionin, duke i lënë flokët tuaj të pastër dhe të shëndetshëm duke parë në çdo kohë!

Shampo për pustulet në kokë

Shampo është një produkt shumë specifik dhe duhet të përshtatet me nevojat e lëkurës sonë. Ai duhet të pastrojë flokët, por jo t’i privojë nga vajrat e tij natyrore. Duhet të jetë mjaft e butë që të mos irritojë skalpin, por edhe të mos jetë aq delikate sa të mos përmbushë detyrën e saj. Shampo ideal për skalpin e prirur për akne është ai që pastron flokët pa i privuar nga hidratimi i duhur, në mënyrë që skalpi të mos prodhojë një sasi të tepruar sebumi për të kompensuar thatësinë. Ajo gjithashtu duhet të ketë disa veti anti-inflamuese në mënyrë që të mund të zvogëlojë skuqjen dhe ënjtjen pas puçrrave ekzistuese dhe të parandalojë formimin e të rejave.

Përbërësit për t’u kërkuar janë vaji i pemës së çajit, vaji i rozmarinës, vaji i farave jojoba, vaji i piperit (ose menthol), ekstrakti i lëvores së shelgut, acidi salicilik dhe pyrithione zinku. Këto janë anti-inflammatories që ndihmojnë si në luftën kundër akneve ekzistuese, ashtu edhe në parandalimin e formimit të focit të ri.

Vaj për pustule në kokë

Detyra kryesore e vajgurit për puçrrat në kokë – është të sigurojë heqjen në kohë dhe pa dhimbje të proceseve nxitëse që kanë ndodhur në sipërfaqen e lëkurës. Struktura e vajgurit është zhvilluar në mënyrë që ato të depërtojnë thellë në lëkurë dhe të fillojnë të veprojnë shumë më shpejt se format e tjera të trajtimit në dispozicion. Përveç kësaj, këta agjentë janë më delikatë se kremrat, kështu që përdorimi i tyre nuk shkakton acarim.

Zgjedhja e mjeteve për këtë problem është shumë e madhe, madje ka edhe nga ato që kanë një efekt të dyfishtë, pra që të dyja heqin puçrrat dhe veprojnë si një agjent profilaktik dhe madje zotërojnë veti anti-rrudhë. Por në çdo rast, është e rëndësishme të zgjedhim mjetet nga përbërësit natyrorë. Kjo do t’ju lejojë të hiqni qafe puçrrat në kokë pa një reaksion alergjik ose dëmtim të lëkurës. Dhe nëse flasim për përbërësit që duhet të përfshihen në vajërat për puçrrat në kokë – është e nevojshme të përfshihen saponinët dhe vitamina C (acidi l-askorbik). Ato janë të dobishme sepse punojnë për të hequr sebumin dhe për të ndihmuar në përshpejtimin e procesit të shërimit.

Mënyrë shtëpie për të bërë puçrra në kokë

Ka shumë mënyra për të trajtuar puçrrat në flokë. Më e preferuara prej tyre është aloe vera, e cila mund të përdoret në disa mënyra. Mund ta lani fytyrën çdo ditë me lëng aloe vera ose të kryeni një trajtim me ndihmën e një bime të tërë. Një mënyrë tjetër është barërat; ju mund të përgatisni në shtëpi një infuzion të lules së lindenit, kamomilit dhe të urtit. Ky infuzion mund të përdoret si një agjent i kujdesit të fytyrës që do të ndihmojë në shërimin e akn-eve të bezdisshme. Majaja mund të jetë gjithashtu shumë e efektshme. Nga shumë metoda të harruara, por shkurtimi shumë i efektshëm. Në një gotë qumësht të ngrohtë, 1/4 e majasë tretet dhe në këtë formë e pimë zgjidhjen një herë në ditë.

Pavarësisht se çfarë mënyre trajtimi zgjidhni, gjithmonë ia vlen të përdorni suplemente dietike që do të mbrojnë lëkurën tonë nga brenda, do të kujdesen për shkallën e duhur të hidratimit dhe do t’i sigurojnë trupit tonë lëndët ushqyese të nevojshme. Një shembull i këtyre shtesave mund të jetë:

 • Re:nev Skin
 • Zinamax
 • Derminax