Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Komedone të mbyllura – Shkaqet, trajtimi, mjetet juridike në shtëpi

Komedone të mbyllura – Shkaqet, trajtimi, mjetet juridike në shtëpi

Komedonet e mbyllura janë një formë e akneve që përbëhet nga lezione jo-inflamuese të përbëra nga keratini dhe sebumi, që ndodhin kryesisht në fytyrë, qafë, gjoks dhe shpinë. Ashpërsia e kësaj gjendjeje mund të ndryshojë dhe varet nga shumë faktorë. Ia vlen të dimë si ta përballojmë këtë sëmundje dhe çfarë t’i kushtojmë vëmendje që të mos i intensifikojë simptomat.

Blackheads mbyllur

Çfarë janë komedonet e mbyllura dhe si formohen komdonet? Shkaqet e formimit

Komedonet e mbyllura janë të errëta, gungje konvekse në lëkurë që formohen kur një pore e ngujuar është e ekspozuar ndaj ajrit, gjë që shkakton oksidimin e vajrave natyrore të bllokuara brenda saj. Njolla e errët që vjen si pasojë përbëhet nga vaji i oksiduar, qelizat e vdekura të lëkurës dhe bakteret. Disa njerëz janë më të prirur për komedone se të tjerët – ata janë të zakonshme në njerëzit me lëkurë të vajtshme, ata gjithashtu mund të shfaqen si rezultat i hormoneve të lidhura me pubertetin dhe si rezultat i kushteve gjenetike.

Duke shtrydhur komedone të mbyllura

Shtrydhja e komedoneve të mbyllura mund të jetë tunduese, sidomos nëse e meta shkakton një shqetësim të madh. Edhe pse rreziku i infeksionit është i ulët, ekziston ende mundësia e zhvillimit të infeksionit nëse lëkura dëmtohet. Gjithashtu, mund të shkaktojë acarim të lehtë deri në të moderuar të lëkurës, të tilla si skuqje, ënjtje dhe një ndjesi djegieje. Për këto arsye, këshillohet që të shmangim shtrydhjen e komedoneve.

Nëse nuk doni të përdorni ndihmën e një dermatologu ose specialisti tjetër në mjekësinë estetike dhe vendosni të shtrydhni vetë një kokë të zezë të mbyllur, zgjidhni një kohë kur lëkura juaj është më pak e ndjeshme. Ne këshillojmë të mos e bëni këtë menjëherë pas një dushi ose në një gjendje kur lëkura juaj është në rrezik për një reaksion alergjik. Para se të veproni, sigurohuni që t’i pastroni siç duhet dhe t’i dezinfektoni duart. Pastaj duhet të bëni presion në të dy anët e kokë-zezë në të njëjtën kohë për t’u siguruar që ne të heqim të gjithë përmbajtjen e saj. Mos e tërhiq lëkurën. Pas operacionit, rinoni këtë vend me ujë të ftohtë për të zvogëluar rrezikun e irritimit të mundshëm.

Komedone të mbyllura thellë

Siç e dini, sipërfaqja e lëkurës është e mbuluar me gjëndra sebaceous, gypa e të cilave përfundojnë në sipërfaqen e lëkurës. Këto gjëndra sekretojnë sebumin, i cili i pengon folikulat e flokëve. Në rastin e komedoneve të thella, sebumi i bardhë ose i zi nuk mund të arrijë sipërfaqen e lëkurës, pasi ka një lloj ngjeshjeje në rrugën e saj. Ky bllokim mund të jetë qeliza të vdekura të lëkurës ose keratin i tepërt (proteinë). Ky proces shkakton një bllokim nën sipërfaqen e lëkurës, kështu që sebumi nuk mund të arrijë sipërfaqen e lëkurës. Kjo, nga ana e vet, shkakton një reagim nxitës rreth këtij vendi, i cili supozohet të mbrohet nga infeksionet.

Ku janë komonet e mbyllura?

Ku janë kokët e zeza të mbyllura?

Ato mund të formohen në shumë zona të trupit, por më shpesh ato shfaqen në vende me shumë gjëndra sebaceous që prodhojnë pus, të tilla si hunda dhe zona T, si dhe në faqet dhe mjekrën. Komedonet gjithashtu janë më të prirura për të zhvilluar komedone tek njerëzit që kanë lëkurë të vajtshme ose kanë tendencë të këpusin komedonet, gjë që shkakton përhapjen e baktereve.

Komedone të mbyllura në faqe

Ato mund të shkaktohen nga acne vulgaris. Ky lloj ndodh në rast të prodhimit të tepruar sebum nga gjëndrat sebaceous në lëkurë – e cila është e zakonshme gjatë pubertetit për shkak të hormoneve – por gjithashtu mund të shkaktohet nga përdorimi i disa ilaçeve ose produkteve kozmetike.

Komedone të mbyllura në ballë

Ato mund të shkaktohen edhe nga prerjet e poreve nga prodhimi i tepërt i vajit dhe sekrecioneve të djersës nga gjëndrat që ndodhen në këtë pjesë të fytyrës. Nëse keni lëkurë të vajtshme, duhet të shmangni makijazhin që është tepër i fortë, pasi kjo mund t’i përkeqësoj gjërat, duke i çartur edhe më shumë poret.

Komedone të mbyllura në mjekër

Ato mund të duken si trashësi të vogla dhe të japin përshtypjen e gungëve të forta nën lëkurë. Ato mund të duken edhe si vrima të vockla. Është e rëndësishme të mos përpiqeni t’i shtrydhni, pasi nuk kanë vrima dhe presioni i tepërt mund të shkaktojë dëme në lëkurë.

Akne dhe komedone të mbyllura

Tek njerëzit me ngjyrë të zezë shfaqen komedone të mbyllura. Në kundërshtim me emrin e tyre, ata nuk ndodhin vetëm te adoleshentët. Shumë shpesh ato shfaqen edhe te të rriturit. Ato janë një formë më e butë e kësaj sëmundjeje dhe e detyrojnë personin e prekur të ndryshojë zakonet e përditshme dhe të kujdeset veçanërisht për lëkurën e tyre. Acne Blackhead nuk kërkon trajtim të avancuar; mund të trajtohet duke përdorur përgatitjet topike ose procedurat kozmetike.

Komonet e mbyllura si të shpëtojnë nga

Trajtimi i komoneve të mbyllura mund të bëhet duke përdorur shumë metoda. Nëse ndryshimet e lëkurës nuk janë në një fazë të përparuar, atëherë ne mund të përdorim ilaçe shtëpiake dhe të gjitha llojet e suplementeve dietike që do të ushqejnë lëkurën dhe do të kujdesen për hidratimin e saj. Ne mund të përdorim, për shembull, :

  • Re:nev Skin
  • Collagenics
  • Collagen Select

Nëse problemi ynë është shumë kronik dhe simptomat përkeqësohen me kalimin e kohës, atëherë duhet të përdorni këshillën e një dermatologu. Ai duhet të vendosë se si do të kryhet trajtimi i mëtejshëm. Ai mund të rekomandojë, për shembull, përdorimin e trajtimeve të mjekësisë estetike ose të rekomandojë ilaçe me recetë me një efekt shumë më të fortë.

Kura për shtëpi për komedone të mbyllura

Jo vetëm mjekësia estetike dhe tabletat mund të na ndihmojnë ta zhdukim këtë problem. Në dispozicion janë edhe produktet dhe artikujt që mund t’i përdorim për kujdesin e përditshëm dhe pastrimin e lëkurës.

  • Pastrimi i fytyrës me një furçë – Brushat pastruese eksfoliojnë epidermat, poret e pazbuluara dhe pastrojnë thellë lëkurën e fytyrës nga papastërtitë. Përveç kësaj, ato përmirësojnë qarkullimin, falë së cilës përgatisin lëkurën për fazat e ardhshme të kujdesit dhe e bëjnë atë më të mirë dhe thithin kozmetikë. Mos e përdorni çdo ditë – është ideale për t’u përdorur rreth tri herë në javë. Në këtë mënyrë, nuk do ta dëmtoni barrierën mbrojtëse të lëkurës, por do ta përmirësoni gjendjen e saj. Sigurohu që ta dezinfektosh mirë dhe ta pastrosh pas përdorimit.
  • Karbon i aktivizuar – Një maskë nga ky përbërës mund të zvogëlojë shumë inflamacionin
  • Peeling shtëpi – ne gjithashtu mund të kryejnë exfoliating peeling me oriz dhe qumësht të thekur. Kjo do të heqë çdo pabarazi.

Trajtime për komonet e mbyllura

Procedurat kozmetike janë metoda më e shpejtë për të hequr qafe çdo papërsosmëri. Ato do të heqin epidermën e vdekur, do të reduktojnë prodhimin e sebumit, do të heqin komedonet dhe do të ripërtërijnë lëkurën. Trajtimet më të njohura përfshijnë:

  • Mikrodermabrasioni
  • Trajtime lazeri
  • Peeling kimik
  • Oksibrasioni
Trajtime për kokë të zezë të mbyllur

Kozmetikë për komonet e mbyllura

Për shkak të numrit të madh të faktorëve që ndikojnë në formimin e komedoneve, është e vështirë të rekomandohet një krem universal për heqjen e tyre. Megjithatë, disa kura mund të ndihmojnë për të parandaluar paraqitjen e tyre ose për të zvogëluar numrin e tyre.

Si të zgjedhësh një krem të mirë për komedonet e mbyllura?

Në formimin e komedoneve, dy përbërës luajnë një rol të rëndësishëm: sebum dhe oksigjen. Sa më shumë sebum të prodhohet nga qelizat e lëkurës dhe mbetet në pore, aq më shumë ka të ngjarë të oksidohet. Prandaj, nuk duhet të përdorni produkte kozmetike të vajit në fytyrë. Ia vlen të investoni në produkte të veçanta kozmetike të projektuara për lëkurën e vajosur, që përmbajnë përbërës kimikë që pastrojnë poret e sebumit dhe qelizat e vdekura të lëkurës.

Vaj ichthyol

Veprimi i ichthyol ointment konsiston në zbutjen e keratinës që ndodhet në rreshtin e poreve, e cila parandalon grumbullimin e qelizave të vdekura dhe papastërtive të tjera në to. Është treguar se në mënyrë efektive zvogëlon madhësinë dhe heq komedonet e hapura dhe të mbyllura.

Vajrat ichthyol duhet të aplikohen në zonat e prekura të lëkurës një ose dy herë në ditë deri në arritjen e përmirësimit, i cili zakonisht merr rreth një javë. Më pas, shpeshtësia e përdorimit mund të reduktohet ngadalë derisa trajtimi të ndërpritet plotësisht – zakonisht dy ose tre aplikime në javë janë të mjaftueshme për të mbështetur trajtimin.

Acide për komedone të mbyllura

Ka shumë lloje të ndryshme acidesh që mund të përdoren për të exfoliuar epidermë, por ato më të njohurat hyjnë në kategorinë e acideve alfa-hidroksi (AHA). Acidet AHA mund të përmirësojnë pamjen e lëkurës duke rritur ritmin e qarkullimit të qelizave dhe duke përmirësuar përbërjen e përgjithshme. Ky përmirësim është më i dukshëm kur shohim poret. Acidet AHA zvogëlojnë madhësinë e tyre, duke i bërë ato të duken më të lëmuara dhe më të pastra. Veç kësaj, ato mund të ndihmojnë në zhbllokimin e poreve, në normalizimin e sekrecionit të sebumit dhe në zvogëlimin e inflamacionit. Më shpesh ato përdoren si përbërës në produktet anti-acne. Zakonisht këto janë: Salicylic, azelaic ose acid bajame.