Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Rrudhat e ballit – Shkaqet dhe trajtimet

Rrudhat e ballit – Shkaqet dhe trajtimet

Le ta pranojmë, rrudhat në ballë janë një nga shenjat e para të plakjes së lëkurës, por a është tepër vonë për të filluar luftimin e tyre dhe për të parandaluar që ato të përkeqësohen? A janë të nevojshme trajtimet plastike apo metoda të tjera do të dalin të efektshme? Mund të habiteni kur mësoni se shumica e produkteve që nevojiten për të kryer kujdesin e duhur, tashmë janë në shtëpinë tuaj! Me ndihmën e produkteve të përditshme mund të bëni mrekulli! Shiko vetë!

Rrudha në ballë

Nga vijnë rrudhat në ballë?

Rrudhat në ballë mund të shkaktohen nga shumë faktorë, si dëmtimi i shkaktuar nga rrezet e diellit, predispozitat gjenetike dhe plakja. Megjithatë, shkaku më i zakonshëm i rrudhave në ballë është rrudhja e ballit.

Rrudhja e ballit shkakton formimin e dy llojeve kryesore të rrudhave në ballë:

Vijat e rrudhave: Këto vija vertikale shfaqen midis vetullave dhe shtrihen drejt këndeve të skajeve të syve. Vijat e rrudhave formohen kur ju merrni një posturë rufing për një kohë të gjatë. Sa më shpesh ta marrësh këtë shprehje të fytyrës, aq më të thella bëhen këto vija.

Vijat glabelare: Këto vija horizontale shfaqen në mes të ballit dhe shtrihen nga të dyja anët e hundës deri në qendër të syve. Ato mund të quhen edhe “njëmbëdhjetë” për shkak të formës së tyre kur shihen nga lart. Vijat glabellare formohen si rezultat i shprehive të përsëritura të fytyrës, të tilla si buzëqeshja ose ngritja e vetullave.

Si të heqësh qafe rrudhat në ballë? Trajtimet

Acid hyaluronik për rrudhat e ballit

Injeksionet e acidit hyaluronik mund të përdoren gjithashtu për të trajtuar vijat e hollë dhe rrudhat rreth syve, hundës dhe gojës, si dhe në ballë. Për trajtimin e rrudhave të ballit, acidi hialuronik injektohet në shtresat më të thella të lëkurës, ku stimulon prodhimin e kolagjenit (që formon indin lidhës), i cili çon në lëmimin e lëkurës. Kjo procedurë zgjat rreth 15 minuta nën anestezi lokale, dhe parehatia pas procedurës është minimale për shkak të përdorimit të gjilpërave të vogla gjatë injektimit.

Lazer fraksional për rrudhat e ballit

Lazeri fraksional i CO2 mund të përdoret për të trajtuar vijat e hollë dhe rrudhat rreth syve, hundës dhe gojës. Për trajtimin e rrudhave të ballit, mjeku juaj mund të përdorë një lazer fraksional CO2 për të arritur shtresat më të thella të lëkurës suaj. Procedura kryhet nën anestezi lokale dhe zgjat rreth 30 minuta. Për disa ditë pas procedurës, pacienti do të përjetojë siklet të lehtë dhe mund të ndodhë skuqje e lëkurës.

Botoks

Botox është një neuromodulator që punon duke bllokuar përkohësisht impulset nervore në muskuj të caktuar, duke i bërë ata të qetësohen dhe të zbuten me përdorim të përsëritur me kalimin e kohës. Ky trajtim mund të përdoret për të sheshuar rrudhat e bukura përreth ballit dhe midis vetullave. Gjithashtu, është e efektshme për të zvogëluar këmbët e korbave përreth syve.

Si të hiqni qafe rrudhat në ballë - Trajtimet

Si të heqësh qafe rrudhat në ballë në shtëpi?

Ju mund të eliminoni rrudhat në ballë me ndihmën e produkteve që keni në shtëpi. Këto mund të jenë, për shembull, :

1. Përdorni të bardhat e vezëve:

Të bardhat e vezëve janë të pasura me proteina që ndihmojnë në shtrëngimin e lëkurës dhe zvogëlimin e pamjes së rrudhave. Thyejeni vezën dhe ndajeni me kujdes të verdhën nga proteinat. Merrni rreth 2 lugë gjelle proteina dhe aplikojini direkt në fytyrë, gishta ose furçë. Lëreni në fytyrë për 15 minuta, pastaj rinoni me ujë të ftohtë.

2. Pluhur turmeik me ujë ose qumësht

Turmeric ka veti anti-inflamuese që ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit të shkaktuar nga dëmtimi i diellit ose shkaqe të tjera. Përdorni pluhur turmerik me qumësht ose ujë, aplikojeni në fytyrë dhe lëreni për 10-15 minuta, pastaj lajeni me ujë.

3. Përdor lëng limoni

Lëngu i limonit është një tjetër përbërës i shkëlqyer për heqjen e rrudhave nga fytyra. Ju mund të përdorni vetëm lëng limoni ose me përbërës të tjerë si xhel aloe vera, ujë trëndafili, etj. Aplikojeni lëngun e limonit në fytyrë me një sustë pambuku dhe lëreni për disa minuta. Lëngu i limonit ndihmon në ngushtimin e poreve dhe heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës nga sipërfaqja e lëkurës, kështu që në çast zvogëlon rrudhat!

Rrudha në ballë në moshë të re

Nëse keni vënë re rrudha në ballë para moshës 30 vjeç, mund të jetë koha për të parë një dermatolog. Nëse këto rrudha ndodhin së bashku me simptoma të tjera, të tilla si lëkura e thatë ose e vajosur, ose thyerje të akneve, këto mund të jenë shenja të një sëmundjeje që kërkon trajtim. Ato mund të shkaktohen edhe nga:

  • stresi
  • dietë e papërshtatshme
  • mungesa e lëvizjes
  • Mungesa e kolagjenit
  • probleme me ekuilibrin hormonal

Kujdesi kundër rrudhave – Si të parandaloni rrudhat në ballë?

Si të parandalohen rrudhat në ballë

Mosha 25 vjeç+

Lëkura e re plaket më ngadalë kur hidratohet mirë. Përdorni një hidratues ose lotion me një filtër dhe aplikojeni çdo mëngjes dhe mbrëmje. Pini shumë ujë çdo ditë për ta mbajtur lëkurën të hidratuar nga brenda. Nëse keni shprehje të forta të fytyrës së ballit, përpiquni ta masazhoni këtë zonë me një hidratues për të çlodhur muskujt e ballit.

Mosha 35 vjeç+

Lëkura e një personi mbi 35 vjeç kërkon kujdes më intensiv kundër rrudhave sesa lëkura e një personi më të ri. Për të arritur këtë, duhet të përdoret një serum që përmban acid hialuronik. Ato duhen përdorur si në mëngjes, ashtu edhe në mbrëmje. Përveç kësaj, është e nevojshme për të përfshirë në kujdesin e kremra që stimulojnë prodhimin e kolazhenit në lëkurë. Si rezultat, gërmimi dhe gërhisja e indeve do të ngadalësohet.

Mosha 45 vjeç+

Me kalimin e viteve, lëkura jonë i nënshtrohet një procesi pjekurie. Rrudhat thellohen dhe vijat imitimi nuk janë të lehta për t’u zbutur, edhe nëse nuk e rrudhim ballin. Përshtypja e një fytyre të trishtuar, të lodhur dhe të sëmurë rëndohet nga qepallat dhe vetullat e rëna. Në këtë rast, ia vlen të përdoret kujdesi i përditshëm me një efekt të fortë anti-plakje; ju mund të shtoni në të një masazh profesional dhe ndoshta trajtime mjekësore estetike. Gjatë menopauzës, është ideale të arrihet për kremra të projektuara posaçërisht për lëkurën e pjekur me simptoma të plakjes që rezultojnë nga humbja e estrogjenëve, të cilat ndihmojnë në rindërtimin e lëkurës nëpërmjet trashjes dhe forcimit, intensivisht hidratojnë dhe forcojnë barrierën hidrolipide.

Kozmetikë për rrudhat në ballë

Rregulli i përgjithshëm është që ju duhet të filloni të përdorni një produkt hidratues sapo të shfaqen shenjat e para të sagging. Kjo ndihmon në parandalimin e formimit të vijave dhe rrudhave duke e mbajtur lëkurën elastike dhe të lëmuar.

Nëse tashmë keni rrudha, është më mirë të përdorni një produkt që përmban vitaminë C ose acid hialuronik, i cili ndihmon në shtrëngimin e lëkurës. Përdorni ato në kombinim me një hidratues që përmban antioksidues ose acide alfa-hidroksi për të forcuar së bashku lëkurën nga brenda dhe jashtë.

Përveç kësaj, kërkoni produkte që përmbajnë peptide ose përbërës të tjerë që do të ndihmojnë në nxitjen e prodhimit të kolagjenit në lëkurë. Ju gjithashtu mund të provoni ekstrakte botanike të tilla si ekstrakti i algave të detit ose xheli aloe vera, të cilat ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit, skuqjes dhe ënjtjes së shkaktuar nga thyerjet. Gjithashtu ia vlen të përdoret ndihma e suplementeve dietike për të ushqyer siç duhet lëkurën dhe për ta hidratuar siç duhet, për të rritur elasticitetin dhe fortësinë. Shembuj të shtesave:

  • Collagenics
  • Premium Collagen 5000
  • Éternelle