Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Uroda » Zaskórniki zamknięte – Przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Zaskórniki zamknięte – Przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Zaskórniki są formą trądziku, na który składają się niezapalne zmiany zbudowane z keratyny i łoju, występujące głównie na twarzy, szyi, klatce piersiowej i plecach. Stopień nasilenia tego schorzenia może być różny i zależy od wielu czynników. Warto wiedzieć, jak sobie radzić z tą przypadłością i na co zwracać uwagę, aby nie nasilać jej objawów.

Zaskórniki zamknięte

Co to są i jak powstają zaskórniki zamknięte? Przyczyny powstawania

Zaskórniki zamknięte to to ciemne, wypukłe grudki na skórze, które powstają, gdy zatkany por jest wystawiony na działanie powietrza, co powoduje utlenianie naturalnych olejów uwięzionych w jego wnętrzu. Powstała w ten sposób ciemna plama składa się z utlenionego oleju, martwych komórek skóry i bakterii. Niektóre osoby są bardziej podatne na powstawanie zaskórników niż inne – są one powszechne u osób z tłustą skórą, mogą się też pojawić w wyniku działania hormonów związanych z okresem dojrzewania oraz na skutek uwarunkowań genetycznych.

Wyciskanie zaskórników zamkniętych

Wyciskanie zamkniętych zaskórników może być kuszące, zwłaszcza jeśli skaza powoduje znaczny dyskomfort. Mimo że ryzyko zakażenia jest niskie, nadal istnieje możliwość rozwoju infekcji, jeśli skóra zostanie uszkodzona. Może to również spowodować łagodne lub umiarkowane podrażnienie skóry, takie jak zaczerwienienie, obrzęk i uczucie pieczenia. Z tych powodów zaleca się, aby unikać wyciskania zaskórników.

Jeżeli nie chcesz skorzystać z pomocy dermatologa lub innego specjalisty zajmującego się medycyną estetyczną i zdecydujesz się na samodzielne wyciskanie zaskórnika zamkniętego, wybierz porę, kiedy Twoja skóra jest mniej wrażliwa. Odradzamy wykonywania tej czynności bezpośrednio po prysznicu lub w stanie, gdy Twoja skóra jest narażona na reakcję alergiczną. Przed przystąpieniem do działania, upewnij się, że odpowiednio oczyściłeś i zdezynfekowałeś dłonie. Następnie należy wywrzeć nacisk z obu stron zaskórnika jednocześnie, aby mieć pewność, że usuniemy jego całą zawartość. Unikaj ciągnięcia za skórę. Po wykonanej czynności spłucz to miejsce zimną wodą, aby zmniejszyć ryzyko ewentualnego podrażnienia.

Głębokie zaskórniki zamknięte

Jak wiadomo, powierzchnia skóry pokryta jest gruczołami łojowymi, których przewody kończą się na powierzchni skóry. Gruczoły te wydzielają łój, który impregnuje mieszki włosowe. W przypadku głębokich zaskórników białych lub czarnych sebum nie może dotrzeć na powierzchnię skóry, ponieważ na jego drodze znajdują się pewnego rodzaju zatory. Tę blokadę mogą stanowić martwe komórki skóry lub nadmiar keratyny (białka). Proces ten powoduje więc zablokowanie pod powierzchnią skóry, przez co sebum nie może dotrzeć do powierzchni skóry. To z kolei wywołuje reakcję zapalną wokół tego miejsca, które ma chronić przed infekcjami.

Gdzie występują zaskórniki zamknięte?

Gdzie występują zaskórniki zamknięte?

Mogą powstawać na wielu obszarach ciała, ale najczęściej pojawiają się w miejscach z dużą ilością gruczołów łojowych produkujących ropę, takich jak nos i strefa T, a także na policzkach i podbródku. Prawdopodobieństwo powstawania zaskórników jest także większe u osób, które mają tłustą skórę lub mają tendencję do wyrywania sobie zaskórników, co powoduje rozprzestrzenianie się bakterii.

Zaskórniki zamknięte na policzkach

Mogą być spowodowane trądzikiem pospolitym. Ten rodzaj występuje w przypadku nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe w skórze – co jest częste w okresie dojrzewania ze względu na hormony – ale może być także spowodowany stosowaniem niektórych leków lub produktów kosmetycznych.

Zaskórniki zamknięte na czole

Mogą być również spowodowane zatkaniem porów przez nadmierną produkcję oleju i wydzieliny potu przez gruczoły znajdujące się w tej części twarzy. Jeśli masz tłustą skórę, powinnaś unikać zbyt mocnego makijażu, ponieważ może to pogorszyć sprawę, zatykając pory jeszcze bardziej.

Zaskórniki zamknięte na brodzie

Mogą wyglądać jak małe zgrubienia i sprawiać wrażenie twardych grudek pod skórą. Mogą również pojawiać się jako maleńkie dziurki. Ważne jest, aby nie próbować ich wyciskać, gdyż nie mają one otworów, a nadmierny ucisk może spowodować uszkodzenia skóry.

Trądzik a zaskórniki zamknięte

 U osób z trądzikiem zaskórnikowym pojawiają się zaskórniki zamknięte. Wbrew swojej nazwie nie występują one tylko u nastolatków. Bardzo często pojawiają się także u osób dorosłych. Są łagodniejszą formą tej choroby i zmuszają osobę nią dotkniętą do zmiany codziennych nawyków i szczególnej dbałości o skórę. Trądzik zaskórnikowy nie wymaga zaawansowanego leczenia; można sobie z nim poradzić, stosując preparaty miejscowe lub zabiegi kosmetyczne.

Zaskórniki zamknięte jak się pozbyć

Leczenie zaskórników zamkniętych może odbywać się za pomocą wielu metod. Jeżeli zmiany skórne nie są w zaawansowanym stadium, wówczas możemy wykorzystać domowe sposoby oraz wszelkiego rodzaju suplementy diety, które odżywią skórę i zadbają o jej nawilżenie. Możemy zastosować np. :

Jeżeli nasz problem jest bardzo przewlekły, a objawy z czasem się pogłębiają, wówczas należy skorzystać z porady dermatologa. Powinien on podjąć decyzję o tym, jak będzie prowadzone dalsze leczenie. Może on zalecić np. skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej lub przepisać leki na receptę o znacznie silniejszym działaniu.

Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte

Nie tylko medycyna estetyczna i tabletki mogą nam pomóc w eliminowaniu tego problemu. Do naszej dyspozycji są również produkty i przedmioty, które możemy użyć do codziennej pielęgnacji i oczyszczania skóry.

  • Oczyszczanie twarzy za pomocą szczoteczki – Szczoteczki oczyszczające złuszczają naskórek, odblokowują pory i głęboko oczyszczają skórę twarzy z zanieczyszczeń. Ponadto poprawiają krążenie, dzięki czemu przygotowują skórę do kolejnych etapów pielęgnacji i sprawiają, że lepiej przyjmuje ona i wchłania kosmetyki. Nie używaj go codziennie – idealnie nadaje się do stosowania mniej więcej trzy razy w tygodniu. W ten sposób nie uszkodzisz bariery ochronnej skóry, ale poprawisz jej kondycję. Pamiętaj, aby po użyciu dokładnie ją zdezynfekować i wyczyścić.
  • Węgiel aktywny – Maseczka z tego składnika może w dużym stopniu ograniczyć stany zapalne
  • Domowy peeling – możemy również wykonywać peeling złuszczający przy pomocy zmielonego ryży oraz mleka. Pozwoli to usunąć wszelkie nierówności.

Zabiegi na zaskórniki zamknięte

Zabiegi kosmetyczne jest to najszybsza metoda na pozbycie się wszelkich niedoskonałości. Pozwolą one usunąć martwy naskórek, ograniczyć produkcję sebum, usunąć zaskórniki oraz odnowić skórę. Do najpopularniejszych zabiegów należą:

  • Mikrodermabrazja
  • Zabiegi laserowe
  • Peeling chemiczny
  • Oksybrazja
Zabiegi na zaskórniki zamknięte

Kosmetyki na zaskórniki zamknięte

Ze względu na dużą liczbę czynników, które wpływają na powstawanie zaskórników, trudno jest polecić uniwersalny krem do ich usuwania. Jednak niektóre środki zaradcze mogą pomóc w zapobieganiu ich pojawianiu się lub zmniejszeniu ich liczby.

Jak wybrać dobry krem na zaskórniki zamknięte?

W powstawaniu zaskórników ważną rolę odgrywają dwa składniki: sebum i tlen. Im więcej sebum jest wytwarzane przez komórki skóry i pozostaje w porach, tym większe prawdopodobieństwo, że ulegnie ono utlenieniu. Dlatego nie należy stosować na twarz tłustych kosmetyków. Warto zainwestować w specjalne produkty kosmetyczne przeznaczone do skóry tłustej, zawierające składniki chemiczne, które oczyszczają pory z sebum i martwych komórek naskórka.

Maść ichtiolowa

Działanie maści ichtiolowej polega na zmiękczaniu keratyny znajdującej się w wyściółce porów, co zapobiega gromadzeniu się w nich martwych komórek i innych zanieczyszczeń. Wykazano, że skutecznie zmniejsza wielkość i usuwa zaskórniki otwarte i zamknięte.

Maści ichtiolowe należy nakładać na zmienione chorobowo obszary skóry raz lub dwa razy dziennie, aż do uzyskania poprawy, co zwykle trwa około tygodnia. Następnie częstotliwość stosowania można powoli zmniejszać, aż do całkowitego zaprzestania leczenia – zazwyczaj do podtrzymania leczenia wystarczą dwie lub trzy aplikacje w tygodniu.

Kwasy na zaskórniki zamknięte

Istnieje wiele różnych rodzajów kwasów, które można stosować do złuszczania naskórka, ale najpopularniejsze należą do kategorii alfa-hydroksykwasów (AHA). Kwasy AHA mogą poprawić wygląd skóry, zwiększając tempo obrotu komórek i poprawiając ogólną teksturę. Ta poprawa jest najbardziej widoczna, gdy przyjrzymy się porom. Kwasy AHA zmniejszają ich wielkość , dzięki czemu wydają się one gładsze i czystsze. Dodatkowo mogą one pomóc w odblokowaniu porów, normalizacji wydzielania sebum i zmniejszeniu stanu zapalnego. Najczęściej są one wykorzystywane jako składnik produktów przeciwtrądzikowych. Zwykle są to: Kwas salicylowy, azelainowy lub migdałowy.