Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Uroda » Zaskórniki otwarte i zamknięte – Jak się ich pozbyć?

Zaskórniki otwarte i zamknięte – Jak się ich pozbyć?

Zaskórniki to jeden z najbardziej frustrujących problemów skórnych, z jakimi trzeba sobie radzić. To te małe, czarne kropki, które pojawiają się na czole, nosie, policzkach i brodzie. Na nasze szczęście istnieją metody, które pomogą nam skutecznie z nimi walczyć!

Zaskórniki otwarte i zamknięte

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki powstają, gdy otwór mieszka włosowego lub gruczołu potowego zostaje zablokowany przez martwe komórki naskórka. W rezultacie na powierzchni skóry pojawia się czarna kropka. Najczęściej występują na twarzy, ale mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie są włosy. Mężczyźni mają tendencję do częstszego występowania zaskórników niż kobiety, ponieważ mają bardziej aktywne gruczoły tłuszczowe w skórze. Dzieje się tak głównie z powodu męskiego hormonu płciowego testosteronu, który odgrywa ważną rolę w tym, jak nasze ciała produkują sebum – oleistą substancję, która natłuszcza nasze włosy i skórę oraz zapobiega wysychaniu i łamliwości mieszków włosowych. Testosteron nie tylko wpływa na ilość sebum produkowanego przez organizm, ale także na szybkość usuwania go z porów. W rezultacie pory u mężczyzn mogą zatykać się łatwiej niż u kobiet.

Przyczyny powstawania zaskórników

Najczęstszą przyczyną powstawania zaskórników jest nadmierne wydzielanie sebum. To tłusta substancja, którą nasz organizm wytwarza w celu ochrony skóry przed szkodliwymi bakteriami i wirusami. U niektórych osób ten naturalny olej może gromadzić się wokół pasma włosów i zatykać pory, jeśli nie jest regularnie usuwany. Z czasem sebum utlenia się i zmienia swój kolor z bezbarwnego na czarny.

Zaskórniki zamknięte

Zaskórnik zamknięty powstaje, gdy por zostaje zatkany przez sebum i martwe komórki skóry. Łój utlenia się (ciemnieje) w zatkanym pory, co powoduje przyciemnienie koloru i utworzenie małego zgrubienia pod powierzchnią skóry. W zależności od ilości melaniny (pigmentu) wytwarzanej przez skórę, guzki te mogą mieć kolor od jasnobrązowego do ciemnobrązowego. Jeśli ściśniesz guzek palcami, część jego tłustej zawartości może wydostać się na powierzchnię.

Zaskórniki otwarte

Ciemnobrązowy lub czarny punkt, który zwykle pojawia się w okolicach nosa i brody. Zaskórniki tego typu są głębsze, zaś ich kolor jest wynikiem utlenienia się sebum, które je wypełnia. Do utlenienia dochodzi podczas kontaktu z powietrzem. Zaskórniki w tym stadium są o wiele bardziej niebezpieczne niż zamknięte, gdyż może dojść do zmian zapalnych oraz blizn na twarzy.

Głębokie zaskórniki

Głębokie zaskórniki to zaskórniki które stały się tak głębokie, że zaczynają przypominać cysty. Mogą przyjmować formę otwartą, jak również zamkniętą. Występują zarówno w przypadku skóry tłustej, jak i mieszanej. Są one powodowane przez zablokowane mieszki włosowe i mogą powracać, jeśli nie są prawidłowo leczone. Najlepszym sposobem zapobiegania nawrotom zaskórników jest przestrzeganie podstawowych zasad codziennej pielęgnacji skóry, do których należą: trzymanie rąk z dala od twarzy, stosowanie wyłącznie specjalistycznych mydeł do twarzy, zdrowa dieta, picie dużej ilości wody oraz stosowanie wyłącznie naturalnych produktów do pielęgnacji skóry.

Trądzik zaskórnikowy – jak powstaje?

Trądzik zaskórnikowy to rodzaj trądziku, który powstaje, gdy nadmiar oleju zostaje uwięziony w porach. Pory są zatkane martwymi komórkami skóry i zanieczyszczeniami, co powoduje powstawanie zaskórników. Występuje w dowolnym miejscu na twarzy, w tym na nosie, czole i policzkach. U niektórych osób trądzik zaskórnikowy występuje także na innych częściach ciała, takich jak szyja, klatka piersiowa czy plecy.

Co powoduje trądzik zaskórnikowy?

Główną przyczyną trądziku zaskórnikowego jest zatkanie porów spowodowane nadmierną produkcją oleju przez gruczoły łojowe w skórze. Ten nadmiar oleju w połączeniu z martwymi komórkami naskórka tworzy korki, które blokują otwory mieszków włosowych (maleńkich otworów w skórze). Otwarty por wypełnia się cząsteczkami brudu i bakteriami, które powodują stan zapalny i zaczerwienienie wokół niego. Kiedy tak się stanie, zainfekowany por będzie wyglądał jak biały wągier, ponieważ w jego wnętrzu znajduje się ropa, która zmienia kolor pod wpływem powietrza.

Jak usunąć zaskórniki?

Zaskórniki otwarte i zamknięte - metody usuwania

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się zaskórników, ale metody te różnią się w zależności od tego, jak poważny jest przypadek. Niektórzy ludzie próbują domowych sposobów, takich jak peelingi z sody oczyszczonej lub maseczki z soku cytrynowego, podczas gdy inni wolą leczenie chemiczne, takie jak kremy lub żele z nadtlenkiem benzoilu lub kwasem salicylowym. Można również skorzystać z pomocy medycyny estetycznej i szeregu zabiegów kosmetycznych jakie są oferowane. Zatem, na którą metodę się zdecydować? Co będzie najskuteczniejsze? Jest to kwestia indywidualna i decyzje należy podjąć po dokładnym rozpoznaniu problemu. Należy określić w jak rozwiniętym stadium jest trądzik i na tej podstawie dostosować metody leczenia.

Skuteczne kosmetyki na zaskórniki

Najskuteczniejsze kosmetyki na zaskórniki zawierają kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu i kwas glikolowy. Są one w stanie usuwać martwe komórki naskórka i sebum, pomagając w ten sposób pozbyć się zaskórników.

Składniki te są często łączone z innymi substancjami, które mają pozytywny wpływ na skórę. Na przykład retinol, czyli pochodna witaminy A, która pomaga zmniejszyć zmiany trądzikowe i ich widoczność, a wyciąg z alg nawilża skórę.

Kosmetyki na zaskórniki mogą być stosowane w połączeniu z preparatami złuszczającymi lub maseczkami. Podczas leczenia zaskórników warto również używać suplementy diety przeznaczone do kompleksowej pielęgnacji skóry takie jak:

Domowe sposoby na zaskórniki

Sok z cytryny

Sok z cytryny jest jednym z najlepszych naturalnych środków ściągających, ponieważ zawiera kwas cytrynowy, który pomaga wysuszyć tłustą skórę. Witamina C zawarta w soku z cytryny działa również jako przeciwutleniacz zwalczający wolne rodniki, które powodują przedwczesne starzenie się skóry. Sok z cytryny można nakładać bezpośrednio na twarz lub zmieszać go z wodą, aby uzyskać łagodniejszy efekt.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest świetna do leczenia zaskórników, ponieważ działa jak środek złuszczający, usuwając martwe komórki skóry z twarzy i otwierając zatkane pory, dzięki czemu nie są one zainfekowane bakteriami. Wymieszaj łyżeczkę sody oczyszczonej z niewielką ilością wody do uzyskania konsystencji pasty, a następnie nałóż ją bezpośrednio na twarz.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antybakteryjne, które pomagają leczyć skórę i zabijają bakterie powodujące zaskórniki. Nakładaj kilka kropli bezpośrednio na miejsca dotknięte problemem.

Torebki z zieloną herbatą

Zielona herbata zawiera przeciwutleniacze zwane katechinami, które pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki.

Plasterki ogórka

Ogórki są bogate w wodę i witaminę C, które pomagają zmniejszyć opuchliznę i podrażnienia.

Zabiegi kosmetyczne na zaskórniki

Peelingi chemiczne

Peeling chemiczny to niechirurgiczna procedura, która wykorzystuje substancje chemiczne do usuwania warstw martwych komórek skóry z twarzy lub szyi. Substancje chemiczne wnikają do wnętrza porów i rozbijają wierzchnią warstwę martwych komórek, które się w nich nagromadziły. Peelingi chemiczne są dostępne w większości gabinetów dermatologicznych.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to nieinwazyjny zabieg złuszczający, który wykorzystuje maleńkie kryształki tlenku glinu pod wysokim ciśnieniem do delikatnego ścierania powierzchownych warstw uszkodzonych komórek skóry. Często jest ona łączona z peelingami chemicznymi w celu uzyskania lepszych rezultatów w cięższych przypadkach trądziku.

Zabiegi laserowe

Lasery wykorzystują energię świetlną do bezpiecznego usuwania zaskórników bez uszkadzania otaczającej tkanki i bez wywoływania skutków ubocznych, takich jak blizny czy stany zapalne. Zabieg laserowy polega na użyciu podręcznego urządzenia z małą końcówką sondy, która emituje światło laserowe o wysokim natężeniu, które rozbijają wierzchnią warstwę martwych komórek.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *