Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Uroda » Zmarszczki palacza wokół ust – jak skutecznie się pozbyć?

Zmarszczki palacza wokół ust – jak skutecznie się pozbyć?

Zmarszczki palacza to najczęstszy rodzaj procesów starzenia się u osób palących. Skóra wokół ust staje się luźna, co prowadzi do zwiotczenia i pewnego zniekształcenia twarzy. Gdzie dokładnie się pojawiają, czym się charakteryzują i jak się ich pozbyć? O tym dowiesz się w naszym artykule.

Zmarszczki palacza

Co to są zmarszczki palacza? Gdzie i dlaczego powstają?

Zmarszczki palacza to linie, które tworzą się w kącikach ust, między nosem a ustami oraz na górnej wardze. Powstają one w wyniku powtarzającego się narażenia na dym papierosowy, który powoduje ścieńczenie i utratę elastyczności skóry. Palenie uszkadza skórę, niszcząc kolagen i kwas hialuronowy – naturalne substancje, które nadają skórze wytrzymałość i objętość. Kiedy jesteś młody, Twój organizm naturalnie produkuje nowy kolagen, aby zastąpić ten, który jest tracony w miarę starzenia się skóry. Palenie jednak zakłóca ten proces, przyspieszając rozpad kolagenu.

Ponadto palenie zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza przepływ krwi do skóry. Zmniejszony przepływ krwi oznacza, że do komórek dociera mniej tlenu, co z kolei wpływa na ilość kolagenu, jaką organizm może wytworzyć. Rezultatem jest przedwczesne starzenie się twarzy: zmarszczki palacza są częstym znakiem rozpoznawczym długotrwałego nałogu.

Jak pozbyć się zmarszczek palacza?

Usuwanie zmarszczek palacza może być realizowane z wykorzystywaniem wielu metod. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz budżetu jaki mamy do dyspozycji. Poniżej przedstawiamy zabiegi medycyny estetyczne, metody domowe oraz inne zabiegi usuwania zmarszczek z okolic ust, które możemy przeprowadzić indywidualnie.

Domowe sposoby na zmarszczki palacza

Sok z cytryny

Cytryny zawierają witaminę C, która pomaga w zwiększeniu produkcji kolagenu w organizmie, dzięki czemu zwalcza oznaki starzenia, takie jak drobne linie i zmarszczki. Wszystko, co musisz zrobić, to wycisnąć trochę soku i za pomocą wacika wsmarować w skórę twarzy, gdzie pojawiają się zmarszczki.

Plasterki ogórka 

Ogórki zawierają krzemionkę, która zwalcza wolne rodniki i stymuluje produkcję kolagenu. Pokrojone plasterki ogórka nałóż na twarz i pozostaw na kilka minut.

Torebki zielonej herbaty

Zielona herbata zawiera katechiny, które zwalczają wolne rodniki i zmniejszają stan zapalny. Zaparz dwie torebki zielonej herbaty we wrzącej wodzie i pozostaw do całkowitego ostygnięcia, a następnie nałóż na twarz na około 10 minut.

Najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza wokół ust

Mezoterapia igłowa

Usuwanie zmarszczek palacza za pomocą mezoterapii igłowej to technika polegająca na nakłuwaniu skóry bardzo cienką igłą, a następnie wstrzykiwaniu substancji, które wpływają na jakość skóry. 

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy, inny popularny składnik zabiegów przeciwstarzeniowych, jest stosowany do wypełniania zmarszczek na twarzy; jego działanie polega na stymulowaniu produkcji fibroblastów i tworzenia kolagenu w skórze.

laserowe zabiegi

Lasery mogą być stosowane do odmładzania i wygładzania skóry uszkodzonej przez promienie ultrafioletowe, a także do stymulowania produkcji kolagenu w starszych typach skóry.

Botoks

Botox to wstrzyknięcie w skórę toksyny botulinowej, która hamuje wydzielanie acetylocholiny. Powoduje to częściowe unieruchomienie pewnych części skóry, a tym samym wygładzenie zmarszczek i zapobieganie powstawaniu nowych

Jakie kosmetyki i suplementy na zmarszczki palacza?

 Wybierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji szukaj tych, które zawierają poniższe składniki:

1. Witamina C

Witamina C to silny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki i chroni skórę przed skutkami starzenia. Stymuluje również produkcję kolagenu w skórze, zmniejsza stany zapalne i pigmentację skóry.

2. Witamina E

Witamina E jest niezbędna dla zdrowej skóry i włosów, ponieważ pomaga poprawić krążenie, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się i powstawaniu zmarszczek. Ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć zaczerwienienia i obrzęki po ekspozycji na światło słoneczne.

3. Cynk

Cynk jest niezbędnym minerałem dla naszego organizmu, ponieważ pomaga zwalczać wolne rodniki w organizmie. Jest również niezbędny do utrzymania integralności błon komórkowych i stabilizacji białek.

3. Retinol

Retinol działa poprzez zwiększanie obrotu komórkowego, co powoduje usuwanie martwych komórek skóry i pobudza produkcję kolagenu.

Jako uzupełnienie pielęgnacji oraz zapewnienie organizmowi niezbędnych substancji odżywczych zachęcamy do stosowania suplementów diety, które mają właściwości zapobiegające starzeniu się skóry oraz nawilżające takie jak:

Ćwiczenia redukujące zmarszczki palacza

1. Ściśnij wargi tak, jakbyś chciała zagwizdać lub zdmuchnąć świecę (bez powietrza). Przytrzymaj przez pięć sekund, zwolnij na pięć sekund i powtórz 10 razy. Ćwiczenie to pomaga zapobiegać wiotczeniu ust i zachęca mięśnie warg do ścisłego kurczenia się wokół dziąseł i zębów, co zapobiega tworzeniu się zmarszczek wokół ust.

2. Przyciśnij język do dna jamy ustnej, trzymając wargi jak najściślej zamknięte przez 5 sekund, a następnie zwolnij na 5 sekund. Powtórz to ćwiczenie kilka razy, aż poczujesz pieczenie w mięśniach ust. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie policzków, co zapobiega zwiotczeniu policzków i zmarszczkom wokół oczu i na czole spowodowanym nałogowym trzymaniem papierosów między wargami i głębokim wdychaniem powietrza przez nozdrza.

Plastry na zmarszczki palacza

Plastry na zmarszczki dla palaczy to małe plastry samoprzylepne, które zakłada się na okolice ust podczas snu w nocy lub odpoczynku w ciągu dnia. Ich działanie polega na zapobieganiu dalszym uszkodzeniom komórek skóry spowodowanym paleniem tytoniu i ekspozycją na słońce, co oznacza, że mogą one pomóc zredukować lub zapobiec widocznym oznakom starzenia się skóry, takim jak drobne linie i zmarszczki spowodowane tymi czynnikami.