Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Uroda » Wyciskanie pryszczy – jak i czy w ogóle wyciskać

Wyciskanie pryszczy – jak i czy w ogóle wyciskać

Wyciskanie pryszczy stało się dla wielu osób złym nawykiem, którego nie mogą się pozbyć. Problem polega na tym, że proces ten może przynieść skórze więcej szkody niż pożytku, jeżeli jest wykonywany w niewłaściwy sposób. Więcej o tym, jak nie zaszkodzić sobie podczas wyciskania pryszczów, a także w jaki sposób to robić, dowiesz się z naszego artykułu.

Wyciskanie pryszczy

Czy Wyciskanie pryszczy jest szkodliwe?

Pytanie, czy wyciskanie pryszczy jest szkodliwe, jest kontrowersyjne. Niektórzy dermatolodzy twierdzą, że nie jest to niebezpieczne, a nawet może pomóc w szybszym pozbyciu się trądziku, podczas gdy inni uważają, że może prowadzić to do blizn, stanów zapalnych oraz uszkodzenia bariery skórno-naskórkowej.

Jeśli zdecydujesz się na tą czynność to zachowaj szczególną ostrożność podczas ściskania pryszczy, gdyż skóra w tym miejscu może być bardziej wrażliwa na podrażnienia. Powinieneś to zrobić tylko wtedy, gdy czujesz, że pryszcz już pojawił się na powierzchni skóry i ma jasnożółty ropny kolor. Bardzo ważne jest również, aby wcześniej dokładnie zdezynfekować dłonie.

Należy unikać wyciskania cyst lub guzków, ponieważ mogą być zakażone bakteriami, które mogą prowadzić do infekcji skóry.

Co się dzieje gdy wyciskam pryszcze? Skutki

Wyciskanie pryszczy wywołuje stan zapalny w porach, co powoduje zwiększoną produkcję oleju i zatykanie porów. Dlatego właśnie dermatolodzy nigdy nie zalecają wykonywania tej czynności indywidualnie. W niektórych przypadkach, jeśli masz infekcję pod skórą (np. bakteryjną lub wirusową), wyciskanie tych miejsc może spowodować rozprzestrzenienie się tych infekcji dalej w organizmie, powodując poważniejsze objawy, takie jak gorączka lub obrzęk wokół miejsca, w którym wycisnęłaś trądzik. Kolejnym skutkiem, który jest najczęściej zauważalny to blizny na powierzchni skóry, które ciężko jest usunąć. Musimy pamiętać, że wywołany stan zapalny może powodować jeszcze większe nagromadzenie trądziku, dlatego zanim podejmiesz kroki indywidualnego usuwania pryszczy, warto rozważyć wizytę u kosmetyczki, bądź zastosowanie kosmetyków o działaniu punktowym.

Wyciskanie pryszczy – krok po kroku

Jak wyciskać pryszcze – krok po kroku

 1. Umyj ręce mydłem i wodą.
 2. Użyj czystego ręcznika do osuszenia rąk.
 3. Połóż palec (wskazujący lub środkowy) po obu stronach pryszcza i ściśnij go do środka.
 4. Możesz wywierać na niego nacisk przez kilka sekund, ale nie doprowadź do krwawienia ani nie ciągnij za skórę otaczającą pryszcz.
 5. Zwolnij nacisk i dokładnie oczyść miejsce po pryszczu.
 6. Ponownie umyj ręce mydłem i wodą, zanim dotkniesz czegokolwiek innego.

Trójkąt śmierci – wyciskanie pryszczy na twarzy

Trójkąt śmierci jest to to część twarzy ograniczona kącikami ust oraz szczytową częścią nosa. Obszar ten jest bogato unaczyniony, co oznacza, że występujące zakażenie, np. w wyniku zakażenia po wyciśnięciu wyprysku, może szybko rozprzestrzenić się przez naczynia krwionośne i spowodować powikłania wewnątrzczaszkowe. Dermatolodzy stanowczo odradzają indywidualnego usuwania pryszczy oraz wszelkich nierówności w tym obszarze, gdyż z pozoru niewielkie zagrożenie, może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami.

Wyciskanie pryszczy na twarzy

Wyciskanie pryszczy u kosmetyczki

Najpierw oczyszcza twarz łagodnym środkiem czyszczącym, a następnie osusza ją ręcznikiem. Na twarz nakładany jest roztwór, który pomaga wchłonąć nadmiar oleju ze skóry. Działa jak środek ściągający i zapobiega dalszej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Przed nałożeniem roztworu kosmetyczka usuwa również cząsteczki brudu z porów, dzięki czemu może on działać skuteczniej.

Roztwór stosowany przez kosmetyczkę powinien mieć właściwości łagodzące i kojące, gdyż pomagają zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk spowodowany trądzikiem bez skutków ubocznych, takich jak podrażnienie lub stan zapalny skóry. Po nałożeniu roztworu należy odczekać około 10 minut, aby wchłonął się on całkowicie w skórę, po czym można przystąpić do dalszych czynności, takich jak złuszczanie naskórka lub usuwanie zaskórników. W tym momencie należy zdecydować, jaką metodą zdecydujemy się usuwać zaskórniki. Do wyboru mamy:

Peelingi chemiczne

Działanie peelingów chemicznych polega na usuwaniu górnej warstwy skóry, aby odsłonić nową, zdrową skórę znajdującą się pod spodem. Pomaga to usunąć martwe komórki skóry i stymuluje wzrost nowych. Kosmetyczka zazwyczaj stosuje kwas glikolowy lub TCA (kwas trójchlorooctowy) do łagodniejszych peelingów oraz kwas mlekowy lub TCA do peelingów głębszych. Zabiegi te mogą być bolesne i mogą powodować zaczerwienienie, obrzęk lub suchość u niektórych osób o wrażliwej skórze.

Dermabrazja

Dermabrazja polega na użyciu narzędzia zwanego mikropłatem lub kiretą, które usuwa warstwy skóry za pomocą drobnych rowków. Zabieg ten jest zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym, więc podczas samego zabiegu nie odczuwa się bólu, ale po jego zakończeniu może wystąpić pewien dyskomfort, zależny od głębokości rowków.

Klasyczne wyciskanie pryszczy

Jest to najbardziej podstawowa technika usuwania pryszczy. Polega ona na uciskaniu obszaru wokół pryszcza ze wszystkich stron, a następnie wyciskaniu go za pomocą sterylnych narzędzi.

Terapia podciśnieniowa

Urządzenie wysysa ropę z wnętrza pryszcza, jednocześnie wywierając nacisk na jego powierzchnię, aby zapobiec pękaniu naczyń krwionośnych.

Terapia światłem niebieskim

Zabieg ten polega na naświetlaniu twarzy niebieskim światłem o określonej częstotliwości i natężeniu – ma ono zabijać bakterie, które pogarszają stan trądziku.

Jak wycisnąć pryszcza który nie chce wyjść?

Wyciskanie pryszcza, który nie chce wyjść nie jest dobrym pomysłem. Możesz pozostawić trwały ślad na skórze oraz spowodować stan zapalny. Co zatem z nim zrobić?

Najlepszym sposobem na pozbycie się pryszcza jest użycie produktu do leczenia trądziku zawierającego nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy, który pomoże zabić bakterie wywołujące pryszcze. Jeśli nie masz żadnego z tych produktów, możesz również użyć pasty do zębów lub sody oczyszczonej na dotkniętym obszarze.

Wyciskanie pryszczy na plecach

Zanim weźmiesz do ręki pęsetę i spróbujesz samodzielnie wycisnąć pryszcze, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Istnieje wiele przyczyn powstawania pryszczy na plecach, od noszenia ciasnych ubrań i pocenia się po stosowanie pewnych rodzajów kosmetyków lub leków. Powodem mogą być również różnego rodzaju choroby, dlatego pierwszym krokiem w ustaleniu, czy chcesz samodzielnie usuwać takie pryszcze, jest określenie ich przyczyny i opracowanie planu zapobiegania im w przyszłości.

Jeśli zdecydujesz się na usunięcie konkretnego pryszcza na plecach, pamiętaj, że może on pozostawić nieestetyczną bliznę. Pamiętaj też, że w tym samym miejscu mogą pojawić się kolejne pryszcze – w rzeczywistości może się zdarzyć, że jeden pryszcz doprowadzi do wybuchu epidemii, jeśli nie zachowasz ostrożności. Dlatego najlepiej pozostawić tę czynność w rękach dermatologów, którzy mogą zapewnić, że szybko zidentyfikują źródło Twoich pryszczy i opracują plan leczenia dostosowany specjalnie do Ciebie. 

Jak pozbyć się pryszczy – domowe sposoby

Poza najpopularniejszą metodą jaką jest samodzielne wyciskanie pryszczy, istnieją jeszcze inne, naturalne sposoby, które mogą nie tylko wyeliminować niedoskonałości na skórze, ale także hamować namnażanie się bakterii oraz redukować uszkodzenia skóry, które są objawem trądziku.

Niektóre z domowych środków, które można stosować w celu pozbycia się pryszczy, to sok z cytryny, ocet jabłkowy, miód, kurkuma w proszku oraz gliceryna. Sok z cytryny jest bardzo skutecznym składnikiem w pozbywaniu się pryszczy. Aby środek ten zadziałał, należy nałożyć sok z cytryny na obszar dotknięty pryszczem i pozostawić go na około dziesięć minut, a następnie zmyć. Tę metodę można powtarzać codziennie, aż skóra pozbędzie się wszystkich pryszczy. Innym skutecznym sposobem na pozbycie się pryszczy jest ocet. Należy zmieszać równe ilości octu z jabłek, wody i gliceryny. Użyj wacika, aby nałożyć mieszankę na obszar dotknięty pryszczem i pozostaw na około piętnaście minut, a następnie zmyj letnią wodą. Kolejną alternatywną metodą jest miód. Działa on jak naturalny środek antyseptyczny, który pomaga w dezynfekcji i zabijaniu bakterii powodujących powstawanie trądziku. Wymieszaj w miseczce po jednej łyżce miodu, soku z cytryny i kurkumy w proszku, a następnie nałóż tę mieszankę na skórę na około dwadzieścia minut, po czym zmyj ją zimną wodą.

Punktowe preparaty na pryszcze

Punktowe preparaty na pryszcze

Wybór odpowiednich kosmetyków punktowych do usuwania pryszczy może być trudny. W końcu to, co sprawdza się u jednej osoby, może nie być najlepszym rozwiązaniem dla innej. Rodzaj i stan Twojej skóry, a także produkty, których już używasz, mogą mieć wpływ na to, który kosmetyk punktowy będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. Warto jest również się zastanowić, ile czasu i wysiłku jesteś gotowa poświęcić na leczenie swoich pryszczy. Niektóre preparaty punktowe działają szybko i pozwalają pozbyć się wyprysków w ciągu kilku dni, podczas gdy inne są rozwiązaniami długoterminowymi, wymagającymi stałego stosowania. I jeden i drugi rodzaj ma swoje wady i zalety. Czasami warto zastosować długofalową terapię i zabezpieczyć naszą skórę na przyszłość przed potencjalnym zagrożeniem w postaci kolejnych pryszczy. Bywa jednak również tak, że potrzebujemy błyskawicznie pozbyć się problemu bo np. mamy ważne spotkanie. Wtedy sprawdzą się preparaty, które mają silne właściwości doraźne.

Składniki jakich powinniśmy poszukiwać w preparatach do usuwania pryszczy:

 • Kwas salicylowy
 • Nadtlenek benzoilu
 • Retinol
 • Olejek z drzewa herbacianego
 • Alfa-hydroksykwasy
 • Kwas glikolowy
 • Cynk
 • Gliceryna
 • Witamina C
 • Kamfora
 • Oczar wirginijski

Warto również pomyśleć o wdrożeniu suplementów diety, które pomogą nam w skutecznej pielęgnacji skóry oraz zabezpieczą ją w kompleksowy sposób. Możemy skorzystać z:

Nałóg czy choroba – trądzik neuropatyczny

 Wyciskanie pryszczy jest często określane mianem uzależnienia, ponieważ dla wielu osób jest to zabieg, który po prostu sprawiają im przyjemność. Jak się okazuje, kompulsywne złuszczanie jest chorobą zwaną trądzikiem neuropatycznym. Objawami tej choroby jest kompulsywne wyciskanie pryszczy, które spowodowane jest brakiem akceptacji swojego wyglądu, ciągłym dążeniem do perfekcji lub stanami depresyjnymi. Pacjenci z trądzikiem neuropatycznym wyciskają pryszcze, ponieważ daje im to poczucie kontroli.

Jak skończyć z wyciskaniem pryszczy?

Jeżeli wyciskanie pryszczy jest objawem trądziku neuropatycznego, wówczas konieczna będzie wizyta u psychologa. Jest to schorzenie na tle psychicznym i niestety indywidualnie jest bardzo ciężko wyeliminować tą przypadłość. Jeżeli powód jest inny, wówczas możemy zacząć od prostych czynności, które mogą nam pomóc. Najprostszą rzeczą jaką możemy zrobić jest po prostu noszenie makijażu. Dzięki temu nasza ochota na wyciskanie pryszczów powinna być mniejsza. To że niedoskonałości twarzy będą mniej widoczne sprawi, że nie będziemy odczuwali silnej potrzebny poprawy wyglądu. Z tego też powodu powinniśmy unikać zbyt często przeglądania się w lustrze oraz wykonywania zdjęć w bardzo jasnym świetle, gdyż wtedy niedoskonałości jeszcze bardziej się wyróżniają. Warto również do swojego życia wprowadzić zdrową, zbilansowaną dietę, która pomoże zredukować wypryski na twarzy, zaś swoją energię powinniśmy spożytkować na aktywność fizyczną, która również powinna przynieść pozytywne efekty związane z kondycją naszej skóry.