Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Shëndeti » Zbardhja e dhëmbëve me sodë buke – mënyra të thjeshta dhe natyrale

Zbardhja e dhëmbëve me sodë buke – mënyra të thjeshta dhe natyrale

Kujdesi për dhëmbët dhe higjienën e përditshme orale janë bazat absolute për të pasur një buzëqeshje të bukur dhe të bardhë si bora. A ia vlen t’i shtosh rutinës së kujdesit metoda natyrore të tilla si zbardhja e dhëmbëve me sodë buke? Mund të habiteni se sa rezultate të mëdha mund të arrini në shtëpi, pa shumë përpjekje dhe përveç kësaj, pa shpenzime financiare!

Zbardhja e dhëmbëve me sodë

Si t’i zbardhësh dhëmbët me sodë?

Pjekja e sodës është një gjë e zakonshme shtëpiake që mund të përdoret për shumë qëllime. Njëra prej tyre është zbardhja e dhëmbëve. Mund ta përdorni duke e përzier me përbërës të tjerë si lëng limoni ose peroksid hidrogjeni, ose thjesht mund ta përdorni vetë. Megjithatë, kujdesi duhet të merret dhe të përdoret si i drejtuar, sepse tepër dhe të lartë një përqendrim i sodës, te disa njerëz mund të shkaktojë irritim.

Zbardhja e dhëmbëve me efekte sode

Rezultatet e përdorimit të kësaj metode do të jenë të dukshme pas aplikimit të parë, kështu që nuk ka nevojë për të pritur për javë. Jo vetëm që do t’ju japë një buzëqeshje të bukur, por do të heqë edhe njollat nga kafeja, çaji dhe gjëra të tjera që mund t’ju njollosin dhëmbët. Dobitë e kësaj metode:

  • Heq njollat nga kafeja, çaji, vera dhe duhani
  • I bën dhëmbët më të bardhë
  • I mban dhëmbët të pastër dhe të shëndetshëm duke hequr pllakën e grumbulluar
  • Freskon frymëmarrjen
  • Heq bakteret

A është i dëmshëm zbardhja e dhëmbëve me sodë? A i shkatërron soda dhëmbët?

Përgjigjja e shkurtër është po, në disa raste soda mund të jetë e dëmshme. Përgjigjja e gjatë është se nëse jeni një person i shëndetshëm që i lani dhëmbët rregullisht dhe nuk e teproni me sasi të tepruara sode, atëherë nuk do të shoqërohet me efekte anësore. Megjithatë, nëse keni higjienë të dobët orale ose vuani nga kushte të tilla si diabeti, gingiviti ose osteoporoza, atëherë zbardhja e dhëmbëve me sodë buke mbart rrezikun e zhvillimit të karrotave dhe erozionit të dhëmbëve.

Soda përmban acid fosforik, i cili mund të gërryejë emlin e dhëmbëve kur konsumohet rregullisht dhe në sasi më të mëdha. Sa më i lartë përqendrimi dhe sasia e sodës, aq më shumë emamel vishet jashtë – gjë që i bën dhëmbët tuaj më të prirur ndaj kaviteteve. Përveç kësaj metode të zbardhjes, vlen të përdoret edhe një set ose shirit zbardhues: “Whitify” ose “Whitify Strips”.

Zbardhja e dhëmbëve të shtëpisë – Si t’i lani dhëmbët me sodë?

Nëse dëshironi të shijoni një buzëqeshje të bardhë bore dhe të mbani dhëmbë të shëndetshëm, të bukur dhe të rivendosni shkëlqimin e tyre të mëparshëm – ju nuk keni nevojë të përdorni agjentë të shtrenjtë zbardhues. Mund t’i zbardhësh dhëmbët në shtëpi me sodë të pastër dhe produkte të përditshme që ndoshta i ke në shtëpi.

Zbardhja e dhëmbëve me sodë dhe limon

Mjafton të marrim 1-2 limona dhe të shtrydhim lëngun prej tyre në një gotë ujë. Shtoni 2 lugë çaji sodë buke dhe trazoni derisa të tretet plotësisht. Një përzierje e tillë hidhet më së miri në një enë ose shishe hermetike, në mënyrë që ta përdorim çdo ditë dhe që të mos humbasë vetitë e saj. Me një përzierje të tillë e rinojmë zgavrën orale për rreth 2-3 minuta dhe pastaj i lajmë mirë dhëmbët.

Zbardhja e dhëmbëve me sodë dhe letër alumini

Një reaksion kimik midis sodës së pjekjes dhe fletës së aluminit mund të përdoret për të zbardhur dhëmbët.

Soda e pjekjes reagon me emelin e dhëmbëve dhe çliron peroksid hidrogjeni, i cili është një zbardhues natyror. Fletët e aluminit veprojnë si një pengesë për t’i mbrojtur çamçakëzët nga një reaksion i fortë kimik.

Pastaj priten dhe modelohen shiritat e fletëve të aluminit për të krijuar një myk për dhëmbët. Gjatësia e shiritave varet nga sasia e dhëmbëve të zbardhuar. I palosim shiritat përgjysmë në mënyrë që ato të përshtaten me rregull. Pasi të presësh 15 minuta, laji mirë dhëmbët.

Lani dhëmbët me sodë buke dhe peroksid hidrogjeni

Kombinimi i sodës së pjekjes dhe peroksidit të hidrogjenit është përdorur për shumë vite si një alternativë natyrore ndaj pastës së dhëmbëve, pasi ndihmon në mbajtjen e dhëmbëve të pastër, ndërsa vret bakteret në gojë që kontribuojnë në frymëmarrjen e keqe. Për të përdorur këtë metodë, duhet të përzjesh një lugë çaji sodë buke me gjysmë lugë çaji peroksid hidrogjeni në një filxhan ose gotë ujë. Pastaj mjafton të zbatosh përzierjen që rezulton në furçë dhe të fillosh të lash dhëmbët. Nëse keni dhëmbë të ndjeshëm, mund t’i lani për një kohë më të shkurtër ose ta holloni zgjidhjen me më shumë ujë.

Zbardhja e dhëmbëve me sodë dhe vaj kokosi

Përziejmë në një tas 1/2 lugë gjelle sodë buke me 1 lugë gjelle vaj kokosi. Aplikojeni këtë përzierje në dhëmbë, duke e fërkuar butësisht me gishtat tuaj për rreth 2-3 minuta. Pas kësaj, rinoni gojën me ujë të vakët dhe sigurohuni që të gjitha sodat e pjekjes të rinohen. Së fundi, laji dhëmbët mirë me pastë dhëmbësh dhe me fillin e dhëmbëve rregullisht për të mbajtur zakone të mira higjienike orale dhe për të pasur një buzëqeshje të bukur të bardhë.