Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Shëndeti » Si të zbardhim dhëmbët në shtëpi? Dhëmbët e bardhë në 10 minuta!

Si të zbardhim dhëmbët në shtëpi? Dhëmbët e bardhë në 10 minuta!

Buzëqeshja juaj është gjëja e parë që njerëzit vënë re për ju – dhe është një nga reflektimet më të rëndësishme të personalitetit tuaj. Ka shumë faktorë që ndikojnë në hijen e dhëmbëve, përfshirë gjenetikën, moshën dhe mënyrën se si kujdeseni për higjienën. Nëse çngjyrosja dhe llojet e ndryshme të papërsosmërive që lidhen me zgavrën orale janë një problem që të shqetëson edhe ty, atëherë mënyrat e zbardhjes së dhëmbëve të paraqitura në artikull mund të të interesojnë.

Si t'i zbardhësh dhëmbët në shtëpi?

Metodat e zbardhjes së dhëmbëve në shtëpi ose si të zbardhin dhëmbët e verdhë

Mënyrat e bëra në shtëpi për të zbardhur dhëmbët nuk janë vetëm efektive, por edhe të sigurta dhe zakonisht na kursejnë shumë para. Për t’i bërë ato, ju duhen produkte që zakonisht gjenden në çdo shtëpi, si uthulla e ciderit të mollës, soda e pjekjes, etj.

Peroksid hidrogjeni dhe sodë buke

Peroksidi i hidrogjenit ka veti antiseptike që ndihmojnë në heqjen e njollave nga dhëmbët. Përzje 2 lugë peroksid hidrogjeni me 1 lugë sodë buke, pastaj përdor një furçë me furçë të butë për të larë dhëmbët. Lëreni pastën në dhëmbë për 2-3 minuta, pastaj rinoni mirë me ujë. Mos harro se përzierja që vjen si pasojë duhet përpunuar mirë dhe nuk duhet të jetë e ashpër.

Rinimi i gojës me vaj

Ky është një aktivitet shumë i thjeshtë për pastrimin e gojës së baktereve me vaj. Vaji i kokosit përdoret më shpesh, sepse përmban acid laurik në përbërjen e tij, i cili ka veti anti-inflamuese dhe antimikrobike.

Lëkurë portokalli

Portokallet nuk janë vetëm të shijshme, por edhe të mira për dhëmbët tuaj. Përmbajtja e tyre e vitaminës C është e shkëlqyer për të mbajtur një buzëqeshje të shëndetshme dhe të bardhë bore. Gjithashtu ndihmon për të hequr tartarin dhe ka një efekt shumë të butë edhe te çamçakëzët. Si t’i zbatojmë? Fërkoni anën e brendshme të gjysmës së petës së portokallit kundër dhëmbëve, duke u përqendruar në vende me çngjyrim ose njolla. Aktiviteti duhet t’i ngjajë lahjes bazë të dhëmbëve me një furçë.

Sodë buke dhe limon

Nuk ka asgjë si shija natyrale, agrume e limonëve, e cila do t’ju freskojë frymën dhe do t’ju bëjë të shfaqni një buzëqeshje të bukur. Si t’i zbardhësh dhëmbët në shtëpi me sodë dhe limon? Mjafton të përzieni gjysmë lugë çaji sodë buke me disa pika lëng limoni dhe trazohuni derisa të merrni konsistencën e një paste. Pastaj mjafton të aplikohet pasta mbi dhëmbë, të lahet lehtë dhe të largohet për 2-3 minuta.

Uthull molle

Një tjetër opsion i madh natyral është uthulla e ciderit të mollës! Thjesht përzieje me ujë dhe përdore si një lavazh goje. Ajo vret bakteret dhe mund të ndihmojë me çamçakëzët e fryrë.

Luleshtrydhe

Mënyra më e freskët për të zbardh dhëmbët tuaj janë luleshtrydhet. Vitamina C dhe acidi citrik në luleshtrydhe ndihmojnë në heqjen e njollave nga dhëmbët tuaj, duke i bërë ato të duken më të shndritshme dhe shumë më të bardha. Gjithçka që duhet të bëni është të shtypni disa luleshtrydhe në pulpë dhe t’i zbatoni direkt në dhëmbë me një kokërdhë pambuku. Lëreni për gjysmë ore, pastaj rinoni me ujë të ngrohtë.

[Irp]
Metodat e zbardhjes së dhëmbëve në shtëpi

Dhëmbët e sigurt zbardhin në shtëpi ose si t’i zbardhin dhëmbët pa e shkatërruar enamelin

Zbardhja e dhëmbëve me llambë LED

Një procedurë tipike e zbardhjes së dhëmbëve kryhet në një zyrë dentare, por disa pacientë mund të jenë të pakënaqur me koston e saj ose thjesht nuk u pëlqen të shkojnë te dentisti, kështu që kërkojnë alternativa. Një opsion popullor është për të blerë një kit zbardhues dhëmbësh në një farmaci ose dyqan online, por jo të gjitha këto produkte përmbajnë përbërës aktivë që janë po aq efektive sa trajtimet tradicionale. Përveç kësaj, shumë prej tyre nuk janë të destinuara për përdorim afatgjatë dhe disa janë madje të rrezikshme.

Lajmi i mirë është se ka një alternativë që është e sigurt dhe efektive: Whitify. Ky është një set që do të na ndihmojë të arrijmë efektin e zbardhjes. Drita e prodhuar nga llamba shkakton prodhimin e melaninës në trup, gjë që bën që dhëmbët të bëhen më të bardhë. Ndryshe nga shumica e produkteve në treg, ato karakterizohen nga një përqendrim i lartë i peroksidit (deri në 35%), kështu që ato në fakt punojnë dhe efektet zgjasin për një kohë të gjatë.

Shirita bardhësimi

Shiritat e zbardhjes së dhëmbëve, të cilat mund të blihen në çdo farmaci, janë një mënyrë e volitshme për të arritur të njëjtat rezultate si me një procedurë zbardhjeje të kryer nga një dentist. Metoda dhe shpeshtësia e përdorimit mund të ndryshojnë për shkak të llojit të tyre. Pavarësisht se cilën markë të rripave zgjedhim, të gjithë punojnë në një parim të ngjashëm. Ato përmbajnë perokside, domethënë komponime oksigjeni që, kur aplikohen në dhëmbë, zbërthehen në jone hidrokoksidi. Jonet reagojnë me shtresa enameli dhe dente nën sipërfaqe për të prishur lidhjet proteinike që shkaktojnë papërsosmëri. Rezultati është një buzëqeshje e bukur dhe e bardhë. Nëse doni të përdorni këtë lloj zgjidhje, ne rekomandojmë Whitify Strips.

Ngjitës (Zbardhues —)

Zbardhja e pastës është një produkt kozmetik që mund të përmirësojë në mënyrë dramatike buzëqeshjen tuaj. Ajo është në thelb një pastë dhëmbësh me një përqendrim të lartë të peroksidit të hidrogjenit. Peroksidi i hidrogjenit oksidon lëndën e ngjyrosjes në gojë, të tilla si çngjyrësimi nga kafeja dhe duhani, dhe i shndërron ato në komponime të tretshme në ujë. Përveç kësaj, ajo ka përbërës të tjerë zbardhues, të tillë si peroksid kalciumi, i cili i lejon të arrijë vendet e vështira për t’u arritur dhe të veprojë më shpejt se pastën e rregullt të dhëmbëve. Një shembull i një paste të tillë Whitify Carbon.

A i zbardhin dhëmbët e karbonit?

Po, dhëmbët e aktivizuar të karbonit zbardhojnë. Më së shpeshti përdoret në produktet e kujdesit oral si pastë dhëmbësh dhe larje të gojës për të krijuar një ndjenjë të thellë dhe të pastër në gojë pas furçës. Qymyri i aktivizuar formohet nga ngrohja e qymyrit të zakonshëm në një temperaturë të lartë, e cila heq të gjitha molekulat përveç shtresës së saj sipërfaqësore, e cila bëhet shumë poroze dhe absorbuese. Këto veçori e bëjnë qymyr druri të aktivizuar kaq të dobishëm për pastrim – ai lidhet me bakteret, njollat, aromat e pakëndshme dhe kimikatet që mund të dëmtojnë trupin tuaj, dhe në këtë rast dhëmbët tanë. Ajo mund të gjendet në çdo barnatore ose dyqan ushqimor shëndetësor.

[Irp]

Ngjyra natyrale e dhëmbëve – nga çfarë varet?

Ngjyra natyrale e dhëmbëve

Ngjyra e dhëmbëve përcaktohet nga përbërja e indeve të forta dhe indeve të buta të zgavrës orale. Shtresa e jashtme e dhëmbit është e fortë, enë e bardhë, e cila përbëhet nga 95% minerale, 5% organike dhe proteina. Shtresa e brendshme është dentina e butë që mbulon rrënjët, ndryshe nga eznameli që mbulon të gjitha pjesët e tjera të dhëmbit. Të dy shtresat përmbajnë kolazhen dhe fibra elastin, por struktura e tyre gjithashtu ndryshon në mënyrë të konsiderueshme. Enamel përbëhet vetëm nga fibra, ndërsa dentina përbëhet nga fibra të përziera me proteina të tilla si kolazhin dhe elastina.

[Irp]

Për të përcaktuar se sa përbërës të ndryshëm janë në përbërjen e dhëmbit, duhet t’i krahasojmë ato me substancën e referimit. Kjo substancë referuese mund të jetë lëndë minerale ose proteinike që nuk përmbajnë fibra (ose të paktën përmbajnë shumë pak prej tyre). Për shembull: fibra e pastër e kolagenit përbëhet nga 99.9% karbon, 0.9% hidrogjen, 0.1% oksigjen dhe sasi gjurmë të azotit, squfurit dhe fosforit; prandaj, ngjyra e saj natyrale është plotësisht transparente (pa ngjyrë). Fibra e pastër elastinës përbëhet nga 98% karbon, 0.2% hidrogjen, 1% oksigjen dhe 0.08% squfur; kështu që ngjyra e saj natyrore është kafe e errët (pothuajse e zezë).