Skip to content

Skuqje në fytyrë – Shkaqet dhe trajtimet për lëkurën e kuqe të fytyrës

Para se të filloni të trajtoni të kuqen në fytyrë, së pari duhet të dini se çfarë po e shkakton atë. Ka mundësi që lëkura e skuqur në fytyrë të jetë rezultat i acne vulgaris. Mund të shkaktohet edhe nga rosacea, një reaksion alergjik ose dermati i kontaktit. Identifikimi i faktorëve specifikë që shkaktojnë të kuqen do të të lejojë ta luftosh me efektshmëri këtë problem.

Skuqja në fytyrë

Pse fytyra është e kuqe dhe e ndezur?

Skuqja në fytyrë është një nga problemet më të zakonshme të lëkurës që mund të prekë si gratë, ashtu edhe burrat. Shfaqja e skuqjes në fytyrë nuk është vetëm e pakëndshme, por edhe shumë e rrezikshme, pasi dëshmon për praninë e inflamacionit në trup. Nëse, pa ndonjë arsye të dukshme, në fytyrë të është shfaqur një skuqje e kuqe, atëherë kjo kërkon vëmendje të veçantë.

Çfarë do të thotë Redness në mjekër?

Këtu janë shkaqet kryesore të skuqjes së mjekrës:

 1. Mjekra është një nga vendet në fytyrë që irritohet lehtë, kryesisht për shkak të të gjitha aktiviteteve që bëjmë me gojën. Për shembull, lëkura që rrethon buzët është më e hollë se në pjesët e tjera të fytyrës, prandaj është më e ndjeshme.
 2. Një shkak tjetër i zakonshëm është aknet, të cilat mund të shfaqen si një seri puçrrash të vogla e të dhimbshme ose grumbuj rreth gojës, hundës dhe mjekrës.
 3. Gjithashtu, mund të ndodhë që skuqja në mjekër është një simptomë e rosaceas. Në fillim, rosacea mund të duket si një skuqje e thjeshtë, por përfundimisht mund të kthehet në një sëmundje kronike që përfshin trashjen, puçrrat e madje edhe ënjtjen në fytyrë. Nëse jeni të shqetësuar se kjo gjendje mund të ndikojë në lëkurën tuaj, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Duhet të jetë dermatolog.
 4. Në disa raste, skuqja në mjekër mund të shkaktohet edhe nga dermati i kontaktit – irritim i butë i lëkurës që ndodh si rezultat i kontaktit të lëkurës me një alergji ose irritues të tillë si lateksi, metalet ose nikeli, për shembull.

Çfarë të bëjmë me mallrat e pjekura në fytyrë?

 • Përdorni një pastrues të butë të fytyrës çdo ditë
 • Shmang përdorimin e agjentëve të ashpër ose gërryes
 • Përdor krem dielli
 • Qëndroni larg produkteve që përmbajnë alkool ose aroma

Gjithashtu, mund të bëni një kompresim të ftohtë në fytyrë për të zvogëluar ënjtjen, por bëni kujdes që të mos shtrydhni vendet ku ka puçrra ose puçrra.

Çfarë e shkakton skuqjen e fytyrës?

Arsyet pse njollat e kuqe mund të shfaqen në fytyrë:

 • reaksion alergjik
 • rritje e sekrecionit të sebumit
 • infeksion me baktere të ndryshme
 • tharje e lëkurës së fytyrës
 • Djegie nga dielli
 • stres, tension nervor
 • neoplazma hormonalisht aktive
 • marrja e ilaçeve (p.sh. antibiotikët)
 • sëmundjet e organeve të brendshme (sëmundjet e mëlçisë, diabeti)

Cilat sëmundje janë shkaqet e fytyrës së kuqe?

 1. Erythema multiforme – një sëmundje e rrallë e lëkurës, zakonisht i lidhur me një reaksion alergjik ndaj drogës ose infeksionit.
 2. Dermatomyositis. Mund të shkaktojë një skuqje të kuqe ose çngjyrim të purpurt në fytyrë ose në zona të tjera të trupit.
 3. Rosacea – një sëmundje kronike e lëkurës karakterizuar nga skuqja dhe erythema e fytyrës, në të cilën mund të ketë edhe papules të vogla të kuqe ose pustules.
 4. Dermatitis seborrheic – një gjendje e zakonshme e lëkurës manifestuar nga reddish, njolla të ngritura të mbuluara me luspa vajore në kokë, qafë, veshë dhe fytyrë; mund të prekë edhe pjesë të tjera të trupit, si sqetullat, arën, rënkorën dhe qafën.

Si të heqësh qafe të kuqen në fytyrë?

Fytyrë e kuqe

Në radhë të parë, duhet të ndiqni rregullat bazë të kujdesit të përditshëm të lëkurës. Gjithashtu, kushtoju vëmendje aspekteve të tilla, si:

 1. Përdor krem dielli. Nëse keni lëkurë të ndjeshme ose të prirur ndaj akneve, përdorni kremra mineralë dielli, si ato që përmbajnë dioksid titani ose oksid zinku. Ato mbrojnë nga rrezet UV pa irrituar lëkurën.
 2. Përdorni produkte për pastrimin e fytyrës të projektuara për lëkurën e ndjeshme. Shmangni produktet e pastrimit të fytyrës që përmbajnë alkool ose aroma që mund të shkaktojnë irritim dhe të rrisin skuqjen. Kërkoni produkte pastrimi pa sapun që nuk përmbajnë përbërës pikante.
 3. Pini shumë ujë çdo ditë për të ruajtur hidratimin e duhur të lëkurës. Lëkura e hidratuar ka një shkëlqim natyral dhe duket më e shëndetshme se lëkura e thatë dhe e shndritshme që ndihet e mpirë.
 4. Shmangni dushet e nxehta dhe banjat, pasi uji i nxehtë thahet lëkura dhe mund të shkaktojë skuqje dhe njolla të thata në fytyrë. Në vend të kësaj, duhet të bëni dushe verore dhe banja për disa ditë derisa të përmirësohet gjendja e lëkurës. Nëse, pasi e lani fytyrën me sapun ose pasi keni përdorur locion, vëreni gunca të reja të kuqe, në ditët në vijim mos përdorni më këtë preparat kozmetik dhe vëreni lëkurën. Nëse gjendja e saj përmirësohet, atëherë do të jetë e nevojshme të ndryshohet kur bëhet fjalë për kozmetikën e përdorur.
 5. Përdorni shtesa dietike që i sigurojnë lëkurës lëndë ushqyese thelbësore, ndihmojnë për ta mbajtur atë në gjendje optimale dhe për të hequr çdo papërsosmëri. Ia vlen t’u kushtosh vëmendje suplementeve të tilla si:
 • Collagen Select
 • Collagenics
 • Derminax

Fytyrë e skuqur dhe vitamina

 • Vitamina D është e rëndësishme për kockat dhe dhëmbët e shëndetshëm, si dhe për kyçet e shëndetshme. Gjithashtu, mund të mbështesë rritjen e muskujve, gjë që është e dobishme nëse doni të ndërtoni një masë muskulare të butë.
 • Vitamina E ndihmon në parandalimin e formimit të rrudhave dhe i jep lëkurës një pamje rinore, duke e mbajtur të hidratuar dhe duke lehtësuar papërsosmëritë e vogla që mund të shfaqen me kalimin e kohës.

Çfarë produktesh kozmetike duhen përdorur për lëkurën të prirur ndaj të kuqes?

Kur zgjedhim produkte për fytyrën, duhet të mbajmë parasysh disa pika kyçe. Së pari, kontrolloni gjithmonë etiketat dhe kërkoni përbërës natyralë (përbërës aktivë) që nuk do ta irritojnë lëkurën tuaj. Së dyti, kërkoni produkte që përmbajnë përbërës qetësues, si kamomili ose ekstrakti i çajit jeshil. Së treti, shmang kimikatet e ashpra dhe aromat e forta që mund të shkaktojnë acarim dhe çamja. Nëse keni lëkurë të vajosur ose të kombinuar, kërkoni ushqime të etiketuara “jo-komedogjenike”, që do të thotë se ato nuk i shtrëngojnë poret. Së fundi, provoni produktin para se të dilni në diell – në këtë mënyrë do të mësoni se si funksionon në lëkurën tuaj në kushte të ndryshme para se të vendosni ta përdorni atë.

Kura për lëkurë të kuqe

 • Njollosni lëkurën me xhel aloe vera. Kjo ka një efekt qetësues dhe ndihmon në shërimin e lëkurës. Aloe vera ka veti natyrale anti-inflamuese që mund të zvogëlojë ënjtjen e lëkurës
 • Zhytu në një banjë me tërshërë. Ka shekuj që përdoret për trajtimin e problemeve të ndryshme të lëkurës.
 • Aplikoje në fytyrë kompresa të freskëta me çaj kamomili. Kamomila është një anti-inflamuese natyrale që mund të zvogëlojë skuqjen dhe irritimin.
 • Përpiqu t’i aplikosh qeset jeshile të çajit në fytyrë. Çaji jeshil përmban taninë, të cilat mund të ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit dhe ënjtjes.
 • Mjalti është i njohur për vetitë e tij antibakteriale, por gjithashtu ka veti anti-inflamuese që mund të zvogëlojë skuqjen e lëkurës. Mjalti mund të përdoret si maskë, duke e aplikuar atë direkt në fytyrë dhe duke e lënë atë për 15 minuta, pastaj duke u larë butësisht me ujë të ngrohtë. Për dobinë më të madhe, zgjidhni mjaltë të papërpunuar që nuk është përpunuar ose pasterizuar.
 • Lagështirat e ajrit – lagështirat shtojnë lagështinë në ajër, gjë që ndihmon në zvogëlimin e thatësisë së lëkurës dhe parandalon kruajtjen që shpesh e shoqëron atë