Skip to content

Kruarja e lëkurës – shkaqet, diagnoza dhe trajtimi

Larja e lëkurës mund të shkaktohet nga shumë faktorë të jashtëm, por edhe nga disa procese dhe sëmundje të brendshme. Nëse e përjeton shpesh këtë problem të pakëndshëm dhe pa ndonjë arsye të dukshme, ndoshta duhet të konsultohesh me një mjek. Shihni cilat janë shkaqet më të zakonshme të kruarjes së lëkurës, si t’i trajtoni ato dhe çfarë duhet të kërkoni gjatë aktiviteteve të përditshme për të parandaluar këtë lloj problemi.

Kruarje e lëkurës

Çfarë është kruaja e lëkurës?

Lëkura e irrituar (kruajtje e lëkurës) është një gjendje në të cilën ndodh acarimi dhe irritimi i lëkurës. Kjo çon në formimin e trashjes dhe skuqjes në zonën e prekur. Nëse nuk kurohet, gjendja mund të çojë në probleme më serioze dermatologjike.

Larje e lëkurës pas larjes ose dushit

Pas larjes ose dushit, sidomos pas përdorimit të sapunit ose shampos, mund të ketë një ndjesi që të kruhet. Gjithashtu, mund të vëreni se lëkura është e ngushtë dhe e thatë. Temperatura tepër e lartë e ujit mund të dëmtojë barrierën mbrojtëse të lëkurës dhe të shkaktojë irritim, skuqje dhe ënjtje. Më saktësisht, kruaja shkaktohet nga reagimi i lëkurës ndaj avullimit të ujit dhe mungesës së vajit (sebumit) në sipërfaqen e lëkurës. Mungesa e vajit e bën të vështirë mbajtjen e lagështisë, gjë që mund të shkaktojë tharje dhe çarje. Veç kësaj, sapunët dhe shampot përmbajnë kimikate që mund të acarojnë lëkurën. Gjithashtu, heqin vajrat natyrore nga lëkura, duke e bërë atë më të ndjeshëm ndaj tharjes dhe irritimit. Prandaj, nëse ndieni siklet, përpiquni të kufizoni sasinë e produkteve kozmetike që përdoren për t’u kujdesur dhe të kujdeseni për temperaturën e duhur të ujit.

Hendekja e lëkurës intensifikohet natën

Larja e lëkurës, e cila intensifikohet natën, është një sëmundje që mund të jetë e vështirë për t’u diagnostikuar dhe për t’u vetëtrajtuar. Mund të jetë një reaksion alergjik ndaj diçkaje në mjedis ose në një infeksion. Në këtë rast, duhet të shkoni te mjeku për një diagnozë të duhur dhe të filloni trajtimin. Arsyeja mund të jetë, për shembull, astma ose ethet e barit. Nëse simptomat përkeqësohen vetëm në një kohë të caktuar të vitit, p.sh. gjatë pranverës – kjo mund të jetë për shkak të një alergjie ndaj pjalmit individual.

Kruaja e lëkurës gjatë shtatzënisë

Çarja e lëkurës gjatë shtatzënisë mund të shkaktohet nga shumë faktorë: luhatjet hormonale, zgjerimi i lëkurës (në bark, gjoks dhe kofshë) dhe kontakti me disa pëlhura. Më shpesh, çarja është e padëmshme, por mund të jetë një simptomë e një gjendjeje më serioze të quajtur cholestasis gestational. Cholestasis gestational karakterizohet nga rritja e sekretimit të acideve bile, të cilat mund të shkaktojnë kruarje dhe simptoma të tjera të tilla si nausea dhe jaundice.

Larja e lëkurës në periudhën e dimrit

Te disa njerëz, kruaja e lëkurës intensifikohet në dimër për shkak të ajrit të thatë dhe temperaturave të ulëta. Irritimi i lëkurës mund të shkaktohet nga shumë faktorë. Zakonisht vërehet se simptomat ndodhin më shpesh në pjesët e ekspozuara të trupit, të tilla si fytyra dhe duart, të cilat janë të ekspozuara ndaj ajrit të ftohtë të dimrit ose ujit të nxehtë, të cilat i përdorim shumë më shpesh në dimër. Përveç kësaj, ajo që veshim (veshje) kontribuon në këtë dukuri; Rrobat e ngushta të bëra me materiale të ashpra mund të keqësojnë çarshinë.

Kruaja e kokës

Mund të shkaktohet nga irritimi i shkaktuar nga substancat që përmbahen në shampo, por edhe nga disa sëmundje të lëkurës, p.sh. dermati seborrheik. Simptomat përfshijnë peeling e epidermës, oiliness shpejtë e flokëve dhe dndruff. Për të trajtuar këtë sëmundje, duhet të konsultoheni me një mjek, pasi vetëm përdorimi i një shampoje tjetër mund të mos ndihmojë dhe trajtimi i drogës do të jetë i nevojshëm.

Këpjesë e lëkurës dhe fotondjeshmëri

Kruarja që intensifikohet kur ekspozohet ndaj rrezeve të diellit mund të shkaktohet nga një gjendje e quajtur fotondjeshmëri. Ky lloj gërryerje ndodh zakonisht në vendet e ekspozuara ndaj dritës së diellit (p.sh. fytyra). Reaksionet fotoallergjike shkaktohen nga kontakti me disa kimikate (p.sh. ilaçet topologjike) ose rrezatimi ultravjollcë nga rrezet e diellit (djegiet nga dielli). Zakonisht ato zhduken pasi ndalojnë përdorimin e një agjenti të dëmshëm ose shmangin dritën e drejtpërdrejtë të diellit.

Çarja e lëkurës – shkaqe

Shkaqet e lëkurës së çartur përfshijnë:

 • Irritimet e jashtme, p.sh. pickimet dhe pickimet e insekteve, kimikatet, kushtet e motit, përdorimi i ujit tepër të nxehtë, etj.
 • Sëmundjet e brendshme dhe dermatiti
 • Alergjitë – alergjitë ushqimore (p.sh. te kikirikët), alergjitë mjedisore (p.sh. p.sh. p.sh. pjalmi bimor)

Cilat sëmundje shfaqen nga kruaja e lëkurës?

Shembuj sëmundjesh dhe gjendjesh që mund të shkaktojnë kruarje të lëkurës (kruaja):

 • Skabie
 • Infeksion i enterovirusit
 • Hipotiroidizmi
 • Hepatike
 • Infektuese impetigo
 • Renal
 • Venat varikoze
 • Diabeti
 • Neuroza
 • Kanceri ose sëmundjet hematologjike
 • Sëmundjet e sistemit hematopoietik
 • Dermati atopik
 • Psoriasis
 • Dandruff dhe krimbi i lëkurës
 • Rosacea
 • Dermati seborrheik

Si të lehtësojmë kruatjen e lëkurës së fytyrës?

Si të lehtësojmë kruatjen e lëkurës së fytyrës

Përdor hidratues

Kremrat hidratues janë ideale për lëkurë të thatë dhe të ndjeshme, sepse përmbajnë përbërës të tillë si glikorinë, e cila ndihmon në mbajtjen e lagështisë dhe qeramideve, të cilat ndihmojnë në riparimin e qelizave të dëmtuara të lëkurës. Kërkoni produkte që përmbajnë acid hialuronik ose vitaminë E dhe përdoreni pasi ta keni larë fytyrën me ujë të ngrohtë. Nëse hidratuesi juaj përmban aroma ose vajra, prisni që produkti të depërtojë në lëkurë para se të aplikojë produkte të tjera kozmetike për të.

Aplikoje kremin ose xhelin antipruritik

Shumë kremra dhe xhele antipruritike që nuk janë në kontrakt përmbajnë përbërës të tillë si aloe vera ose xhel zhel shtrigash, të cilët ndihmojnë në lehtësimin e acarimit të lëkurës. Gjithashtu, mund të provoni të përdorni një balsam kallini, i cili përmban oksid zinku dhe hidroklorid pramoksine, të cilat zvogëlojnë inflamacionin dhe irritimin. Një zgjidhje e shkëlqyer është edhe përdorimi i suplementeve dietike që sigurojnë ushqyes thelbësorë dhe mbështesin procesin e kujdesit të lëkurës në një mënyrë gjithëpërfshirëse. Për këtë qëllim, ne mund të përdorim shtesa të tilla si:

 • Derminax
 • Éternelle
 • Premium Collagen 5000
 • Collagenics

Kruarja e trajtimit të lëkurës

Gjëja më e rëndësishme gjatë trajtimit të kruarjes së lëkurës që duhet të bëjmë që në fillim është të diagnostikojmë problemin. Duhet ta dimë burimin e saj që të zgjedhim me saktësi metodat e trajtimit. Me fjalë të tjera, duhet të fillojmë duke hequr shkakun. Nëse problemi shkaktohet nga kozmetika që përdorim për higjienën e përditshme, është e qartë se duhet ndryshuar, por kjo nuk është e gjitha. Gjithashtu, është e rëndësishme të furnizoheni me produkte kozmetike që do të ndihmojnë për të hidratuar siç duhet lëkurën dhe shtesat ushqimore që do të sigurojnë lëndët ushqyese të nevojshme.

Nëse kruarja shkaktohet nga reaksionet alergjike, atëherë duhet të heqim substancën sensibilizuese nga mjedisi ynë sa më shpejt të jetë e mundur, sepse ekziston rreziku i acarimit të problemit. Nëse nuk mund të përcaktojmë qartë se cili është shkaku i alergjisë – atëherë trajtimi simptomatik duhet të përdoret me ilaçe të përshtatshme për alergji, të cilat duhet të rekomandohen nga një mjek pas konsultimit paraprak. Gjithashtu ia vlen të përdorim lloje të ndryshme bimësh qetësuese, sepse stresi mund të ketë një efekt shumë të dëmshëm në gjendjen e lëkurës sonë. Nëse, pas kryerjes së veprimeve të mësipërme, problemi vazhdon, do të jetë e nevojshme të vizitoni një mjek – dermatolog për të përcaktuar shkakun specifik dhe për të zbatuar trajtimin e specializuar.