Skip to content

Biotina për flokët – Çfarë efektesh të presim? Efekti i biotinës në rritjen e flokëve

Nëse jeni të interesuar në marrjen e biotinës për rritjen e flokëve, atëherë më poshtë ju paraqesim se çfarë efektesh mund të prisni nga kjo substancë si vitamina. Do të lexoni se si mund t’u sjellin dobi flokët dhe si të siguroheni se do të merrni një dozë efektive për të arritur këto efekte.

Biotin për flokë

[Ez-toc]

Çfarë është biotina?

Biotina, e njohur ndryshe si vitamina H, është një përbërës i rëndësishëm i dietës që luan një rol të rëndësishëm në shumë procese metabolike në trup. Është veçanërisht e rëndësishme për shëndetin e lëkurës, flokëve dhe thonjve, pasi ndihmon në ruajtjen e elasticitetit dhe gjendjes së tyre. Biotina është gjithashtu thelbësore për prodhimin e duhur të rruazave të kuqe të gjakut dhe hormoneve, si dhe për mbështetjen e funksionimit të duhur të sistemit nervor dhe tretës.

Si punon biotina në flokë, lëkurë dhe thonj?

Biotina punon në flokë, lëkurë dhe thonj duke forcuar rrënjët e flokëve dhe duke parandaluar humbjen e flokëve, si dhe duke mbajtur lëkurën dhe thonjtë në gjendje të mirë. Disa studime sugjerojnë se suplementimi i biotinës mund të ndihmojë në frenimin e humbjes së flokëve dhe nxitjen e rritjes së flokëve, megjithatë, më shumë kërkime janë të nevojshme për të konfirmuar këto efekte.

A mbështet biotin për flokët rritjen e flokëve dhe pengon humbjen e flokëve?

A mbështet biotin për flokët rritjen e flokëve dhe pengon humbjen e flokëve? Po, biotina mbështet rritjen e flokëve dhe ndihmon në luftimin e humbjes së flokëve. Biotina është një lëndë ushqyese e rëndësishme që mund të përmirësojë strukturën e flokëve, të rrisë volumin e flokëve dhe të pengojë humbjen e flokëve. Megjithatë, për efekte maksimale, ju duhet të konsumojnë sasi të mëdha të biotinës rregullisht dhe të përdorin produkte të kujdesit të flokëve të pasura me këtë vitaminë.

Biotin për humbjen e flokëve

Biotina më e mirë për përgatitjen e flokëve dhe ilaçet me biotin

Është e pamundur të përcaktohet qartë se cila është biotina më e mirë për flokët. Pse? Për këtë arsye, jo gjithmonë trupi ynë ka nevojë për një dozë të madhe biotine. Ndonjëherë një dozë më e vogël do të funksionojë më mirë, por e pasuruar me minerale dhe vitamina të tjera. Të gjitha përgatitjet dhe ilaçet me biotinë përmbajnë formën e saj të pastër në përmasa të caktuara dhe vetëm nga nevojat e trupit tonë do të varet se cili produkt do të funksionojë më mirë për ne.

Preparate me biotin

Përgatitjet e flokëve biotin kanë qenë në dispozicion për vite me rradhë, por vetëm kohët e fundit janë bërë popullore në mesin e konsumatorëve. Këto produkte zakonisht shiten si suplemente dhe vijnë në forma të ndryshme: kapsula ose tableta; kremra që aplikohen direkt në skalp; shampo ose kondicionerë; ose zgjidhjet e temës që janë të fërkuara në skalp.

Preparatet e biotinës do të ndihmojnë në përmirësimin jo vetëm të nivelit të vitaminës B7 në trup, por gjithashtu do të sigurojnë substanca të tjera thelbësore që do të përmirësojnë gjendjen e lëkurës, flokëve dhe thonjve. Për këtë arsye, ia vlen t’u kushtojmë vëmendje suplementeve të tilla si: Locerin, Jelly Bear Hair, Hair Care Panda.

Ilaçet me biotin

Nëse kemi një mungesë të konsiderueshme të vitaminës B7, duhet të marrim në konsideratë përdorimin e ilaçeve me bazë biotin. Barnat që përmbajnë biotin përdoren për të plotësuar mangësinë e saj ose për të mbështetur trajtimin e sëmundjeve dhe kushteve të ndryshme, të tilla si diabeti, alopecia, sëmundjet e lëkurës dhe thonjve, si dhe çrregullimet nervore dhe hormonale. Këto ilaçe mund të jenë të disponueshme në forma të ndryshme, të tilla si tableta, kapsula dhe madje edhe zgjidhje orale ose të injektueshme.

Veprimi dhe efektet e përdorimit të biotinës

Biotin mund të ketë një efekt pozitiv në shëndetin e flokëve duke forcuar rrënjët e flokëve dhe duke parandaluar humbjen e flokëve. Disa studime sugjerojnë se suplementimi i biotinës mund të ndihmojë në frenimin e humbjes së flokëve dhe mbështetjen e rritjes së flokëve, por duhet mbajtur mend se përdorimi i biotinës për flokët nuk është një panaçe për të gjitha problemet e lidhura me humbjen e flokëve dhe nuk do të sjellë gjithmonë rezultatet e pritura. Për rezultate më të mira, përdorni biotin në kombinim me një dietë të shëndetshme dhe kujdesin e duhur të flokëve.

Biotina është veçanërisht e rëndësishme për shëndetin e flokëve, sepse ndihmon në ruajtjen e elasticitetit dhe gjendjes së saj. Është thelbësore për prodhimin e duhur të keratinit, një proteinë që formon strukturën e flokëve. Falë kësaj, flokët bëhen të fortë dhe elastikë, gjë që e pengon atë të bjerë dhe të dëmtojë.

Biotina në produktet ushqimore

Biotina gjendet natyrshëm në shumë ushqime, si vezët, majaja, arrat, perimet me gjethe dhe agrumet. Ajo mund të furnizohet edhe me trupin nëpërmjet suplementimit. Shumë mjekë rekomandojnë përdorimin e suplementeve që përmbajnë biotin për të ruajtur shëndetin e mirë të lëkurës, flokëve dhe thonjve. Biotina është një lëndë ushqyese e rëndësishme, sepse ndihmon në shndërrimin e yndyrnave, karbohidrateve dhe proteinave në energji. Gjithashtu ndihmon në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak dhe mbajtjen e kyçeve të shëndetshme.

Biotina në produktet ushqimore

Efektet anësore dhe kontraindikacionet e biotinës

Biotina konsiderohet si një vitaminë e sigurt dhe rrallë shkakton efekte anësore. Megjithatë, para se të nisni suplementimin e biotinës, duhet të konsultoheni me një mjek, pasi mund të ketë disa kontraindikacione ose ndërveprime me ilaçe të tjera.

Disa njerëz mund të përjetojnë efekte anësore nga përdorimi i biotinës, të tilla si dhimbje koke, nausea, të vjella, konstipacion ose diarre. Në raste të rralla, mund të ndodhin reaksione alergjike si rash, ënjtje e fytyrës ose vështirësi në frymëmarrje. Nëse përjetoni ndonjë simptomë alarmuese, duhet të ndaloni menjëherë përdorimin e biotinës dhe të konsultoheni me një mjek.

Biotina mund të bashkëveprojnë edhe me disa ilaçe, kështu që tregojini mjekut për të gjitha ilaçet para se të fillojnë të shtohen. Biotina mund të dobësojë efektin e ilaçeve antiepileptike, ilaçeve antidiabetike dhe disa antikoagulantëve. Mos e kombinoni përdorimin e biotinës me ilaçet pa u këshilluar me një mjek.

Kontraindikacionet për përdorimin e biotinës janë shtatzënia dhe ushqyerja me gji, pasi që nuk ka të dhëna për sigurinë e biotinës gjatë këtyre periudhave. Fëmijët nën moshën 12 vjeç duhet të shmangin gjithashtu suplementimin e biotinës.

Mungesa e biotinës – simptomat

Mungesa e biotinës mund të manifestohet në mënyra të ndryshme, në varësi të asaj që proceset metabolike janë të shqetësuara. Simptomat e mangësisë së biotinës mund të përfshijnë:

  • humbje oreksi
  • rritje e humbjes së flokëve
  • thonj të brishtë
  • lëkurë të thatë
  • lodhje
  • dobësi muskulore
  • Depresioni

Kur bëhet fjalë për simptomat e lidhura me flokët, mungesa e biotinës mund të çojë në rritjen e humbjes së flokëve dhe dobësimin e strukturës së saj. Flokët mund të bëhen të mërzitshëm, të zbehtë dhe të brishtë, gjë që mund të çojë në humbjen e flokëve. Në raste ekstreme, mungesa e biotinës mund të çojë në humbjen e plotë të flokëve.