Przejdź do treści

Jak wybielić zęby w domu? Białe zęby w 10 minut!

Twój uśmiech jest pierwszą rzeczą, którą ludzie u Ciebie zauważają – i jest jednym z najważniejszych odzwierciedleń Twojej osobowości. Istnieje wiele czynników, które wpływają na odcień Twoich zębów, w tym genetyka, wiek i to, w jaki sposób dbasz o swoją higienę. Jeśli przebarwienia i różnego rodzaju niedoskonałości związane z jamą ustną to problem, który dotyczy również Ciebie to przedstawione w artykule sposoby wybielania zębów mogą Cię zainteresować.

Jak wybielić zęby w domu

Domowe metody wybielania zębów, czyli jak wybielić żółte zęby

Domowe sposoby na wybielanie zębów są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne i zwykle pozwalają zaoszczędzić nam sporo pieniędzy. Do ich wykonania potrzebne są produkty, które zwykle znajdują się w każdym domu, jakie jak np. ocet jabłkowy, soda oczyszczona itp.

Nadtlenek wodoru i soda oczyszczona

Nadtlenek wodoru ma właściwości antyseptyczne, które pomagają usunąć plamy z zębów. Wymieszaj 2 łyżki nadtlenku wodoru z 1 łyżką sody oczyszczonej, a następnie użyj szczoteczki z miękkim włosiem, aby wyszczotkować zęby. Pozostaw pastę na zębach przez 2-3 minuty, a następnie dokładnie wypłucz wodą. Pamiętaj, że powstała mieszanina musi być dokładnie rozrobiona i nie może być chropowata.

Płukanie ust olejem

Jest to bardzo prosta czynność polegająca na oczyszczaniu jamy ustnej z bakterii za pomocą oleju. Najczęściej wykorzystuje się olej kokosowy, gdyż zawiera on w swoim składzie kwas laurynowy, który wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwdrobnoustrojowe.

Skórka z pomarańczy

Pomarańcze są nie tylko smaczne, ale również dobre dla Twoich zębów. Ich zawartość witaminy C jest świetna dla utrzymania zdrowego, śnieżnobiałego uśmiechu. Pomaga również usunąć kamień nazębny, a także bardzo łagodnie wpływa na dziąsła. Jak je zastosować? Pocieraj wewnętrzną stroną połówki skórki pomarańczy o zęby, skupiając się na miejscach z przebarwieniami lub plamami. Czynność powinna przypominać podstawowe mycie zębów szczoteczką.

Soda oczyszczona i cytryna

Nie ma to jak naturalny, cytrusowy smak cytryn, który odświeży Twój oddech i sprawi, że będziesz chciała się pochwalić pięknym uśmiechem. Jak wybielić zęby w domu sodą i cytryną? Wszystko, co musisz zrobić, to wymieszać pół łyżeczki sody oczyszczonej z kilkoma kroplami soku z cytryny i mieszać aż uzyskasz konsystencję pasty. Następnie wystarczy nałożyć pastę na zęby, lekko szczotkować i pozostawić na 2-3 minuty. 

Ocet jabłkowy

Kolejna wspaniała naturalna opcja to ocet jabłkowy! Wystarczy wymieszać go z wodą i używać jako płynu do płukania ust. Zabija bakterie i może pomóc w przypadku spuchniętych dziąseł. 

Truskawki

Najświeższym sposobem na wybielenie zębów są truskawki. Witamina C i kwas cytrynowy w truskawkach pomagają usunąć plamy z zębów, sprawiając, że wyglądają na jaśniejsze i znacznie bielsze. Wszystko, co musisz zrobić, to zmiażdżyć kilka truskawek na miazgę i nałożyć je bezpośrednio na zęby za pomocą patyczka kosmetycznego. Pozostawić na pół godziny, a następnie spłukać ciepłą wodą.

Domowe metody wybielania zębów

Bezpieczne wybielanie zębów w domu, czyli jak wybielić zęby nie niszcząc szkliwa

Wybielanie zębów lampą LED 

Typowy zabieg wybielania zębów wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym, ale niektórzy pacjenci mogą być niezadowoleni z jego kosztów lub po prostu nie lubią chodzić do dentysty, więc szukają alternatyw. Popularną opcją jest zakup zestawu do wybielania zębów w drogerii lub sklepie internetowym, ale nie wszystkie z tych produktów zawierają aktywne składniki, które są tak skuteczne jak tradycyjne zabiegi. Ponadto wiele z nich nie jest przeznaczonych do długotrwałego stosowania, a niektóre są nawet niebezpieczne.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje alternatywa, która jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna: Whitify. Jest to zestaw, który pomoże nam uzyskać efekt wybielania. Światło wytwarzane przez lampę wyzwala w organizmie produkcję melaniny, która powoduje, że zęby stają się bielsze. W przeciwieństwie do większości produktów dostępnych na rynku, charakteryzują się wysokim stężeniem nadtlenku (do 35%), więc faktycznie działają, a efekty utrzymują się przez długi czas.

Paski wybielające

Paski do wybielania zębów, które można kupić w każdej drogerii, to wygodny sposób na osiągnięcie takich samych rezultatów, jak w przypadku zabiegu wybielania przeprowadzanego przez stomatologa. Sposób i częstotliwość użycia może różnić się ze względu na ich rodzaj. Bez względu jakiej marki paski wybierzemy, wszystkie działają na podobnej zasadzie. Zawierają nadtlenki, czyli związki tlenu, które po nałożeniu na zęby rozpadają się na jony wodorotlenkowe. Jony reagują z warstwami szkliwa i zębinami znajdującymi się pod powierzchnią, aby rozbić wiązania białkowe powodujące niedoskonałości. Efektem jest piękny, biały uśmiech. Jeżeli chcesz skorzystać z tego rodzaju rozwiązania to polecamy paski: Whitify Strips.

Pasta wybielająca

Pasta wybielająca to produkt kosmetyczny, który może radykalnie poprawić Twój uśmiech. Jest to zasadniczo pasta do zębów z wysokim stężeniem nadtlenku wodoru. Nadtlenek wodoru utlenia substancje barwiące znajdujące się w jamie ustnej, takie jak przebarwienia pochodzące z kawy i tytoniu, i przekształca je w związki rozpuszczalne w wodzie. Ponadto posiada inne składniki wybielające, takie jak nadtlenek wapnia, co pozwala jej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i działać szybciej niż zwykła pasta do zębów. Przykładem takiej pasty Whitify Carbon.

Czy węgiel aktywny wybiela zęby?

Tak, węgiel aktywny wybiela zęby. Jest on najczęściej stosowany w produktach do pielęgnacji jamy ustnej, takich jak pasta do zębów i płyn do płukania ust, aby stworzyć głębokie, czyste uczucie w ustach po szczotkowaniu. Węgiel aktywowany powstaje w wyniku podgrzania zwykłego węgla drzewnego do wysokiej temperatury, która usuwa wszystkie cząsteczki oprócz jego powierzchniowej warstwy, która staje się wysoce porowata i chłonna. Te cechy sprawiają, że węgiel aktywny jest tak przydatny w czyszczeniu – wiąże się z bakteriami, plamami, nieprzyjemnymi zapachami i chemikaliami, które mogą zaszkodzić Twojemu ciału, a w tym przypadku naszym zębom. Można go znaleźć w każdej drogerii lub sklepie ze zdrową żywnością.

Naturalny kolor zębów – od czego zależy? 

Naturalny kolor zębów

O kolorze naszych zębów decyduje skład tkanek twardych i tkanek miękkich jamy ustnej. Zewnętrzną warstwą zęba jest twarde, białe szkliwo, które składa się w 95% z minerałów, w 5% z substancji organicznych i białek. Warstwa wewnętrzna to miękka zębina, która pokrywa korzenie, w przeciwieństwie do szkliwa, które pokrywa wszystkie pozostałe części zęba. Obie warstwy zawierają włókna kolagenowe i elastynowe, ale ich struktura również znacznie się różni. Szkliwo składa się tylko z włókien, natomiast zębina z włókien zmieszanych z białkami takimi jak kolagen i elastyna.

Aby określić, ile różnych składników znajduje się w składzie zęba, musimy je porównać z substancją referencyjną. Tą substancją odniesienia mogą być substancje mineralne lub białkowe, które nie zawierają włókien (lub przynajmniej zawierają ich bardzo mało). Na przykład: czyste włókno kolagenowe składa się w 99,9% z węgla, 0,9% wodoru, 0,1% tlenu oraz śladowych ilości azotu, siarki i fosforu; dlatego jego naturalny kolor jest całkowicie przezroczysty (bezbarwny). Czyste włókno elastyny składa się w 98% z węgla, 0,2% wodoru, 1% tlenu i 0,08% siarki; stąd jego naturalny kolor jest ciemnobrązowy (prawie czarny).