Skip to content
Faqja kryesore » Dobesim » Si të humbni peshë nga kofshët? Dietë, stërvitje dhe metoda efektive

Si të humbni peshë nga kofshët? Dietë, stërvitje dhe metoda efektive

Nëse doni të humbni peshë nga kofshët, së pari duhet të zbuloni se çfarë në të vërtetë shkakton që një sasi e konsiderueshme e yndyrës grumbullohet në këtë vend. Falë një informacioni të tillë, do të jetë më e lehtë për të filluar procesin e humbjes së peshës dhe do të jetë shumë më i shpejtë, më efektiv dhe më i këndshëm. Shiko se çfarë duhet t’i kushtosh vëmendje të veçantë, çfarë ushtrimesh të bësh dhe çfarë vaktesh të shmangësh dhe sigurisht që do ta arrish synimin në një kohë shumë më të shkurtër.

Si të biesh në peshë nga kofshët

Pse indi adipozor depozitohet në kofshë?

Trupi ruan dyqane dhjami në kofshë për qëllime të ndryshme. Kjo varet nga mosha, gjinia dhe varësia gjenetike. Cilat janë ndryshimet mes njerëzve të hollë e të dhjamosur dhe grave? A luajnë yndyrnat të njëjtin rol kudo? Përgjigja është jo.

Njerëzit që janë shumë të hollë mund të kenë kofshë të trasha, sepse trupi ruan dhjamë shtesë në këtë zonë – nënlëkurës. Në disa vende, ajo mund të marrë formën e “guncave”.

Edhe njerëzit e dhjamosur mund të grumbullojnë dhjamë në kofshë. Në këtë rast, dhjami i tepërt është nënlëkurës dhe visceral në natyrë. Dhjami visceral formohet rreth organeve të brendshme dhe liron hormone që rrisin rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të tilla si diabeti, sëmundjet e zemrës dhe kanceri.

Te gratë, kur nivelet e estrogjenit fillojnë të bien pas menopauzës, rritet prirja për të grumbulluar më shumë dhjamë në trup në kofshë dhe zona të tjera. Përveç kësaj, këtu janë me rëndësi të madhe edhe tiparet gjenetike.

Arsyet e depozitimit të indit adipozë në kofshë

 1. Ndryshime hormonale
 2. Mungesa e tonit muskulor
 3. Menstruacionet
 4. Mungesa e ushtrimeve fizike
 5. Konsumim i tepërt i sheqerit ose i alkoolit
 6. Rezistencë ndaj insulinës

A është e vështirë të biesh në peshë nga kofshët?

Humbja e peshës nga kofshët është e vështirë, por jo e pamundur. Vështirësitë vijnë nga fakti që qelizat dhjamore janë më të ndjeshme ndaj veprimit të hormoneve të trupit – estrogjenit, insulinës dhe kortiolit – sesa në pjesët e tjera të trupit. Kjo do të thotë se dhjami në këto vende është më i vështirë për t’u djegur dhe priret të grumbullohet me kalimin e kohës nëse shtimi në peshë vazhdon.

Duhet mbajtur mend gjithashtu se humbja e peshës pikë, dmth vetëm në një pjesë të trupit është praktikisht e pamundur. Nëse vendos të bësh fizkulturë, pavarësisht se muskujt individualë janë më të përfshirë, kaloritë digjen nga i gjithë trupi, jo vetëm në këtë vend. Sigurisht, zona përreth këtyre muskujve do të djegë më shumë yndyrë dhe do të zhvillohet më shumë, por procesi i humbjes së peshës ndodh në të gjithë trupin. Për këtë arsye, “pikë humbje peshe” është një mit i zakonshëm. E njëjta gjë vlen edhe për udhëzuesit që kanë titujt “Si të biesh në peshë nga kofshët për 3 ditë?”. A njeh dikë që ka humbur peshë për 3 ditë kaq shumë, saqë ishte e vështirë ta njihje? S’ma merr mendja. Prandaj, ky është një mit tjetër që nuk ia vlen të besohet. Humbja e peshës është një proces në të cilin rregullsia dhe këmbëngulja në veprime është çelësi i suksesit.

si të biesh në peshë nga kofshët - dietë dhe ushtrime

Ushtrimet më të mira për të humbur peshë nga kofshët

 1. Ushtrimi i parë është një squat, një ushtrim klasik për kofshët dhe mollaqet. Ky ushtrim kryhet me këmbë pak të ndara, të përkulur në gjunjë dhe krahë të drejtë. Pastaj duhet të bëni një squat derisa kofshët të bëhen paralele me dyshemenë, pas së cilës ktheheni në një pozicion në këmbë.
 2. Stërvitja e dytë janë udhëtimet. Qëndroni drejt, vini duart mbi rrip prapa jush dhe ecni me një këmbë përpara, në mënyrë që të jetë e përkulur në gju në një kënd prej 90 gradësh. Përsëriteni ushtrimin, duke ndryshuar këmbët.
 3. Ushtrimi i tretë është squats me një kërcim, në sajë të së cilës ju ushtroni ijët, kofshët dhe mollaqet. Për të bërë këtë ushtrim, duhet të qëndrosh drejt, të përkulësh pak gjunjët dhe të kërcesh, duke u larguar nga dyshemeja me këmbët e tua, duke u drejtuar drejt e përpara. Kur uleni, duhet të qëndroni në këmbë të tërë, dhe pastaj të shkoni në pozicionin e squatit për gjysmë minute, pas së cilës përsëritni ushtrimin, duke mos mbajtur mend të pushoni midis squats pasuese.
 4. Ushtrimet e katërta janë të shtrira në shpinë me këmbët në dysheme dhe duart pas kokës; ngrini trupin e sipërm pothuajse plotësisht nga dyshemeja, duke u përkulur në bel dhe duke i mbajtur këmbët tuaja të sheshta në dysheme; gjatë kësaj lëvizjeje, shtrëngoni muskujt abdominalë sa më fort që të jetë e mundur.

Si të humbni peshë nga kofshët – suplementi

Si funksionojnë shtesat ushqimore?

Suplementet punojnë duke ndihmuar trupin të heqë qafe toksinat dhe substancat e tjera të padëshirueshme. Gjithashtu, ato plotësojnë lëndët ushqyese thelbësore që mund të mungojnë në dietën tuaj të rregullt. Kur këto substanca hiqen nga trupi, është më e lehtë të biesh në peshë, sepse dhjami digjet shumë më shpejt. Mbani parasysh se shtesat ushqimore nuk janë zëvendësim për një program të mirë diete dhe ushtrimesh. Ato duhen përdorur si një shtesë, pastaj mund të rritin patjetër efektshmërinë e veprimtarive tona. Madje, nëse i plotësojmë siç duhet, mund të dyfishojmë pasojat e veprimtarive tona.

A janë të efektshme shtesat ushqimore për humbjen e peshës së kofshës? Cilën të zgjedhësh?

Suplementet dietike mund të ndihmojnë në humbjen e peshës në kofshë nëse përmbajnë përbërës që stimulojnë prishjen e qelizave dhjamore në kofshë dhe mollaqe. Duhet kushtuar vëmendje e veçantë nëse përbërësit e përdorur janë me origjinë natyrore.

Ne kemi një gamë shumë të gjerë të shtesave për të zgjedhur nga. Zgjedhja varet nga predispozitat tona dhe thjesht në çfarë forme duam të përdorim shtesën. Disa njerëz preferojnë çajra të hollë, të tjerë preferojnë tableta ose pika dhe të tjerë akoma preferojnë të pinë kafe të hollë ose një koktej tjetër. Më poshtë janë sugjerimet e shtesave individuale:

Si të pakësohet shpejt perimetrja e kofshëve? Trajtimet

Trajtimet klinike janë një metodë efektive e humbjes së peshës, megjithatë, ndonjëherë ato mund të shoqërohen me pasoja shëndetësore. Çmimet e trajtimeve janë gjithashtu relativisht të larta, kështu që ia vlen të merret parasysh nëse ky lloj trajtimi është i nevojshëm. Ndoshta ia vlen të përdoret një metodë tjetër, p.sh. ushtrime + suplementim i përshtatshëm? Ky është vendimi ynë individual. Më poshtë ju paraqesim trajtimet klinike më të njohura:

Ftohja

CoolSculpting është një trajtim jo-invaziv për zvogëlimin e yndyrës së trupit duke përdorur një teknologji të quajtur cryolipolysis. Mjeku do ta përdorë pajisjen për të ngrirë dhe për të vrarë qelizat dhjamore në kofshët tuaja, duke e lënë lëkurën dhe muskujt tuaj të paprekur. CoolSculpting është MIRATUAR NGA FDA për heqjen e dhjamit të barkut, anës dhe kofshës.

Liposuction

Liposuction është një procedurë kirurgjikale invasive që heq dhjamin nga zonat specifike të trupit. Gjatë liposuksionit, mjeku do të bëjë prerje të vogla në kofshë dhe do të futë një tub të hollë të quajtur kanula në shtresën dhjamore nën lëkurë. Me ndihmën e këtij tubi do të thithet dhjami i tepërt dhe do të jepet konturi i kofshëve.

EMSCULPT

EMSCULPT – një metodë jo-invasive duke përdorur teknologjinë elektromagnetike me intensitet të lartë që ndihmon në forcimin dhe forcimin e kofshëve dhe vitheve. Si funksionon? Ndërsa shtrihet në shtratin e trajtimit, pacientit i jepen dy tehe shpatullash që stimulojnë tkurrjet e muskujve, të cilat mund të ndihmojnë në forcimin dhe forcimin e muskujve të këmbëve të sipërme.

Valë shoku

Terapia e shockwave është një metodë efektive dhe e sigurt për eliminimin e celulitit, shenjave të shtrirjes dhe depozitave lokale të yndyrës. Është një procedurë jo-invasive që nuk kërkon anestezi. Valët shokuese janë valët e zërit me frekuencë shumë të lartë. Ato futen në trup duke përdorur një aplikant special të vendosur në lëkurë. Kjo shkakton rigjenerimin dhe fibrozën e indeve. Si rezultat, lëkura bëhet më elastike dhe e fortë dhe e lëmuar në sipërfaqe. Teknika e valës së shokut përdoret për të trajtuar celulitin dhe për të rivendosur fortësinë e lëkurës. Nuk ka nevojë për hospitalizim ose për një kohë të gjatë shërimi.

Si të biesh në peshë nga kofshët— çfarë të mos hash?

Ka shumë ushqime që mund t’i shmangni nëse doni të humbni peshë nga kofshët. Nëse jeni serioz në lidhje me humbjen e peshës nga kjo pjesë e trupit tuaj, unë rekomandoj duke ndjekur këto këshilla:

 1. Shmangi të gjitha vaktet e ushqimit të shpejtë. Ata janë një nga fajtorët më të këqij kur bëhet fjalë për të konsumuar shumë yndyrë dhe kalori. Ja pse është kaq e rëndësishme të qëndrosh larg tyre sa më shumë të jetë e mundur.
 2. Shmangni konsumimin e ushqimeve që përmbajnë yndyrna trans. Është një lloj dhjami që ka qenë i lidhur me sëmundjet e zemrës dhe dhjamosjen. Kur zgjedh një ushqim, sigurohu që ai të përmban vetëm yndyrë natyrore, siç është vaji i ullirit ose gjalpi.
 3. Shmangni ushqimet e përpunuara dhe ushqimet e sheqerosura. Këto lloj ushqimesh përmbajnë shumë kalori boshe, të cilat nuk ndihmojnë aspak në djegien e dhjamit! Në vend të kësaj, zgjidhni karbohidrate komplekse, të tilla si drithëra të plota ose oriz ngjyrë kafe.

Duke përmbledhur se çfarë përbërësish dhe produktesh duhet të shmangim: bukë të lehtë, oriz të bardhë, makarona, pije alkoolike dhe të gazuara, sheqer dhe ëmbëlsira, kripë, additivë ushqimorë dhe konservues, yndyrna trans, vajra të hidrogjenizuara dhe margarinë, pesticide dhe herbicide, alergji të tilla si gruri dhe gluteni.

Si të biesh në peshë nga kofshët? 6 këshilla praktike

 1. Kujdesuni për hidratimin e duhur të trupit – Mos sugjeroni informacion që rekomandon konsumimin e 2 litra ujë në ditë. Mos harro se kjo është doza minimale. Sasia e duhur e ujit varet nga pesha e trupit tuaj, kështu që ia vlen të përdorni llogaritës që do t’ju ndihmojnë të zgjidhni dozën e duhur për ju.
 2. Futini perimet dhe frutat në dietën tuaj. Një dietë e ekuilibruar është ajo që përmban sasinë e duhur të kalorive, por gjithashtu siguron ushqim të mjaftueshëm për trupin. Përndryshe, nuk do të jetë në gjendje të funksionojë siç duhet
 3. Sigurohuni që vaktet të shkojnë në kohë të caktuara. Vaktet e rregullta janë një element thelbësor për të humbur peshë shpejt dhe në mënyrë efektive nga kofshët dhe nga pjesët e tjera të trupit. Falë kësaj, metabolizmi do të funksionojë më shpejt, dhe djegia e yndyrës do të jetë shumë më efikase.
 4. Shmangni ushqimet e yndyrshme dhe të skuqura. Shumë nutritionists rekomandojnë reduktimin e yndyrës së trupit nga kofshët për të filluar këtu. Ushqimi i shëndetshëm është thelbësor, prandaj zgjidhni ushqime të gatuara ose të pjekura.
 5. Eliminoni stimulantët, ëmbëlsirat dhe pijet e gazuara.
 6. Aktivitet fizik. Ushtrimet e rregullta të forcës ose stërvitje me intervale, kardio mund të sjellë rezultatet më të mira vetëm nëse bëhet sistematikisht. Nëse jeni fillestar, mund të filloni procesin e humbjes së peshës duke bërë ushtrime të tilla si: squats, çiklizëm, not, ecje të shpejt. Një aktivitet i tillë fizik jo vetëm që do t’ju lejojë të digjni dhjamin nga kofshët, të hiqni celulitin dhe të modeloni muskujt e vitheve, por do të përmirësoni edhe më shumë pamjen e përgjithshme të këmbëve duke e zbehur lëkurën. Sigurohu që të mos e teprosh me ushtrimet tepër të shpeshta. Në fillim, 3 herë në javë është sasia e duhur.