Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Masazh anticelulit – Si të kryhet dhe cilat janë efektet?

Masazh anticelulit – Si të kryhet dhe cilat janë efektet?

Masazhi kundër celulitit është një nga metodat më efektive për reduktimin dhe eliminimin e peeling portokallit. Ky lloj masazhi jo vetëm që stimulon qarkullimin e gjakut, por përmirëson edhe pamjen e tensionit të lëkurës duke hequr qelizat e grumbulluara dhjamore nën sipërfaqen e lëkurës. Do të dish si ta bësh? Ose ndoshta po pyet veten se çfarë efektesh mund të të japë përdorimi i një masazhi të tillë? Në këtë artikull do të mësoni se çfarë është një masazh anti-celulit, si ta bëni atë dhe cilat dobi mund të llogarisni kur bëni një masazh rregullisht.

Masazh kundër celulitit

Çfarë është masazhi kundër celulitit?

Masazhi anti-celulit përfshin një kombinim të presionit dhe teknikave të stroking të indeve të thella për t’u çlodhur dhe për të stimuluar sistemin limfatik të trupit, i cili është përgjegjës për heqjen e limfociteve dhe toksinave nga trupi. Masazhi kryhet gjithmonë në drejtimin e nyjeve limfatike. Kohëzgjatja e një masazhi anti-celulit varet nga ajo se sa i përqendruar është trajtimi juaj. Nëse përqendroheni në një fushë të veçantë, atëherë ndoshta do të duhen vetëm 15 minuta. Megjithatë, nëse vendosni për shumë zona, atëherë mund të duhen dy herë më shumë ose edhe më shumë.

Masazhet anti-celulit janë të përshtatshme për këdo që dëshiron të zvogëlojë dukshmërinë e celulitit të tyre, pavarësisht moshës dhe gjinisë. Ato mund të jenë veçanërisht të dobishme për njerëzit që kanë probleme me humbjen e peshës. Kjo ndihmon për të çliruar toksinat nga qelizat dhjamore dhe i bën ato më të lehta për t’u hequr nga proceset natyrore të trupit. Masazhet anti-celulit janë efektive në reduktimin e celulitit duke thyer përkohësisht depozitat e yndyrës rreth zonës së prekur në mënyrë që ato të mund të lahen më lehtë nga sistemi limfatik.Gjithashtu, janë aq të lehtë sa çdokush mund t’i bëjë vetë në shtëpi, pa pasur nevojë për stërvitje ose përvojë të veçantë.

Si të bëni masazh anti-celulit në shtëpi?

Si të fitosh kundër celulitit në shtëpi? Përgjigja e kësaj është masazhi! Kjo është një procedurë shumë e thjeshtë që mund të kryhet nga secili prej nesh dhe ndihmon për të modeluar lehtësisht figurën. Të duhet vetëm 15 deri në 30 minuta kohë e lirë, duart tona ose instrumenti i duhur. Gjithashtu, do të jetë e dobishme të kemi një preparat kozmetik të përshtatshëm, të cilën do ta aplikojmë në lëkurë. Ka shumë përgatitje në treg që fokusohen në eliminimin e celulitit, për shembull, “Celleasy”, e cila shoqërohet edhe me një flluskë masazhi gome. Përgatitja përmban përbërës aktivë që, të kombinuar me masazh, depërtojnë më thellë dhe mbështesin eliminimin e shpejtë të celulitit. Masazhi duhet bërë në vijë të drejtë drejt nyjeve limfatike. Përdorimi i serumit duhet të kombinohet me një suplement oral. Gjithashtu duhet të dini se cilat janë kontraindikacionet për të masazhuar dhe për të qenë të kujdesshëm në rast të problemeve serioze me qarkullimin e gjakut ose ndodhja e venave varikoze.

Serum i përsosur i trupit të serumit
Celleasy Perfect Body Serum
Produkt i përsosur për celulitin e trupit
Perfect Body Cellulite

Llojet e masazhit kundër celulitit

Ka shumë lloje të ndryshme të masazhit anti-celulit dhe të gjithë punojnë në mënyra të ndryshme. Më e njohura dhe më e thjeshta është, natyrisht, masazhi manual pa përdorimin e instrumenteve të specializuara. Ajo përdor vetëm fuqinë e dorës dhe teknikat e përshtatshme manuale. Në rastin e tij, ashtu si gjatë shumicës së masazheve, përdoren edhe vajra që lubrifikojnë lëkurën.

Një shumë popullor dhe me më shumë dëshirë kryer në shtëpi është edhe kineze cupping masazh. Ky është një lloj masazhi me vakum i kryer me flluska gome. Ky lloj masazhi stimulon shtresat më të thella të lëkurës dhe mbështet heqjen e toksinave.

Kullimi limfatik është një teknikë masazhi e kryer manualisht ose me ndihmën e një pajisjeje të veçantë, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe limfatike, eliminon depozitat dhe ënjtjen. Masazhi kryhet në drejtimin e nyjeve limfatike dhe toksinat hiqen nga trupi me urinë dhe djersë.Ka edhe trajtime efektive të kryera nga njerëz të kualifikuar duke përdorur aparate të specializuara. Trajtime të tilla përfshijnë, për shembull, masazhin me vakum të indeve të buta ose lipo-masazhin, i cili kryhet me koka të veçanta. Masazhe të tilla përmirësojnë funksionimin e sistemit limfatik, reduktojnë ënjtjen, përmirësojnë mikrocirculation dhe zvogëlojnë mbajtjen e ujit.

Masazh anti-celulit – efektet që mund të presim

Masazhi anti-celulit është një trajtim që mund t’ju ndihmojë të arrini një pamje më të mirë dhe më rinore. Gjithashtu do të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm duke rritur qarkullimin dhe rrjedhjen limfatike, e cila ndihmon në heqjen e toksinave nga trupi juaj. Shumë njerëz që kanë përfituar nga masazhi anti-celulitit zbulojnë se qarkullimi i tyre i gjakut është përmirësuar ndjeshëm, gjë që mund të çojë në funksion më të mirë të venave dhe në zvogëlim të ënjtjes. Gjithashtu, do të vëreni se sistemi limfatik punon më me efektshmëri dhe mund të zbrazë më shumë toksina nga trupi juaj. Kjo ndihmon në parandalimin e formimit të celulitit, si dhe parandalon kthimin e tij sapo të jetë eliminuar.

Me pak fjalë, masazh anti-celulitit:

  • zvogëlon rrezikun e celulitit
  • përmirëson qarkullimin e gjakut dhe limfatike, eliminon stazën limfatike
  • garanton funksionimin e duhur të nyjeve tuaja limfatike

Aksesorë për masazh anti-celulit – Flluskë kineze për celulit

Flluska kineze është një aksesor i madh që ia vlen të përdoret kur kryen një masazh për celulitin. Ndihmon në zvogëlimin e dukshmërisë së celulitit dhe ju jep më shumë kontroll gjatë procedurës. Gjithashtu ndihmon për të çlodhur muskujt e belit, kofshëve dhe ijëve.Flluska kineze është përdorur për shekuj me rradhë si një mënyrë për të lehtësuar dhembjet dhe tensionin e muskujve. Ky lloj masazhi njihet edhe si acupressure ose shiatsu. Flluska kineze punon duke vënë presion mbi pika specifike në trupin tuaj, gjë që do të ndihmojë në relaksimin e muskujve të tensionuar dhe rritjen e rrjedhjes së gjakut në këto zona. Ajo është bërë me materiale të cilësisë së lartë, falë të cilave është i qëndrueshëm dhe në të njëjtën kohë mjaft i butë sa që masazhi është i lehtë dhe i përshtatshëm.Më shpesh ato janë prej plastike ose gome dhe vijnë në madhësi të ndryshme, në varësi të asaj se në cilën zonë doni t’i zbatoni ato. Kur përdorni këtë mjet, duhet të siguroheni se nuk ushtron shumë presion në asnjë moment, pasi kjo mund të shkaktojë mavijosje ose dëmtim të epidermës.