Skip to content

Biothebal | Opinionet, çmimi, efektet, përbërja – Ilaç për rënien e flokëve – a është efektiv?

Sot do të shohim më nga afër një ilaç të quajtur Biotebal. Kjo është një përgatitje shumë popullore në tableta për gratë, e cila në mënyrë efektive parandalon humbjen e flokëve.

Biotebal

Edhe pse studimet konfirmojnë efektshmërinë e biotinës në rast të problemeve me dobësimin e flokëve dhe thonjve, duhet mbajtur mend se funksionon vetëm kur niveli i biotinës në gjak është shumë i ulët. Shpesh fajin e ka një dietë e papërshtatshme, mungesa e vitaminave dhe mineraleve, si dhe stresi i zgjatur. Është në këto raste që shkaqet e rritjes së humbjes së flokëve më shpesh duhet të kërkohen.

Biotebal mbështet proceset e formimit të keratinit dhe diferencimin e epidermës, flokëve dhe qelizave të thonjve, duke përmirësuar gjendjen e tyre. Humbja e tepërt e flokëve po bëhet një problem në rritje, kështu që vendosëm të kontrollonim se si funksionojnë këto pilula dhe çfarë efektesh mund të priten.

[Ez-toc]

Biotebal – Çfarë është dhe si funksionon?

Biotebal për flokë

Biotebal është një përgatitje që siguron një numër përfitimesh për shëndetin dhe bukurinë. Falë formulës së saj unike, ajo redukton në mënyrë efektive humbjen e flokëve dhe kontribuon në rritjen më të shpejtë të flokëve të reja. Përveç kësaj, ajo përmirëson gjendjen e lëkurës dhe forcon thonjtë, duke e bërë trupin më të shëndetshëm dhe më tërheqës. Ilaçi përdoret në rast të mungesës së biotinës, e cila ju lejon të zvogëloni humbjen e tepërt të flokëve dhe të forconi lëkurën dhe thonjtë.

Biotebal është një ilaç vitamine i bazuar në biotin, e cila është një vitaminë B dhe e tretshme në ujë, e cila parandalon mbidozim e saj. Përdorimi i Biotebal gjithashtu kontribuon në përmirësimin e mirëqenies, kështu që ju mund të gëzojnë shëndet më të mirë dhe në përgjithësi gjendje më të mirë mendore. Kjo përgatitje është e lehtë për t’u përdorur dhe shpejt jep rezultate të dukshme.


Dosage Biotebal – Si të përdoret

Përdorimi i Biotebalit është shumë i thjeshtë, mjafton për të gëlltitur një tabletë një herë në ditë dhe për ta pirë me ujë. Gjithashtu, nuk ka rëndësi nëse e marrim përgatitjen para ose pas një vakti. Gjëja kryesore është të mos tejkalohet doza e sugjeruar nga prodhuesi. Nuk do të japë rezultate më të mira, kështu që nuk ka kuptim. Nëse ndodh që të harrojmë të marrim Biotebal – mos merrni një dozë të dyfishtë të drogës.

Biotina gjendet në ushqime të ndryshme, si salmoni, bananet ose vezët, por nuk ka kontraindikacione për të marrë Biotebal edhe gjatë një vakti që përmban këtë produkt. Kur përdorni Biotebal, ia vlen vetëm të kufizoni konsumin e alkoolit, sepse zvogëlon absorbimin e biotinës.


A është i sigurt përdorimi i Biotebalit? – efektet anësore, kontraindikacionet, efektet anësore

Si çdo ilaç – Biotebal mund të shkaktojë efekte anësore. Ato nuk ndodhin te të gjithë, por ia vlen të jesh në dijeni të tyre para se të përdorësh përgatitjen. Disa njerëz kishin parehati gastrointestinale, të tjerë urtikaria.

Gjithashtu, është e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm se biotina mund të ndërhyjë në rezultatet e analizave, sidomos në testimin e ferritinës, acidit folik, prolaktinës, kortiolit ose hormoneve të tiroidit. Nëse planifikoni të bëni analiza gjaku, mos harroni të mos merrni më ilaçe dhe shtesa ushqimore që përmbajnë biotinë të paktën dy ditë para testit.

Gratë shtatzëna nuk duhet të marrin Biotebal sepse ajo përmban më shumë vitaminë H se sa është rekomanduar për gratë shtatzëna. Në mënyrë të ngjashme, duhet të shmangësh marrjen e këtij ilaçi gjatë ushqyerjes me gji. Para se të merrni Biotebal ose një ilaç tjetër, lexoni të gjithë këtë fletëpalosje ose konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj. Mos harroni se kjo përgatitje nuk duhet të kombinohet me disa ilaçe të tjera dhe të shmangin ngrënien e të bardhave të papërpunuara të vezëve të pulës, sepse ato përmbajnë një substancë që parandalon absorbimin e vitaminës B7.

Biotebla për flokë - një grua me flokë të gjata

Biotebal – Opinionet e konsumatorit – forum

Shqyrtimet e konsumatorëve në lidhje me ilaçin Biotebal janë zakonisht shumë pozitive. Shumica i referohen efekteve të përftuara. Megjithatë, mund të gjeni edhe opinione që sugjerojnë se efektet anësore të papritura ndodhën pas përdorimit të pllakave. Le të hedhim një vështrim në disa shembuj të komenteve të forumit:

“Unë kam përdorur Biotebal për disa javë tani dhe mund të them se jam shumë i kënaqur me të. Flokët e mi nuk bien më dhe duken më të shëndetshëm. Gjithashtu vura re se thonjtë janë më të fortë dhe nuk ndahen si më parë. E vetmja gjë e keqe është se pas disa ditësh nga përdorimi i pilulës fillova të ndieja dhembje koke. Por, pasi u konsultova me një mjek, mësova se ky është një efekt anësor normal që kalon shpejt pas disa ditësh përdorimi. Në përgjithësi, rekomandoj Biotebalin, por ia vlen të konsultohesh me një mjek para se të fillosh ta përdorësh.»

«Pas një kërkimi të gjatë për ilaçin e duhur për humbjen e flokëve, vendosa të provoja Biotebalin dhe më duhet ta pranoj se ishte vendimi më i mirë që mund të kisha marrë! Pas disa javësh përdorimi, vura re një zvogëlim të ndjeshëm të humbjes së flokëve, si edhe rritjen më të shpejtë të flokëve. Lëkura ime gjithashtu duket më e shëndetshme dhe thonjtë e mi janë më të fortë. Jam shumë i kënaqur me rezultatet dhe ia rekomandoj këtë përgatitje kujtdo që ka probleme të ngjashme me flokët dhe lëkurën.»


Pros dhe kundra biotebalit

Avantazhet

 • efektivisht pengojnë humbjen e flokëve dhe përshpejtojnë rritjen e flokëve
 • përmirësojnë pamjen e përgjithshme të flokëve, duke e bërë atë më të shëndetshëm dhe të fortë
 • Ato janë në dispozicion në farmaci, dyqane bimore dhe farmaci
 • të përmirësojë gjendjen e skalpit
 • forco rrënjët e flokëve.

Disavantazhe

 • Ata punojnë vetëm në rast të mangësisë së biotinës
 • mund të shkaktojë efekte anësore
 • Efektet e përdorimit të tyre mund të jenë të ndryshme për njerëz të ndryshëm
 • Çmimet ndryshojnë në varësi të vendit të blerjes së zgjedhur.

Biotebal – përbërja – cilat përbërës e mbushin ilaçin?

Biotebal është një produkt i parandalimit të humbjes së flokëve projektuar kryesisht për gratë. Përmban një substancë aktive dhe ekscipientë. Kështu, përbërja e biotebalit është biotina në një dozë prej 5mg dhe substancave ndihmëse – sorbitol, stearate magnezi dhe silica kolooidale.

Biotina është një vitaminë B që është thelbësore për ruajtjen e shëndetit të flokëve, lëkurës dhe thonjve. Është e rëndësishme sepse, falë përmbajtjes së squfurit, ajo mbështet proceset e prodhimit të keratinit – i cili është blloku kryesor ndërtues i flokëve, lëkurës dhe thonjve.

Përbërja e plotë e Biotebalit është:

 • Biotin 5mg
 • sortibol
 • stearate magnezi
 • Koloidal

Ku të blesh dhe sa kushton Biotebali?

Biotebal për rritjen e flokëve

Biotebal është një ilaç që mund të blihet pa recetë në pothuajse çdo farmaci stacionare dhe online. Ajo është në dispozicion në variante të ndryshme, kështu që ju mund të zgjidhni atë për të përshtatur nevojat tuaja.

Çmimi i Biotebalit mund të ndryshojë në varësi të variantit të ilaçit dhe numrit të tabletave. Në internet, ju mund të përdorni faqet e internetit të krahasimit të çmimeve, dhe në një farmaci të palëvizshme kërkoni ndihmë nga një farmacist. Gjëja më e rëndësishme për konsumatorët është të zgjedhin një përgatitje sipas preferencave të tyre, kështu që nëse keni ndonjë dyshim në lidhje me zgjedhjen, është më mirë të kërkoni këshillën e një mjeku ose farmacisti. Nëse tashmë e blen Biotebalin, mos harro të ndjekësh informacionin që gjendet në fletushkë.


Përmbledhje – A ia vlen të përdoret Biotebal?

Nëse keni probleme me humbjen e tepërt të flokëve dhe thonjtë e dobët, mund të jetë për shkak të mungesës së biotinës. Biotin është një substancë aktive që përdoret në tabletat Biotebal për të plotësuar mangësitë e saj, për të forcuar flokët, lëkurën dhe thonjtë. Falë kësaj, Biotebal mund të ndihmojë në përmirësimin e gjendjes së flokëve dhe thonjve tuaj. Ja vlen të përdorni Biotebal nëse mungesa e biotinës është shkaku i humbjes së flokëve, pasi ky ilaç mund të ndihmojë në reduktimin e tullacitetit dhe të kontribuojë në rritjen e flokëve të reja.

Biotebal ndihmon në ruajtjen e shëndetit të flokëve dhe thonjve, dhe doza e rekomanduar ditore është vetëm 1 tabletë. Megjithatë, mbani parasysh se mungesa e biotinës nuk është një problem i zakonshëm dhe shumë faktorë të tjerë mund të ndikojnë në humbjen e flokëve. Nëse, nga ana tjetër, ne duam të ndikojnë në gjendjen e përgjithshme të flokëve dhe të ushqyer mjaftueshëm atë, ne sugjerojmë përdorimin e shtesave dietike të pasura me lëndë ushqyese që do të përmirësojë gjendjen e përgjithshme të flokëve dhe të mbështesë atë në shumë nivele. Ju mund të lexoni më shumë rreth suplementeve dietike për flokët në renditjen tonë.