Skip to content

Bimët për fuqinë dhe epshin – cilat të zgjidhni?

Bimët për të qenë të fortë dhe çajra bimore janë dhurata natyrore që rrjedhin drejt e nga natyra. Falë vetive të tyre, ne mund të përmirësojmë jetën tonë seksuale. Megjithatë, a kanë të gjithë një ndikim pozitiv në shëndetin tonë? Kontrolloni se cilat bimë janë ilaç natyral dhe nëse ia vlen t’i përdorni.

Bimë për forcë dhe libido

Mund të duket se me zhvillimin e shpejtë të qytetërimit, ilaçet natyrore dhe bimët mjekësore do të harrohen dhe do të zëvendësohen nga teknologjia moderne. Për habinë tonë, kjo nuk po ndodh! Gjithnjë e më shpesh dëgjojmë për mjekësinë tradicionale. Tundohem të them se mjekësia tradicionale po përjeton rininë e dytë! Dhe si duket në sferat seksuale? Kontrolluam se cilat barëra të forta për burrat janë më të preferuarat dhe cilat prej tyre janë të përshtatshme edhe për gratë.

Çfarë bimësh për të zgjedhur?

Pyetjes: «Cilat bimë janë të mira për të qenë të forta?» – Nuk ka përgjigje universale. Çdo bar ka veti të ndryshme dhe duhet zgjedhur sipas nevojave tuaja. Më poshtë po ju paraqesim listën e bimëve më të njohura për të pasur mundësi pa recetë. Mund ta trajtojmë si një lloj kure për shtëpi për të përmirësuar aftësitë.

Ginseng

Ginseng - Barëra për potencë dhe libido

Ginseng është një nga barërat më të popullarizuara për potencë. Për mijëra vjet, ajo është përdorur në Azinë Lindore për të përmirësuar vitalitetin, për të trajtuar çrregullimet e sistemit riprodhues dhe për të rritur libidon. Përveç kësaj, ginseng ka një efekt shumë pozitiv në rritjen e efikasitetit mendor dhe fizik të trupit të njeriut. Një dobi tjetër e vetive të ginseng është reduktimi i stresit. Siç e dini, stresi ka një ndikim shumë negativ në gjendjen e përgjithshme seksuale dhe mund të shoqërohet me probleme të tilla si vështirësia për të mbajtur ose për të arritur një ereksion. Ginseng është një nga përbërësit kryesorë të suplementeve dietike që mbështesin potencën, të tilla si. VigraFast ose SperMax Control.

Rrënjë Maca

Rrënja Maca - Barëra për potencë dhe libido

Rrënja Maca (perime e rrënjës) me origjinë nga Andet peruane, me një histori të gjatë përdorimi nga popujt indigjenë. Kulturat e hershme e vlerësojnë atë për efektet e saj të dobishme në pjellori dhe fuqi, dhe në shekujt që nga ajo kohë, përdorimi i saj është përhapur në të gjithë botën. Aktualisht, ajo është një përbërës i pothuajse të gjitha shtesave dietike që rritin performancën seksuale dhe libido. Studimet shkencore kanë treguar se rrënja maca mund të rrisë ndjeshëm prodhimin e spermës dhe motilitin, si dhe numrin e tyre. Gjithashtu rrit libidon si te burrat, ashtu edhe te gratë, duke rritur nivelin e testosteronit.

Gjethja e Damianit

Gjethe Damiani - Bimë për forcë dhe libido

Gjethet e Damianit, të njohura edhe si bimësi e Shën. Damiana është një bar me një histori të gjatë përdorimi në mjekësinë popullore. Emri shkencor i bimës është Turnera diffusa dhe i përket familjes passifloraceae. Gjethet e Damianit janë përdorur për shekuj me rradhë për të trajtuar një sërë sëmundjesh, duke përfshirë indigestionin dhe dhimbjet abdominale. Ajo është përdorur gjithashtu për të zvogëluar stresin dhe si një afektiv si për burrat, ashtu edhe për gratë. Një veti tjetër e mrekullueshme e kësaj bime është efekti pozitiv në trajtimin e impotencës. Pikërisht për këtë arsye, ajo është një tjetër bimë e përdorur në prodhimin e suplementeve dietike të tilla si PeniSizeXL dhe shumë të tjera.

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba - Barëra për potencë dhe libido

Ginkgo biloba është një bimë mjekësore që është përdorur në mjekësinë tradicionale kineze për mijëra vjet. Në Perëndim, shpesh përdoret për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe për të përmirësuar kështu funksionimin e trurit. Ajo mund të përdoret për të trajtuar ose parandaluar demencë dhe sëmundjen e Alzheimerit për shkak të vetive të saj antioksiduese, të cilat ndihmojnë trupin të heqë radikalet e lira. Ginkgo biloba është treguar se ka disa përfitime për mosfunksionimin seksual tek burrat, megjithatë, përdorimi i saj nuk rekomandohet kur merrni hollues gjaku ose antidepresantë. Për shkak të faktit se ginkgo biloba parandalon çrregullimet e qarkullimit të gjakut të shkaktuara nga depozitimi i pllakave atherosclerotic në muret e arterieve, ajo mund të parandalojë sulmet në zemër dhe goditjet.

Rrënja e peshkut -mace

Rrënja e peshkut - Bimë për potencë dhe libido

Rrënja e peshkut-mace është një zvarritëse që rritet e egër në të gjithë Azinë. Rrënja e kësaj bime është e trashë dhe ka një strukturë të thyer e të ashpër, prandaj emri i saj: duket si lëkurë maceje. Ajo përdoret për të rritur aftësinë dhe vitalitetin e njerëzve, dhe vetitë e saj në këtë drejtim janë të njohura për mijëra vjet. Rrënjët Catfish rrit libido, ka një efekt pozitiv në rregullimin e ekuilibrit hormonal, dhe gjithashtu ka një efekt të përgjithshëm forcues. Rrënja e peshkut-mace është një bimë barore për të qenë e fortë, e cila përmban shumë vitamina, kripëra minerale, si edhe aminoacide të vlefshme për trupin e njeriut.

Lirice

Likosi - Barishte për forcë dhe libido

Likosi – kjo bimë është përdorur në mjekësi për mijëra vjet, dhe mbi të gjitha si një aromatizues dhe ëmbëlsues për ushqime të tilla si ëmbëlsirat dhe pijet e gazuara. Përdoret edhe për trajtimin e astmës, ulçerës së stomakut, djegieve të zemrës, sindromës së lodhjes kronike, tensionit të lartë të gjakut, osteoartritit dhe hepatitit. Rezulton se ajo ka edhe aplikimin e saj në trajtimin e problemeve të pushtetit. Ajo përfshin një përmbajtje të lartë mineralesh të vlefshme, vitamina të grupit B dhe E. Përveç kësaj, ajo është një burim i rëndësishëm i biotinës dhe lecithin, të cilat luajnë një rol kyç gjatë metabolizmit.

Pa palmetto

Palmetto e sharruar - Barishte për forcë dhe libido

Saw palmetto është një bimë që ka përdorimin e saj kryesor në trajtimin e problemeve urologjike. Frutat dhe rrënjët e saj përdoren për të krijuar ilaçe për sëmundje të tilla si shëndeti i rrugëve urinare dhe i prostatës. Palmetto saw ndihmon në zvogëlimin e shpeshtësisë së urinimit, zvogëlon parehatinë në sistemin gjenital, rrit dëshirën seksuale dhe përmirëson potencën tek burrat.

Fenugreek

Fenugreek - Barëra për potencë dhe libido

Fenugreek është përdorur si një bar medicinal për mijëra vjet dhe tani përdoret si një produkt bimore për të përmirësuar performancën seksuale tek burrat dhe gratë, për të rritur numërimin e spermës dhe për të përmirësuar motility spermatozoideve. Përfitime të tjera që fenugreek mund të na garantojnë janë:

  • Pakësimi i stresit
  • Rritja e nivelit të libidos
  • Forcimi dhe zgjatja e ngritjes
  • Intensifikimi i tërheqjes seksuale
  • Rritje e nivelit të testosteronit

Mace toke

Mace e tokës - Barëra për potencë dhe libido

Mace tokë ka një efekt pozitiv në potencë, përmirëson qarkullimin e gjakut në sajë të përmbajtjes së coumarin, mbështet rigjenerimin e shpejtë të fibrave të muskujve pas ushtrimit fizik, rregullon ekuilibrin hormonal. Përveç kësaj, ajo ka një efekt pozitiv në libido dhe rrit nivelin e testosterone në gjak.

A janë të efektshme bimët e ereksionit?

Barërat që mbështetin forcën janë efektive dhe mund të përmirësojnë ndjeshëm gjendjen e përgjithshme seksuale. Ato rekomandohen sidomos për burrat e moshuar, sepse kanë një efekt nxitës. Sigurisht, ato mund të përdoren nga burra të çdo moshe, edhe gjatë pubertetit. Megjithatë, duhet mbajtur mend se këto nuk janë ilaçe dhe duhet t’i trajtojmë ato si një “përforcues” të shëndetit tonë, jo si një formë trajtimi. Nëse duam të përmirësojmë jetën tonë seksuale, të eliminojmë mosfunksionim erektile, të ngremë nivelin e testosteronit dhe libido, ia vlen të testojmë pilulat e potencës, të cilat e bazojnë përbërjen e tyre në barëra natyrale.

Pse ia vlen të përdorësh barëra për të qenë të aftë dhe për të bërë libido? A janë të sigurta?

Barërat natyrale për fuqi dhe libido shumë efektivisht stimulojnë shtytjen e seksit dhe përmirësojnë ereksionin në një mënyrë të sigurt për trupin tonë. Kjo bëhet nga diastole e enëve të gjakut në trupat cavernous, e cila shkakton rrjedhje më të madhe të gjakut në organet gjenitale. Përdorimi i bimëve mjekësore sjell shumë dobi dhe nuk shkakton ndonjë kërcënim për shëndetin tonë, prandaj ia vlen t’i përdorim ato.