Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Irritimi i lëkurës së fytyrës – simptoma dhe trajtime

Irritimi i lëkurës së fytyrës – simptoma dhe trajtime

Irritimi i lëkurës së fytyrës është një fenomen shumë i zakonshëm, por shpesh edhe i rrezikshëm. Ka shumë metoda për të përmirësuar gjendjen e lëkurës, por cilat janë në të vërtetë efektive? Në këtë artikull do t’ju prezantojmë disa metoda të thjeshta që do t’ju lejojnë të kryeni kujdesin e duhur pa asnjë problem. Shikoni se sa të thjeshta, aktivitetet e përditshme mund të përmirësojnë ndjeshëm shëndetin e lëkurës suaj pa asnjë përpjekje.

Acarim i lëkurës së fytyrës

Çfarë do të thotë kur ai djeg fytyrën e tij? Pse lëkura është e prirur ndaj acarimit?

Lëkurë e irrituar e fytyrës

Fytyra, ashtu si pjesët e tjera të trupit, përmban shumë enë gjaku që sjellin gjak në lëkurë. Enët e gjakut brenda fytyrës janë më të dukshme se ato në pjesët e tjera të trupit, sepse janë më afër sipërfaqes së lëkurës. Kjo i bën ata më të ndjeshëm ndaj dëmtimeve të shkaktuara nga ekspozimi ndaj diellit dhe irritimeve të tjera.Skuqja mund të lindë edhe për arsye të tjera si:

 • dermati seborrheik
 • skuqja e nxehtësisë
 • rosacea
 • përzgjedhje e dobët e kozmetikës për kujdesin e lëkurës
 • Qetsi
 • faktorët e jashtëm
 • depilim dhe irritim pas rruajtjes
 • aspekte alergjike

Skalpi i irrituar

Skalpi është një zonë shumë e ndjeshme dhe është e prirur për irritim. Arsyeja kryesore për këtë është fakti se ajo nuk ka një shtresë mbrojtëse, kështu që është më e ekspozuar ndaj faktorëve të jashtëm, si dhe ndaj sëmundjeve të tjera të lëkurës si dandruff, eczema dhe psoriasis.

Shkaqet më të zakonshme të irritimit të skalpit përfshijnë:

 • Higjiena e papërshtatshme
 • Përdorimi i tepruar i produkteve të stilimit të flokëve
 • Inflamimi i lëkurës (duke përfshirë edhe inflamimin seborrheik)
 • Duke përdorur shampo tepër intensive
 • Infeksione fungale
 • Dietë e varfër
 • Thatësira e shkaktuar nga kushtet e motit dhe faktorët e jashtëm

Si të qetësosh lëkurën e irrituar të fytyrës

Acarim i lëkurës së fytyrës me mënyra të bëra në shtëpi

Acarim i lëkurës së fytyrës me mënyra të bëra në shtëpi

Uthull cider molle

Uthulla e ciderit të mollës mund të ndihmojë në lehtësimin e thatësisë, skuqjes dhe kruarjes së lëkurës së fytyrës. Përzjeni 1 lugë gjelle uthull molle me 2 lugë ujë dhe aplikojeni zgjidhjen në fytyrë çdo mëngjes dhe mbrëmje para gjumit. Që lagështia e tepërt të mos përthithet në lëkurë, kur përdorni këtë trajtim, mos harroni të vishni krem dielli gjatë ditës.

Larje në tërshërë

Tërshëra është një hidratues i shkëlqyer dhe ndihmon në zbutjen e lëkurës së irrituar falë vetive të saj anti-inflamuese. Në ujë të ngrohtë shtoni 1 filxhan me ujë të ngrohtë dhe aplikojeni në fytyrë për rreth 20 minuta. Kjo do të ndihmojë në lehtësimin e irritimit të fytyrës të shkaktuar nga thatësia ose djegiet nga dielli. Ju gjithashtu mund të përzjeheni 2 lugë gjelle me lirin e tokës në 1/4 filxhan ujë dhe të kryeni veprime të ngjashme si me tërshërën.

Kompresim i ngrohtë

Zhyteni leckën në ujë të nxehtë dhe vendoseni në fytyrë për disa minuta për të relaksuar muskujt dhe për të hapur poret.

Apliko xhel aloe vera ose lotion

Xhelet dhe locionet që përmbajnë aloe vera mund të ndihmojnë në qetësimin e lëkurës së irrituar dhe zvogëlimin e inflamacionit.

Zbato feta kastraveci në sy

Kastravecat përmbajnë vitaminë A dhe minerale që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e ënjtjes, skuqjes dhe ënjtjes rreth syve të shkaktuara nga alergjitë ose irritimet që vijnë nga mbajtja e kontakteve ose syzeve gjatë gjithë ditës.

Lëng limoni

Lëngu i limonit i njollosur në zona të ashpra në fytyrë me një sustë pambuku. Bëjeni veprimin pasi të lani fytyrën në mëngjes dhe në mbrëmje. Acidi citrik ndihmon në tharjen e thyerjeve duke tharë vajin e tepërt në sipërfaqen e fytyrës, duke vrarë gjithashtu bakteret që kontribuojnë në akne.

Kremra për të qetësuar acarimet

Mënyra më e mirë është të përdorni një hidratues të projektuar për lëkurë të ndjeshme. Këto produkte janë zakonisht pa aromë dhe përmbajnë përbërës që ndihmojnë në qetësimin, qetësimin dhe rigjenerimin e gjendjes së lëkurës.

Është e rëndësishme për të zgjedhur një produkt që përmban përbërës të tillë si acid laktik, acid glycolic ose urea. Këta përbërës mund të ndihmojnë në rivendosjen e ekuilibrit të pH-së dhe zvogëlimin e inflamacionit.

Nëse është i thatë, kërkoni produkte hidratuese që përmbajnë acid hialuronik. Ky përbërës ndihmon për të mbajtur lagështinë dhe parandalon humbjen e saj për shkak të avullimit.

Lëkurë e irrituar e fytyrës pas peeling

Petët kimikë heqin vetëm shtresën më të jashtme të lëkurës, kështu që nuk duhet të ketë dëme të përhershme në shtresat më të thella të lëkurës. Megjithatë, nëse lëkura është dëmtuar nga dielli ose faktorë të tjerë, mund t’i duhet më shumë kohë për t’u shëruar siç duhet. Nëse dëmtohet një sasi e konsiderueshme e lëkurës, mund të dalë se përdorimi i steroideve ose i antibiotikëve do të jetë i nevojshëm për trajtim. Në këtë pikë, duhet theksuar se vendimi rreth një trajtimi të tillë duhet të merret nga një mjek specialist – një dermatolog.

Çfarë peeling për të zgjedhur?

Ne sugjerojmë përdorimin e një petë kimike që përmban salicylic ose acid glycolic. Këto janë scrubs më të butë që mund të aplikohet në lëkurë të ndjeshme pa shkaktuar ënjtje.

Kujdesi i përditshëm për lëkurën e thatë

 1. Pastroje fytyrën të paktën dy herë në ditë
 2. Hidratoje fytyrën pas pastrimit.
 3. Përdorni një pastrues të butë dhe shmangni sapunët e fuqishëm.
 4. Pini shumë ujë për ta mbajtur trupin të hidratuar
 5. Apliko kremin e diellit gjatë gjithë vitit
 6. Shmangni dushet e nxehta
 7. Përdorni shtesa dietike që do t’ju ndihmojnë të mbani gjendjen e lëkurës së fytyrës në nivelin e duhur, duke e hidratuar atë dhe duke hequr çdo parregullsi. Ne rekomandojmë t’u kushtojmë vëmendje shtesave të tilla si:
 • Collagen Select
 • Premium Collagen 5000
 • Collagenics