Skip to content
Faqja kryesore » Dobesim » Saxenda – Opinionet, përbërja, çmimi, efektet – ilaç për dobësim – Si funksionon?

Saxenda – Opinionet, përbërja, çmimi, efektet – ilaç për dobësim – Si funksionon?

Shqyrtimi i sotëm do të jetë rreth një droge të quajtur Saksenda. Ky është një ilaç gjithnjë e më i përhapur që përdoret për të trajtuar dhjamosjen në formën e një zgjidhjeje për injeksion.

Saxenda

Saxenda është një ilaç që ndihmon në zvogëlimin e peshës trupore. Ajo është në dispozicion në formën e një zgjidhje për injeksion, e cila duhet të injektohet me një stilolaps të veçantë. Saxenda përmban liraglutide, e cila në kombinim me dietën e duhur dhe ushtrimet përdoret për të trajtuar mbipeshën dhe dhjamosjen. Ilaçi është në dispozicion vetëm me recetë dhe nuk është i rimbursueshëm. Një paketë përmban tre stilolapsa, secila që përmban 3 ml ilaçe.

[Ez-toc]

Saxenda – Çfarë është dhe si funksionon?

Lek Saxenda

Saxenda është një ilaç me recetë që përdoret tek të rriturit që janë të dhjamosur ose mbipeshë. Ilaçi përdoret njëkohësisht duke përdorur një dietë të përshtatur dhe aktivitet fizik. Substanca aktive e Saxenda është liraglutide. I ngjan një hormoni njerëzor që sekretohet pas një vakti në zorrë.Falë kësaj, ndikon në receptorët e trurit që kontrollojnë oreksin, falë të cilit ndjenja e urisë zvogëlohet dhe rrit satishmërinë e syrit. E gjithë kjo bën që pacienti të zvogëlojë marrjen e ushqimit dhe, për këtë arsye, të humbasë peshë.


Dosage Saxenda – Si të përdoret

Përdorimi i përgatitjes është mjaft i komplikuar dhe më i vështirë se marrja e tabletave ose kapsulave. Është një zgjidhje për injeksionin që injektohet në mënyrë nënlëkurore, për shembull në kofshë, krah ose bark. Droga nuk duhet të administrohet intravenozisht dhe intramuskulare. Është e rëndësishme për të përdorur përgatitjen në një kohë të caktuar, por ajo është arbitrare – ju vetëm duhet të jetë konsistente. Në fillim, doza është 0.6 mg një herë në ditë. Më vonë, doza rritet me 0.6 mg të tjera në ditë, por jo më shpesh se çdo javë. Doza maksimale është 3 mg e ilaçit në ditë. Mos e teproni me dozën maksimale ditore.


A është e sigurtë të përdorësh Saxenda? – efektet anësore, kontraindikacionet, efektet anësore

Jo të gjithë pacientët mund të përdorin Saksenda. Grupi i njerëzve në të cilët është kontraindikuar përdorimi i tij përfshin:

 • pas moshës 75 vjeçare
 • duke përdorur preparate të tjera për paketim
 • me çrregullime në të ngrënë
 • me çrregullime hormonale
 • me dëmtim renal
 • me dëmtime hepatike
 • në rast alergjie ndaj ndonjërit prej përbërësve të ilaçit

Efektet anësore më të zakonshme kur përdorin Saxenda janë:

 • Nausea
 • diarre
 • Konstipacion
 • Të vjella
 • hipoglykaemi
 • marramendje dhe dhimbje koke
 • gojë e thatë
 • refluks gastroezofageal
 • pagjumësi
 • dysgeusia
 • flatulencë dhe gaz
 • cholelithiasis

Lista e efekteve anësore të përgjithshme është më e gjatë, por këto janë efekte më pak të zakonshme. Përdoreni ilaçin me kujdes dhe konsultohuni me mjekun sa më shpejt që të jetë e mundur, nëse përjetoni ndonjë simptomë të padëshirueshme.

Grua e hollë në ajër

Saxenda – Opinionet e konsumatorit – forum

Saksenda është padyshim një ilaç efektiv në shumë raste dhe ka ndihmuar tashmë shumë njerëz. Ja disa shembuj të komenteve të pacientëve në lidhje me të:

“Kam përdorur Saksenda për një kohë tani dhe mesatarisht po humbas rreth një kilogram në javë. Më vjen për të vjellë, por jam në gjendje ta pranoj. Më shtohet përgjumja dhe etja, prandaj përpiqem të pi 2,5 litra ujë në ditë. Vërej një ndërprerje të oreksit, falë të cilit ha shumë më pak.»

“Për fat të keq, m’u desh të ndaloja marrjen e Saksendas sepse pesha ime fillestare nuk ishte ulur sa duhet për mua për të vendosur të vazhdoja të luftoja me efektet anësore. Injeksionet Saxenda nuk janë një zgjidhje për mua. “


Pro dhe kundra saksenda

Saksenda është padyshim një ilaç efektiv në shumë raste. Ja disa shembuj të komenteve të pacientëve në lidhje me të:

Avantazhet

 • pakësim oreksi
 • eleminojnë sulmet e urisë së ujqërve
 • lehtëson mbajtjen e dietës
 • Në shumicën e rasteve, jep rezultate të kënaqshme të humbjes së peshës

Disavantazhe

 • çmim shumë i lartë
 • një numër i madh efektesh anësore
 • Disponueshmëri vetëm me recetë

Saxenda – përbërja – cilat përbërës e mbushin ilaçin?

Substanca aktive në Saxenda është liraglutide. Një ml zgjidhje për injeksion përmban 6 mg liraglutide. Kështu, një stilolaps 3 ml përmban 18 mg liraglutide. Ekscipientët në Saxenda janë:

 • disodium dihydrate fosfat
 • Propilen
 • fenol
 • acid hidroklorik
 • hidrooksid natriumi
 • Ujë për injeksione

Kjo është arsyeja pse ilaçi është në dispozicion vetëm me recetë – është një ilaç i avancuar që duhet të përdoret me kujdes. Lexoje me kujdes fletëpalosjen para se ta përdorësh. Saksenda duhet të ruhet në një vend të thatë dhe të paarritshëm. Nëse po kërkon mënyra më të natyrshme për të rënë në peshë, kontrollo renditjen e pilulave për t’u dobësuar.


Ku të blesh dhe sa kushton Saxenda?

Ilaç për humbjen e peshës Saxenda

Saksenda është në dispozicion në farmacitë e palëvizshme, por vetëm me recetë. Ajo nuk mund të blihet online, por mund të rezervehet në internet dhe të merret në një farmaci të palëvizshme. Një paketë përmban 3 stilolapsa nga 3 ml secila, prandaj. Ajo nuk përmban gjilpëra, të cilat duhet të blihen veçmas. Kështu, në një paketë, doza totale e substancës aktive është 54 mg. Çmimi për një pako të drogës varet nga vendi i blerjes.


FAQ – Pyetje që bëhen shpesh

Sa kohë mund të marrësh Saksenda?

Mjeku juaj vendos se sa kohë do të trajtoheni me Saxenda. Në përgjithësi, trajtimi i dhjamosjes duhet të vazhdojë në qoftë se ju humbni peshë me të paktën 5% pas 3 muajve të marrjes së Saxenda. Megjithatë, kjo është vendosur gjithmonë nga një specialist.

Sa mund të biesh në peshë në Saxenda?

Varet nga BMI-ja bazë dhe pesha e trupit. Megjithatë, vlerësohet se pas 3 muajve të parë të përdorimit, një minimum prej 5% e peshës trupore humbet.

Sa kushton një trajtim i përmuajshëm Saxenda?

Nuk është e mundur të përcaktohet qartë kostoja e trajtimit me Saksenda, sepse detajet e dosazhit përcaktohen nga mjeku.

Përmbledhje – A ia vlen të përdoret Saxenda?

Eshtë e vështirë të vlerësohet qartë në se Saksenda është efektive. Dhjamosja është një sëmundje serioze, shkaqet e së cilës mund të jenë të ndryshme. Prandaj, ilaçe të tilla si Saxenda përdoren kur metodat e tjera të humbjes së peshës dështojnë. Për njerëzit shumë të dhjamosur që kanë provuar të gjitha opsionet në dispozicion, Saxenda mund të jetë vendpushimi i fundit përpara kirurgjisë bariatrike, e cila mban gjithashtu rrezikun e komplikimeve. Prandaj, e gjitha varet nga rasti individual. Ne rekomandojmë duke filluar me një dietë të shëndetshme reduktimit dhe mbështetjen e saj me shtesa natyrore dietike që do të ndihmojë butësisht të shtypur oreksin dhe për të shpejtuar metabolizmin. Nëse nuk e dini se cilin shtesë duhet të zgjidhni, shikoni renditjen tonë të shtesave të hollë.