Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Zdrowie » Popsute zęby – jak naprawić bardzo zniszczone zęby?

Popsute zęby – jak naprawić bardzo zniszczone zęby?

Jeśli masz popsute zęby, jesteś bardziej narażony na inne infekcje, takie jak zapalenie płuc lub zapalenie opon mózgowych (zapalenie błon otaczających mózg). Dzieje się tak dlatego, że niewłaściwa higiena jamy ustnej może pozwolić bakteriom z jamy ustnej na przedostanie się do krwiobiegu. Zobacz jak prawidłowo zadbać o stan jamy ustnej oraz zapobiegać tego typu problemom.

Popsute zęby

Jak zepsute zęby wpływają na organizm?

Jama ustna jest bramą do organizmu. Zęby są częścią naszej obrony przed bakteriami, a to sprawia, że są podatne na próchnicę. Gdy ząb jest spróchniały lub uszkodzony, istnieje zwiększone ryzyko rozwoju innych chorób.

Jakie choroby mogą powodować zepsute zęby?

Choroby serca. Bakterie powodujące płytkę nazębną i infekcje dziąseł mogą również wywoływać ataki serca i udary.

Cukrzyca. Zła higiena jamy ustnej może prowadzić do cukrzycy poprzez zwiększenie poziomu cukru we krwi i uszkodzenie nerek, wątroby i oczu.

Osteoporoza (słabe kości). Osoby z chorobami przyzębia mają zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy (słabe kości).

Problemy z odżywianiem. Słaba higiena jamy ustnej może wpływać na zdolność do prawidłowego odżywiania się, co prowadzi do niedoborów żywieniowych i nieprawidłowej pracy organizmu.

Choroba dziąseł. Może powodować ból, obrzęk i krwawienie dziąseł, rozchwianie zębów i wrażliwość podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów lub płynów, zwłaszcza owoców cytrusowych i soków.

Bardzo zepsute zęby – powody i przyczyny

Zepsute zęby mogą być szkodliwe i mieć wpływ na nasze zdrowie oraz zaburzać pracę całego organizmu w każdym wieku, dlatego bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej.

Bardzo zniszczone zęby w młodym wieku

Najczęstszą przyczyną spróchniałych lub zepsutych zębów u młodzieży jest brak regularnego szczotkowania i nitkowania zębów oraz spożywanie dużej ilości słodyczy. Kiedy bakterie dostają się do jamy ustnej, reagują z jedzeniem i napojami, tworząc kwas, który może niszczyć powierzchnię zębów.

Konsekwencje zepsutych zębów w młodym wieku mogą wpływać na zdolność do prawidłowego żucia pokarmów, powodować problemy z wymową, a także wpływają na nieprawidłowy rozwój szczęki.

Zepsute zęby u dzieci

Bardzo zniszczone zęby u dzieci mogą być spowodowane przez kilka czynników. Należy jednak pamiętać, że kiedy dziecko jest małe, nie można mu całkowicie zabronić spożywania słodyczy. W takim przypadku należy skupić się na tym, aby dziecko spożywało więcej warzyw i owoców oraz piło dużo wody. Warto również pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Naszym zadaniem jest również dopilnowanie, aby dzieci każdego dnia dbały i odpowiednio szczotkowały zęby.

Zepsute zęby u dorosłych

Wśród przyczyn tego stanu u dorosłych można wymienić: Niewłaściwa higiena jamy ustnej; Złe nawyki (palenie tytoniu, picie kawy i herbaty, słodycze); Nadużywanie słonych, kwaśnych i ostrych potraw; Cukrzyca; Choroby przewodu pokarmowego; Choroby tarczycy.

Nieleczone zęby skutki – Czy przez zęby można umrzeć?

Nieleczone problemy z zębami, takie jak próchnica i choroby przyzębia, mogą prowadzić do utraty zębów i innych poważnych problemów zdrowotnych.

  • Utrata zębów
  • Zakażenia jamy ustnej
  • Rozwój bakterii, który może prowadzić do chorób dziąseł lub chorób serca
  • Obrzęk dziąseł, który może prowadzić do problemów z oddychaniem
  • Trudności w połykaniu z powodu źle ustawionego zgryzu

Bardzo rzadko, jednak jest taka ewentualność – może dojść do poważnej infekcji, która w efekcie może skutkować bardzo groźnymi schorzeniami takimi jak ryzyko wystąpienia zawału serca, choroby płuc itp. co może bezpośrednio przyczynić się do zgonu.

Jak naprawić bardzo zniszczone zęby?

Istnieje wiele sposobów na naprawienie poważnie uszkodzonego zęba; jednym z nich jest wypełnienie dentystyczne. Odbywa się to poprzez wywiercenie otworu wewnątrz zęba, wypełnienie go materiałem zapobiegającym próchnicy, a następnie uszczelnienie otworu cementem dentystycznym.

Oprócz tego rozwiązania, możemy zastosować również pasty stomatologiczne, które pomogą nam utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej. Przykładem takiej pasty może być Whitify. Jest to pasta, która nie tylko pozwoli dogłębnie doczyścić zęby, ale również je wybieli i zadba o ich odpowiednią regenerację.