Przejdź do treści

Nadwrażliwość zębów po wybielaniu – z czego wynika?

Kiedy mówi się o skutkach ubocznych wybielania zębów, zazwyczaj mamy na myśli nadwrażliwość dziąseł i warg. Nazywa się to wrażliwością błony śluzowej jamy ustnej i jest bardzo częstym zjawiskiem, którego objawy możemy wyeliminować bądź w znacznym stopniu zredukować.

Nadwrażliwość zębów po wybielaniu

Dlaczego strasznie bolą mnie zęby po wybielaniu?

Przyczyną nadwrażliwości jest najprawdopodobniej nadużywanie jednej z substancji chemicznych służących do wybielania, zwykle nadtlenku wodoru. Gdy jest używany w nadmiarze, może dosłownie spalić szkliwo na zębach. Szkliwo to najbardziej zewnętrzna powłoka Twoich zębów. Kiedy jest narażone na działanie kwasu, staje się porowate i traci swoją wytrzymałość. To sprawia, że ząb jest bardziej podatny na działanie sił zewnętrznych, takich jak np. żucie lub gryzienie czegoś twardego.

Ile trwa ból po wybielaniu zębów

Ból zazwyczaj ustępuje w ciągu 2-3 dni, a w szczególnych przypadkach trwa około tygodnia. Jeśli jest bardzo uporczywy i przewlekły, należy skontaktować się ze stomatologiem, aby stwierdził, czy nie doszło do poważniejszych uszkodzeń. Na tej podstawie podejmie decyzje na temat dalszego leczenia.

Jak uśmierzyć ból po wybielaniu zębów

Aby złagodzić ból, zalecamy stosowanie pasty do zębów, która zawiera azotan potasu, fluorek sodu lub chlorek strontu. Pomoże to zmniejszyć stan zapalny i ograniczyć dalsze uszkodzenia szkliwa. Należy również unikać kwaśnych pokarmów i napojów, takich jak owoce cytrusowe, pomidory i cytryny, aż do ustąpienia wrażliwości. Gorące napoje, zimne pokarmy i lody również mogą powodować dyskomfort.

Jak wzmocnić zęby po wybielaniu

Jak wzmocnić zęby po wybielaniu

Procedura wybielania zębów usuwa przebarwienia, które z czasem mogą gromadzić się na szkliwie zębów. Zabieg zazwyczaj wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Jeśli szukasz sposobów na wzmocnienie zębów po wybielaniu, oto kilka wskazówek, którymi możesz się kierować.

 1. Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem i szczotkuj małymi, okrężnymi ruchami.
 2. Pij regularnie wodę i unikaj słodkich napojów i przekąsek, które mogą uszkodzić szkliwo zębów.
 3. Jedz zdrową żywność, taką jak owoce(we wczesnej fazie unikaj cytrusów), warzywa, produkty pełnoziarniste i chude mięso, aby uzyskać wystarczającą ilość witamin i minerałów dla mocnych zębów.
 4. Regularne przeglądy dentystyczne, aby wykryć wszelkie problemy na wczesnym etapie, zanim staną się one poważniejszymi problemami.

Poparzone dziąsła po wybielaniu zębów

Spalone dziąsła po wybielaniu zębów to bardzo częsty efekt uboczny. Objaw ten jest często spowodowany użyciem zbyt mocnych dla Twoich zębów nakładek wybielających. Bez względu na wybraną metodę wybielania, ogólna metoda jest brzmi : jeśli masz wrażliwe zęby, najlepiej jest zacząć od najniższego możliwego stężenia i stopniowo zwiększać intensywność. Dzięki temu unikniemy właśnie tego typu problemów.

Jak zapobiegać poparzonym dziąsłom po wybielaniu zębów:

 • Skorzystaj z delikatnych, zimnych kompresów, które pomogą uśmierzyć ból
 • Unikaj ostrych i intensywnych past do mycia zębów
 • Możesz płukać jamę ustną roztworem z sody oczyszczonej

Ból zębów po wybielaniu lampą

Przy pierwszym użyciu zestawu do wybielania lampą możesz odczuwać ból zęba. Dzieje się tak, ponieważ żel wybielający wysusza zęby i może powodować nadwrażliwość zębów. Jest kilka sposobów na uniknięcie tego problemu. Możesz użyć pasty do zębów zawierającej fluor lub wypłukać usta wodą z sodą po użyciu zestawu do wybielania lampą.

Jak wybielić nadwrażliwe zęby w bezpieczny sposób?

Problem nadwrażliwości po wybielaniu zębów występuje dosyć często, lecz jeszcze częściej zdarza się gdy korzystamy z niesprawdzonych produktów.

Oczywiście najbezpieczniejszą metodą jest skorzystanie z profesjonalnego zabiegu wybielania w gabinecie stomatologicznym, ale nie oszukujmy się, jest to spory koszt, na który nie każdy może sobie pozwolić. Istnieją alternatywne metody, które mogą nam przynieść równie dobre efekty, a dodatkowo są bezpieczne dla naszego zdrowia. Do naszej dyspozycji są 3 różne formy wybielania:

 1. Whitify – Zestaw wybielający z lampą LED
 2. Whitify Strips – paski wybielające
 3. Whitify Carbon – pasta wybielająca z aktywnym żelem

Są to sprawdzone produkty, które w naszej opinii są warte uwagi. Więcej informacji na ich temat znajdziesz również w naszym serwisie.

Postępowanie po wybielaniu zębów

Proces wybielania zębów może być nieprzyjemny, ale wyniki są tego warte! Aby pomóc utrzymać swój jasny uśmiech, zalecamy stosowanie się do tych prostych wskazówek:

 1. Jedz zdrową żywność z dużą ilością owoców i warzyw, ponieważ pomogą one utrzymać jasność Twoich zębów oraz ich zdrowie na wysokim poziomie.
 2. Pij dużo wody, aby utrzymać nawilżenie jamy ustnej i uniknąć stanów suchości.
 3. Unikaj napojów, które barwią zęby, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino, na tyle ile to możliwe
 4. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem
 5. Używaj codziennie nici dentystycznej, aby usunąć płytkę nazębną z przestrzeni między zębami i pod dziąsłami, gdzie szczotkowanie nie przynosi efektów
 6. Zaplanuj regularne wizyty u stomatologa, aby kontrolować stan swoich zębów