Przejdź do treści
Strona główna » Odchudzanie » Xenical – Opinie, skład, cena – Tabletki zwalczające otyłość – Czy są skuteczne?

Xenical – Opinie, skład, cena – Tabletki zwalczające otyłość – Czy są skuteczne?

Zapraszamy do lektury naszej analizy i recenzji na temat leku Xenical. Jest to coraz bardziej popularny lek stosowany w leczeniu otyłości, który jest wydawany na receptę.

Xenical

Xenical to lek, który wymaga recepty i nie jest objęty refundacją. Innymi słowy, aby go kupić, trzeba udać się do lekarza i uzyskać od niego receptę, a później zapłacić za niego pełną cenę. Xenical występuje w postaci kapsułek twardych. Xenical to lek, którego substancją czynną jest orlistat, czyli tetrahydrolipostatyna.

Jest to specjalny, długotrwale działający inhibitor enzymu lipazy produkowanego w przewodzie pokarmowym. W skrócie – Xenical hamuje przyswajanie tłuszczy z pożywienia. Xenical stosuje się w leczeniu otyłości w połączeniu z dietą o niskiej kaloryczności.

Xenical – Co to jest i jak działa?

tabletki Xenical

Xenical to lek, który jest wydawany na receptę i jest stosowany w leczeniu nadwagi i otyłości. Jednakże podczas kuracji należy oczywiście dbać także o niskokaloryczną dietę i aktywność fizyczną. Substancją aktywną leku Xenical jest orlistat, który w wielkim skrócie ogranicza przyswajanie tłuszczów z posiłków. Działanie orlistatu polega na rozbijaniu dużych cząsteczek tłuszczów na mniejsze, a zatem na zmniejszeniu ilości dostarczanych kalorii do organizmu.

Badania wskazują, że wchłanianie tłuszczów podczas kuracji zmniejsza się o około 30%. Pozostały, niestrawiony tłuszcz można zauważyć w kale, który będzie bardziej oleisty. Jednocześnie Xenical nie ma wpływu na zahamowanie łaknienia.


Dawkowanie Xenical – Jak stosować

Xenical to lek do stosowania doustnego. Należy stosować do w czasie maksymalnie do godziny od spożycia każdego głównego posiłku, który zawiera tłuszcz – tak więc zazwyczaj po obiedzie. Tabletkę należy popić wodą. Dawka oraz częstotliwość przyjmowania jest ustalana przez lekarza. Musi on przeanalizować naszą dotychczasową dietę, aby ustalić do którego posiłku najlepiej jest stosować preparat.


Czy stosowanie Xenical jest bezpieczne? – skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane

Jak każdy lek, Xenical nie może być stosowany przez wszystkich ludzi. Istnieją przeciwwskazania do stosowania leku, do których należą:

 • zaburzone wchłanianie substancji odżywczych
 • choroby wątroby
 • ciąża i karmienie piersią
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych lub przeciwpadaczkowych

Stosowanie leku Xenical może także powodować skutki uboczne takie jak:

 • tłuszczowe, oleiste stolce
 • bóle i zawroty głowy
 • dolegliwości układu pokarmowego : wzdęcia z oddawaniem gazów
 • luźne stolce
 • częstsze oddawanie stolca
 • nietrzymanie stolca
 • zakażenie układu moczowego
 • nieregularne miesiączki
 • zwiększone zmęczenie
 • niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jak na przykład witamina A
Medytująca kobieta

Xenical – Opinie konsumentów – forum

Xenical jest bez wątpienia skutecznym lekiem w wielu przypadkach. Oto kilka przykładowych opinii pacjentów na jego temat.

„Jadłam bardzo dużo tłustych potraw i nie potrafiłam się im oprzeć. Mój lekarz przepisał mi lek o nazwie Xenical, który ograniczył ich przyswajanie. Mój organizm został „oszukany”, że dostaje mniej tłuszczu i zaczęłam chudnąć. Nadprogramowe ilości tłuszczu wydalane są z kałem, jednak jest to dość nieprzyjemne, ponieważ stolce są bardzo luźne i tłuszczowe.”

„Lek brałam po obiadokolacji. W ciągu 2 miesięcy zgubiłam 9 kg, zatem uważam że to całkiem dobry wynik. Jednak staram się zamienić moją dietę, aby zawierała mniej tłuszczy, aby nie musieć brać leków na receptę.”


Wady i zalety Xenical

Stosowanie leku Xenical oprócz spadku masy ciała ma zarówno zalety jak i wady

Zalety

 • zmniejszenie wchłaniania tłuszczów z pożywienia
 • w wielu przypadkach daje zadowalające efekty odchudzania

Wady

 • nie zmniejsza łaknienia
 • nie eliminuje napadów wilczego głodu
 • dostępny tylko na receptę
 • dokuczliwe efekty uboczne ze strony układu pokarmowego
 • nie można go stosować w przypadku, kiedy posiłek nie zawiera tłuszczu

Xenical – skład – jakie składniki wypełniają lek?

Xenical to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie orlistat. Każda kapsułka leku zawiera 120 mg orlistatu. Dodatkowo pozostałe składniki pomocnicze to:

 • celuloza mikrokrystaliczna
 • sól sodowa glikolanu skrobi
 • powidon
 • laurylosiarczan sodowy
 • talk
 •  

Otoczka kapsułki składa się z żelatyny, indygokarminy, dwutlenku tytanu oraz tuszu drukarskiego jadalnego.


Gdzie kupić i ile kosztuje Xenical?

Xenical na odchudzanie

Xenical to lek dostępny na receptę w większości aptek stacjonarnych. Ze względu na to, że lek wydawany jest jedynie na receptę, nie można go nabyć w sprzedaży wysyłkowej – można jednak zarezerwować lek przez internet i odebrać go w aptece stacjonarnej. Lek jest nierefundowany. Opakowanie zawiera 84 kapsułki twarde, każda z 120mg orlistatu. Cena za jedno opakowanie może się różnić ze względu na miejsce w którym je kupujemy, różnice są dość znaczące.


FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Ile można schudnąć na Xenical?

Jest to kwestia bardzo indywidualna, jednak notuje się mniej więcej spadki wagi o co najmniej 5% po 12 tygodniach i o co najmniej 10% po roku stosowania leku.

Co lepsze Xenical czy Mysimba?

Xenical i Mysimba to różne leki i nie są odpowiednikami. Nie należy stosować ich zamiennie. Jeżeli nie wiecie, który preparat jest dla was najlepszy – zadecyduje o tym wasz lekarz prowadzący.

Czy Xenical jest skuteczny?

Xenical będzie dla nas skuteczny, jeżeli spożywamy zbyt dużo tłuszczu w pożywieniu. W przeciwnym wypadku lepiej zastosować inny lek, jednak to na pewno zasugeruje lekarz.

Podsumowanie – Czy warto stosować Xenical?

To, czy lek Xenical jest warty stosowania to kwestia bardzo indywidualna. O jego wprowadzeniu decyzuje lekarz. Otyłość to poważna dolegliwość i niewątpliwie należy z nią walczyć. Jednak nie ma jednej konkretnej przyczyny otyłości, może to być zarówno powodem napadów wilczego głodu, nadmierne spożywanie pokarmów spowodowane rozregulowaniem gospodarki hormonalnej, zbyt duża ilość cukru lub tłuszczu w diecie. Dlatego preparaty tak skoncentrowane i działające tak bardzo na nasz organizm jak Xenical są dozwolone tylko na receptę.

W przypadku zastosowania takiego preparatu przez osobę, która spożywa bardzo znikomą ilość tłuszczy w diecie może dojść do poważnych dolegliwości układu pokarmowego oraz bardzo nieprzyjemnych bóli brzucha. Zatem Xenical jest jednym z preparatów, które stosuje się w ostateczności, kiedy inne metody zawodzą. Podstawą do utraty kilogramów jest odpowiednio skomponowana dieta, która będzie zawierać odpowiednią dla nas liczbę kalorii oraz odpowiedni rozkład makroskładników takich jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Jeżeli nie chcecie od razu skakać na głęboką wodę, podejdźcie do procesu odchudzania mądrze i skorzystajcie w pierwszej kolejności z diety redukcyjnej. Jeżeli zależy wam na zahamowaniu łaknienia i przyspieszeniu metabolizmu naturalnymi sposobami, to zachęcamy was do zapoznania się z naszym artykułem : Ranking tabletek na odchudzanie.