Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Zdrowie » Co powoduje żółte zęby i jak pozbyć się żółtych przebarwień?

Co powoduje żółte zęby i jak pozbyć się żółtych przebarwień?

Żółte zęby to bardzo powszechny problem. W rzeczywistości ponad 80% ludzi na całym świecie boryka się z problemem przebarwień w mniejszym lub większym stopniu. Jest to spowodowane nagromadzeniem plam na szkliwie spowodowanych przez takie czynniki jak: nieprawidłowa higiena, niektóre pokarmy i napoje, palenie papierosów itp. Jak można sobie z nimi poradzić? Może to być prostsze niż się z pozoru wydaje!

żółte zęby

Żółte zęby – Co powoduje żółknięcie zębów?

Pokarmy i napoje powodujące przebarwienia zębów

  • Kawa i herbata. Garbniki zawarte w kawie i herbacie barwią zęby, zwłaszcza gdy pozostają na nich przez dłuższy czas. Inne pokarmy zawierające taniny to czerwone wino, jagody i niektóre orzechy.
  • Napoje gazowane. Napoje gazowane zawierają kwas fosforowy, który reaguje z minerałami zawartymi w szkliwie, tworząc na zębach matowy osad.
  • Soki owocowe. Soki owocowe zawierają witaminę C i kwas cytrynowy, które reagują z minerałami tworząc skórki szkliwa. Plamy te są zazwyczaj żółte lub brązowawe, ale mogą być również białe

Przebarwienie zębów po leczeniu kanałowym

Przebarwienia zębów to częsty problem, który może wystąpić po leczeniu endodontycznym. Przebarwienie to jest zwykle spowodowane wyciekiem barwnika z gutaperki do miazgi zęba. W większości przypadków przebarwienie to ustępuje samoistnie bez dalszej interwencji.

Choroby powodujące żółte przebarwienia zębów

Niektóre choroby również mogą powodować przebarwienia – szczególnie zaburzenia pracy tarczycy, takie jak nadczynność lub niedoczynność. Lekkie zielone zabarwienie zębów może pojawić się u osób, które mają zbyt wysoki poziom bilirubiny – jest to charakterystyczne dla chorób wątroby, trzustki i dróg żółciowych. 

Fluoroza powoduje brązowe lub białe przebarwienia, wynikające z nadmiernego narażenia na fluor w wodzie lub źródłach pokarmowych, takich jak czarna herbata i przetworzone mięso.

Żółte zęby od palenia

Palenie może powodować żółknięcie zębów, a to dlatego, że tytoń zawiera wysoki poziom nikotyny, która jest naturalnym żółtym barwnikiem.

Nikotyna zawarta w tytoniu jest wchłaniana do krwiobiegu i dociera do gruczołu ślinowego. Ślina zawiera wtedy więcej nikotyny niż zwykle, co powoduje wzrost produkcji substancji chemicznej zwanej nadtlenkiem wodoru. Nadtlenek wodoru reaguje z wapniem znajdującym się w ślinie, tworząc związki podobne do wybielaczy. Ta reakcja powoduje rozpad szkliwa zębów i ich żółknięcie.

Żółte zęby u dzieci

Przyczyną żółtych zębów u dzieci jest gromadzenie się płytki nazębnej na zębach. Wynika to z nie regularnego szczotkowania lub nitkowania zębów, a także złych wyborów żywieniowych, takich jak picie słodkich napojów i spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy.

Żółte zęby u dzieci

Czy żółte zęby są zdrowe?

Żółte lub przebarwione zęby mogą być wskaźnikiem złej higieny jamy ustnej i prowadzić do próchnicy. Jednak żółty kolor nie zawsze jest powodem do niepokoju. Na kolor zębów wpływa żywność, którą spożywasz, to jak dobrze o nie dbasz, a nawet Twój wiek. Czasami wystarczy poprawa diety oraz zwrócenie większej uwagi na sposób szczotkowania zębów i problem się rozwiązuje. Zalecamy jednak stale obserwować ich stan, czy się nie pogarsza i w razie potrzeby szybko reagować.

Jak pozbyć się żółtych zębów

Jak usunąć żółty nalot na zębach? Zabiegi stomatologiczne

Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii zajmująca się poprawą formy i funkcji zębów, szczęk i struktur twarzy w celu osiągnięcia zindywidualizowanych wyników estetycznych, odtwórczych i medyczno-funkcjonalnych. Celem jest poprawa jakości życia pacjenta i jego pewności siebie.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym: Wybielanie zębów rozjaśnia zęby od wewnątrz. Substancja przypominająca żel jest nakładana na zęby, a następnie aktywowana przez niebieskie światło. Żel rozbija plamy na powierzchni zęba, dzięki czemu są one łatwiejsze do usunięcia. Proces trwa zazwyczaj około godziny i może być powtarzany co sześć miesięcy w celu uzyskania optymalnych rezultatów. Jest to metoda bezpieczna i skuteczna, lecz dosyć kosztowna. Z tego względu wiele osób decyduje się na alternatywne metody, które mogą przynieść podobne efekty w zdecydowanie mniejszej cenie. O nich przeczytasz w dalszej części artykułu.

Domowe sposoby na żółte zęby

  • Stosowanie pasty do zębów z węglem aktywnym
  • Używanie pasty do zębów z sodą oczyszczoną i nadtlenkiem
  • Stosowanie wybielającego płynu do płukania jamy ustnej
  • Spożywanie pokarmów, które mają naturalne właściwości wybielające, takich jak truskawki, ananasy i jagody
  • Picie dużo wody
  • Płukanie ust octem jabłkowym

Czy da się wybielić żółte zęby? Zestawy, pasty i paski wybielające

Tak, możliwe jest wybielenie żółtych zębów. Najskuteczniejszym sposobem jest ich profesjonalne czyszczenie i polerowanie w gabinecie stomatologicznym. Jednak alternatywne sposoby są również skuteczne i pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy. Należą do nich:

Zestaw wybielający zęby – Przykładem takiego zestawu jest – Whitify, który zawiera elastyczną nakładkę na zęby, lampę LED, tubkę z żelem wybielającym oraz wzornik odcieni. Z łatwością usunie przebarwienia wewnętrzne i zewnętrzne, przywróci naturalny kolor zębów i śnieżnobiały uśmiech, a dodatkowo w całości usunie kamień nazębny.

Pasta wybielająca z węglem aktywnym – może pomóc w usunięciu plam z zębów, usuwając płytkę nazębną dzięki swoim właściwościom ściernym. Pomaga również wybielić zęby poprzez pochłanianie powierzchniowych plam na szkliwie. Dzięki temu zęby stają się bielsze i mają jaśniejszy kolor. Przykładem takiej pasty jest – Whitify Carbon.

Paski wybielające – działają poprzez wywieranie nacisku na zęby i dziąsła, podczas gdy są one wystawione na działanie roztworu wybielającego, który pomaga rozluźnić plamy na powierzchni szkliwa i rozbić osady mineralne, które powodują żółknięcie. Pomagają one również zwiększyć przepływ tlenu do dziąseł i zmniejszyć stan zapalny. Jeśli rozważasz tą metodę, możesz zapoznać się z paskami – Whitify Strips.