Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Uroda » Zmarszczki mimiczne – Rodzaje, przyczyny powstawania i metody usuwania

Zmarszczki mimiczne – Rodzaje, przyczyny powstawania i metody usuwania

Nie wszystkie zmarszczki mimiczne są takie same. Wiele z nich powstaje w wyniku naturalnych procesów starzenia się, podczas gdy inne są zwykle spowodowane naszym stylem życia, nawykami zdrowotnymi i ekspresją twarzy. Zawsze jednak można podjąć aktywne kroki, aby uniknąć niektórych powszechnych przyczyn powstawania zmarszczek mimicznych oraz usunąć zmarszczki, które już się pojawiły. Sprawdź, które metody są najskuteczniejsze!

Zmarszczki mimiczne

Co to są zmarszczki mimiczne – jak i gdzie powstają?

Zmarszczki mimiczne to rodzaj zmarszczek, które powstają w wyniku powtarzających się skurczów mięśni, takich jak mrużenie oczu czy uśmiechanie się(mimika twarzy oraz ekspresja). Powstają zazwyczaj wokół oczu, ust i na czole. Kiedy się uśmiechasz, marszczysz czoło lub mrużysz oczy, mięśnie twarzy kurczą się, aby umożliwić pokazanie ekspresji. Z czasem te powtarzające się ruchy powodują powstawanie linii na skórze, które się pogłębiają i tworzą się zmarszczki mimiczne.

Zmarszczki mimiczne od uśmiechu

Częste uśmiechanie się powoduje powstawanie wgłębień na policzkach. Dzieje się tak dlatego, że kiedy wykonujesz jakiś wyraz twarzy, np. uśmiechasz się lub marszczysz brwi, mięśnie kurczą się i powodują ruchy na skórze. Jeśli będziesz powtarzać ten ruch w kółko, spowoduje to powstanie trwałych wgłębień na skórze, naśladujących wyraz, który je wywołał.

Dodatkowe przyczyny zmarszczek mimicznych

Po za głównymi przyczynami, są jeszcze inne czynniki, które w dużej mierze przyczyniają się do tego, że pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się na naszej twarzy. Są to:

  • Niepoprawne nawyki żywieniowe – zła dieta
  • Zbyt niski poziom nawilżenia skóry i całego organizmu
  • Stosowanie używek
  • Nadmierny stres
  • Ekspozycja na słońce
  • Niewłaściwa pielęgnacja
  • Częste stosowanie mocnego makijażu

Rodzaje zmarszczek mimicznych

Rodzaje zmarszczek mimicznych

Zmarszczki mimiczne na czole(zmarszczki poziome)

Spowodowane są mrużeniem oczu i marszczeniem czoła. Zmarszczki te mogą być również spowodowane czynnikami genetycznymi lub ekspozycją na słońce, co powoduje ich pogłębienie.

Zmarszczki mimiczne wokół ust(zmarszczki palacza)

Są to powstałe pionowe linie po obu stronach warg, w wynika z powtarzających się ruchów ust, gdy palisz, pijesz lub zbyt dużo rozmawiasz. Dodatkowo osoby palące są bardziej narażone na powstawanie zmarszczek wokół ust. Dzieje się tak, ponieważ nikotyna zwęża naczynia krwionośne, co może prowadzić do uszkodzenia skóry i przedwczesnego starzenia się.

Zmarszczki mimiczne pod oczami(kurze łapki)

Kurze łapki to kolejny rodzaj zmarszczek mimicznych, które pojawiają się w okolicach oczu, gdy się uśmiechasz lub wykonujesz inną mimikę, która wymaga poruszania mięśniami twarzy w okolicach oczu. Powoduje to powstawanie pionowych linii po obu stronach oczu w pobliżu skroni.

Zmarszczki między brwiami i nad linią nosa(zmarszczki pionowe – lwia bruzda)

Występują najczęściej u osób po 40. roku życia. Pojawienie się tych zmarszczek może być spowodowane skurczem mięśni, które są odpowiedzialne za wyrażanie silnych emocji, takich jak złość czy zaskoczenie. Mięśnie wykorzystywane podczas tej ekspresji twarzy znajdują się między brwiami i na czubku nosa.

Zmarszczki mimiczne nosowo-wargowe(na policzkach od płatków nosa do kącików ust)

To głębokie zmiany, które dodatkowo wzmaga siła grawitacji. Wiotczejąca z wiekiem skóra zaczyna w tym miejscu coraz bardziej opadać. Głównym powodem jest częste uśmiechanie się.

Jak pozbyć się zmarszczek mimicznych?

Jak pozbyć się zmarszczek mimicznych

Do usuwania zmarszczek możemy wybrać tak na prawdę wiele metod. Wszystko zależy od naszych preferencji, upodobań i budżetu. Możemy zastosować krem przeciwzmarszczkowy, który zwolni proces starzenia się skóry i przyczyni się do większej produkcji kolagenu. Do naszej dyspozycji jest również medycyna estetyczna i różnego rodzaju zabiegi na zmarszczki, które możemy przeprowadzić takie jak np. mezoterapia igłowa lub zastrzyk zawierający kwas hialuronowy. Duży wpływ na wygładzanie zmarszczek oraz jędrność i elastyczność skóry ma także codzienna pielęgnacja i jej domowe metody, które możemy wypróbować bez konieczności wizyty w specjalistycznym salonie urody.

Krem na zmarszczki mimiczne

Najlepszym wyborem jest stosowanie kremów z retinolem. Retinol jest formą witaminy A, która wspomaga tworzenie kolagenu w skórze poprzez zwiększenie tempa obrotu komórkowego i stymulowanie produkcji kolagenu przez fibroblasty (komórki odpowiedzialne za tworzenie nowej tkanki łącznej). Dodatkowo warto wprowadzić do swojej codziennej diety suplementy, które pomogą nawilżyć skórę i zaopatrzyć ją w niezbędne składniki odżywcze. Dodatkowo pomogą zahamować procesy starzenia się skóry, poprawią jej elastyczność oraz jędrność.

Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne

Badania wskazują, że emocje odgrywają główną rolę w powstawaniu zmarszczek mimicznych. Zmarszczki powstają zwykle w wyniku uśmiechania się, ale bardziej prawdopodobne jest, że będą one skutkiem negatywnych stanów, takich jak złość czy stres. Pierwszym krokiem w zapobieganiu zmarszczkom mimicznym powinny być czynności uspokajające, które odwracają naszą uwagę od problemów i relaksują nas. Wystarczająco długi, spokojny sen wraz z aktywnością fizyczną i dotlenieniem organizmu może bardzo nam pomóc. Ważne jest również, aby dwa razy dziennie wykonywać masaż twarzy – nie tylko rozluźnia on mięśnie, ale również poprawia krążenie krwi i pomaga naszej skórze w regeneracji, umożliwiając transport potrzebnych składników i wody do komórek skóry.

Profesjonalne zabiegi pomagające zlikwidować zmarszczki mimiczne

Botoks

Botoks to oczyszczone białko, które tymczasowo paraliżuje mięśnie powodujące zmarszczki, dzięki czemu stają się one mniej widoczne. Botoks jest wstrzykiwany w określone miejsca na twarzy, a jego działanie utrzymuje się przez około 3 miesiące, ale jest to zabieg tymczasowy.

Peelingi chemiczne

Peeling chemiczny usuwa martwe komórki naskórka, odsłaniając bardziej miękką i młodzieńczą skórę. Peelingi chemiczne można wykonywać w gabinecie lekarskim lub w domu przy użyciu profesjonalnych produktów, takich jak kwas glikolowy lub salicylowy, które złuszczają komórki skóry, pomagając usunąć drobne linie i zmarszczki szybciej, niż zniknęłyby one naturalnie z upływem czasu.

Wypełniacze iniekcyjne

Zastrzyki te można stosować w celu wypełnienia głębokich zmarszczek poprzez napompowanie skóry wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy to naturalna substancja występująca w naszym organizmie, która pomaga utrzymać gładką, nawilżoną i elastyczną skórę. Działanie tych zastrzyków polega na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego do głębszych warstw skóry, gdzie przyciąga on cząsteczki wody z otoczenia i wypełnia zmarszczki oraz wszelkie nierówności na twarzy.

Resurfacing laserowy

Resurfacing laserowy wykorzystuje intensywne impulsy światła do usuwania uszkodzonych komórek skóry z jej powierzchni. Procedura ta służy do leczenia drobnych zmarszczek, głębokich bruzd i blizn potrądzikowych.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa jest jedną z najpopularniejszych niechirurgicznych metod leczenia zmarszczek twarzy. Jest to mało inwazyjna i bezbolesna procedura, która polega na wstrzykiwaniu w skórę roztworu witamin, przeciwutleniaczy, a czasem kwasu hialuronowego w celu wypełnienia zmarszczek.

Zabieg jest wykonywany przy użyciu bardzo cienkich igieł, które wnikają głęboko w skórę właściwą skóry. Roztwór dostaje się następnie do krwiobiegu i stymuluje produkcję kolagenu.