Przejdź do treści
Strona główna » Odchudzanie » Zioła na odchudzanie – które przyśpieszą spalanie tłuszczu?

Zioła na odchudzanie – które przyśpieszą spalanie tłuszczu?

Zioła na odchudzanie to substancje, które mają niesamowite właściwości. Przede wszystkim pomagają one usunąć z organizmu nadmiar tłuszczu. Ponadto, regulują pracę układu trawiennego oraz pobudzają metabolizm. Wybierając odpowiednie zioła odchudzające, możemy liczyć na szybkie i widoczne efekty. W tym artykule przedstawimy Ci propozycje najskuteczniejszych ziół, wyjaśnimy na czym polega tajemnica ich działania oraz podpowiemy, które najlepiej stosować.

Zioła na odchudzanie

Jak działają zioła na odchudzanie?

Zioła na odchudzanie działają na różne sposoby. Jednym z najczęstszych jest zwiększanie metabolizmu. Szybsze tempo przemiany materii oznacza, że spalasz więcej kalorii, co może przyczynić się do utraty wagi. Wiele ziół działa również jako naturalne środki hamujące apetyt, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko podjadania. Inne zioła mają właściwości, które pomagają zapobiec wchłanianiu węglowodanów, oczyszczają organizm z toksyn oraz intensyfikują procesy trawienne. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie zioła działają tak samo dobrze na każdego. Może się okazać, że jedno z nich działa na Ciebie bardzo dobrze, podczas gdy inne nie ma na Ciebie zbyt dużego wpływu. Najlepiej jest wypróbować kilka różnych ziół i sprawdzić, które są dla Ciebie najskuteczniejsze.

Sprawdzone zioła na odchudzanie – lista 5 ziół na odchudzanie

Kozieradka

Kozieradka jest ziołem stosowanym od czasów starożytnych w leczeniu różnych schorzeń. Zawiera szereg witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które sprawiają, że jest korzystna dla organizmu. Spożywanie kozieradki może pomóc w utracie wagi. Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne tej przyprawy przyczyniają się do korzyści zdrowotnych, takich jak lepsze trawienie, niższy poziom cukru we krwi i obniżony poziom cholesterolu. Czynniki te odgrywają rolę w zwiększaniu efektywności spalania tłuszczu przez organizm.

  1. Poprawia trawienie – Problemy trawienne są ważną przyczyną przybierania na wadze i otyłości. Kiedy nasiona kozieradki są namoczone w wodzie, tworzą żelową substancję, która pomaga w trawieniu. Dzieje się tak, ponieważ nasiona zawierają zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny błonnik, który sprawia, że pokarm płynnie przechodzi przez układ pokarmowy.
  2. Reguluje poziom cukru we krwi – Kozieradka zawiera związki zwane saponinami, które obniżają poziom cukru we krwi poprzez spowalnianie trawienia i wchłaniania węglowodanów.
  3. Obniża poziom cholesterolu – Wysoki poziom cholesterolu jest kolejnym czynnikiem ryzyka przyrostu masy ciała, zwłaszcza w okolicach brzucha. Wykazano, że kozieradka obniża poziom LDL, czyli złego cholesterolu, poprzez hamowanie jego produkcji w organizmie.
  4. Hamuje apetyt co ograniczy ryzyko podjadania, które jak wiadomo podczas odchudzania jest niesamowicie ważne. 

Żeń-szeń

Żeń-szeń jest naturalnym środkiem ziołowym, który wiele osób stosuje w leczeniu różnych dolegliwości zdrowotnych. W przypadku stosowania żeń-szenia w celu utraty wagi, zioło to stymuluje metabolizm i hamuje apetyt. Przyjmowanie tabletek z żeń-szeniem lub picie herbaty z żeń-szeniem pomoże Ci szybciej spalić tłuszcz, zmniejszając jednocześnie ochotę na podjadanie.

Czy żeń-szeń jest zdrowy?

Żeń-szeń jest ziołem o wielu właściwościach, które mogą korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Od wieków jest stosowany w Azji jako naturalny środek ziołowy. Badania wykazują, że żeń-szeń nie tylko wspomaga utratę wagi, ale także obniża poziom stresu i zwiększa poziom energii. Może on nawet poprawiać funkcjonowanie mózgu i obniżać poziom cukru we krwi.

Za przyśpieszanie metabolizmu odpowiedzialne są aktywne składniki zwane ginsenozydami. Mogą one stymulować termogenezę, czyli proces wytwarzania ciepła w organizmie, co pozwala na większe spalanie kalorii w ciągu dnia.

Morwa Biała

Liście morwy białej są stosowane w celu obniżenia poziomu cukru we krwi i poprawy jego kontroli u osób z cukrzycą typu 2. Owoc ten ma również właściwości przeciwutleniające, które zwalczają wolne rodniki w organizmie, co pomaga zapobiegać uszkodzeniom komórek, które mogą prowadzić do chorób takich jak nowotwór.

Jak morwa biała działa na utratę wagi?

Wyciąg z morwy białej wpływa na utratę wagi poprzez hamowanie enzymów alfa-glukozydazy, które biorą udział w rozkładzie węglowodanów na glukozę. Węglowodany są trawione do glukozy, która następnie jest wchłaniana do krwiobiegu. Ekstrakt z morwy białej może również spowalniać trawienie i wchłanianie węglowodanów i cukrów z pożywienia, dzięki czemu wchłaniana jest mniejsza ilość kalorii.

Zielona herbata

Zielona herbata to bardzo skuteczny sposób na utratę wagi. Ma imponującą listę zalet, w tym działanie przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe oraz wspaniałe właściwości odchudzające.

Główny przeciwutleniacz w herbacie, EGCG, może pomóc w hamowaniu enzymu, który rozkłada hormon noradrenalinę. Gdy enzym ten jest hamowany, wzrasta ilość noradrenaliny. Hormon ten jest wykorzystywany przez układ nerwowy jako sygnał dla komórek tłuszczowych, nakazujący im rozkładanie tłuszczu. Dlatego też większa ilość noradrenaliny prowadzi do wysłania silniejszego sygnału do komórek tłuszczowych, dzięki czemu więcej tłuszczu zostaje rozłożone.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie trzeba pić ogromnych ilości zielonej herbaty każdego dnia, aby jej działanie było skuteczne. Picie 1 filiżanki (maksymalnie 2 filiżanek) dziennie powinno być wystarczające, aby wspomóc utratę wagi.

Zielony jęczmień

Zielony jęczmień jest jednym z najlepszych ziół na odchudzanie, ponieważ zmniejsza ilość glukozy wchłanianej przez organizm, sprzyja uczuciu sytości, hamuje apetyt i reguluje zaburzenia układu trawiennego. Stosowanie jęczmienia może być również pomocne w leczeniu zespołu metabolicznego.

Najważniejsze zalety zielonego jęczmienia:

  • bogaty w rozpuszczalny błonnik, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego i zmniejsza wchłanianie glukozy (jest odpowiedzialny za wzrost poziomu cukru we krwi)
  • zawiera dużą ilość chlorofilu, który pomaga usuwać toksyny z organizmu
  • bogaty w witaminy (np. witaminę E) i potrzebne naszemu organizmowi minerały: żelazo, wapń, magnez i potas
  • zawiera antyoksydanty, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami

Jakie zioła na odchudzanie wybrać?

Wszystkie zioła, które znajdują się na liście są bardzo skuteczne, lecz mają odmienne właściwości. To, które spośród nich wybierzemy, będzie zależne od indywidualnych predyspozycji oraz postawionych sobie celów. Należy również pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej na poszczególne składniki. Dla jednych może okazać się zielony jęczmień najskuteczniejszy, a dla innych osób najlepszy będzie zeń-szeń. Dlatego na samym początku kuracji odchudzającej, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, który wskaże, które zioła będą dla nas najwłaściwsze. Człowiek całe życie poznaje swój organizm i z czasem będziesz potrafił odpowiedzieć na pytania związane z tym, czego Twój organizm potrzebuje najbardziej w danej chwili. Czasem może okazać się, że środki moczopędne przyśpieszą proces odchudzania, w innym przypadku należy uskutecznić proces trawienia, a jeszcze dla kogoś innego skuteczna okaże się wyłącznie aktywność fizyczna. Niezależnie od wybranej terapii, zawsze warto również skorzystać z suplementów diety, które wspomagają odchudzanie. Dostarczą one do organizmu niezbędnych substancji odżywczych oraz mogą poprawić pracę jelit, pracę nerek oraz poprawić ogólne spalanie tkanki tłuszczowej. Jeżeli chodzi o tabletki na odchudzanie, to bardzo popularny jest suplement o nazwie BurnBooster. Możemy również wybrać inną formę suplementów np. koktajle, kawy lub herbatki odchudzające. W takim wypadku polecamy zwrócenie uwagi na Slim Dream Shake, Hai Matcha oraz Easy Black Latte.

Zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie brzucha i ud

Naszym zdaniem najlepszym wyborem będzie zastosowanie kozieradki. Jest bogata w witaminy, minerały, aminokwasy i inne składniki odżywcze. Jest bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który pomaga zmniejszyć wchłanianie węglowodanów i tłuszczów. Ponadto to źródło „dobrych” tłuszczów (kwasów tłuszczowych omega 3) i wysokiej jakości białka, które pomaga zmniejszyć apetyt oraz obniżyć poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Jak stosować zioła na odchudzanie?

Jak już wielokrotnie zostało wspomniane, zioła wspomagające odchudzanie możemy podzielić na wiele grup: zioła przyspieszające metabolizm, zioła moczopędne, regulujące poziom glukozy we krwi, hamujące apetyt, przeczyszczające organizm(detoksykujące) itp. Można długo wymieniać, jakie wspaniałe właściwości posiadają, należy jednak pamiętać, że zioła należy traktować jedynie jako wspomagacze. Nie możemy zaczynać terapii odchudzającej z myślą, że nic nie musimy robić prócz stosowania ziół. Jeżeli wyjdziemy z takiego założenia to szybko może się okazać, że nasz cel zacznie znacznie się oddalać. Jednak jeżeli połączymy odchudzające zioła z suplementami diety na odchudzanie i dołożymy do tego aktywny tryb życia i ćwiczenia, to możemy być pewni, że efekty przyjdą szybciej niż byśmy się tego spodziewali.