Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Seksualność » Zaburzenia erekcji i problemy ze wzwodem – przyczyny i leczenie

Zaburzenia erekcji i problemy ze wzwodem – przyczyny i leczenie

Stosunek seksualny to nie tylko przyjemności. Niestety często trapią nas różnego rodzaju problemy takie jak zaburzenia erekcji czy problem z utrzymaniem wzwodu. Są to czynniki, które uniemożliwiają nam odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny problemów z erekcją oraz jak je leczyć. Sprawdzimy, które metody leczenia zaburzeń erekcji są skuteczne, a czego kategorycznie należy unikać.

Projekt bez tytułu (16)Zaburzenia erekcji i problemy ze wzwodem - mężczyzna

Istnieją stereotypy, które mówią, że tylko u mężczyzn po 40 roku życia pojawiają się problemy z erekcją. Nic bardziej mylnego. Niestety żyjemy w ciągłym stresie, nie mamy czasu na odpowiedni wypoczynek, stale się śpieszymy i przekłada się to bardzo negatywnie na naszą sprawność seksualną. Według badań zaburzenia erekcji dotyczą w około 19% przypadków osób w wieku pomiędzy 20-39 rokiem życia. Zatem niemalże co 5 osoba cierpiąca na wystąpienia zaburzeń erekcji jest tak naprawdę na początku swojej drogi do prawdziwej seksualności. Przerażający jest fakt, że liczby te stale się zmieniają i wcale nie na lepsze.. Coraz więcej młodych mężczyzn cierpi na brak wzwodu lub problemy związane z ilością i jakością wytwarzanej spermy, a wraz z wiekiem pojawiają się kolejne problemy. Dlatego bardzo ważne jest to, aby nie bagatelizować problemu i reagować dopóki jest na to czas.

Kogo dotyczą zaburzenia erekcji?

Jak zostało wcześniej wspomniane, problemy z potencją oraz ogólną sprawnością seksualną dotyczą mężczyzn w różnym wieku. Zależy to od indywidualnych predyspozycji. Według prowadzonych statystyk, bilans procentowy wygląda następująco:

  • 20–29 lat –8%,
  • 30–39 lat – 11%,
  • 40–49 lat – 15%,
  • 50–59 lat – 22%,
  • 60–69 lat – 30%,
  • 70–75 lat – 37%.

Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

Przyczyn zaburzeń erekcji może być wiele. Związane są one z czynnikami, na które mamy wpływ np. styl życia, dieta, aktywność fizyczna. Mogą się jednak wiązać również z czynnikami, na które wpływu nie mamy np. przewlekłe choroby. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji:

Choroby, które mogą być przyczyną to: miażdżyca i choroby naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, hiperlipidemia (nadmiar cholesterolu we krwi), choroby tarczycy, zespół metaboliczny, depresja i stany lękowe, hipogonadyzm (niedobór testosteronu), stwardnienie rozsiane, udar mózgu, niewydolność wątroby lub nerek, choroba płuc, bezdech nocny, choroba Peyroniego, uraz rdzenia kręgowego bądź miednicy.

Leki, które mogą być przyczyną to: leki psychotropowe, przeciwnadciśnieniowe, hormonalne i metaboliczne, moczopędne.

Zaburzenia erekcji mogą być objawem prowadzeniem niezdrowego stylu życia: siedzący tryb pracy, stosowanie używek, problemy z nadwagą, brak prywatności i intymności, stres, zmęczenie, nieodpowiednia dieta, kompleksy, zbyt mała pewność siebie.

Są to główne czynniki, które mają znaczący wpływ na zaburzenia erekcji. Do nich oczywiście należy również dodać wiek, bo jak wiadomo, wraz z wiekiem problemy stają się coraz poważniejsze. 

Projekt bez tytułu (16)Zaburzenia erekcji i problemy ze wzwodem - mężczyzna

Leczenie zaburzeń erekcji

Jak leczyć zaburzenia erekcji? Przede wszystkim powinniśmy wprowadzić zmiany do naszego życia, które poprawią nasz komfort, pozwolą na odpowiedni wypoczynek i relaks. Kolejnym etapem, który może poprawić naszą jakość życia seksualnego jest zastosowanie suplementów diety(VigraFast, SperMax Control) bądź leków(z substancja o nazwie Sildenafil). W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że korzystanie z leków na receptę powinno się odbywać za zgodą lekarza, gdyż w przeciwnym przypadku może zagrozić naszemu zdrowiu. Dlatego na tym etapie najkorzystniejszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie suplementów diety, które są dostępne bez recepty. Zwykle są to tabletki na potencje, które bazują na naturalnych składnikach. W wielu przypadkach taka forma terapii okazuje się bardzo skuteczna i dzięki temu, nie ma konieczności dalszej konsultacji z lekarzem bądź przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych. Jeżeli przedstawione powyżej metody nie spowodują oczekiwanych rezultatów, wówczas należy zgłosić się do lekarza. Nasuwa się teraz pytanie – do jakiego lekarza się zgłosić z zaburzeniami erekcji? Ekspertem od takich przypadków jest urolog. Zostanie przeprowadzona szczegółowa diagnostyka, pozwalająca określić jaką formę terapii należy obrać, aby pacjent powrócił do pełni sprawności. W przypadku trudniejszych przypadków, może zaistnieć konieczność przeprowadzenia zabiegu w celu udrożnienia naczyń członka. Urolog może również wybrać formę terapii w postaci iniekcji do ciał jamistych członka (zastrzyków).

Zaburzenia wzwodu – jak można im zapobiegać?

Wystąpienia zaburzeń wzwodu najczęściej następują gdy napływ krwi do ciał jamistych prącia jest niewystarczający. Bezpośrednio nie możemy się przed tym zabezpieczyć, jednak możemy działać pośrednio. Powinniśmy zacząć od poprawy stylu naszego życia, zadbanie o właściwy wypoczynek oraz zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Pomocne również będzie zrezygnowanie z używek takich jak papierosy czy alkohol. Zaleca się również regularne badania, które pomogą nam zachować nasz organizm w optymalnym stanie. Należy stale badać ciśnienie, poziom testosteronu, poziom cukru oraz stężenie cholesterolu. Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę są tabletki na erekcję. Pomogą one nam nie tylko doraźnie poprawić nasze funkcje seksualne, ale także w dłuższej perspektywie pozytywnie wpłyną na naszą aktywność seksualną.