Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Uroda » Wypryski na twarzy – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Wypryski na twarzy – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Każdy w swoim życiu zetknął się z trądzikiem. Problem pryszczy na twarzy może dotknąć absolutnie każdego, bez względu na wiek i rodzaj cery. Ale czy rzeczywiście są one takie straszne? Czy są szkodliwe dla naszego organizmu i trzeba się martwić ich obecnością? Jak się ich pozbyć i nie zrobić sobie krzywdy? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w tym artykule.

Wypryski na twarzy

Dlaczego powstają wypryski na twarzy?

Istnieje wiele powodów, dla których na twarzy tworzą się pryszcze. Jedną z najczęstszych przyczyn są hormony, ponieważ mogą one zwiększać produkcję łoju w skórze. Dodatkowo, jeśli jesteś zestresowana, może to powodować nadprodukcję kortyzolu, co prowadzi do nadmiernego odkładania tłuszczu w organizmie. Niektóre osoby są po prostu bardziej podatne na powstawanie wyprysków, a dodatkowo poszczególne produkty i pokarmy również mogą przyczyniać się do powstawania trądziku. Choć trądzik jest zwykle kojarzony z nastolatkami, może pojawić się w każdym wieku, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Inne czynniki, które mogą powodować powstawanie pryszczy, to genetyka, odwodnienie, podrażnienia wywołane stosowaniem produktów oraz przegrzane otoczenie.

Co oznaczają pryszcze na twarzy? Mapa twarzy

Warto wiedzieć, że umiejscowienie wyskakujących krost na twarzy zwykle nie jest przypadkowe. Nasza twarz to swego rodzaju mapa oraz nawigacja naszego organizmu. Na podstawie informacji na temat miejsca pojawienia się pryszczów, możemy określić co jest jego przyczyną i gdzie w naszym organizmie tworzą się problemy.

Miejsca powstawania krost i ich powody:

Linia włosów: Stosowanie ciężkich kosmetyków do makijażu, nadmierne dotykanie skóry, noszenie czapki.

Czoło: Nieprawidłowa praca jelit, zła dieta, spożywanie zbyt dużej ilości nabiału

Pod oczami: Zapalenie pęcherza, niepoprawna praca nerek

Okolice ust: Oznaka owulacji, spożywanie nieumytych owoców, dotykanie tych okolic brudnymi rękoma

Broda i żuchwa: Stres i zaburzenia hormonalne, uszkodzenia spowodowane podczas golenia

Policzki: Alergia na nabiał oraz zboża, niezdrowy styl życia, styczność z ekranem telefonu

Nos: Nadmierne spożywanie cukrów, niski poziom witaminy B, problemy z ciśnieniem

Uszy: Brak odpowiedniego nawilżenia, spożywanie dużej ilości kawy, alkoholu oraz soli

Okolice brwi: Problemy wątrobowe, nadmierne spożywanie alkoholu

Dlaczego powstają wypryski na twarzy

Leczenie wyprysków na twarzy

Wykwity skórne na twarzy mogą być spowodowane kilkoma różnymi czynnikami, w tym zaburzeniami równowagi hormonalnej, genetyką, stresem i niewłaściwą dietą. Aby skutecznie leczyć przebarwienia na twarzy, ważne jest, aby najpierw zidentyfikować ich przyczynę. Na podstawie takiej informacji będziemy w stanie skuteczniej dobrać odpowiednią metodę terapii. Do naszej dyspozycji jest wiele metod, które mogą nam pomóc usunąć problem, a do najpopularniejszych z nich należą: stosowanie łagodnego środka oczyszczającego i niekomedogennego kremu nawilżającego, preparaty punktowe, leki przeciwtrądzikowe, mydła antybakteryjne oraz unikanie czynników nasilających wypryski.

Jak to powinno wyglądać w praktyce?

Pierwszym krokiem jest utrzymywanie skóry w czystości i suchości. Skórę należy oczyszczać dwa razy dziennie delikatnym preparatem przeznaczonym do skóry trądzikowej. Pozwoli to usunąć brud, bakterie oraz nadmiar łoju, które mogą zatykać pory i powodować powstawanie wyprysków. Ważne jest również stosowanie niekomedogennego kremu nawilżającego podczas codziennej pielęgnacji.

Jeśli wypryski nadal się utrzymują, konieczne może być zastosowanie preparatów punktowych oraz leków przeciwtrądzikowych. Produkty te są przeznaczone do szybkiego usuwania wyprysków. Ich działanie polega na wysuszaniu skóry lub zabijaniu bakterii. Niektóre preparaty punktowe zawierają kwasy, które mogą również pomóc złuszczyć skórę i zmniejszyć widoczność porów.

Unikanie czynników nasilających wypryski może również pomóc w ich szybszym usunięciu. Należą do nich ostre mydła i gorące prysznice, a także znane czynniki wywołujące trądzik, takie jak stres, tłuste jedzenie i ekspozycja na słońce.

Wybierając lek na trądzik, należy pamiętać o potencjalnych skutkach ubocznych i stosować wyłącznie produkty zatwierdzone przez dermatologa. Ważne jest również utrzymywanie zdrowej diety w celu zmniejszenia stresu i zrównoważenia poziomu hormonów. Pomocnym rozwiązaniem są również suplementy diety, które wspierają nasz organizm na wielu płaszczyznach, zapewniając mu niezbędne składniki odżywcze oraz odpowiedni poziom nawilżenia. Do takich suplementów należą: Re:nev Skin, Premium Collagen 5000 lub Derminax. Podejmując te kroki, można skutecznie leczyć wypryski na twarzy oraz zapobiegać ich nawrotom w przyszłości.

Pielęgnacja skóry u osób z wypryskami na twarzy

Ważne jest codzienne stosowanie dermokosmetyków, aby zapobiec powstawaniu wykwitów na twarzy. Można je stosować podczas terapii innymi lekami. Osoby z tym typem zmian nie powinny używać kosmetyków drogeryjnych. Mogą one zawierać substancje drażniące, które negatywnie oddziałują na stan naszej skóry. Formuła dermokosmetyków jest bardzo skrupulatnie opracowywana przez dermatologów i jest to znacznie bardziej bezpieczne rozwiązanie do skóry wrażliwej. Produkty do pielęgnacji skóry trądzikowej są szczególnie polecane osobom z egzemą. W składzie tych produktów znajdują się kompleksy cynku, które zmniejszają stan zapalny, wysuszają i łagodzą. Pomagają one również odbudować barierę ochronną skóry. Warto również stosować Kremy apteczne, które zapobiegają nadmiernemu wydzielaniu sebum. Są także stosowane w celu utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia skóry trądzikowej oraz nadaniu efektu zmatowienia.

Co na pryszcze na twarzy domowe sposoby

Co na pryszcze na twarzy domowe sposoby

Należy pamiętać, że trądzik jest chorobą, która może utrzymywać się przez wiele lat. Jeżeli objawy są znaczne, wówczas nie należy leczyć ich indywidualnie bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. O stanie naszej skóry i odpowiednim leczeniu zadecyduje dermatolog. Stosowanie „cudownych” środków na pryszcze, które pomogą nam pozbyć się trądziku w jeden dzień, nie jest dobrym pomysłem. Jest to bardzo czasochłonna procedura, wymagająca wiele cierpliwości i samokontroli. Możemy jednak nieco wspomóc proces leczenia, stosując bezpieczne domowe sposoby. Mogą one pomóc złagodzić objawy i przyspieszyć regenerację, co również jest bardzo ważne. Choć nie stanowią one samej terapii, powinny być traktowane jako jej ważna część. W tym celu możemy czerpać korzyści z naturalnych właściwości z takich roślin i produktów jak: aloes, miód, kurkuma, drożdże, cynamon, bratek polny, naturalne olejki, sok z cytryny, czosnek, czy soda oczyszczona.

Krosty na twarzy niemowlaka

Skóra niemowląt jest miękka i gładka i szczególnie w pierwszym roku życia może być także bardzo wrażliwa. Wrażliwość ta może powodować podrażnienie i zaczerwienienie twarzy dziecka, co prowadzi do powstawania pryszczy. Dzieci rodzą się z gruczołami tłuszczowymi, które pomagają im utrzymać skórę nawilżoną i zdrową. Jednak podczas ząbkowania i okresów wzrostu dzieci mają tendencję do zwiększonego pocenia się i tracenia dużej ilości płynów przez skórę. Powoduje to nadmierną produkcję łoju, który może zatykać pory na twarzy. Może także przyciągać bakterie i prowadzić do powstawania na twarzy dziecka wyprysków przypominających trądzik.

Czasami u dziecka pojawia się alergia lub podrażnienie spowodowane czymś, co dotyka jego skóry – np. pewną tkaniną, balsamem, mydłem lub detergentem – i to również może powodować zapalenie i wypryski. Kiedy dziecko ma wysypkę, obszar dotknięty wysypką może wyglądać jak pryszcz, ponieważ jest w stanie zapalnym; są one jednak spowodowane innymi czynnikami. Dopóki trądzik u dziecka nie jest nadmierny lub nie wydaje się zbytnio dokuczliwy, nie ma powodów do zmartwień. Pamiętaj o regularnym oczyszczaniu twarzy dziecka i upewnij się, że nie jest ono narażone na kontakt ze zbyt dużą ilością bakterii i zarazków. Jeśli zauważysz, że trądzik u dziecka się nasila lub jeśli zaczyna ono drapać się po twarzy, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.