Przejdź do treści
Strona główna » Oczyszczanie organizmu » Wydalanie toksyn z organizmu – Jakie są objawy i jak poznać, że organizm się oczyszcza?

Wydalanie toksyn z organizmu – Jakie są objawy i jak poznać, że organizm się oczyszcza?

Staliśmy się bardziej świadomi naszego zdrowia, czy to fizycznego czy emocjonalnego, a większość z nas rozpoczęła podróż w kierunku samoświadomości i bierze aktywną odpowiedzialność za nasze samopoczucie. Dlatego warto wiedzieć dlaczego wydalanie toksyn z organizmu jest tak ważne. 

Wydalanie toksyn z organizmu

Co to są toksyny i dlaczego zalegają w organizmie?

Toksyny to substancje, które mogą powodować spustoszenie w organizmie. Mogą one pochodzić z wielu źródeł, w tym ze środowiska, żywności, a nawet niektórych zabiegów medycznych. Niektóre toksyny mogą zalegać w organizmie przez długi czas, a ich nadmiar może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Toksyny mogą zalegać w naszym organizmie jeżeli jest ich zbyt duża ilość i wątroba wraz z nerkami nie jest w stanie na bieżąco ich wydalać. Zatem problemem może być zbyt duża ilość toksyn nagromadzonych w krótkim odcinku czasu, bądź nieprawidłowa praca organów odpowiedzialnych za filtrowanie zanieczyszczeń.

Przez co usuwane są toksyny z naszego organizmu?

Jest to naturalny proces, który odtruwa organizm poprzez usuwanie toksyn i odpadów. Ciało ma kilka organów i systemów detoksykacyjnych, w tym wątrobę, nerki, płuca, układ limfatyczny i przewód pokarmowy.

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w naszym ciele, ponieważ służy jako filtr dla wszystkich substancji, które spożywamy. Wątroba usuwa z naszej krwi szkodliwe substancje chemiczne, a także produkuje żółć, która pomaga trawić tłuszcze.

Nasze ciała mają również szereg innych organów, które mogą pozbyć się toksyn, takich jak gruczoły potowe, błony śluzowe nosa i płuca (wdychanie świeżego powietrza).

Objawy toksyn w organizmie

Jednym z najczęstszych objawów przeciążenia toksynami jest zmęczenie. Kiedy nasze ciała są pełne toksyn, muszą pracować ciężej, aby je odfiltrować i wyeliminować. To wymaga dużo energii, co może powodować uczucie zmęczenia.

Możesz również zauważyć:

  • bóle głowy
  • obolałe mięśnie
  • przyrost wagi
  • nieprzyjemny smak w ustach
  • utratę pamięci i problemy z koncentracją
  • problemy z trawieniem
  • wzdęcia lub zatrzymanie wody (szczególnie wokół twarzy)
  • drażliwość i wahania nastroju
  • problemy skórne, takie jak trądzik, wysypki
  • alergie lub choroby skóry (takie jak łuszczyca)

Jak reaguje organizm na oczyszczanie?

Kiedy pościsz lub oczyszczasz, twoje ciało nie ma wyboru i musi polegać na własnych zasobach. Oznacza to, że twoje organy muszą pracować ciężej, ponieważ nie mają żadnej dodatkowej energii pochodzącej z zewnętrznych źródeł, takich jak jedzenie czy woda. Ponieważ twoje organy pracują ciężej, zaczynają się odtruwać poprzez uwalnianie produktów odpadowych, takich jak kwas mlekowy i amoniak do krwiobiegu w celu eliminacji poprzez oddawanie moczu, pocenie się i defekację

Ciało reaguje w różny sposób, w zależności od zastosowanej metody detoksykacji. Na przykład, gdy pijesz herbatę, która zawiera zioła przeczyszczające, takie jak senna, stymuluje ona okrężnicę do skurczenia się i uwolnienia odpadów. Często towarzyszą temu skurcze lub biegunka, ponieważ organizm chce szybko wyeliminować toksyny. Jeśli się pościsz, twoje ciało również zareaguje w inny sposób. Możesz doświadczyć nadmiernego zmęczenia oraz lekkich bóli głowy.

Co zabija toksyny w organizmie?

Organizm naturalnie produkuje enzymy, które pomagają rozłożyć chemikalia zawarte w żywności i inne substancje, które dostają się do organizmu. Na przykład, enzymy te pomagają nam trawić węglowodany, tłuszcze i białka z żywności, którą spożywamy.

Rozkładają one również alkohol i inne toksyny, które dostają się do naszego organizmu. Enzymy te, produkowane przez wątrobę, nazywane są enzymami detoksykacyjnymi. Im bardziej aktywny tryb życia prowadzisz, tym więcej tych enzymów potrzebujesz, aby nadążyć za naturalnymi procesami organizmu.

Kiedy organizm się oczyszcza?

Naturalny proces detoksykacji organizmu rozpoczyna się w momencie przyjmowania pokarmów i płynów.

Organizm nieustannie stara się eliminować toksyny, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Ciało ma swoje wewnętrzne mechanizmy, aby pozbyć się tych toksyn, ale czasami mogą one być przytłoczone i nie będą skutecznie spełniać swojej funkcji. 

Objawy oczyszczania organizmu z toksyn

Oczyszczanie organizmu z toksyn może być trudnym procesem. Może spowodować, że doświadczysz pewnych objawów, które są podobne do grypy lub przeziębienia. Możesz czuć się zmęczony i mieć ból głowy, a nawet możesz zachorować. Objawy, które są spowodowane oczyszczaniem organizmu z toksyn nie są szkodliwe i ustąpią po zakończeniu Twojego procesu detoksykacji.

Ponieważ organizm oczyszcza się z toksyn, może to powodować objawy takie jak: bóle głowy, ból stawów, biegunka, wymioty, zaparcia, suchość w ustach, wahania nastroju, niepokój, zachcianki na cukier lub kofeinę.