Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Zdrowie » Wybielanie zębów sodą – proste i naturalne sposoby

Wybielanie zębów sodą – proste i naturalne sposoby

Dbanie o zęby i codzienna higiena jamy ustnej to absolutne podstawy do tego, aby mieć piękny i śnieżnobiały uśmiech. Czy warto do rutyny pielęgnacyjnej dodać naturalne sposoby takie jak wybielanie zębów sodą oczyszczoną? Możesz się zdziwić jak świetne rezultaty możesz osiągnąć domowymi sposobami, bez większego wysiłku, a dodatkowo bez nakładu finansowego!

Wybielanie zębów sodą

Jak sodą wybielić zęby?

Soda oczyszczona jest powszechnym artykułem gospodarstwa domowego, który może być używany do wielu celów. Jednym z nich jest wybielanie zębów. Możesz jej użyć, mieszając z innymi składnikami, takimi jak sok z cytryny lub woda utleniona, lub możesz po prostu użyć jej samodzielnie. Należy jednak zachować ostrożność i stosować ją zgodnie z zaleceniami, ponieważ zbyt duża ilość i wysokie stężenie sody, u niektórych osób może powodować podrażnienia.

Wybielanie zębów sodą – efekty

Rezultaty stosowania tej metody będą widoczne już po pierwszym zastosowaniu, więc nie ma potrzeby czekać tygodniami. Nie tylko zapewni Ci piękny uśmiech, ale również usunie plamy z kawy, herbaty i innych rzeczy, które mogą zabarwić zęby. Korzyści płynące z tej metody:

  • Usuwa plamy z kawy, herbaty, wina i tytoniu
  • Sprawia, że zęby są bielsze
  • Utrzymuje zęby czyste i zdrowe poprzez usuwanie nagromadzonej płytki nazębnej
  • Odświeża oddech
  • Usuwa bakterie

Czy wybielanie zębów sodą jest szkodliwe? Czy soda niszczy zęby?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, w niektórych przypadkach soda może być szkodliwa. Długa odpowiedź brzmi: jeśli jesteś zdrową osobą , która regularnie myje zęby i nie będziesz przesadzał z nadmierną ilością sody, wówczas nie będzie wiązało się to ze skutkami ubocznymi. Jeśli jednak masz słabą higienę jamy ustnej lub cierpisz na schorzenia takie jak cukrzyca, zapalenie dziąseł lub osteoporoza, to wybielanie za zębów za pomocą sody oczyszczonej niesie ryzyko rozwoju próchnicy i erozji zębów.

Soda zawiera kwas fosforowy, który może powodować erozję szkliwa zębów, gdy jest spożywany regularnie i w większych ilościach. Im większe stężenie i ilość sody, tym bardziej szkliwo się zużywa – co sprawia, że Twoje zęby są bardziej podatne na ubytki. Oprócz tej metody wybielania, warto również zastosować zestaw lub paski wybielające: „Whitify” lub „Whitify Strips”.

Domowe wybielanie zębów – Jak myć zęby sodą?

Jeśli chcesz cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem oraz utrzymać zdrowe, piękne zęby i przywrócić im dawny blask – nie musisz używać drogich środków wybielających. Możesz wybielić zęby w domu za pomocą czystej sody oraz produktów codziennego użytku, które zapewne posiadasz w domu.

Wybielanie zębów sodą i cytryną

Wystarczy wziąć 1-2 cytryny i wycisnąć z nich sok do szklanki wody. Dodaj 2 łyżeczki sody oczyszczonej i mieszaj, aż całkowicie się rozpuści. Taką mieszankę następnie najlepiej przelać do szczelnego pojemnika bądź butelki, abyśmy mogli każdego dnia z niej korzystać i żeby nie straciła swoich właściwości. Taką mieszanką płuczemy jamę ustną przez około 2-3 minuty, a następnie dokładnie szczotkujemy zęby. 

Wybielanie zębów sodą i folią aluminiową

Do wybielania zębów można wykorzystać reakcję chemiczną między sodą oczyszczoną a folią aluminiową.

Soda oczyszczona reaguje ze szkliwem zębów i uwalnia nadtlenek wodoru, który jest naturalnym wybielaczem. Folia aluminiowa działa jak bariera chroniąca dziąsła przed silną reakcją chemiczną.

Paski folii aluminiowej są następnie wycinane i kształtowane w celu stworzenia formy na zęby. Długość pasków będzie zależeć od ilości wybielanych zębów. Paski składamy na pół, aby dokładnie przylegały. Po odczekaniu 15 minut należy dokładnie wyszczotkować zęby.

Mycie zębów sodą oczyszczoną i wodą utlenioną

Połączenie sody oczyszczonej i nadtlenku wodoru jest od wielu lat stosowane jako naturalna alternatywa pasty do zębów, ponieważ pomaga utrzymać zęby w czystości, jednocześnie zabijając bakterie w jamie ustnej, które przyczyniają się do nieświeżego oddechu. Aby skorzystać z tej metody, należy wymieszać jedną łyżeczkę sody oczyszczonej z pół łyżeczki nadtlenku wodoru w filiżance lub szklance wody. Następnie wystarczy otrzymaną mieszankę nałożyć na szczoteczkę i rozpocząć mycie zębów. Jeśli masz wrażliwe zęby, możesz myć je krócej lub rozcieńczyć roztwór większą ilością wody.

Wybielanie zębów sodą i olejem kokosowym

Wymieszaj w misce 1/2 łyżki sody oczyszczonej z 1 łyżką oleju kokosowego. Nałóż tę mieszankę na zęby, delikatnie pocierając palcami przez około 2-3 minuty. Po tej czynności, opłucz usta letnią wodą i upewnij się, że cała soda oczyszczona została wypłukana. Na koniec dokładnie umyj zęby pastą i regularnie używaj nici dentystycznej, aby zachować dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej i uzyskać piękny, biały uśmiech.