Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Zdrowie » Węgiel aktywny do zębów – skuteczne i bezpieczne wybielanie

Węgiel aktywny do zębów – skuteczne i bezpieczne wybielanie

Węgiel aktywny to bezpieczne i skuteczne rozwiązanie do wybielania zębów. Jest to naturalny środek, który może być stosowany przez każdego, aby uzyskać piękny uśmiech. Jest bezpieczny, niedrogi i łatwy w użyciu. Aby z niego korzystać, nie potrzebujesz profesjonalnej pomocy ani drogiego sprzętu. Wystarczy trochę wiedzy i efekt gotowy!

Węgiel aktywny do zębów

Co to jest węgiel aktywny i dlaczego stosuje się go do wybielania zębów?

Węgiel aktywowany jest rodzajem węgla, który został poddany obróbce, aby był bardzo porowaty. Jest często stosowany w filtrach do wody ze względu na swoje właściwości oczyszczające. W przypadku stosowania jako wybielacz do zębów, węgiel aktywowany zazwyczaj jest mieszany z produktem do czyszczenia zębów, którego już używasz, takim jak pasta do zębów lub płyn do płukania ust. Pomaga to oczyścić zęby, a także wybielić je w miarę upływu czasu.

Jakie są korzyści ze stosowania węgla aktywnego do wybielania zębów?

Węgiel aktywny jest potężnym detoksykatorem, który może pomóc poprawić ogólny stan zdrowia poprzez usunięcie toksyn z organizmu. Jak wiadomo, większość toksyn, które napotykamy codziennie pochodzą z żywności i wody. Aktywny węgiel wiąże się z tymi toksynami i pomaga usunąć je z systemu. W rezultacie, może pomóc poprawić trawienie, zmniejszyć wzdęcia i złagodzić gazy i zaparcia. Dostępny jest w każdej aptece w postaci tabletek bądź proszku bez recepty.

Oprócz właściwości detoksykacyjnych, ma również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji w jamie ustnej i gardle poprzez zabijanie szkodliwych bakterii i grzybów. Może również zmniejszyć nieświeży oddech spowodowany złą higieną jamy ustnej lub złą dietą poprzez usunięcie bakterii, które powodują nieświeży oddech.

Dodatkowo zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej na zębach poprzez pochłanianie wielu rodzajów bakterii, które powodują próchnicę i choroby dziąseł. Dzięki temu możemy uzyskać efekt wybielania zębów.

 • Oczyszcza usta
 • Stymuluje zdrowie dziąseł
 • Poprawia higienę jamy ustnej
 • Zwalcza nieświeży oddech
 • Wybiela zęby
 • Usuwa plamy i przebarwienia

Jak stosować węgiel aktywny na zęby?

Proces używania węgla do wybielania zębów jest prosty. Ważne jest, aby węgiel został rozdrobniony na drobny proszek przed nałożeniem go na zęby. Proszek należy następnie wymieszać z niewielką ilością wody i wmasować w zęby. Mieszanka nie powinna być zbyt gęsta ani zbyt rzadka. Pamiętajmy, że musi być jej wystarczająca ilość, aby równomiernie pokryć zęby. Następnie czekamy, aż mieszanka dokładnie wyschnie. Przy tej metodzie wyschnięcie trwa około 3-5 minut, po czym można ją usunąć szczoteczką do zębów lub spłukać wodą. Rezultaty są zwykle zauważalne już po jednym użyciu i w większości przypadków utrzymują się do sześciu miesięcy.

Inną metodą jest wybielanie zębów węglem aktywnym stosując go jako zamiennik zwykłej pasty. Czynność jest identyczna do normalnego mycia zębów. Wcześniej jednak będziemy musieli dokładnie rozgnieść tabletki węgla aktywnego, który następnie zmieszamy z niewielką ilością wody(1 łyżeczka). Zamiast wody możemy również wykorzystać olej kokosowy. Teraz wystarczy dokładnie wymieszać, aż uzyskamy konsystencję pasty. Gdy nasza czarna pasta wybielająca jest gotowa, wykonaj kolejno następujące czynności:

 1. Dokładnie wypłucz usta wodą
 2. Nałóż na szczoteczkę niewielką ilość pasty i rozpocznij szczotkowanie okrężnymi ruchami
 3. Czynność powinna trwać około 2 minuty
 4. Gdy zakończysz szczotkowanie, dokładnie wypłucz usta wodą
 5. Nie zapomnij opłukać również szczoteczkę, gdyż pozostanie na niej czarny osad

Jak skuteczny jest węgiel aktywny w porównaniu z innymi wybielaczami do zębów?

Jak skuteczny jest węgiel aktywny

Jednym z głównych powodów, dla których wybielanie zębów węglem aktywnym jest tak popularne, jest to, że jest on tak łatwy w użyciu. Po prostu mieszasz proszek z wodą, nakładasz go na zęby i czekasz kilka minut, podczas gdy on wykonuje swoją pracę. To sprawia, że jest to idealna alternatywa dla ludzi, którzy nie mają czasu na wizyty u dentysty, a także tych, którzy po prostu nie chcą wydawać większych sum pieniędzy.

Ale co z efektywnością? Jak węgiel aktywny wypada w porównaniu z innymi rodzajami wybielaczy zębów?

Odpowiedź zależy od tego, do jakiego produktu lub do jakiej metody go porównamy. Jeżeli chodzi np. o zabiegi w gabinecie to są zazwyczaj wykonywane przez dentystów lub higienistki stomatologiczne w warunkach klinicznych. Są zdecydowanie droższe i wymagają systematycznych wizyt, a efekty nie są znacząco lepsze. Można się pokusić o stwierdzenie, że w przypadku niektórych osób, różnice są niezauważalne. 

Jeżeli porównamy go do lamp Led, zestawów lub pasków wybielających, to okazuje się, że węgiel aktywny przynosi lepsze efekty. Należy jednak pamiętać, że nie możemy go stosować systematycznie. Zabiegi powinny być wykonywane raz na pewien czas. Z tego względu najkorzystniejsze rezultaty przyniesie połączenie węgla aktywnego oraz zamiana zwykłej pasty, na pastę wybielającą z domieszką węgla.  

Jakie są wady stosowania węgla aktywnego do wybielania zębów?

Pierwszą wadą jest to, że węgiel aktywny może być ścierny i powodować nadwrażliwość zębów. Może również powodować podrażnienia, co z kolei może prowadzić do zapalenia dziąseł i innych chorób przyzębia.

Inną wadą używania jest to, że może powodować suchość w ustach lub suchość gardła. Dzieje się tak, ponieważ pochłania wilgoć z ust, co powoduje brak produkcji śliny w jamie ustnej.

Niestety może również spowodować skutek odwrotny do zamierzonego – czyli zamiast usunąć przebarwienia, może je spowodować. Może się tak stać, gdy nieprawidłowo będziemy szczotkowali zęby, bądź użyjemy niewystarczającej ilości wody do tej czynności.

Zważając na te aspekty, jeżeli nie mamy doświadczenia z tego typu surowcami, warto najpierw wypróbować gotowe pasty do zębów, które zawierają węgiel aktywny lub zestawy wybielające. Może to być np. zestaw „Whitify” lub pasta „Whitify Carbon”. Dzięki niej możemy uzyskać świetne efekty, a dodatkowo nie narazimy się na potencjalne podrażnienia jamy ustnej.

Czy węgiel aktywny może zaszkodzić zębom?

Istnieją mieszane opinie na temat tego, czy węgiel aktywny może zaszkodzić zębom. Niektórzy dentyści twierdzą, że działanie ścierne węgla może zetrzeć szkliwo zębów i doprowadzić do ich wrażliwości. Inni twierdzą, że nie spowoduje to żadnych szkód, o ile będziesz myć zęby po tym zabiegu i nie będziesz go stosować przez dłuższy czas. Należy pamiętać, że nie każdy węgiel aktywny jest bezpieczny do stosowania na zębach, więc upewnij się przed zakupem, czy dokonałeś dobrego wyboru.