Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Uroda » Wągry – Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć? Metody leczenia i domowe sposoby

Wągry – Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć? Metody leczenia i domowe sposoby

Nie każdy może pochwalić się nieskazitelną i wolną od niedoskonałości twarzą. Problem wągrów to bardzo częste zjawisko, które dotyka wielu ludzi, dlatego warto wiedzieć jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry, która pomoże skutecznie pozbyć się wągrów bez większego wysiłku, a co najważniejsze w szybki i bezpieczny sposób! Zobacz jakich błędów należy się wystrzegać, a Twoja skóra znowu będzie wyglądać pięknie!

Wągry

Czym są wągry i jak powstają? Przyczyny zaskórników

Co to jest wągier? To małe, ciemne grudki na skórze, które często pojawiają się na twarzy, nosie i plecach. Nie są one poważnym schorzeniem, ale mogą powodować znaczny dyskomfort i zakłopotanie z powodu ich wyglądu.

Powstają, gdy sebum (łój) i martwe komórki naskórka zostają uwięzione w porach skóry. Powoduje to pęcznienie porów i przybierają ciemny kolor ponieważ w tych obszarach porów obecna jest melanina. Jest to pigment odpowiedzialny za koloryt skóry.

Główną przyczyną powstawania wągrów jest niewłaściwa higiena, która może obejmować takie czynności, jak niedokładne mycie twarzy lub nieregularne złuszczanie naskórka. Ponadto niektóre czynniki, takie jak wiek, hormony, pochodzenie etniczne, dieta i genetyka, mogą sprawiać, że niektóre osoby są bardziej podatne na ich powstawanie niż inne.

Rodzaje zaskórników

Zaskórniki otwarte: Zaskórniki otwarte to zaskórniki, które nie weszły jeszcze do porów i pojawiają się na powierzchni skóry jako małe czarne grudki z cienkim białym środkiem. Występują one częściej u kobiet niż u mężczyzn i zwykle pojawiają się, gdy pewne czynniki, takie jak genetyka lub hormony, powodują nadmierną produkcję łoju. Mogą być również spowodowane nadmiernym szorowaniem lub oczyszczaniem skóry przy użyciu silnych środków złuszczających, które mogą powodować przedwczesne złuszczanie się zewnętrznej warstwy skóry.

Zaskórniki zamknięte: Zaskórniki zamknięte powstają, gdy sebum zostaje uwięzione wewnątrz porów i powoduje ich pęcznienie. Mają twardy, ciemny wygląd i na pierwszy rzut oka można je pomylić z trądzikiem, ale w przeciwieństwie do wykwitów trądzikowych nie zawierają ropy. Zamknięty zaskórnik może wymagać usunięcia przez specjalistę, ponieważ nieleczony może przekształcić się w zaogniony pryszcz.

Rodzaje zaskórników

Jak usunąć zaskórniki?

Usuwanie wągrów może odbywać się za pomocą wielu metod takich jak zabieg kosmetyczny, peeling, suplementy diety(Re:nev Skin, Royal Skin 500, Derminax), wyciskanie ręczne oraz inne domowe sposoby. To jaką metodę powinniśmy wybrać, zależy od stanu naszej skóry.

Jak wycisnąć wągry? Czy warto usuwać wągry tą metodą?

Wiele osób uważa, że wyciskanie zaskórników może pomóc je usunąć lub zapobiec ich tworzeniu się w przyszłości. Prawda jest taka, że wyciskanie zaskórników może spowodować trwałe uszkodzenie skóry, w tym stany zapalne i blizny. Dzieje się tak dlatego, że kiedy ściskasz zaskórnik, wpychasz bakterie do porów, które mogą powodować infekcję.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na tę czynność, zastosuj się do poniższych kroków:

1. Umyj twarz, a następnie osusz ją ręcznikiem, upewniając się, że miejsce jest całkowicie suche.

2. Delikatnie uciśnij zaskórnik palcem lub sterylną igłą (używaj wysterylizowanego sprzętu, aby zapobiec zakażeniu). Możesz również użyć przyrządu do usuwania zaskórników, który jest specjalnie zaprojektowany do tego celu.

3. Jeśli pod wpływem nacisku oderwały się jakieś fragmenty skóry, usuń je delikatnie z twarzy chusteczką higieniczną, a następnie spłucz wodą.

4. Po zakończeniu zabiegu umyj ręce, aby nie przenieść bakterii z rąk na twarz.

Jakie są domowe sposoby na wągry?

Istnieje kilka różnych sposobów na leczenie zaskórników w domu. Jednym z nich jest stosowanie preparatu oczyszczającego z kwasem salicylowym. Składnik ten jest doskonałym środkiem złuszczającym, który pomaga usunąć martwe komórki naskórka z powierzchni skóry, dzięki czemu wygląda ona jaśniej i bardziej przejrzyście.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie maseczki do twarzy z glinką kaolinową. Glinka kaolinowa jest doskonałym składnikiem oczyszczającym pory. Jej działanie polega na pochłanianiu nadmiaru sebum i olejów z porów, dzięki czemu zanieczyszczenia znajdujące się w porach wydostają się na powierzchnię.

Trzecią opcją jest użycie liścia aloesu jako miękkiej ściereczki do mycia; delikatnie przetrzyj nim twarz, skupiając się na miejscach z zaskórnikami, a następnie pozostaw żel na skórze przez około pięć minut, po czym spłucz go.

Ostatnią opcją jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej i wody, nałożenie jej na skórę, pozostawienie do wyschnięcia, a następnie spłukanie.

Jak zapobiegać powstawaniu zaskórników?

Codziennie stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym (nawet w pochmurne dni) i unikaj dotykania twarzy w ciągu dnia. Myj twarz dwa razy dziennie delikatnym środkiem oczyszczającym i pamiętaj o nałożeniu kremu nawilżającego w ciągu kilku minut po umyciu twarzy, aby warstwa ochronna pozostała nienaruszona. Jeśli masz skłonność do zaskórników lub masz tłustą skórę, możesz również rozważyć zastosowanie leków przeciwtrądzikowych dostępnych bez recepty.

Stosując jakikolwiek produkt na skórę, zawsze najpierw czytaj etykietę i dokładnie przestrzegaj zaleceń, aby wiedzieć, jak długo należy odczekać między zastosowaniem produktu a wystawieniem skóry na działanie promieni słonecznych. Należy również pamiętać, że wiele produktów zawiera ostre substancje chemiczne, które w połączeniu z innymi mogą powodować podrażnienia lub nadwrażliwość. Może się okazać, że różne obszary twarzy reagują inaczej – na przykład niektóre produkty mogą być doskonałe do policzków, ale nie do okolic ust.