Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Uroda » Trądzik – czym jest, jakie są rodzaje i sposoby leczenia?

Trądzik – czym jest, jakie są rodzaje i sposoby leczenia?

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną gruczołów łojowych, która rozwija się w wyniku zablokowania mieszków włosowych w skórze. Często może prowadzić do obniżonej samooceny z powodu występujących niedoskonałości na twarzy. Jak sobie radzić z tą przypadłością? Sprawdź jak odpowiednio dobrać metodę leczenia i ciesz się piękną, nieskazitelną cerą!

Trądzik

Czym jest trądzik?

Trądzik to choroba skóry, która powstaje, gdy mieszki włosowe zapychają się ropą i martwymi komórkami skóry. Najczęściej występuje na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Może trwale wpłynąć na poczucie własnej wartości i obniżoną samoocenę. Powoduje powstawanie białych i czarnych zaskórników lub pryszczy. Najczęściej występuje wśród nastolatków, choć może dotknąć ludzi w każdym wieku.

Jakie są przyczyny trądziku?

 • Zaburzenia gospodarki hormonalnej
 • Stres
 • Predyspozycje genetyczne
 • Wpływ bakterii i wolnych rodników
 • Wpływ leków bądź innych substancji
 • Niewłaściwa dieta
 • Brak lub zła pielęgnacja
 • Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia środowiska

Rodzaj trądziku

Trądzik młodzieńczy/pospolity: grudkowy i zaskórnikowy – najpopularniejszy rodzaj. Choroba skóry, która występuje w okresie pokwitania. Pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów.

Trądzik różowaty – Przewlekła choroba, rozwijająca się na podstawie zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku. Przeważnie występuje u kobiet.

Trądzik hormonalny – Zwykle pojawia się w okresie ciąży, menopauzy lub bezpośrednio przed miesiączką. Ze względu na to, że jest wywoływany zaburzeniami hormonalnymi, najczęściej występuje u kobiet.

Trądzik torbielowaty – postać trądziku składająca się z zapalnych guzków bakteryjnych. Dotyka on przede wszystkim skóry o stosunkowo dużej liczbie gruczołów tłuszczowych, w tym twarzy, górnej części klatki piersiowej i pleców.

Trądzik niemowlęcy – Trądzik niemowlęcy to częsta, zwykle przejściowa choroba skóry, która pojawia się na twarzy lub ciele dziecka. Pojawiają się na niej drobne czerwone lub białe grudki lub pryszcze.

Trądzik posterydowy – charakteryzuje się dużymi grudkami, które są spowodowane długotrwałym spożywaniem leków i substancji zawierających np. brom, jod, steroidowe hormony.

Trądzik samouszkadzający – Jest to rodzaj trądziku wywołany rozdrapywaniem wykwitów skórnych. Może prowadzić do stanów zapalnych oraz długotrwałych blizn.

Trądzik zawodowy – Może występować u osób, które mają częsty kontakt z zadymionymi oraz zapylonymi powierzchniami. Powodują go również częste kontakty z substancjami takimi jak olej lub smar. Objawia się czarnymi zaskórnikami w okolicach przedramion oraz narządów płciowych.

Trądzik wywołany – Jest to rodzaj trądziku wywołany na wskutek stosowania poszczególnych substancji lub leków.

Trądzik ropowiczy – Występują podobne objawy jak w przypadku trądziku pospolitego oraz dodatkowo torbiele ropne, grudki i krosty.

Trądzik skupiony – Jest to rodzaj głównie występujący u mężczyzn. Rodzaj ten objawia się torbielami ropnymi oraz głębokimi naciekami.

Trądzik bliznowaty – Może występować osobno, bądź wraz z trądzikiem ropowiczym lub skupionym. Oznaką tego trądziku są powstające „bliznowce” na twarzy.

Jak pozbyć się trądziku?

Jak pozbyć się trądziku?

Na samym początku bardzo ważne jest, aby określić przyczyny trądziku. W dużej mierze od tego będzie zależało to, jaka metoda sprawdzi się najlepiej. Samo leczenie trądziku może odbywać się zarówno zewnętrznie(leczenie miejscowe) jak i wewnętrznie. Jeżeli chodzi o leczenie miejscowe, to najczęściej stosuje się różnego rodzaju żele oczyszczające, które zawierają kwas salicylowe, tymol, nadtlenek benzoilu, cynk, oraz witaminę A. Jeżeli objawami trądziku są zmiany ropne, wówczas warto zastosować maści na bazie erytromycyny, neomycyny czy klindamycyny. Leczenie tego typu jest zwykle doraźne. Jeżeli chcemy rozpocząć terapię długofalową, wówczas na problem należy oddziaływać od wewnątrz. W takim przypadku do naszej dyspozycji są wszelkiego rodzaju olejki eteryczne, tabletki na trądzik oraz suplementy diety, które odżywiają nasz organizm, zapewniają odpowiedni stan nawilżenia oraz wpływają kojąco na skórę. Przykładami takich produktów są:

Warto również do naszego życia wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Nie ma to bezpośredniego wpływu na sam trądzik, jednak pomoże to w dużym stopniu zadbać o stan skóry, co w konsekwencji pomoże rozwiązać problem z trądzikiem.

Kosmetyki do skóry trądzikowej

Na samym początku należy powiedzieć, jakich kremów kategorycznie powinniśmy unikać. Jeżeli mamy cerę trądzikową, to z całą pewnością nieodpowiednie będzie stosowanie kosmetyków tłustych, które mogą działać komedogennie – będą zapychać pory, czego konsekwencją będzie powstawanie zaskórników. Również warto zwrócić uwagę na to, aby w składzie kosmetyków nie było takich substancji jak alkohol bądź środki zapachowe.

Wiemy już jakich kremów nie stosować. Zatem jakie będą odpowiednie? Krem do cery trądzikowej powinien być przede wszystkim „lekki” i mieć właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Możemy również skorzystać z kosmetyków złuszczających. Składniki jakich powinniśmy szukać w takich kosmetykach to: retinol, kwasy AHA i BHA, cynk, wyciągi z roślin, kwas hialuronowy.

Dieta na trądzik

Jakie produkty spożywcze są najlepsze dla Twojej skóry?

Pokarmy bogate w witaminy C i E

Witaminy te pomagają neutralizować wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki i przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych w organizmie. Pokarmy bogate w te witaminy to owoce cytrusowe (np. pomarańcze), zielenina liściasta (np. szpinak) i ziemniaki.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zmniejszyć stan zapalny w całym organizmie, w tym w komórkach skóry. Niedobór kwasów omega 3 może przyczyniać się do powstawania nowych pryszczy wokół ust (około ustne zapalenie skóry). Przykładami dobrych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3 są łosoś, tuńczyk i orzechy włoskie.

Probiotyki

Probiotyki to żywe bakterie, które pomagają utrzymać równowagę pomiędzy dobrymi i złymi bakteriami w naszym organizmie. Wykazano, że probiotyki poprawiają niektóre reakcje immunologiczne związane z zaostrzeniem trądziku.

Jakich produktów unikać?

Niestety jest wiele produktów, które negatywnie wpływają na stan naszej skóry, a tym samym sprzyjają powstawaniu zmian trądzikowych. Najważniejsze produkty, których powinniśmy unikać, a przynajmniej nie przesadzać z ich ilością to:

 • Mleko oraz nabiał
 • Słone przekąski
 • Ostre dania i przyprawy
 • Potrawy o wysokim indeksie glikemicznym

Pielęgnacja cery trądzikowej

Właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej powinna się zacząć od wprowadzenia odpowiednio zbilansowanej diety, zwiększenia aktywności fizycznej, zredukowania stresu. Już te czynności powinny pozytywnie wpłynąć na stan naszej skóry i pomóc jej w skutecznej regeneracji. Kolejnym krokiem powinno być stosowanie kosmetyków i suplementów diety, które mają zdolność do regulacji pracy gruczołów łojowych i dodatkowo dbają o odpowiedni poziom nawilżenia. Bardzo ważnym aspektem pielęgnacji jest oczyszczanie skóry. Stale musimy usuwać nadmiar sebum oraz bakterii, które znajdują się na jej powierzchni oraz we wnętrzu porów. Pomóc nam mogą w tym kosmetyki o właściwościach oczyszczających oraz ściągających. Oczyszczanie twarzy powinniśmy wykonywać 2 razy dziennie – rano i wieczorem, a dodatkowo raz w tygodniu można zastosować peeling złuszczający. Dzięki temu usuniemy martwy naskórek, w miejsce którego powstanie nowy.

Jak maskować trądzik?

Jak maskować trądzik?

Maskowanie trądziku jest to metoda tymczasowa i powinna być stosowana wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Jeżeli mamy zaplanowane spotkanie, a niespodziewanie na naszej twarzy pojawi się trądzik to oczywiste jest, że potrzebujemy metody, która sprawdzi się „tu i teraz”. Natomiast w dłuższej perspektywie, należy zastanowić się nad tym jak usunąć trądzik i zapobiegać jego powstawaniu w przyszłości. 

Niezwykle istotny jest wybór kosmetyków do makijażu skóry trądzikowej, które powinny być dostosowane do potrzeb skóry z niedoskonałościami. Ważna jest również ich lekka formuła i bezolejowy skład. Kryjące podkłady i pudry mogą zatykać pory i przyczyniać się do zaostrzenia trądziku; specjalne kosmetyki do cery wymagającej zawierają kwas salicylowy, dzięki czemu poprawiają jej kondycję, zapewniając jednocześnie dobre krycie.

Wszelkie gąbki, pędzle, aplikatory oraz inne przyrządy, których używa się do wykonywania codziennego makijażu, powinny być regularnie czyszczone i odkażane. 

Kolejnym krokiem jest wybór pudru. Jeżeli posiadamy mieszany rodzaj cery, zaś niedoskonałości nie są zbyt duże, to idealnie sprawdzi się puder prasowany, który wyrówna kolor skóry oraz zapewni matowe, pudrowe wykończenie. Jeżeli nasza cera jest tłusta, a niedoskonałości są bardziej widoczne to zalecamy skorzystanie z podkładu beztłuszczowego i kryjącego do cery tłustej i trądzikowej. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z ilością nakładanych kosmetyków. Zbyt duża ilość zablokuje pory, a do tego podkreśli niedoskonałości. Do tuszowania pryszczy, przydatny będzie korektor o właściwościach antybakteryjnych. 

Jak się pozbyć blizn po trądziku?

To jaki typ leczenia blizn będzie dla nas najodpowiedniejszy, powinien wybrać dermatolog. Pomoże on określić rodzaj blizny, jej głębokość oraz ogólny stan cery. Tego typu informacje pomogą w doborze metody usuwania blizn.

Sposób na usunięcie blizn jest kilka. Jedną z najbardziej popularnych jest dermabrazja – mechaniczne usuwanie blizn wraz ze skórą. Ścierana jest wierzchnia warstwa naskórka, a dzięki temu, że organizm jest pobudzony do tworzenia nowych komórek oraz regeneracji tkanek, w to miejsce pojawią się nowe, zdrowe komórki skóry.

Kolejną metodą jest laseroterapia. Wytwarzane są mikrouszkodzenia na skórze za pomocą wiązki światła, które hamują proces bliznowacenia. Według wielu specjalistów, jest to metoda uznawana za najskuteczniejszą.

Jeżeli nie zdecydujemy się na zabiegi medycyny estetycznej, możemy również przeprowadzić terapię za pomocą środków farmakologicznych. Występują one zwykle w formie żelu lub kremu. Proces regeneracji jest znacznie dłuższy i niestety zwykle nie jest możliwe całkowite usunięcie blizn.