Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Uroda » Szorstka skóra twarzy – objawy, przyczyny i leczenie

Szorstka skóra twarzy – objawy, przyczyny i leczenie

Powodów szorstkiej skóry twarzy może być wiele np. niewłaściwa pielęgnacja bądź działanie czynników zewnętrznych. Jest to bardzo nieprzyjemne zjawisko i warto wiedzieć jak w prosty i szybki sposób minimalizować ryzyko jego powstawania, a także jak poradzić sobie z zaistniałym już problemem. Zobacz jakie podjąć kroki i na co zwrócić uwagę, aby zatroszczyć się o swoją skórę w jak najlepszy sposób.

Szorstka skóra twarzy

Czym jest szorstka skóra twarzy? Objawy

Szorstka skóra twarzy to powszechne schorzenie, które powoduje uczucie suchości i swędzenia. Skóra może być zaczerwieniona i łuszczyć się. Najczęściej jest spowodowana naturalnym procesem starzenia się, ale może być także oznaką innych schorzeń.

Nierówna tekstura skóry – objawy:

 • Objawy szorstkiej skóry twarzy obejmują:
 • Zaczerwienienie, obrzęk i łuszczenie się skóry wokół nosa i na policzkach.
 • Suchość i łuszczenie się zewnętrznej warstwy skóry (warstwy rogowej).
 • Swędzenie wokół nosa, oczu i na czole.
 • Nierówna faktura skóry

Szorstka skóra twarzy – przyczyny

 1. Czynniki środowiskowe – suche powietrze lub nadmierna ekspozycja na światło słoneczne mogą powodować odwodnienie. Promienie ultrafioletowe (UV) emitowane przez słońce mogą uszkadzać skórę, niszcząc włókna kolagenowe w skórze właściwej (warstwa pod naskórkiem). Z czasem staje się ona bardziej podatna na zmarszczki.
 2. Wiek – osoby starsze produkują mniej sebum niż osoby młodsze, dlatego są bardziej narażone na suchość skóry, w tym szorstką skórę twarzy.
 3. Leki – niektóre leki mogą wpływać na produkcję sebum (a tym samym na poziom nawilżenia) w naszym organizmie.
 4. Produkty do oczyszczania lub makijaż mogą zatykać pory oraz powodować nierówności na skórze.
 5. Choroby skóry, takie jak trądzik różowaty lub egzema
 6. Zmiany hormonalne
 7. Uwarunkowania genetyczne

Jak poprawić strukturę twarzy? Jak wyrównać nierówności na twarzy?

Odpowiednia pielęgnacja suchej skóry twarzy i ciała, na której powstały wszelkie nierówności powinna składać się z kilku elementów. Pamiętajmy, że jest to proces, a nie jednorazowa czynność. Przede wszystkim musimy zdiagnozować przyczynę problemu. Jeżeli szorstkość powoduje używany kosmetyk np. mydło, to zwróćmy uwagę na jego skład. Dzięki temu będziemy wiedzieli na jakie substancje nasze ciało źle reaguje i będziemy mogli wykorzystać te informacja podczas następnego zakupu. Przyczyn chropowatej skóry może być więcej, np. może być spowodowana czynnikami zewnętrznymi takimi jak ekspozycja na światło słoneczne, dlatego dokładnie przeanalizujmy poszczególne czynniki, aby wykluczyć potencjalne niebezpieczeństwo.

Jeżeli chodzi o samą pielęgnacje, to bardzo ważne jest, aby podczas mycia twarzy nie naruszyć jej bariery ochronnej skóry – starajmy się być delikatni podczas tej czynności. Dodatkowo konieczne jest stosowanie żeli nawilżających(lub krem nawilżający), które pomogą nam zregenerować uszkodzone komórki oraz odpowiednio je zabezpieczyć na przyszłość. Bardzo ważne jest również, aby co jakiś czas stosować peeling, aby złuszczać martwy naskórek. Nie należy robić tego zbyt często (nie częściej niż raz w tygodniu).

Gdy już zadbamy o skórę od zewnątrz, to warto ją zabezpieczyć również od wewnątrz, a w tym mogą nam pomóc suplementy diety. W zależności jaki suplement diety wybierzemy, mogą przynosić różne efekty np. złuszczać naskórek, nawilżać skórę, zapewniać substancje odżywcze, hamować oznaki starzenia się skóry, wygładzać zmarszczki i nierówności itp. Do pielęgnacji skóry suchej o szorstkiej strukturze mogą pomocne okazać się suplementy takie jak:

Szorstka skóra na twarzy domowe sposoby

Szorstka skóra na twarzy domowe sposoby

1. Miód i sok z cytryny

Weź jedną łyżeczkę miodu do małej miseczki i dodaj do niej sok z połowy cytryny. Dobrze wymieszaj i nałóż tę mieszankę na twarz. Pozostaw na twarzy przez 5-10 minut, a następnie spłucz zimną wodą. To remedium sprawdza się w przypadku suchej, szorstkiej skóry, ponieważ dobrze ją nawilża, a jednocześnie leczy przebarwienia i blizny po trądzikowe. 

2. Oliwa z oliwek i żółtko jajka

Wymieszaj dwie łyżki stołowe oliwy z oliwek z jednym żółtkiem jajka, aż do uzyskania jednorodnej mieszaniny, która jest wystarczająco gładka, by można ją było bez problemu nałożyć na twarz (w razie potrzeby możesz dodać więcej oliwy z oliwek). Po dokładnym umyciu twarzy ciepłą wodą nałóż mieszaninę na twarz, a następnie pozostaw ją na 15 minut, po czym zmyj zimną wodą. Pomoże to zmiękczyć skórę, a dodatkowo oliwa z oliwek pomaga utrzymać wilgoć w skórze

3. Żel aloesowy

Żel aloesowy jest doskonałym środkiem nawilżającym, który pomaga odżywić skórę i utrzymać ją miękką i elastyczną. Ma on naturalne właściwości lecznicze, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i zaczerwienienie spowodowane szorstką skórą twarzy. Nałóż żel z aloesu bezpośrednio na twarz lub zmieszaj go z innym środkiem nawilżającym. Spłucz po około 10-15 minutach.

4. Okład z łupin banana

Skórki banana zawierają potas, który pomaga w usuwaniu martwych komórek z twarzy, poprawiając jej strukturę.