Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Uroda » Swędzenie skóry – przyczyny, diagnostyka oraz leczenie

Swędzenie skóry – przyczyny, diagnostyka oraz leczenie

Swędzenie skóry może być wywołane przez wiele czynników zewnętrznych, ale także przez pewne procesy wewnętrzne oraz choroby. Jeśli doświadczasz tego nieprzyjemnego problemu często i bez wyraźnej przyczyny, być może powinieneś skonsultować się z lekarzem. Zobacz jakie są najczęstsze przyczyny swędzenia skóry, sposoby ich leczenia oraz na co zwrócić uwagę podczas codziennych czynności, aby zapobiegać tego typu problemom.

Swędzenie skóry

Czym jest swędzenie skóry?

Swędząca skóra(świąd skóry) jest stanem, w którym dochodzi do zapalenia i podrażnienia skóry. Prowadzi to do powstawania zgrubień i zaczerwienień na dotkniętym obszarze. Nieleczone schorzenie może prowadzić do poważniejszych problemów dermatologicznych.

Swędzenie skóry po kąpieli lub prysznicu

Po kąpieli lub prysznicu, zwłaszcza po użyciu mydła lub szamponu, może wystąpić uczucie swędzenia. Możesz także zauważyć, że skóra jest napięta i sucha. Zbyt wysoka temperatura wody może uszkodzić barierę ochronną skóry i spowodować podrażnienia, zaczerwienienie i obrzęk. Dokładniej mówiąc swędzenie jest spowodowane reakcją skóry na parowanie wody i brak oleju(sebum) na powierzchni skóry. Brak oleju utrudnia zatrzymywanie wilgoci, co może powodować suchość i swędzenie. Dodatkowo mydła i szampony zawierają substancje chemiczne, które mogą podrażniać skórę. Usuwają także naturalne olejki ze skóry, przez co staje się ona bardziej podatna na wysuszenie i podrażnienia. Dlatego jeżeli odczuwasz dyskomfort, postaraj się ograniczyć ilość używanych kosmetyków do pielęgnacji oraz zadbaj o odpowiednią temperaturę wody.

Swędzenie skóry nasilające się w nocy

 Swędzenie skóry, które nasila się w nocy, to dolegliwość, która może być trudna do zdiagnozowania i samodzielnego leczenia. Może to być reakcja alergiczna na coś w otoczeniu lub infekcja. W takim przypadku należy udać się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Powodem może być również np. astma lub katar sienny. Jeżeli objawy nasilają się tylko w danej porze roku, np. podczas wiosny – może to być spowodowane alergią na poszczególne pyłki.

Swędzenie skóry w ciąży

Swędzenie skóry w czasie ciąży może być spowodowane wieloma czynnikami: wahaniami hormonalnymi, rozszerzaniem się skóry(na brzuchu, piersiach i udach) i kontaktem z niektórymi tkaninami. Najczęściej swędzenie jest niegroźne, ale może być objawem poważniejszego schorzenia zwanego cholestazą ciążową. Cholestaza ciążowa charakteryzuje się zwiększonym wydzielaniem kwasów żółciowych, co może powodować swędzenie i inne objawy, takie jak nudności i żółtaczka.

Swędzenie skóry w okresie zimowym

U niektórych osób swędzenie skóry nasila się zimą ze względu na suchość powietrza i niskie temperatury. Podrażnienie skóry może być spowodowane wieloma czynnikami. Zazwyczaj obserwuje się, że objawy występują najczęściej na odsłoniętych częściach ciała, takich jak twarz i ręce, które są narażone na działanie zimnego zimowego powietrza lub gorącej wody z której zdecydowanie częściej korzystamy zimą. Ponadto do tego zjawiska przyczynia się to, co nosimy(odzież); obcisłe ubrania wykonane z szorstkich materiałów mogą nasilać swędzenie.

Swędzenie skóry głowy

Może być spowodowane podrażnieniami wywołanymi przez substancje zawarte w szamponach, ale także przez niektóre choroby skóry np. łojotokowe zapalenie skóry. Objawy obejmują łuszczenie się naskórka, szybkie przetłuszczanie się włosów i łupież. W celu leczenia tej przypadłości należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ samo stosowanie innego szamponu może nie pomóc i konieczne będzie leczenie farmakologiczne.

Swędzenie skóry a fotowrażliwość

Swędzenie, które nasila się po wystawieniu na działanie promieni słonecznych, może być spowodowane stanem zwanym fotowrażliwością. Ten rodzaj swędzenia występuje zwykle w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych (np. twarz). Reakcje fotoalergiczne są wywoływane przez kontakt z pewnymi substancjami chemicznymi (np. lekami stosowanymi miejscowo) lub promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym z promieni słonecznych (oparzenia słoneczne). Zwykle ustępują one po zaprzestaniu stosowania szkodliwego czynnika lub unikaniu bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Swędzenie skóry – przyczyny

Przyczyny swędzenia skóry obejmują:

 • Zewnętrzne czynniki drażniące np. ukąszenia i użądlenia owadów, substancje chemiczne, warunki atmosferyczne, stosowanie zbyt gorącej wody itp.
 • Choroby wewnętrzne i zapalenia skóry
 • Alergie – alergie pokarmowe (np. na orzeszki ziemne), alergie środowiskowe (np. na pyłki roślin)

Jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry?

Przykładowe choroby oraz schorzenia, które mogą powodować swędzenie skóry(świąd):

 • Świerzb
 • Zakażenie enterowirusami
 • Niedoczynność tarczycy
 • Niewydolność wątroby
 • Liszajec zakaźny
 • Niewydolność nerek
 • Żylaki
 • Cukrzyca
 • Nerwica
 • Choroba nowotworowa lub hematologiczna
 • Choroby układu krwiotwórczego
 • Atopowe zapalenie skóry
 • Łuszczyca
 • Łupież i grzybica skóry
 • Trądzik różowaty
 • Łojotokowe zapalenie skóry

Jak złagodzić swędzenie skóry twarzy?

Jak złagodzić swędzenie skóry twarzy

Używaj kremu nawilżającego

Kremy nawilżające są idealne do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, ponieważ zawierają takie składniki jak gliceryna, która pomaga zatrzymać wilgoć, oraz ceramidy, które pomagają naprawić uszkodzone komórki skóry. Szukaj produktów zawierających kwas hialuronowy lub witaminę E i stosuj je po umyciu twarzy ciepłą wodą. Jeżeli krem nawilżający zawiera substancje zapachowe lub olejki, poczekaj, aż produkt wniknie w skórę, zanim nałożysz na niego inne kosmetyki.

Zastosuj krem lub żel przeciwświądowy

Wiele dostępnych bez recepty kremów i żeli przeciwświądowych zawiera składniki takie jak żel z aloesu lub oczaru wirginijskiego, które pomagają złagodzić stan zapalny skóry. Możesz także spróbować zastosować balsam kalaminowy, który zawiera tlenek cynku i chlorowodorek pramoksyny, które zmniejszają stan zapalny i podrażnienie. Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie również suplementów diety, które dostarczają niezbędnych substancji odżywczych oraz wspierają proces pielęgnacji skóry w sposób kompleksowy. W tym celu możemy zastosować takie suplementy jak:

Swędzenie skóry – leczenie

Najważniejszą rzeczą podczas leczenia swędzenia skóry jaką musimy wykonać na samym początku, jest zdiagnozowanie problemu. Musimy poznać jego źródło, aby prawidłowo dobrać metody leczenia. Innymi słowy, musimy rozpocząć od usuwania przyczyny. Jeżeli problem spowodowany kosmetykami, które używamy do codziennej higieny to oczywistym jest, że należy go zmienić, ale to nie wszystko. Ważne jest również, aby zaopatrzyć się w kosmetyki, które pomogą odpowiednio nawilżyć skórę oraz suplementy diety, które dostarczą niezbędnych substancji odżywczych.

Jeżeli swędzenie wywołane jest reakcjami alergicznymi, wówczas musimy jak najszybciej z naszego otoczenia usunąć substancję uczulającą, gdyż istnieje ryzyko pogłębienia się problemu. W przypadku gdy nie potrafimy jednoznacznie określić co jest przyczyną uczulenia – wówczas należy zastosować leczenie objawowe za pomocą odpowiednich leków na alergię, które powinien przepisać lekarz po wcześniejszej konsultacji. Warto również stosować różnego rodzaju zioła uspokajające, gdyż stres może wpływać bardzo niekorzystnie na stan naszej skóry. Jeżeli po wykonaniu powyższych czynności problem nie ustępuje, konieczna będzie wizyta u lekarza – dermatologa w celu ustalenia konkretnej przyczyny oraz wdrożeniu leczenia specjalistycznego.