Skip to content
Faqja kryesore » Dobesim » Xenical – Opinionet, përbërja, çmimi – Pilulat e obezitetit – A janë efektive?

Xenical – Opinionet, përbërja, çmimi – Pilulat e obezitetit – A janë efektive?

Ju ftojmë të lexoni analizat dhe kritikat tona rreth ilaçit Ksenical. Është një ilaç gjithnjë e më i përhapur që përdoret për të trajtuar dhjamosjen, e cila jepet me recetë.

Ksenike

Ksenical është një ilaç që kërkon një recetë dhe është i pa-rimbursueshëm. Me fjalë të tjera, për ta blerë, duhet të shkosh te mjeku dhe të marrësh një recetë prej tij, dhe pastaj të paguash çmimin e plotë për të. Ksenical vjen në formën e kapsulave të forta. Ksenical është një ilaç, substanca aktive e të cilit është orlistat, ose tetrahydrolipostatin.

Është një inhibitor i veçantë, me veprim të gjatë i enzimës lipeze të prodhuar në aparatin gastrointestinal. Me pak ksenikë pengon thithjen e yndyrnave nga ushqimi. Ksenical përdoret për të trajtuar dhjamosjen në kombinim me një dietë me pak kalori.

[Ez-toc]

Ksenical – Çfarë është dhe si funksionon?

Pllaka ksenike

Ksenike është një ilaç me recetë që përdoret për të trajtuar mbipeshën dhe dhjamosjen. Megjithatë, gjatë trajtimit, sigurisht, duhet të kujdeseni edhe për një dietë me pak kalori dhe për aktivitet fizik. Substanca aktive e Ksenikës është orlistat, e cila me pak fjalë zvogëlon absorbimin e yndyrnave nga vaktet. Orlistati punon duke i thyer molekulat e mëdha të yndyrës në më të vogla, dhe për këtë arsye pakëson sasinë e kalorive që i furnizohen trupit.

Studimet tregojnë se absorbimi i yndyrnave gjatë trajtimit reduktohet me rreth 30%. Dhjami i mbetur, i padigesuar mund të shihet në fekalet, të cilat do të jenë më të yndyrshme. Në të njëjtën kohë, Ksenical nuk ka efekt në shtypjen e oreksit.


Dosage of Xenical – How to use

Ksenical është një ilaç për përdorim oral. Ajo duhet të përdoret brenda një maksimumi prej një ore nga ngrënia e çdo vakti kryesor që përmban yndyrë – kështu që zakonisht pas drekës. Pllaka duhet larë me ujë. Doza dhe shpeshtësia e marrjes përcaktohen nga mjeku. Ai duhet të analizojë dietën tonë të tanishme për të përcaktuar se cili vakt është më i mirë për të përdorur përgatitjen.


A është e sigurt për të përdorur Ksenical? – efektet anësore, kontraindikacionet, efektet anësore

Si të gjitha ilaçet, ksenike nuk mund të përdoret nga të gjithë njerëzit. Ka contraindications për përdorimin e drogës, të cilat përfshijnë:

 • përthithja e dëmtuar e lëndëve ushqyese
 • sëmundje të mëlçisë
 • shtatzënia dhe ushqyerja me gji
 • përdorimi i antikoagulantëve ose antiepileptikëve

Ksenical gjithashtu mund të shkaktojë efekte anësore të tilla si:

 • stola të yndyrshëm dhe të yndyrshëm
 • dhimbje koke dhe marramendje
 • Sëmundjet e sistemit tretës : flatulencë me gaz që kalon
 • stola të lirshme
 • defektim më të shpeshtë
 • inkontinencë fekale
 • infeksioni i rrugëve urinare
 • menstruacione të parregullta
 • lodhje në rritje
 • mangësitë e vitaminave të tretshme në yndyrë, të tilla si vitamina A
Meditimi i gruas

Ksenical – Shqyrtimet e konsumatorit – forum

Pa dyshim, Kseniku është një ilaç i efektshëm në shumë raste. Ja disa shembuj të shqyrtimeve të pacientëve në lidhje me të.

“Hëngra shumë ushqime të yndyrshme dhe nuk mund t’u rezistoja atyre. Mjeku më dha një ilaç të quajtur Ksenikal, i cili e kufizonte thithjen e tyre. Trupi im u “mashtrua” se merr më pak yndyrë dhe fillova të humbas peshë. Në feçkë dalin sasi të tjera dhjami, por kjo është mjaft e pakëndshme, sepse stolat janë shumë të lirshëm dhe të shëndoshë.»

“E mora drogën pas darkës. Për 2 muaj humba 9 kg, kështu që mendoj se është një rezultat mjaft i mirë. Megjithatë, përpiqem ta zëvendësoj dietën me më pak yndyrë, kështu që nuk më duhet të marr ilaçe me recetë.»


Pros dhe kundra të Ksenical

Përdorimi i Ksenikës, përveç humbjes së peshës, ka si avantazhe, ashtu edhe disavantazhe

Avantazhet

 • reduktimin e absorbimit të yndyrnave nga ushqimi
 • Në shumë raste, ajo jep rezultate të kënaqshme të humbjes së peshës

Disavantazhe

 • nuk redukton oreksin
 • nuk eleminon sulmet e urisë së ujqërve
 • Në dispozicion vetëm me recetë
 • efekte anësore të bezdisshme nga sistemi tretës
 • Nuk mund të përdoret nëse vakti nuk përmban yndyrë

Ksenical – përbërja – cilat përbërës e mbushin ilaçin?

Ksenical është një ilaç me recetë që përmban substancën aktive orlistat. Çdo kapsulë përmban 120 mg orlistat. Përveç kësaj, komponentët e tjerë ndihmës janë:

 • Mikrokristalinë
 • glycolate amidonit natriumi
 • Povidone
 • sulfate natriumi
 • talc
 •  

Guaska kapsulë përbëhet nga xhelatinë, karmin indigo, dioksid titani dhe bojë printimi të ngrënshme.


Ku të blesh dhe sa kushton Xenical?

Ksenikë për humbje peshe

Ksenical është një ilaç me recetë në dispozicion në shumicën e farmacive të palëvizshme. Për shkak të faktit se ilaçi është në dispozicion vetëm me recetë, ai nuk mund të blihet me porosi të postës – megjithatë, ju mund të prenotoni ilaçin në internet dhe ta merrni atë në një farmaci të palëvizshme. Ilaçi nuk është i rimbursueshëm. Madhësia e paketës prej 84 kapsula të forta secila me orlistat 120mg. Çmimi për një paketë mund të ndryshojë për shkak të vendit ku e blejmë, dallimet janë mjaft të rëndësishme.


FAQ – Pyetje që bëhen shpesh

Sa peshë mund të humbësh në Ksenikë?

Kjo është një çështje shumë individuale, por ka pak a shumë rënie në peshë prej të paktën 5% pas 12 javësh dhe të paktën 10% pas një viti të përdorimit të drogës.

Cila është më e mirë Ksenical apo Mysimba?

Ksenical dhe Mysimba janë droga të ndryshme dhe nuk janë ekuivalente. Ato nuk duhen përdorur në mënyrë të këmbyeshme. Nëse nuk e dini se cila përgatitje është më e mira për ju – mjeku juaj do të vendosë.

A është ksenike e efektshme?

Ksenical do të jetë efektive për ne në qoftë se ne konsumojnë shumë yndyrë në ushqim. Përndryshe, është më mirë të përdorësh një ilaç tjetër, por me siguri kjo do të sugjerohet nga mjeku.

Përmbledhje – A ia vlen të përdoret Ksenical?

Nëse ia vlen ta përdorësh Ksenikën është një çështje shumë individuale. Futja e tij vendoset nga mjeku. Dhjamosja është një sëmundje serioze dhe pa dyshim që duhet luftuar. Megjithatë, nuk ka asnjë shkak specifik të dhjamosjes, ajo mund të jetë si arsyeja për dhimbje urie ujqër, konsumi i tepërt i ushqimit për shkak të disregulation hormonal, shumë sheqer ose yndyrë në dietë. Prandaj, përgatitjet kaq të përqendruara dhe që veprojnë kaq shumë në trupin tonë, sa ksenike lejohen vetëm me recetë.

Në rastin e përdorimit të një përgatitjeje të tillë nga një person që konsumon një sasi shumë të vogël yndyrnash në dietë, mund të ndodhin sëmundje serioze të sistemit tretës dhe dhimbje abdominale shumë të pakëndshme. Kështu, Ksenical është një nga përgatitjet që përdoret si mjetin e fundit kur metodat e tjera dështojnë. Baza për humbjen e kilogramëve është një dietë e përbërë siç duhet që do të përmbajë numrin e duhur të kalorive për ne dhe shpërndarjen e duhur të macronutrientëve si proteinat, karbohidratet dhe yndyrnat.

Nëse nuk doni të hidheni menjëherë në ujë të thellë, afrojuni procesit të humbjes së peshës me mençuri dhe përfitoni nga dieta e reduktimit së pari. Nëse doni të pengoni oreksin dhe të përshpejtoni metabolizmin në mënyra të natyrshme, ju inkurajojmë të lexoni artikullin tonë: Renditja e pilulave të hollë.