Skip to content
Faqja kryesore » Potency » Vitaminat për potencë për meshkuj – Cilat prej tyre kanë një efekt pozitiv në performancën seksuale?

Vitaminat për potencë për meshkuj – Cilat prej tyre kanë një efekt pozitiv në performancën seksuale?

Problemet e rënda te burrat mund të kenë shumë shkaqe, si: sëmundjet vaskulare, diabeti, hipertensioni, dhjamosja, pirja e duhanit, abuzimi me alkoolin, stresi, depresioni dhe problemet tretëse. Këta faktorë mund të çojnë në dëmtimin e indeve dhe nervave që janë përgjegjës për ereksionin. Shpesh ky problem shoqërohet edhe me sëmundje kronike dhe çrregullime hormonale, por edhe me mungesë vitamine. Për këtë arsye, ia vlen të dimë se çfarë vitaminash për të qenë të aftë për burrat përdoren më mirë dhe si mund të na ndihmojnë.

Vitamina për forcë për burrat

[Ez-toc]

Shkaqet e problemeve të mëdha te burrat

Problemet e mëdha te burrat mund të kenë shumë shkaqe. Një nga më të zakonshmet është sëmundja vaskulare, e cila mund të çojë në rrjedhjen e dëmtuar të gjakut në penis. Faktorë të tjerë që mund të ndikojnë janë diabeti, hipertensioni, dhjamosja, pirja e duhanit, abuzimi me alkoolin, stresi, depresioni dhe problemet me tretjen. Këta faktorë mund të çojnë në dëmtimin e indeve dhe nervave që janë përgjegjës për ereksionin.

Problemet e potencës mund të vijnë edhe nga përdorimi i disa ilaçeve, si antidepresantët, analgjezikët dhe për hipertensionin. Çrregullimet hormonale, si mungesa e testosteronit, mund të kontribuojnë edhe në probleme të efektshme.

Sëmundjet kronike si sëmundjet e zemrës, diabeti, hipertensioni ose problemet me tiroidin mund të çojnë edhe në disfunksion erektile. Në rastin e këtyre sëmundjeve, trajtimi i sëmundjes themelor është i nevojshëm për të përmirësuar potencën.

Mund të preken edhe disa çrregullime mendore, si depresioni dhe ankthi. Antidepresantët dhe terapia e sjelljes mund të ndihmojnë në trajtimin e këtyre çrregullimeve.

Çfarë vitaminash mund të zgjedhin burrat?

Vitamina për fruta dhe perime të mira

Vitamina B

VitaminaT B, të tilla si vitamina B3, B1 dhe B2, luajnë një rol të rëndësishëm në prodhimin e hormoneve seksuale, e cila është vendimtare për ruajtjen e fuqisë së duhur te burrat.

Vitamina B3, e njohur edhe si niacin, ndihmon në mbajtjen e niveleve normale të kolesterolit, e cila përfiton shëndetin e enëve të gjakut, e cila është e rëndësishme për një ereksion të duhur.Stimulon sistemin nervor, i cili mund të kontribuojë në përmirësimin e libidos dhe kënaqësisë seksuale.

Vitamina B2 ndikon në prodhimin e duhur të hormoneve seksuale, e cila është e nevojshme për të ruajtur potencën e duhur.

Vlen të përmendet edhe suplementet që përmbajnë ginseng, i cili është një afsh natyror dhe ka një efekt të dobishëm në libido dhe fuqi.

Bërja e këtyre vitaminave mund të jetë dobiprurëse për burrat që kanë probleme me ereksionin ose duan të përmirësojnë libidon e tyre. Megjithatë, ia vlen të kujtojmë se këto suplemente duhen përdorur pasi të konsultoheni me një mjek ose një nutricitist, sepse një tepricë e disa prej këtyre vitaminave mund të ketë një efekt të dëmshëm në shëndet.

Vitamina E

Vitamina E është një antioksidues i rëndësishëm që mbron trupin nga efektet e dëmshme të radikaleve të lira. Radikalet e lira mund të dëmtojnë indet dhe qelizat, të cilat mund të çojnë në sëmundje të ndryshme, duke përfshirë probleme të fuqisë.

Ndihmon në luftimin e radikaleve të lira dhe mbrojtjen e shëndetit të një njeriu, duke përfshirë sistemin e qarkullimit të gjakut, i cili është përgjegjës për furnizimin me gjak të trupave cavernous të penisit, e cila është thelbësore për një ereksion. Përveç kësaj, ajo ka një efekt të dobishëm në prodhimin e testosterone, hormon përgjegjës për libido dhe potencë.

Vitamina E është e disponueshme në shumë forma, që nga shtesat dietike e deri te burimet natyrore të tilla si vaji i lirit, arrat, bajamet dhe avokadot. Mungesa e vitaminës E mund të çojë në probleme të efektshme, prandaj është e rëndësishme t’i siguroni trupit sasinë e duhur të kësaj vitamine nëpërmjet dietës ose suplementimit.

Vitamina d

Vitamina D, e quajtur edhe “hormoni i diellit”, është e rëndësishme për të ruajtur shëndetin e një njeriu, duke përfshirë edhe potencën. Është thelbësore për absorbimin e duhur të kalciumit dhe fosforit, i cili është vendimtar për shëndetin e kockave dhe muskujve, duke përfshirë muskujt e penisit përgjegjës për ereksionin.

Mungesa e vitaminës D është një problem i zakonshëm, veçanërisht te burrat që nuk marrin ekspozimin e mjaftueshëm në diell ose nuk kanë akses të kufizuar në burimet e vitaminës D si peshku dhe vezët. Mungesa e vitaminës D mund të çojë në dobësimin e kockave, muskujve dhe problemeve të fuqisë. Ia vlen të kujtojmë se mungesa e vitaminës D mund të lidhet edhe me probleme të tjera shëndetësore, të tilla si një rritje e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe diabetit.

Në mënyrë që të kompensohet mungesa e vitaminës D, është e rëndësishme të jeni në diell për të paktën disa minuta në ditë, si dhe të konsumohen burime të kësaj vitamine, të tilla si peshku, vezët dhe produktet e bulmetit që përmbajnë vitaminë D3. Në rast se kjo nuk është e mundur, suplementi i vitaminës D3 është gjithashtu një opsion i mirë, megjithatë, gjithmonë ia vlen të konsultoheni me një mjek ose nutriktiv para se të nisni suplementin.

Vitamina C

Vitamina C është një antioksidues i rëndësishëm që ndihmon në mbrojtjen e trupit nga efektet e dëmshme të radikaleve të lira. Është gjithashtu e rëndësishme për shëndetin kardiovaskular, sepse ndihmon në ruajtjen e niveleve normale të kolesterolit dhe tensionit të gjakut.

Ai gjithashtu ka një efekt të dobishëm në prodhimin e oksidit nitrik, i cili është i rëndësishëm për hollimin e enëve të gjakut dhe përmirësimin e rrjedhjes së gjakut në trupat cavernous të penisit, e cila është vendimtare për ereksionin.

Është i disponueshëm në shumë forma, që nga burimet natyrore si agrumet, specat, kiwi, brokoli, e deri te suplementet dietike.

Vitamina A

Vitamina A është një antioksidues i fuqishëm që ndihmon në ruajtjen e shëndetit të syve, lëkurës dhe sistemit imunitar. Gjithashtu është e rëndësishme për zhvillimin dhe funksionimin e duhur të fetusit, si dhe për mbajtjen e niveleve normale të hormoneve.

Vitamina A është e rëndësishme për performancën e duhur seksuale tek burrat, sepse ndihmon në mbajtjen e niveleve të shëndetshme të testosteronit, hormonit përgjegjës për prodhimin e libidos dhe spermës. Mungesa e vitaminës A mund të çojë në mosfunksionim erektile dhe çrregullime riprodhuese tek burrat. Mund të gjendet në produkte të tilla si karrota, kungulli, spinaqi, vezët, gjalpi, qumështi dhe djathërat.

Minerale për forcë për burrat

Ka disa minerale që janë të rëndësishme për performancën e duhur seksuale tek burrat. Ja disa shembuj:

  • Zinku: është vendimtar për prodhimin e testosteronit dhe ndihmon në ruajtjen e niveleve normale të libidos. Ajo mund të gjendet në produkte të tilla si oysters, mish, vezë dhe fara.
  • Selenium: është i rëndësishëm për prodhimin e spermës dhe ndihmon në mbajtjen e niveleve të shëndetshme të hormoneve. Ajo mund të gjendet në produkte të tilla si arra, fasule dhe peshk.
  • Magnezi: ndihmon në mbajtjen e një ereksioni të shëndetshëm duke lehtësuar relaksimin e muskujve dhe duke u dhënë energji muskujve. Ajo mund të gjendet në produkte të tilla si lejtsa jeshile, arrat dhe bananet.
  • Hekuri: është i rëndësishëm për prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut, të cilat transportojnë oksigjenin në indet e trupit, duke përfshirë organet gjenitale. Mungesa e hekurit mund të çojë në mosfunksionim erektile. Mund të gjendet në produkte të tilla si mishi i kuq, fasulet dhe spinaqi.
  • Kaliumi: ndihmon në ruajtjen e tensionit të shëndetshëm të gjakut dhe ekuilibrin elektrolyte, i cili është i rëndësishëm për funksionimin dhe ereksionin e duhur të muskujve. Ajo mund të gjendet në produkte të tilla si banane, domate dhe patate.

Është e rëndësishme të theksohet se mungesa e këtyre mineraleve mund të çojë në probleme të fuqisë, por kjo nuk do të thotë automatikisht se suplementimi është i nevojshëm.

Çfarë shtesash para seksit?

Ka shumë shtesa që reklamojnë efektshmërinë e tyre në rritjen e nxitjes së seksit dhe përmirësimin e performancës seksuale. Megjithatë, jo të gjithë janë të sigurt ose të efektshëm dhe disa madje mund të përmbajnë përbërës që janë të dëmshëm për shëndetin. Për këtë arsye, ia vlen të arrihet për shtesa të forta që përmbajnë vetëm përbërës natyrorë. Falë kësaj, rreziku i efekteve anësore do të jetë shumë më i ulët. Pilulat e rekomanduara të potencës me një përbërje të provuar janë, për shembull: VigraFast, SperMax Control dhe PeniSizeXL.

Shtesa para seksit

Përbërësit e këtyre tabletave, të klasifikuara si të sigurta dhe efektive, të lidhura me makinën e seksit janë:

  • L-arginine – një aminoacid që është baza për prodhimin e oksidit nitrik, i cili është i rëndësishëm për mbajtjen e një ereksion
  • Bari i dhisë së eksituar (epimedium) – një bimë që konsiderohet si një afsh natyror dhe ka një efekt sildenafil-like
  • Maca – një bimë nga Andet, e cila konsiderohet gjithashtu një afsh natyror dhe ka një efekt në nivelet e hormoneve
  • DHEA – një hormon që prodhohet nga gjëndrat mbiverore dhe është i rëndësishëm për prodhimin e testosteronit

Përmbledhje – cilat vitamina për forcën e burrave për të zgjedhur?

Në mënyrë që të përmirësojë potencën, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje dietës dhe suplementimit me vitamina B, të tilla si vitamina B3, B1 dhe B2, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në prodhimin e hormoneve seksuale. Vitamina B3 ndihmon për të mbajtur nivelin normal të kolesterolit, i cili ka një efekt të dobishëm në shëndetin e enëve të gjakut, e cila është e rëndësishme për një ereksion të duhur. Vitamina B1 stimulon sistemin nervor, i cili mund të kontribuojë në përmirësimin e libidos dhe kënaqësisë seksuale. Vitamina B2 ndikon në prodhimin e duhur të hormoneve seksuale, e cila është e nevojshme për të ruajtur potencën e duhur.