Skip to content
Faqja kryesore » Dobesim » Uthulla e mollës për humbje peshe – vetitë dhe përdorimi – A është efektive?

Uthulla e mollës për humbje peshe – vetitë dhe përdorimi – A është efektive?

Uthulla e ciderit të mollës për slimming është një metodë që nxit shëndetin që mund të ndihmojë jo vetëm të merreni me mbipeshën, por gjithashtu ju lejon të kujdeseni për shëndetin tuaj në shumë nivele. Nëse përdoret në mënyrën e duhur, mund të sjellë rezultate shumë pozitive befasuese.

Uthull molle për humbje peshe

[Ez-toc]

Çfarë është uthulla e ciderit të mollës?

Uthulla e ciderit të mollës është një produkt që rrjedh nga fermentimi i mollëve, që përmban acid acetik dhe përbërës të tjerë si aminoacidet, pektinët ose sakaridet. Përdoret gjerësisht në kuzhinë, si edhe një ndihmë për të pakuruar dhe për të përmirësuar nivelin e kolesterolit dhe glukozës në gjak.

Uthulla e ciderit të mollës në një dietë të hollë shpesh rekomandohet nga nutritionists sepse pas konsumimit të saj, niveli i satiety është më i lartë, gjë që e bën më të lehtë për të shmangur snacking dhe kështu ndihmon për të humbur peshë. Pectinat që gjenden në uthullën e ciderit të mollës rritin normën e zbrazjes gastrike, gjë që lejon tretje më të mirë dhe djegie më të madhe të yndyrës.

Megjithatë, ia vlen të kujtojmë se uthulla e ciderit të mollës është një agjent i fortë, kështu që ajo duhet të përdoret me kujdes dhe të filtrohet para përdorimit.

Si punon uthulla e ciderit të mollës për humbjen e peshës – vetitë

Si punon uthulla e ciderit të mollës për humbjen e peshës ? Uthulla e ciderit të mollës ndihmon në humbjen e peshës nëpërmjet disa mekanizmave të ndryshëm. Para së gjithash, uthulla e ciderit të mollës përshpejton normën metabolike, e cila lejon për djegie më të mirë të yndyrës. Së dyti, ajo rrit ndjeshmërinë e insulinës, e cila lejon një kontroll më të mirë të sheqerit në gjak dhe nivelet e glukozës. Së treti, uthulla e ciderit të mollës, nëpërmjet efektit tretës, lehtëson heqjen e ujit të tepërt nga trupi dhe përmirëson absorbimin e lëndëve ushqyese.

Një aspekt tjetër i rëndësishëm është ndjenja e ngopjes pas konsumimit të okultit të mollës, e cila ju lejon të hani sasi më të vogla të vakteve dhe të shmangni snacking midis tyre, gjë që kontribuon në reduktimin e kilogram shtesë. Megjithatë, duhet mbajtur mend se uthulla e ciderit të mollës është një agjent i fortë, kështu që ajo nuk duhet të përdoret në sasi më të mëdha pa u konsultuar me një mjek, veçanërisht nëse planifikoni të ndryshoni dietën tuaj aktuale ose të keni probleme shëndetësore.

Uthull molle për humbje peshe - veti

Uthulla e ciderit të mollës – si është bërë?

Uthulla e ciderit të mollës është një produkt i përftuar si rezultat i fermentimit të mollëve. Mollët shtypen dhe pastaj vendosen në një enë me sheqer dhe mikroorganizma si majaja dhe bakteret acetike. Këto mikroorganizma përdorin sheqerin që përmban molla si burim energjie, duke krijuar etanol dhe dyoksid karboni. Më pas, etanoli shndërrohet nga bakteret acetike në acid acetik, i cili është përbërësi kryesor i uthullës së ciderit të mollës. Procesi i fermentimit zgjat nga disa javë deri në disa muaj. Uthulla e ciderit të mollës filtrohet për të hequr qafe depozitat dhe papastërtitë e tjera, pas së cilës është gati për të ngrënë.

Uthull molle për humbje peshe – efekte

Përdorimi i uthullës së ciderit të mollës si një mjet për të tretur para një vakti ndihmon për të mbajtur nivelin normal të sheqerit në gjak dhe rrit ndjenjën e ngopjes, e cila ju lejon të kontrolloni sasinë e ushqimit të konsumuar.

Shumë studime tregojnë se uthulla e ciderit të mollës ndikon në metabolizmin dhe normën metabolike, e cila përshpejton djegien e yndyrës dhe ndihmon në heqjen e kilogramëve të panevojshëm.

Pirja e një gote ujë me 2 lugë uthull molle në ditë para vakteve mund të ndihmojë në mbajtjen normale të nivelit të sheqerit në gjak dhe përmirësimin e tretjes. Uthulla e ciderit të mollës gjithashtu mund të përfitojë nivelet e kolesterolit në gjak, e cila është e rëndësishme për shëndetin e zemrës.

Megjithatë, ia vlen të kujtojmë se uthulla e ciderit të mollës nuk është një ilaç magjik për humbjen e peshës dhe për të marrë efekte të qëndrueshme, duhet të kombinoni përdorimin e saj me një dietë të shëndetshme dhe aktivitet fizik. Është gjithashtu e nevojshme të konsultoheni me një mjek para se të fillojë trajtimin e uthullës së mollës për të shmangur efektin yo-yo dhe efekte të tjera negative.

Si të përdorni uthull molle për humbje peshe?

Përdorimi i uthullës së ciderit të mollës për humbje peshe konsiston në konsumimin e rregullt të saj, në mënyrë të preferueshme para një vakti. Për humbje peshe, ju mund të shtoni uthull molle cider në një sallatë ose enët e tjera, megjithatë, më efektive është për të pirë një zgjidhje nga uji me uthull molle cider. Uji me uthull molle përmban vetitë e uthullës së ciderit të mollës, të cilat ndikojnë pozitivisht në procesin e humbjes së peshës. Pa u holluar, do ta kemi të vështirë ta pimë vetë uthullën me aromën dhe shijen e saj të mprehtë.

Si të pini uthull molle për humbje peshe?

Uthulla e ciderit të mollës duhet të konsumohet në sasi të vogla, në mënyrë të preferueshme në proporcionin e 1-2 lugë gjelle uthull molle me cidër për gotë uji – në mënyrë të preferuar në një stomak bosh. Pirja e një zgjidhjeje të tillë ndihmon në përshpejtimin e djegies së yndyrës dhe rrit normën metabolike. Ajo gjithashtu ka një efekt pozitiv në nivelet e kolesterolit LDL, dhe rrit ndjeshmërinë e insulinës.

Si ta përdorni uthullën e ciderit të mollës për humbjen e peshës

Uthull molle për humbje peshe rishikimet e mjekëve, forum, shqyrtimet e përdoruesve

Shumë mjekë shprehin mendimin e tyre pozitiv mbi përdorimin e uthullës së ciderit të mollës për humbje peshe, megjithatë, siç theksojnë ata – ajo nuk duhet të trajtohet si një metodë individuale, por vetëm si një shtesë në dietë. Siç është përmendur tashmë, ajo është një substancë e fuqishme që nuk duhet tepruar.

Në shumë forume interneti mund të gjejmë gjithashtu komente të përdoruesve që janë të lumtur të ndajnë përvojat e tyre lidhur me përdorimin e uthullës së ciderit të mollës. Përdoruesit flasin në superlativa dhe lavdërojnë efektet pozitive të uthullës së ciderit të mollës. Disa njerëz theksojnë, gjithashtu, se kur e rritën paksa dozën e përdorur, filluan të ndodhnin probleme tretëse. Kështu, është një konfirmim i fjalëve të mëparshme që ju nuk duhet të tejkaloni dozën e rekomanduar për marrjen e përditshme.

Çfarë uthulle molle për të zgjedhur?

Zgjedhja e uthullës së duhur të ciderit të mollës varet nga nevojat dhe preferencat tuaja. Ja disa gjëra për të kërkuar kur zgjedh:

  1. Uthulla natyrale: Ia vlen të siguroheni që uthulla që zgjidhni është 100% natyrale dhe nuk përmban asnjë additiv apo konservues. Ajo duhet të jetë gjithashtu pa ngjyrë ose të ketë një ngjyrë të ndritshme dhe të qartë.
  2. Uthulla organike: Nëse doni të shmangni produktet kimike, zgjidhni uthull molle organike, e cila është bërë nga mollët e rritura organikisht.
  3. Uthulla e pafiltruar: Uthulla e pafiltruar përmban lëndë ushqyese natyrore, si fibra, enzima dhe minerale. Ato janë gjithashtu më fluide, që do të thotë se përmbajnë më shumë mikrobe të pa hequra.
  4. Uthulla e papërcaktuar: Uthulla e papërcaktuar nuk përpunohet, prandaj mbajnë më shumë lëndë ushqyese sesa uthulla e rafinuar.
  5. Uthulla me aditivë: Nëse doni ta pasuroni dietën tuaj me lëndë ushqyese shtesë, mund të doni të mendoni të zgjidhni uthull molle me additues të tillë si mjaltë, barëra ose erëza.

Së fundi, kushtojini vëmendje etiketës dhe përbërjes së produktit, uthulla duhet të jetë 100% natyrale dhe e bërë nga mollët dhe nuk duhet të përmbajë asnjë additiv kimik ose konservues.

Kundërindikime për përdorimin e uthullës së ciderit të mollës

Uthulla e ciderit të mollës nuk duhet të përdoret nga njerëzit që janë alergjikë ndaj mollëve, pasi kjo mund të çojë në reaksione alergjike. Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e stomakut si ulcera duhet të shmangin gjithashtu përdorimin e uthullës së ciderit të mollës, pasi acidi citrik që përmban uthull mund të irritojë mukozën gastrike.

Uthulla e ciderit të mollës gjithashtu nuk duhet të përdoret nga gratë shtatzëna ose të ushqyera me gji, sepse nuk ka studime të mjaftueshme që konfirmojnë se ajo është e sigurt gjatë këtyre periudhave. Njerëzit që marrin ilaçe kundër diabetit, si insulina, duhet të konsultohen me një mjek para se të fillojnë të përdorin uthull molle cider, pasi përdorimi i saj mund të ulë nivelin e sheqerit në gjak.

Sa i përket dozës dhe metodës së përdorimit të uthullës së cidres së mollës, këshillohet të mos kalojë dozën ditore prej 2-3 lugë çaji uthull të holluar në një gotë me ujë, pra, dozën maksimale të rekomanduar për aciditetin dhe efektet e saj në shëndet.