Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Ushtrime për celulitin – cilat janë më efektivet dhe si t’i kryeni ato

Ushtrime për celulitin – cilat janë më efektivet dhe si t’i kryeni ato

Fizkultura mund të ndihmojë në zvogëlimin e celulitit duke forcuar muskujt nën lëkurë që mbështesin këtë zonë. Ndihmon në përmirësimin e qarkullimit për të zvogëluar mbajtjen e lëngjeve dhe për të shpërbërë toksinat në trup. Shiko çfarë ushtrimesh ia vlen të bësh për të luftuar këtë sëmundje të pakëndshme.

Ushtrime për celulitin

A është e mundur ta heqësh celulitin me ndihmën e ushtrimeve?

Po, me ndihmën e ushtrimeve është e mundur të hiqet celuliti. Ndonëse nuk ka asnjë «kurë» të vetme për celulitin, ushtrimet e rregullta mund të ndihmojnë në zvogëlimin e shikimit të tij. Ushtrimet ndihmojnë në tonimin e muskujve dhe në përmirësimin e qarkullimit, gjë që mund të ndihmojë në zvogëlimin e pamjes së celulitit. Gjithashtu ndihmon për t’i dhënë lëkurës një pamje më të fortë dhe për të zvogëluar ndjeshmërinë ndaj dëmtimit të diellit. Ndërsa njerëzit plaken, depozitat e tyre të yndyrës bëhen më të përqendruara në zonën e kofshëve dhe mollaqeve, pastaj aktiviteti fizik në rritje mund të parandalojë depozitimin e tepërt të saj.

Ushtrime për celulitin – efektet që mund të arrijmë

Ka shumë ushtrime të ndryshme për celulitin në kofshë dhe mollaqe që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e tij. Këto ushtrime mund të forcojnë muskujt tuaj, të cilat mund të ndihmojnë në zvogëlimin e sasisë së yndyrës që ruhet atje. Përveç kësaj, ato mund të ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit dhe kullimit limfatik, i cili ka një efekt të dobishëm në zvogëlimin e celulitit nga kofshët dhe mollaqet.

Pse ia vlen të bësh ushtrime për celulitin?

Ushtrimet për celulit janë projektuar për të përmirësuar qarkullimin dhe për të prishur depozitat e yndyrës në indin lidhës nën lëkurë. Kjo rrit prodhimin e kolagjenit, i cili përmirëson elasticitetin dhe zvogëlon dukshmërinë e celulitit. Gjithashtu, ato rritin rrjedhjen e gjakut në qelizat dhjamore, gjë që i ndihmon të djegin më shumë kalori. Përveç kësaj, ato ndihmojnë për të rritur metabolizmin; të zvogëlojë mbajtjen e ujit; të thyejnë qelizat dhjamore; shtrëngojnë muskujt; dhe të përmirësojë fleksibilitetin në zonën e vitheve, kofshëve dhe vitheve.

Sa kohë duhet për të ushtruar për të hequr qafe celulitin?

Përgjigjja e kësaj pyetjeje nuk është kaq e thjeshtë, sepse varet se sa shumë ushtron dhe çfarë lloj ushtrimesh zgjedh.

Nëse dëshironi vetëm të humbni peshë dhe të përmirësoni formën e trupit tuaj, atëherë ushtrimet për 20 minuta në ditë janë të mjaftueshme për të marrë rezultate. Megjithatë, nëse ke si synim të heqësh dorë nga celuliti, atëherë duhet ta shtosh kohën e kaluar në stërvitje nga 20 në 30 minuta ose edhe më shumë.

Gjëja më e rëndësishme është konsistenca – nëse nuk stërviteni rregullisht, atëherë efektet tuaja të pritshme do të vijnë shumë më vonë. Puna e palodhur, qëndrimi i duhur dhe ushqimi i shëndetshëm janë çelësi i suksesit.

Çfarë ushtrimesh duhet të zgjedhë celuliti?

Çfarë ushtrimesh duhet të zgjedhë celuliti?

Çdo ushtrim që pakëson celulitin në këmbë dhe vithe duhet të kryhet sistematikisht dhe me shumë saktësi. Ato duhet të bëhen pa nxitim dhe, nëse është e nevojshme, t’i kërkojnë ndihmë dikujt. Ushtrimet mund të kryhen si me pesha, ashtu edhe pa ngarkesa shtesë. Falë ushtrimeve, mund të heqim qafe lëkurën e portokallit, por edhe të forcojmë muskujt e këmbëve, të zvogëlojmë peshën e trupit, të përmirësojmë formën fizike dhe të forcojmë lëkurën.

Ushtrime për këmbët – Si të pakësoni celulitin në këmbë?

Squats janë një ushtrim i shkëlqyer për toning këmbët dhe mollaqe. Ato gjithashtu ndihmojnë në zvogëlimin e celulitit për shkak të aftësisë së tyre për të rritur rrjedhjen e gjakut në këto zona. Për të kryer siç duhet squats, qëndroni larg njëri-tjetrit me këmbët tuaja dhe uluni sikur të ishit ulur në një karrige pas jush. Gjunjët duhet të pozicionohen në një kënd 90 gradë kur zbresin në këtë pozicion me shpinën drejt dhe kokën lart gjatë gjithë ushtrimit. Squats mund të kryhet me përdorimin e peshave ose pa pajisje shtesë në të gjitha – gjithçka varet nga shijet tona.

Celulit në kofshë – ushtrime

Këmbë Lift – Shtrihuni në shpinë me këmbët tuaja drejtë para jush. Përkulni gjunjët drejt kraharorit, por rritini ato vetëm sa më shumë që të jetë e mundur pa shkaktuar dhimbje ose parehati në zonën tuaj të shpinës. Mbaje këtë pozicion për 30 sekonda, pastaj drejto përsëri këmbët në mënyrë që të përballen me tavanin.

Ushtrime abdominale

Patericat – shtrihuni në shpinë me këmbët e rrafshta në dysheme dhe gjunjët tuaj të përkulur në një kënd prej 45 gradësh. Vendosini duart pas kokës dhe ngulni mjekrën në gjoks, në mënyrë që të shikoni tavanin. Me një bark të ngushtë dhe duke mbajtur shpinën drejt, ngrini këmbët drejt kraharorit derisa pothuajse ta prekin, pastaj ngadalë ulini ato poshtë. Gjatë kryerjes së ushtrimeve, muskujt e barkut duhet të jenë të tensionuar.

Ushtrime për shpatullën

Celuliti mbi supe reduktohet më së miri me ushtrime aerobike. Ne gjithashtu mund të kryejnë ushtrime të fortësisë, p.sh. me membbells. Edhe noti mund të jetë një zgjidhje e mirë. Ideja është të vihet në lëvizje muskujt dhe të rritet djegia e dhjamit në ato zona.

Vrapim dhe celulit

Vrapimi është një aktivitet fizik që mund të ketë edhe një efekt shumë të dobishëm në pakësimin e celulitit. Ashtu si me ushtrimet e tjera, rregullsia është shumë e rëndësishme. Nëse vrapojmë një herë në muaj, nuk ka të ngjarë t’i vëmë re pasojat. Gjatësia e vrapit është gjithashtu e rëndësishme. Duhet mbajtur mend se gjatë këtij aktiviteti, gjatë një stërvitjeje të qetë, shtresa e dhjamit digjet pas rreth 30 minutash. Më parë, trupi ynë gërryen energji. Prandaj ia vlen të harxhosh pak më shumë kohë dhe ndoshta pasojat do të jenë të kënaqshme.

Ushtrime për celulit + suplemente dietike

Falë ushtrimeve për celulit, mund të arrijmë rezultate të kënaqshme. Nëse i kombinojmë së bashku me një dietë dhe një mënyrë jetese të shëndetshme, efektet do të jenë edhe më të mira. Megjithatë, kur duam të përshpejtojmë ndjeshëm këtë proces dhe të arrijmë një figurë të bukur duke reduktuar celulitin në një kohë më të shkurtër, do të kemi nevojë për shtesa dietike që do të furnizojnë siç duhet trupin tonë me lëndët ushqyese të nevojshme. Vetitë e tyre ju lejojnë të digjni kalori me një ritëm më të shpejtë, të përshpejtoni metabolizmin dhe kështu të rrisni efektshmërinë e stërvitjeve tona. Shembuj të këtyre shtesave janë:

Serum i përsosur i trupit të serumit
Celleasy Perfect Body Serum
Produkt i përsosur për celulitin e trupit
Perfect Body Cellulite