Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Trajtimet e celulitit – cilin trajtim të zgjidhni dhe çfarë rezultatesh të prisni?

Trajtimet e celulitit – cilin trajtim të zgjidhni dhe çfarë rezultatesh të prisni?

Në këtë artikull do të shqyrtojmë llojet e ndryshme të trajtimeve të celulitit dhe cili është më i miri për ju. Gjithashtu do të flasim për efektet e mundshme anësore të trajtimeve të celulitit dhe si t’i minimizojmë ato. Prandaj, pavarësisht nëse po kërkoni një kurë në shtëpi apo terapi të përparuar për celulitin , lexoni informacionin më poshtë.

Trajtime për celulitin

Çfarë është më e efektshme për celulitin – çfarë trajtimesh duhet të zgjidhni?

Celuliti është një problem që prek shumë njerëz dhe shkakton siklet të konsiderueshëm. Lajmi i mirë është se ka trajtime për celulitin që janë shumë të efektshme. Megjithatë, është e rëndësishme të dimë se si ndikojnë ato në trupin tonë dhe çfarë rezultatesh mund të priten nga çdo trajtim, në mënyrë që të merret një vendim i informuar.

Endermologji

Trajtimi i endermologjisë është një lloj masazhi me vakum, në të cilin një kokë e veçantë përdoret për të trajtuar sëmundjet e lëkurës. Shtresat më të thella të lëkurës thithen, duke shkatërruar tumoret dhe lezione të tjera, duke zvogëluar skuqjen dhe duke përmirësuar pamjen e shenjave. Trajtimet e endermologjisë janë jetëshkurtra (më pak se 10 minuta), jo të bazuara në ilaçe, jo-invazive dhe kanë pak efekte anësore.

Këto trajtime përdoren më shpesh për melasmën ose njollat e moshës, por gjithashtu mund të jenë të dobishme për rosacea, dëmtim të diellit, shenjat e akneve, vitiligo (humbja e pigmentimit për shkak të mungesës së melaninës), psoriasis (simptomat e rënda të psoriasis), lupus erythematosus (një sëmundje kronike autoimune që prek indet lidhore), formimin keloid të shkaktuar nga terapia e rrezatimit ose kirurgji të tilla si rritja e gjirit ose plagët nga plagët. Mastektomi.

Mezoteoterapi

Mezoterapia e gjilpërës përdor gjilpëra të shkurtra për të prishur indin lidhës rreth lezioneve të celulitit dhe për të stimuluar prodhimin natyral të kolazheve. Kjo shkakton një rënie në ënjtje, zbehje të ngjyrimit, një rënie në dhimbje, një përmirësim në pamjen e përgjithshme të lëkurës.

Kullimi limfatik – heqja e celulitit me masazh

Kullimi limfatik është një lloj masazhi që përdor ndikimet dhe presionin për të lëvizur limfatike nëpër trup, duke ndihmuar në eliminimin e toksinave dhe mbeturinave. Ky trajtim shpesh përdoret për të trajtuar celulitin sepse ndihmon në rishpërndarjen e yndyrnave dhe vajrave nga zona ku ndodh celuliti.

Kriolipolizë

Cryolipolysis është një trajtim jo kirurgjik i celulitit që përdor temperatura të ulëta për të shkatërruar qelizat dhjamore nën sipërfaqen e lëkurës

Celulitiza

Celulitiza është një trajtim jo invaziv që përdor rryma me frekuencë të ulët për të thyer qelizat e celulitit në lëkurë.

Ultratinguj

Energjia e ultratingujve prish gunat, duke i lejuar ata të shpërndahen me kalimin e kohës. Ultratingujt mund të përdoren në shumë zona të ndryshme të trupit, duke përfshirë fytyrën, qafën, kraharorin dhe barkun. Ato përdoren shpesh edhe për qëllime kozmetike, të tilla si rrudha të cekëta ose përmirësim të vragave.

Karboksioterapi

Trajtimet carboxytherapy zakonisht kryhen duke përdorur një përzierje të ngrohjes dhe CO2, e cila çon në zgjerimin e enëve të gjakut dhe një rritje në rrjedhjen lokale të gjakut. Pastaj ajo është nxjerrë nga trupi në një mënyrë të natyrshme.

trajtim për celulitin në kofshë

Trajtime celuliti në shtëpi

Celuliti mund të jetë zhgënjyes, por ka shumë trajtime që mund t’i bëni në shtëpi për ta hequr qafe. Një trajtim i tillë është masazhi.

Masazh me vaj

Një vaj ose xhel masazhi i aplikuar në lëkurë para se të masazhohet në zonën e celulitit do të ndihmojë në heqjen e yndyrës dhe indit lidhës, duke zvogëluar dukshmërinë e tij.

Banja me ujë të ngrohtë

Banjat me ujë të ngrohtë kanë edhe një efekt të dobishëm në celulit, sepse rritin qarkullimin dhe hidratojnë qelizat e lëkurës. Kjo ndihmon në zvogëlimin e rrudhave dhe elasticitetin e shtresës së dermisit, e cila mund të përmirësojë paraqitjen e celulitit.

Trajtime të efektshme për masazhin e celulitit – kinez.

Masazhi kryhet me flluska gome që thithin lëkurën. Boshllëku që thithim duke thithur lëkurën me një flluskë mbështet rrjedhjen e limfatikes, e cila pakëson ënjtjen dhe celulitin. Përveç kësaj, ajo rrit hipereminë, e cila jep oksigjenim dhe metabolizëm më të mirë të qelizave të lëkurës dhe indeve nënlëkurës.

Çfarë trajtimi për celulitin në vithe për të zgjedhur?

trajtim për celulitin në vithe

Ka shumë trajtime të ndryshme në dispozicion për celulitin, duke përfshirë cryotherapy (gjatë së cilës lëkura është e ngrirë), ablation radiofrequency (RFA), terapi lazer, dhe lloje të ndryshme të masazhit.

Në përgjithësi, trajtimi që është më i përshtatshëm për nevojat tuaja individuale do të varet nga ashpërsia e celulitit, madhësia e tij dhe nëse ka probleme të tjera mjekësore. Megjithatë, të gjitha këto trajtime mund të shkaktojnë njëfarë përmirësimi në paraqitjen e celulitit. Disa pacientë përjetojnë rezultate radikale pas vetëm një trajtimi, ndërsa të tjerë kërkojnë disa seanca. Çdo gjë varet nga predispozitat tona individuale.

Çmimi i heqjes së celulitit

Nuk ka asnjë përgjigje të vetme dhe përfundimtare për këtë pyetje, sepse çmimet e trajtimeve të celulitit mund të ndryshojnë ndjeshëm në varësi të cilësisë së shërbimeve të ofruara. Mos harro, megjithatë, se kur zgjedhim një trajtim, nuk mund të udhëhiqemi vetëm nga çmimi i tij – gjëja më e rëndësishme është gjithmonë cilësia e shërbimit.

Trajtimet – efektet e celulitit

Disa trajtime celuliti përqendrohen në nxjerrjen e toksinave nga këto depozita me ngrohje ose lazer, gjë që çon në pakësimin e inflamacionit dhe përmirësimin e qarkullimit. Kjo zakonisht rezulton në lëkurë më të lëmuar me njolla më pak të dukshme celuliti.

Metoda të tjera përfshijnë injektimin e mbushësve në zonat me probleme, si dhe përdorimin e kremeve ose lotioneve të rëndësishme që kanë një efekt hidratues në lëkurë. Shpesh, këto terapi kërkojnë disa seanca gjatë një periudhe prej javësh ose muajsh për të marrë rezultatet më të mira. Ndonëse asnjë trajtim nuk garanton 100% sukses, ndjekja e një diete të shëndetshme dhe mënyra e jetesës së bashku me trajtimet e rregullta të celulitit mund t’ju ndihmojnë t’i arrini synimet tuaja më shpejt sesa prisni.

Trajtim i avancuar i celulitit

Celuliti i avancuar trajtohet me një kombinim ilaçesh, injeksionesh dhe shtesash. Ilaçet që përdoren zakonisht për të trajtuar celulitin përfshijnë adapalene (e cila është në dispozicion mbi banak në formën e një kremi ose xheli), arbutin (një derivat i manaferrës që gjendet në shumë produkte të kujdesit të lëkurës), acidi zhelaik (i disponueshëm në formë kremi ose xheli), acidi laktik, terapia melasma dhe trajtimi topik si cryotherapy.

Injeksionet zakonisht përdorin acidin hialuronik për të nxitur thithjen e ilaçeve të tjera në shtresën e lëkurës, ku ato mund të funksionojnë më mirë. Për trajtimin topik të aplikuar direkt në zonën e prekur, hidrokinone është përdorur zakonisht në kombinim me rrezatimin ultravjollcë për të vrarë sporet dhe melanocytes e Pilioderma Marseilii, ndërsa trajtuar simptomat inflamuese të tilla si redness dhe lakimi.

I gjithë procesi i trajtimit plotësohet me shtesa dietike që bazohen në përbërës natyralë. Një shembull i këtyre shtesave mund të jetë:

Serum i përsosur i trupit të serumit
Celleasy Perfect Body Serum
Produkt i përsosur për celulitin e trupit
Perfect Body Cellulite

Ndërsa nuk ka një zgjidhje të vetme “mrekulli” për të trajtuar celulitin e avancuar – çdo person kërkon një qasje unike të bazuar në simptomat e tyre specifike – këto lloj terapish plotësuese mund të ndihmojnë në arritjen e një shkalle përmirësimi.