Skip to content
Faqja kryesore » Dhimbje të kyçeve dhe muskujve » Mioziti: shkaqet, simptomat dhe trajtimet

Mioziti: shkaqet, simptomat dhe trajtimet

Myositi është një inflamim që prek muskujt. Ajo mund të ndodhë për arsye të ndryshme, duke përfshirë dëmtimin, infeksionin, abuzimin e muskujve ose sëmundjet autoimune. Artikulli do të trajtojë shkaqet më të zakonshme të miositit, simptomave dhe trajtimeve.

Myositi

[Ez-toc]

Çfarë është miositi?

Myositi është një inflamim i muskujve që mund të ndikojë në muskujt skeletorë, të lëmuar ose kardiakë. Kjo është një gjendje mjaft e zakonshme që mund të ketë shkaqe të ndryshme. Miositi mund të ndikojë në një muskul ose në një grup muskujsh. Mund të jetë një sëmundje kronike ose më e rëndë, e cila mund të çojë në një humbje të konsiderueshme të lëvizshmërisë dhe dhimbjes.

Shkaqet e miozës

Myositi mund të ketë shumë shkaqe. Një nga arsyet më të zakonshme është trauma, e cila mund të çojë në dëmtimin e muskujve ose dëmtimin e muskujve. Një shembull do të ishte një tendosje e papritur e një muskuli ndërsa bënte ushtrime të rënda ose një aksident me makinë. Përveç kësaj, sëmundjet autoimune të tilla si lupus erythematosus sistemik, sëmundja Hashimoto ose myositis dermatomyotic gjithashtu mund të çojë në inflamacion të muskujve. Infeksionet vivirale, bakteriale ose fungale mund të jenë gjithashtu shkaku i miozitit. Çrregullimet metabolike, të tilla si sëmundja Addison, gjithashtu mund të ndikojë në shëndetin e muskujve.

Simptomat e miozës

Simptomat e miozës

Simptomat e miositit mund të jenë të shumëllojshme dhe varen nga shkaku i sëmundjes. Këtu janë simptomat më të zakonshme të miositit:

 1. Dhimbja e muskujve – simptoma më e zakonshme e myositis është myalgia, e cila mund të jetë me ashpërsi të ndryshme dhe lokalizimin. Dhimbja zakonisht rritet gjatë lëvizjes ose tensionit të muskujve.
 2. Ënjtja e muskujve dhe skuqja – muskujt e prekur nga inflamimi mund të bëhen të fryrë dhe të kuq. Kjo mund të jetë për shkak të rritjes së rrjedhjes së gjakut në zonën e inflamuar.
 3. Dobësi muskulare – në rastin e miositis, muskujt mund të dobësohen dhe të zvogëlojë forcën e tyre. Kjo mund të ndikojë në aktivitetet e përditshme, si për shembull, të marrësh objekte ose të ngrihesh nga një karrige.
 4. Ngurtësia e muskujve – muskujt mund të jenë të ngurtë dhe të vështirë për t’u çlodhur, duke e bërë lëvizjen të vështirë dhe duke çuar në dhimbje.
 5. Ethe – në disa raste, myositis mund të shoqërohet me ethe, e cila është rezultat i një reagimi nxitës në trup.
 6. Lodhja – Njerëzit me miosit mund të përjetojnë lodhje të përgjithshme dhe dobësi, të cilat mund të shkaktohen nga sëmundja ose mungesa e gjumit për shkak të dhimbjes.
 7. Vështirësi në lëvizje – Njerëzit me miositis mund të kenë vështirësi në lëvizje, veçanërisht nëse prekin muskujt e gjymtyrëve të poshtme ose muskujt që kontrollojnë lëvizjet e trupit.

Nëse ndodhin këto simptoma, ia vlen të konsultoheni me një mjek që do të diagnostikojë sëmundjen dhe do të rekomandojë trajtimin e duhur.

Llojet e miozitit

Miosit kronik

Myositi kronik është një inflamim që zgjat për një kohë të gjatë dhe mund të çojë në ngadalësim të dëmtimit të muskujve. Shkaku më i zakonshëm i myositit kronik është një sëmundje autoimune, të tilla si myositis dermatomyotic ose erythematosus lupus sistemik. Miositi kronik mund të çojë në dobësim të muskujve, ngurtësi, vështirësi në lëvizje dhe rënie të performancës fizike.

Miosit reumatriti

Miositi reumatid është një sëmundje autoimune që çon në dëmtimin dhe dobësinë e muskujve. Ajo karakterizohet nga dhimbje muskujsh, ngurtësi dhe vështirësi në lëvizje. Miositi reumatid zakonisht ndikon në muskulin skeletor, dhe simptomat zakonisht shfaqen gradualisht dhe përkeqësohen me kalimin e kohës.

Miozë virale

Myositi viral është një sëmundje nxitëse e muskujve që shkaktohet nga viruset. Viruset që mund të shkaktojnë inflamacion të muskujve përfshijnë viruset m.in gripit, virusin Epstein-Barr, cytomegalovirus, virusin e hepatitit C, HIV dhe të tjerë.

Kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje muskujsh, dobësi, ngurtësi dhe ndonjëherë ënjtje. Shpesh ndikon në muskujt e qafës, shpatullave, shpatullave, kofshëve dhe viçave. Myositis virale mund të ndodhë në njerëz të çdo moshe, por më shpesh prek të rriturit se fëmijët.

Trajtimi i miozitit viral varet nga shkaku i sëmundjes. Në disa raste, simptomat mund të largohen vetë, por në raste të tjera, trajtimi antiviral dhe ilaçet anti-inflamuese mund të jenë të nevojshme. Në raste më të rënda, pacientët mund të kërkojnë hospitalizim dhe kujdes intensiv.

Inflamim i lëmuar muskulor

Inflamimi i lëmuar i muskujve është një sëmundje nxitëse që prek muskujt e lëmuar që ndodhen në aparatin tretës, në rrugët e tretjes, në rrugët e biles, në rrugët urinare dhe në enët e gjakut. Kjo sëmundje zakonisht shoqërohet me sëmundje të tjera autoimune, të tilla si lupus erythematosus sistemik ose sëmundja Crohn.

Simptomat e acarimit të muskujve të lëmuar përfshijnë dhimbje abdominale, nausea, të vjella, diarre ose konstipacion, probleme me urinimin, dhimbje shpine ose pelvike, si dhe simptoma të tjera të lidhura me sëmundje autoimune, të tilla si rashe ose dhimbje të kyçeve.

Trajtimi për inflamacion të lëmuar të muskujve varet nga shkaku i sëmundjes dhe mund të përfshijë përdorimin e ilaçeve anti-inflamuese, kortikosteroideve ose immunosuppressants. Në rastet kur sëmundja çon në komplikime serioze, të tilla si pengimi intestinal ose dëmtimi i veshkave, trajtimi në spital dhe ndërhyrja kirurgjikale mund të jetë e nevojshme.

Myositi dhe kyçet: si të ndihmoni veten?

Miositi dhe kyçet

Myositi dhe artriti janë sëmundje komplekse që kërkojnë një qasje shumëdimensionale ndaj trajtimit. Ja disa mënyra se si mund të ndihmoni veten me miositin dhe artritin:

 1. Doktor dhe specialist – është e rëndësishme për t’u konsultuar me një mjek dhe një specialist në sëmundjet reumatizmatike ose ortopedike. Mjeku do të jetë në gjendje të diagnostikojë sëmundjen dhe të rekomandojë trajtimin e duhur.
 2. Ilaçet – në varësi të shkakut të sëmundjes, mjeku mund të rekomandojë përdorimin e ilaçeve anti-inflamuese, analgjezikë, kortikosteroidë, immunosuppressants ose medikamente të tjera. Është e rëndësishme të përdorni ilaçe siç e drejton mjeku juaj.
 3. Terapia fizike – Ushtrimet dhe masazhet e terapisë fizike mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të muskujve dhe të kyçeve, të përmirësojnë gamën e lëvizjes dhe të forcojnë muskujt. Një fizioterapist duhet të zgjidhet sipas llojit të sëmundjes dhe gjendjes shëndetësore të pacientit.
 4. Dieta – Një dietë e pasur me fruta, perime, arra, fara, peshk dhe mish të butë mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit në trup. Shmangni ngrënien e ushqimeve të yndyrshme, të skuqura, të ëmbla dhe të përpunuara.
 5. Shtesat dietike – Disa shtesa dietike, si vitamina D, vitamina C, omega-3, glukozamina dhe kondroitina, mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të inflamacionit të muskujve dhe të kyçeve. Megjithatë, para se të përdorni ndonjë shtesë, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.
 6. Qëndroni aktiv – Aktiviteti i rregullt fizik, si ecja, çiklizmi, noti ose gjimnastika, mund të ndihmojnë në mbajtjen e lëvizshmërisë së përbashkët dhe forcimin e muskujve. Megjithatë, duhet shmangur mbingarkesa e kyçeve dhe e muskujve.
 7. Përdorni pozicionin e duhur të trupit – është e rëndësishme të përdorni pozicionin e duhur të trupit kur qëndroni ulur, në këmbë ose duke ngritur objekte për të shmangur tendosje shtesë në kyçet dhe muskujt.
 8. Pushimi – është e rëndësishme për t’i dhënë trupit kohë për të pushuar dhe të shërohen. Duhet shmangur lodhja, stresi dhe tensioni i tepërt fizik.

Si të trajtosh miositin?

Trajtimi për miositin mund të përfshijë ndryshime në mënyrën e jetesës, terapinë me ilaçe dhe fizioterapinë.

Analgjezikë dhe anti-inflamatori

Terapia me ilaçe përfshin përdorimin e ilaçeve anti-inflamuese, të tilla si NSAIDs ose corticosteroids, të cilat ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacionit. Këto ilaçe duhet të përdoren gjithmonë sipas drejtimit të mjekut tuaj.

Fizioterapi dhe rehabilitim

Fizioterapia përfshin ushtrime dhe masazhe që ndihmojnë në forcimin dhe rigjenerimin e muskujve dhe përmirësimin e gamës së lëvizjes. Kjo mund të përfshijë edhe përdorimin e metodave fizike të tilla si ultratinguj ose elektrostimulation e muskujve.

Ndryshime në mënyrën e jetesës

Ndryshimet në mënyrën e jetesës përfshijnë shmangien e mbingarkesës dhe parandalimin e mbingarkesës së muskujve, ushtrimet e rregullta që forcojnë muskujt, si dhe një dietë të pasur me vitamina dhe lëndë ushqyese që ndihmojnë në rimëkëmbjen e muskujve. Gjumi i mjaftueshëm dhe shmangia e stresit mund të ndihmojnë edhe në trajtimin e miozitit.