Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Ushqyerja dhe aktiviteti fizik » Si të shpëtojmë nga celuliti – metoda efektive

Si të shpëtojmë nga celuliti – metoda efektive

Celuliti është një gjendje që zhvillohet si pasojë e depozitave të yndyrës në pjesën e poshtme të trupit. Këto depozita të yndyrshme mund të ndikojnë në zona më të shquara si këmbët, kofshët, ijët, barku dhe vithet. Në shumicën e rasteve, kjo ndodh për shkak të kombinimit të gjenetikës dhe faktorëve të mënyrës së jetesës. Celuliti shpesh lidhet me shtimin në peshë ose dhjamosjen dhe ushtrimet e pamjaftueshme, por ka shumë faktorë të tjerë që kontribuojnë në këtë gjendje. Celuliti është një shkak i zakonshëm shqetësimi dhe diskutimi midis grave. Megjithatë, ka shumë metoda për të trajtuar celulitin dhe për të zvogëluar dukshmërinë e këtij problemi. Ja disa mënyra natyrale për të hequr qafe celulitin, me disa metoda të provuara për t’ju ndihmuar të arrini rezultate.

Si ta heqësh qafe celulitin?

Si të hiqni qafe celulitin – Masazh anti-celulit

Një nga metodat më efektive për të hequr qafe celulitin janë masazhet. Masazhet mund të ndihmojnë në zvogëlimin e celulitit duke zvogëluar madhësinë e qelizave dhjamore dhe duke rritur qarkullimin e gjakut në zonën e masazhuar. Qarkullimi më i shpejtë i gjakut do të thotë edhe heqje më e lehtë e toksinave nga trupi. Masazhi kundër celulitit është një masazh intensiv dhe i thellë i indeve që ndihmon në reduktimin e celulitit, depozitave limfatike dhe zvogëlon tensionin e muskujve. Për masazhin kundër celulitit përdoren duart, masazhimi me teknikën e duhur, si dhe llojet e ndryshme të masazhuesve dhe kozmetikës anti-celulit dhe masazhi lehtësues. Më shpesh, masazhuesit anti-celulit përdorin protrusione, vibrime, presion dhe nxehtësi për të reduktuar celulitin sa më efektivisht të jetë e mundur. Shpeshtësia e trajtimeve është gjithashtu e rëndësishme – masazh anti-celulitit bëhet më mirë rreth 15 minuta në ditë, për një minimum prej dy javësh. Atëherë patjetër që do të vërejmë efektet e para. Kur përdorni masazh anti-celulit, ia vlen të përdorni edhe preparate kundër celulitit.

Një mënyrë e shpejtë për të trajtuar celulitin – Preparate kundër celulitit

Preparatet kundër celulitit janë përdorur për shekuj me rradhë për të zvogëluar celulitin. Megjithatë, vitet e fundit ka pasur një rritje të shpejtë të tregut të produkteve kozmetike dhe vajrave kundër celulitit. Kombinimi i masazhit dhe një përgatitje efektive maksimizon efektet në luftën kundër celulitit. Preparatet kundër celulitit janë përgatitje për përdorim të temës, të cilat vijnë në forma të ndryshme. Këto janë të dyja kremra, vajra, lotione si dhe peelings për eksfoliating epidermë. Të gjitha ato kanë të përbashkët se përmbajnë përbërës aktivë që ndihmojnë në zvogëlimin e petës së portokallit, të tilla si guarana, kafeina ose algat e detit. Preparatet kundër celulitit në formën e vajrave dhe lotioneve ndihmojnë gjithashtu në kryerjen e masazhit, falë të cilit mund të veprojmë në mënyrë gjithëpërfshirëse. Kozmetika kundër celulitit përmirëson gjithashtu tonin, tensionin dhe elasticitetin e lëkurës sonë.

Produkt i përsosur për celulitin e trupit
Perfect Body Cellulite

Ushtrime për celulitin

Ushtrime për celulitin

Fizkultura është një mënyrë e shkëlqyer për të hequr qafe celulitin. Ka shumë ushtrime të ndryshme që ju mund të bëni për të hequr qafe celulitin, megjithatë, në artikull unë do të përqëndrohet në ato ushtrime që janë provuar për të dhënë rezultatet më të shpejtë dhe më të mirë.

Ushtrimet më efektive për celulitin:

Trajnimi interval – është një formë e trajnimit intervalit me intensitet të lartë që përfshin periudhat alternuese të aktivitetit aerobik me intensitet të lartë (p.sh. sprinting) me periudhat e rikuperimit me intensitet të ulët (p.sh. ecja). Është vërtetuar se stërvitja me intervale ju lejon të digjni një sasi të madhe kalorish dhe angazhon të gjithë muskujt tanë.Kjo metodë është projektuar gjithashtu për të rritur nivelin e gjendjes së trupit, e cila mund të përmirësojë formën kardiovaskulare dhe të ndihmojë në reduktimin e faktorëve të rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare dhe diabetin. Me këtë në mendje, stërvitja me intervale është bërë një nga mënyrat më të zakonshme që stërviten njerëzit sot.

Squats – janë një nga ushtrimet më të mira për celulitin, sepse ato përfshijnë zonat e trupit më shpesh duke luftuar me celulitin, domethënë kofshët, vithet dhe vithet. Squats janë një ushtrim ideal për ata që duan të heqin qafe yndyrën e tepërt dhe celulitin. Ato janë një nga ushtrimet më të mira për gratë që duan të mbajnë trupin e tyre pa humbur peshë dhe masë muskulare. Kur kryejnë squats, muskujt quadriceps punojnë, të cilat janë gjithashtu përgjegjës për ruajtjen e ekuilibrit të trupit. Skutat forcojnë gjithashtu zonën abdominale dhe pjesën e poshtme të shpinës, të cilat mund të minimizojnë dhimbjet e shpinës. Megjithatë, ia vlen të përqendrohemi në bërjen e tyre siç duhet. Gjëja më e rëndësishme për t’u mbajtur mend kur bëni squats është të mbani shpinën drejt, dhe vithet dhe kofshët paralel me dyshemenë. E gjithë tapa e këmbës duhet të jetë në kontakt me tokën dhe është më mirë të vendoset në një hap të vogël. Kjo do të ndihmojë në ruajtjen e ekuilibrit dhe parandalimin e dëmtimeve.

Trajtime për celulitin

Të njohura dhe shumë efektive janë edhe llojet e ndryshme të trajtimeve të celulitit. Mund të përfitoni nga trajtimet në sallonet e bukurisë, të kryera duke përdorur makineri profesionale, p.sh. për endermologji, si dhe trajtime që mund t’i bëjmë lehtësisht në shtëpi.

Trajtime të efektshme për t’u kryer në shtëpi:

Masazhi kinez i kupave – ky është një masazh që rrjedh nga mjekësia tradicionale kineze. Për ta bërë atë, përdoren flluska gome, me të cilat thithim lëkurën e prekur nga celuliti, p.sh. në kofshë dhe lëvizim flluskën nga poshtë lart dhe përsërisim të gjithë procesin. Për një masazh të tillë, ia vlen të përdorni një vaj që do të mbështesë efektin anti-celulit. Masazhi kinez i kupave është treguar për të lehtësuar tonin e muskujve, për të përmirësuar qarkullimin dhe shëndetin e përgjithshëm përveç reduktimit të celulitit.

Serum i përsosur i trupit të serumit
Celleasy Perfect Body Serum

Mbështjellja e trupit – trajtimi përfshin aplikimin e një përgatitje anti-celulitit në zonat e prekura nga celuliti, shpesh me veti ngrohëse, dhe pastaj mbështjellje me një fashë të veçantë ose film transparent. Në këtë mënyrë, falë fenomenit të okulitetit, lëkura ngrohet dhe merr përbërës më aktivë nga kozmetika. Trajtimi duhet të zgjasë rreth 30 minuta.

Brushing thatë – kjo është një procedurë që ka fituar kohët e fundit shumë popullaritet për shkak të efekteve të saj fulminant. Është më mirë të përdorni një furçë bambuje me briskë natyrore për të larë, shpesh kanë edhe një dorezë të rehatshme. Masazhi duhet bërë mbi lëkurë të pastër dhe të thatë duke lëvizur furçën nga poshtë lart. Brushing përmirëson qarkullimin e gjakut dhe exfoliates epidermis vdekur, përmirëson elasticitetin e lëkurës. Megjithatë, duhet braktisur nëse po luftojmë me venat me varikozë.

Dietë e shëndetshme për celulitin

Një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë në pakësimin e celulitit. Nëse duam të zvogëlojmë dukshmërinë e celulitit, duhet të përdorim një dietë të ekuilibruar që është e pasur me vitamina dhe minerale. Një dietë e shëndetshme duhet të përfshijë mish të butë, fruta, perime dhe drithëra të plota. Megjithatë, duhet të shmangim ushqimet me përmbajtje të lartë yndyre, sheqeri dhe kripe. Gjithashtu, është shumë e rëndësishme që dieta jonë të jetë e pasur me fibra, e cila ndihmon në mbajtjen e satitës për një kohë të gjatë dhe zvogëlon dëshirën për të ngrënë mes vakteve.

Frutat si mollët, portokallet, grejpfruti dhe boronica janë një burim i pasur i vitaminës C, e cila ndihmon në përmirësimin e prodhimit të kolagjenit, i cili ndikon në elasticitetin dhe fortësinë e lëkurës. Për disa kohë, dieta ketogjenike ka qenë gjithashtu popullore, e cila përfshin konsumin e ushqimeve me yndyrë të lartë të tilla si gjalpë dhe krem, vezë, djathë. Gjithashtu përfshin shmangien ose eliminimin e karbohidrateve të tilla si buka, makaronat, orizi dhe patatet. Nga ana tjetër, kjo dietë kërkon një kujdes të rreptë ndaj një sasie shumë të ulët karbohidratesh për të paktën katër javë para se të shihni ndonjë rezultat. Mbajtja e kësaj diete me kalimin e kohës mund të jetë e vështirë sepse mund të shkaktojë ketoacidosis – e cila ndodh kur trupi prodhon shumë acid laktik.