Skip to content
Faqja kryesore » Blog » Bukuria » Si të shpëtojmë nga aknet – Mënyra efektive, natyrale

Si të shpëtojmë nga aknet – Mënyra efektive, natyrale

Acne është një sëmundje shumë e zakonshme e lëkurës, që prek deri në 70 për qind të adoleshentëve dhe rreth 10-20 për qind të të rriturve. Ndikon në vetëbesimin e një personi dhe ndonjëherë çon edhe në ankth shoqëror. Ka shumë kura dhe metoda natyrale që ndihmojnë në mënyrë efektive për të hequr qafe problemin dhe nuk shkaktojnë efekte anësore të dëmshme. Cilat janë këto metoda? Do ta lexoni më vonë në artikull.

Si të heqësh qafe aknet?

Si të kurosh aknet? Cilat ilaçe janë të efektshme?

Ekzistojnë dy lloje kryesore të ilaçeve kundër akneve: topore dhe orale. Ilaçet topore përfshijnë lotione, kremra, xhel, shkumë dhe rinsa të aplikuara direkt në zonën e prekur nga aknet; zakonisht janë më të lehta se ilaçet orale dhe mund të rekomandohen si hapi i parë në trajtimin e rasteve të lehta të akneve. Ilaçet orale vijnë në formë tabletash dhe mund të rekomandohen nga një mjek; mund të trajtojnë raste të moderuara deri të rënda të akneve që nuk reagojnë mirë ndaj trajtimit të temës.

Drogat topore punojnë duke vrarë bakteret që shkaktojnë puçrra; disa prej tyre pakësojnë edhe skuqjen dhe acarimin që lidhen me thyerjet. Ilaçet orale zakonisht punojnë në shumë mënyra – disa vrasin bakteret, ndërsa të tjerë reduktojnë inflamacionin ose forcojnë sistemin imunitar të trupit në mënyrë që të mund të luftojë infeksionet vetë.

Ilaçet më të zakonshme të përshkruara për akne janë:

Retinoidet topologjike: këto përfshijnë tretinoin (Retin-A), adapalene (Differin) dhe tazarotene (Tazorac). Ato aplikohen drejtpërdrejt në lëkurë dhe veprimi i tyre është të kontrollojnë rritjen e qelizave në rreshtin e poreve. Gjithashtu ndihmojnë në zhbllokimin e poreve dhe pakësimin e inflamacionit.

Antiandrogens: Këto përfshijnë spironolactone (Aldactone) dhe flutamide (Eulexin). Antiandrogjenët bllokojnë efektin e hormoneve mashkullore në trup, gjë që ndihmon në mbajtjen e poreve të pastra dhe zvogëlon prodhimin e sebumit.

Terapia hormonale: përfshin pilula kontraceptive, spironolactone dhe izotretinoin (Accutane). Pilulat kontraceptive parandalojnë ovulimin, në mënyrë që të mos ketë akumulim të estrogjenit në trup. Spironolactone dhe izotretinoin reduktojnë prodhimin e sebumit duke bllokuar hormonet mashkullore.

Si të hiqni qafe aknet në një javë – kozmetikë dhe shtesa

Si të heqësh qafe aknet për një javë

Ekzistojnë tri lloje kryesore të kozmetikës për aknet. I pari është makijazhi, i cili përdoret për të fshehur njollat e kuqe dhe të aknes. E dyta është lëkura ose agjentët e pastrimit të fytyrës që përdoren për të hequr bakteret nga lëkura. Kategoria e tretë përfshin lotionet dhe kremrat hidratuese, të cilat përdoren për të zvogëluar inflamacionin. Një dermatolog i mirë do të jetë në gjendje t’ju ndihmojë të zgjidhni llojin më të mirë të kozmetikës së akneve që do të jetë i përshtatshëm për gjendjen tuaj specifike të lëkurës.

Gjithashtu, ia vlen të kujtohemi për shtesat ushqimore që kanë një efekt pozitiv në gjendjen e lëkurës sonë. Në varësi të vetive të tyre, ata mund të hidratojnë lëkurën, të eliminojnë çdo papërsosmëri të krijuar në sipërfaqen e saj, të pengojnë shenjat e plakjes së lëkurës dhe të sigurojnë ushqyes thelbësorë. Shtesat më të njohura përfshijnë: Royal Skin 500, Zinamax, Nonacne.

Si ta heqësh qafe dietën e akneve?

Ka disa gjëra që duhet të mbani parasysh kur përpiqeni të përcaktoni se cila dietë do t’ju ndihmojë të përballoni problemin e akneve. Së pari, është e rëndësishme ta mbani trupin në një shëndet të mirë, duke ndjekur një dietë të ekuilibruar. Shmangni ushqimet që përpunohen ose përmbajnë yndyrna trans. Gjithashtu duhet të pini shumë ujë çdo ditë. Disa lëndë ushqyese që janë veçanërisht të dobishme në luftën kundër akneve janë acidet yndyrore omega-3, vitamina C dhe zinku. Do t’ju duhet të prisni për efektet, por duhet të vini re ndryshime pozitive në pamjen e lëkurës suaj pas rreth dy javësh që ndiqni një dietë të pasur me këto lëndë ushqyese.

Përbërësit që konsiderohen si agjentë shkakësorë të akneve janë m.in ushqime të yndyrshme dhe pikante, sheqer, ushqime me përmbajtje të lartë glycemike dhe alkool. Ato mund të përshpejtojnë prodhimin e hormoneve mashkullore në trup, gjë që mund të çojë në rritjen e sekretimit të sebumit dhe kështu në formimin e më shumë puçrrave. Një mënyrë e shkëlqyer për të parandaluar prodhimin e tepërt të sebumit është ngrënia e pjesëve më të vogla të vakteve gjatë gjithë ditës. Falë kësaj, metabolizmi i trupit tuaj do të funksionojë në mënyrë më të barabart.

Hani ushqimet e duhura të pasura me proteina. Proteina ndihmon në parandalimin e akneve në shumë mënyra: redukton inflamacionin, ngadalëson rritjen e qelizave (prandaj përdoret në produktet kundër plakjes), dhe ndihmon në reduktimin e stresit për trupin të shkaktuar nga ushqime të tjera (sidomos ëmbëlsirat). Disa proteina janë gjithashtu të pasura në mënyrë natyrale me antioksidues, të cilët ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira që dëmtojnë qelizat e lëkurës dhe shkaktojnë akne.

Si të heqësh qafe aknet e bëra në shtëpi

Si të heqësh qafe aknet e bëra në shtëpi

Ilaçet e provuara në shtëpi për aknet jo vetëm që do të ndihmojnë për të hequr shpejt kokat e zeza, por edhe për të hequr qafe vragat dhe çdo lezione lëkure.

Maskë me mjaltë dhe kanellë

Nëse jeni duke kërkuar për një ilaç të gjitha-natyrore për pushim, mjaltë është një opsion i shkëlqyer. Ajo jo vetëm që ka veti antibakteriale, por është gjithashtu një humectant që tërheq lagështirën nga ajri në lëkurë dhe e pengon atë të thahet. Kanella ndihmon në luftimin e inflamacionit dhe ngushton poret, duke e bërë lëkurën jashtëzakonisht të butë, ndërsa ndihmon në parandalimin e formimit të thyerjeve të reja.

Maskë për të verdhën e vezëve

Maska me të verdhën e vezëve nuk do të shërojë aknet, por do të ndihmojë në ushqyerjen e lëkurës dhe në zvogëlimin e skuqjes dhe të inflamacionit. Përdoreni këtë maskë një herë në javë para se të flini dhe lëreni brenda natës; në mëngjes, lajeni me ujë të ngrohtë dhe pastaj freskohuni për të ndihmuar mbylljen e poreve.

Uthull molle me mjaltë

Uthulla e ciderit të mollës është përdorur prej kohësh si ilaç për aknet, pasi përmban acid malinj dhe ka veti antibakteriale. Përzjehen 1/4 filxhan uthull molle me 2 lugë mjaltë në një filxhan ujë. Aplikojeni këtë përzierje në fytyrë me një sustë pambuku pasi të keni pastruar më parë lëkurën.

Kujdesi për lëkurën e aknes

Së pari, lajeni fytyrën dy herë në ditë me ujë të ngrohtë dhe me një pastrues të butë ose sapun. Kjo do të ndihmojë që poret të jenë të pastra dhe t’i pastrojnë nga papastërtitë. Pastaj përdorni një tonik të projektuar për lëkurën e aknes për të vrarë bakteret. Gjithashtu, mund ta përmirësoni gjendjen e lëkurës duke e hidratuar atë – përdorni produkte që përmbajnë acid salicilik, i cili ndihmon në tharje dhe pakësimin e formimit të të rejave. Në varësi të ashpërsisë së akneve, mund të jetë e dobishme edhe të përfshini një maskë të akneve në rutinën tuaj; provoni një që përmban squfur nëse keni shumë thyerje ose një që përmban peroksid benzoyl nëse keni akne të moderuar.