Skip to content
Faqja kryesore » Flokët » Si të përshpejtoni rritjen e flokëve – ilaçe efektive në shtëpi

Si të përshpejtoni rritjen e flokëve – ilaçe efektive në shtëpi

Humbja e flokëve është një problem që shumica e njerëzve do të duhet ta përballojnë në një moment të jetës së tyre. Mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, duke përfshirë gjenetikën, stresin ose sëmundjet. Në disa raste, ajo mund të jetë e përkohshme dhe të zgjidhet spontanisht ndërsa shkaku zhduket. Megjithatë, për të tjerët, është një gjendje kronike që kërkon trajtim për të parandaluar hollimin e mëtejshëm të flokëve dhe tullacllëkun e mundshëm.

Si për të përshpejtuar rritjen e flokëve

[Ez-toc]

Si të përshpejtojmë rritjen e flokëve? – Informacione bazë

Nëse doni të keni flokë të shëndetshëm dhe me rritje të shpejtë, duhet të kujdeseni për skalpin tuaj. Kjo do të sigurojë qarkullimin më të mirë të gjakut dhe transportin e lëndëve ushqyese që janë thelbësore për rritjen e shëndetshme të flokëve. Ju gjithashtu duhet të forconi follicles flokët dhe follicles duke marrë minerale të tilla si squfuri dhe silici, të cilat janë të përfshira në ndërtimin e keratinit – bllokun bazë të ndërtimit të të gjitha sipërfaqeve të lëkurës, duke përfshirë flokët dhe thonjtë.

Sa shpejt rriten flokët?

Flokët rriten me një shpejtësi prej rreth një centimetër në muaj. Ka rreth 100.000 qime në kokën e njeriut mesatar. Në rini, flokët mund të rriten më shpejt – rreth 1.5 centimetra në muaj – por me moshën, kjo normë ulet.

Rritja e flokëve ndikohet nga hormonet, dieta dhe mosha. Folikulat e flokëve kalojnë nëpër ciklet e rritjes dhe të pushimit, të cilat varen nga këta faktorë. Ne mund të dallojmë 3 faza të rritjes së flokëve, dhe ato janë:

 • faza anagen
 • faza e katagjenit
 • faza e telogen
Fazat e rritjes së flokëve

Rritja e shpejtë e flokëve me metoda natyrale

Përshpejtimi i rritjes së flokëve ndikohet nga shumë faktorë, dhe ne mund të ndikojnë pozitivisht ato, p.sh. nëpërmjet një diete të ekuilibruar, barërat, trajtimet kozmetike, kujdesin e duhur, si dhe duke përdorur shtesa dietike që sigurojnë ushqyes thelbësorë.

Dietë e ekuilibruar për rritje më të shpejtë të flokëve

Ushqimi që hani mund të ndikojë në flokët tuaj. Për shembull, konsumimi i tepërt i sheqerit mund të çojë në humbjen e flokëve.

Ushqimi i mirë e ndihmon trupin të zhvillohet dhe të rigjenerohet siç duhet. Nëse nuk po merr lëndë ushqyese të mjaftueshme, mund të ngadalësojë aftësinë e trupit për të prodhuar flokë të rinj.

Ka tre lloje kryesore të lëndëve ushqyese: karbohidratet, proteinat dhe yndyrnat. Karbohidratet i sigurojnë trupit energji, ndërsa proteinat ndihmojnë në ndërtimin e muskujve, kockave dhe qelizave të lëkurës. Yndyrnat janë të domosdoshme për lëkurë dhe flokë të shëndetshëm, sepse ndihmojnë në transportimin e vitaminave A, D, E dhe K nëpërmjet gjakut.

Trupi juaj ka nevojë për këto lëndë ushqyese çdo ditë, nëse është për t’u zhvilluar siç duhet dhe kështu ka nevojë që flokët e tyre të qëndrojnë në gjendje optimale.

Bimë për të përshpejtuar rritjen e flokëve

Barërat janë ilaçi më i efektshëm natyral për humbjen e flokëve. Ato janë përdorur që në kohët e lashta për të trajtuar sëmundje dhe sëmundje të ndryshme. Barërat mund të stimulojnë rritjen e flokëve duke rritur qarkullimin e gjakut në skalp, duke inkurajuar kështu folikulat e flokëve për t’u ripërtërirë.

Shembuj të barërat për flokë mund të jenë:

 • Bisht kali
 • Burdock
 • Fenugreek
 • Alfalfa
 • Mente piperi
 • Rrepë të zeza
 • Tatëpjetë
 • Farë liri

Trajtime kozmetike për rritjen e flokëve

Procedurat kozmetike përdoren jo vetëm për të trajtuar problemet e lëkurës dhe flokëve, por edhe për të përmirësuar pamjen e tyre. Trajtimet e mëposhtme të bukurisë mund të ndihmojnë në stimulimin e rritjes së flokëve:

Mesotherapy – kjo është një procedurë kozmetike që përdor injeksione me vitamina dhe substanca të tjera, si dhe terapi oksigjeni dhe terapi ozoni. Injeksionet bëhen në skalp për të stimuluar rritjen e flokëve. Këto injeksione mund të përsëriten disa herë në vit.

Cryomassage (cryotherapy) – Kjo është një tjetër metodë e stimulimit të rritjes së flokëve duke aplikuar paketa akulli direkt në skaf ose duke përdorur një pajisje elektrike që freskon të gjithë kokën ose vetëm zonat e saj specifike. Cryotherapy ndihmon në reduktimin e ënjtjes së skalpit dhe stimulon qarkullimin e gjakut, i cili mund të ngadalësojë ose edhe të ndalojë humbjen e flokëve dhe të nxisë rigjenerimin e flokëve tek njerëzit me tullacitetin e modelit mashkullor (alopecia androgjenetike).

Preparate natyrale për rritjen e shpejtë të flokëve

Preparate natyrale për rritjen e shpejtë të flokëve

Mënyra më efektive dhe e sigurt për të rritur normën e rritjes së flokëve është përdorimi i përgatitjeve natyrore. Shumica e tyre përmbajnë vitamina, minerale dhe aminoacide thelbësore që janë të nevojshme për funksionimin e duhur të trupit, si dhe rritjen e flokëve. Produktet e mëposhtme mund të përdoren për këtë qëllim:

 • Locerin
 • Folisin
 • Vita Hair Man
 • Jelly Bear Hair

Ilaç i efektshëm për rritjen e flokëve

Rritja e shpejtë e flokëve nuk është një detyrë e lehtë. Megjithatë, ju mund ta arrini këtë qëllim me dietën e duhur, shtesat dhe ilaçet shtëpiake, të tilla si masazhet ose fërkimet e flokëve të bëra në shtëpi.

Masazh për skalpin

Masazhi i kokës është një mënyrë luksoze për të rritur shpejt flokët dhe për të zvogëluar stresin. Ajo mund të bëhet si me majat e gishtave kur laheni me shampo ose pasi të keni aplikuar një fërkim flokësh, dhe me një masazhues të veçantë. Efekti pozitiv në gjendjen e flokëve është për shkak të përmirësimit të mikrocirculation në scalp, për shkak të së cilës më shumë ushqyesve të merrni në follicles flokët dhe bulbs. Si rezultat i ushqimit më të mirë, flokët rriten më shpejt dhe më me luks se më parë.

Peeling skalpi

Skalpi mund të bëhet si me kafe, kripë deti, argjilë, madje edhe me sheqer. Shumica e produkteve për përgatitjen e scrub shtëpi mund të gjenden në kabinetin e kuzhinës pa ndonjë problem. Mjafton të shtoni përbërësin e zgjedhur në shampo dhe ta masazhoni të gjithën në skalp me majat e gishtave. Peels kanë për qëllim për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës dhe për të rritur furnizimin me gjak follicles flokët dhe bulbs, duke e bërë më të lehtë për ta për t’u rritur më të fortë. Gjithashtu ndihmon në eliminimin e sebumit të tepërt të grumbulluar, i cili mund të jetë shkaku i problemeve me humbjen e flokëve.

Pakësoni stresin

Për flokë më të shëndetshëm dhe për skalpin, është çelësi për të pakësuar stresin. Stresi jo vetëm që ndikon në shëndetin e përgjithshëm të trupit tuaj, por ndikon negativisht edhe në gjendjen e flokëve tuaj. Stresi i tepërt mund të shkaktojë tullacllëkun e parakohshëm, si edhe humbjen e parakohshme të flokëve. Përveç kësaj, një mënyrë jetese stresuese mund të shkurtojë fazën e rritjes së flokëve dhe të bëjë që flokët të hyjnë në fazën e pushimit shumë shpejt.

Kujdes për flokët

Flokët përbëhen nga proteina dhe keratina, të cilat formojnë një strukturë që u jep forcë flokëve tanë. Kur këto dy përbërës shkatërrohen ose dëmtohen nga kimikatet e ashpra, flokët humbasin cilësitë e tyre estetike dhe shëndetësore. Prandaj, kujdesi i duhur është thelbësor për t’i mbajtur në gjendje optimale.

Fërkime të kokës

Kur bëhet fjalë për ilaçet në shtëpi për rritjen e flokëve, nuk mund të harroni për fërkimet e flokëve. Ato janë natyrale dhe ushqejnë skalpin, bulbat e flokëve dhe folikulat e flokëve. Një fërkim popullor për rritjen e flokëve është një kombinim i bisht kali dhe nettle. Mjafton të zieni një lugë çaji nga secili në një gotë me ujë; Pas ftohjes, përgatitja e papërpunuar e rritjes së flokëve është gati për përdorim.